Seville: co vidět v hlavním městě Andalusie

Sevilla je hlavní město španělské Andalusie a je vyzdvihována tolika superlativy, až jsem se trochu bála, že by mohla být přeceňovaná. První den v Seville mě ale hned vyvedl z omylu, město jsem si zamilovala na první dobrou, okamžitě ho zařadila na seznam měst, kde bych chtěla žít a obrovsky jsem si užívala atmosféru města, jeho uliček a skvělých restaurací.

Jak se dostat do Sevilly

Z Prahy i Vídně do Sevilly létá Ryanair. Letiště San Pablo Seville (SVQ) je asi 10 km od centra Sevilly. Alternativně se dá přiletět do Madridu, odkud je to dvě a půl hodiny rychlovlakem nebo do Málagy, odkud je to vlakem něco přes dvě hodiny. Velmi často to lidi mají na itineráři roadtripu z Málagy po celé Andalusii.

Pokud přijedete vlakem, vlakových nádraží je tu víc, ale nejšikovnější je Santa Justa. Odtud se do centra nejlépe dostanete autobusem č. 32 na zastávku Plaza del Duque, lístek stojí 1,40 eur. Z letiště nejlépe letištním autobusem Línea Auerpuerto. Stojí 4 eura a jede do centra (Paseo Colón) asi 45 minut.

Co vidět v Seville

Popravdě tak mě uchvátilo město jako takové, že jsem prvních asi 5 dní ani nevyhledávala žádné “must-see” památky a jen tak jsem chodila po městě. Ale nebojte, v Seville pár věcí, co musíte vidět je.

Plaza de España

Snad každé španělské město má své Plaza de España. Často je to jedno z nejvýznamnějších nebo největších náměstí. Ne vždycky bývá nejhezčí. Ale Plaza de España v Seville je bezkonkurenčně nejhezčí náměstí nejen v Seville, ale i v celém Španělsku a možná na celém světě (samozřejmě z toho mála, co jsem dosud viděla).

Náměstí má půlkruhový tvar (který prý symbolizuje otevírající se náruč Španělska směrem k Americe). V tom půlkruhu stojí dnešní úřad vlády, před ním je čtyřikrát přemostěný kanál Rio de España (řeka Španělska), po kterém se po náměstí můžete projet na lodičce. 4 mosty symbolizují 4 stará království Španělska: Kastílie, Aragón, Navarra a Granada. Vprostřed náměstí je kašna.

Jako ozdoba mostů i lavic jsou tu krásné keramické dlaždice azulejos. 48 lavic symbolizuje 48 španělských provincií a zobrazuje mapu, erb a významné historické události. Náměstí je fakt dechberoucí jak v celku, tak v detailu. V okolí Plaza de España jsou rozlehlé zahraday a park María Luisa.

Mercado de Triana

Každé španělské město má také svůj trh. Tenhle je hned za řekou Guadalquivir, vedle Castillo de San Jorge. Taky je to jeden z těch lepších trhů co znám, je tu spoustu stánků s čerstvými potravinami, od pečiva až po čerstvé ryby a mořeské plody. Je tu ale hodně stánků s jídlem, kde si můžete na místě dát paellu, mořské plody, bagetky nebo talíř šunky, salámků a sýrů. A samozřejmě něco k pití. Ve stánku č. 77 tu probíhají (snad každý den) workshopy španělské kuchyně s prohlídkou mercada.

Kam na jídlo v Seville

Musím říct, že Sevilla mi z pohledu gastroturistiky hodně líbila, je tu mraky restaurací, co vypadají hodně dobře. Klidně můžete jít jen tak po čichu a na něco dobrého narazíte. Ale nějaké tipy samozřejmě taky mám.

Úplně nejvíc mě nadchla Abaceria del Postigo. Klasický malý španělský podnik s pár stolečky uvnitř, pár venku a místy na baru. Kuchyň je tu menší než mám doma, vlastně jen takový pult na přípravu, na který vidíte přímo z baru, ale vyrábí tam kouzla. Ochutnala jsem tu z lístku tak 5 věcí a všechno bylo super. Dělají tu malá jídla, takže máte prostor ochutnat fakt hodně. Nemají tu sice tradiční klasiky, ale vaří z lokálních surovin.

Hned o kus dál ve stejné ulici je podnik podobného typu, já si to pojídání na baru ve Španělsku dost oblíbila. Vuela Tapas & Cocktails a jak název napovídá, mají tu koktejly a výborné. Stějně tak i jídla. Výborné jídlo, ale lehce prostředí už spíš fine-diningové restuarace má Petit Comité.

Na tradiční jídla, velká jídla a mořské plody jsem si oblíbila klenot, co jsem měla přímo vedle hotelu, takže jsem sem zašla i na snídani. El Paseillo. Mají tu třeba andaluský flamenquín, ale co je boží je Cazuel El Paseillo (kastról El Paseillo), pečené brambory s náloží velkých grilovaných krevet s omáčkou aioli. Je to trošku prasárnička a porce pro jednoho moc velká, ale super. Mají tu i jednoduché grilované tygří krevety a ani tady na porci nešetří. Hned vedle je Donaire Azabache, podobný typ podniku, v jednom nebo druhém neuděláte chybu.

Pro rychlou sváču a pizzu do ruky (já vím, já vím, jíst pizzu ve Španělsku, ale byla dobrá) NapOlé pizzeria. Je to jen na trojúhelník s sebou, nemají tu sezení.

4.5/5 - (2 votes)

Napsat komentář