Córdoba – co vidět a co dělat

Córdoba je krásné španělské město v Andalusii. Je výjimečné tím, že se tu potkávají 3 vlivy – římský, islámský a křesťanský, o čemž se nejlépe můžete přesvědčit u córdobské mešito-katedrály. Celé centrum města je změtí malých, klikatých uliček, ve kterých jsem se ráda ztrácela, ale musela jsem procházet s mapou v ruce, pokud jsem se chtěla dostat na konkrétní místo. Za dveřmi domů v uličkách se často skrývají zahrádky a pátia, kde si můžete odpočinout, ale hlavně ochutnat speciality andaluské kuchyně v mnoha skvělých restauracích.

Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky a výlety v Córdobě.

Jak se dostat do Córdoby

Pokud jste nepřijeli procestovat Andalusii vlastním autem, což je řekla bych skoro nejlepší nápad, pokud máte na cestování dost času, nenechte se zmást vzdálenostmi. Do Córdoby se dostanete vlakem za chviličku z Málagy (za hodinu) i z Madridu (za hodinu a čtvrt). Ze Sevilly je to dokonce jen třičtvrtě hodiny. Na těchto spojích jsou rychlovlaky, takže je to skoro dvakrát rychlejší než autem.

Výhled ze zvonice
Výhled ze zvonice

Kdy jet do Córdoby

V tomhle případě je to spíš kdy nejet – v létě. Chápu, že to může být problém, pokud můžete vyrazit jen o hlavních prázdninách, ale pokud si můžete vybrat i jinak, léto vynechte. Já v Córdobě byla v dubnu a na konci měsíce už teploty přesahovaly 35 stupňů. V létě tu musí být nesnesitelné horko. Po celý rok se tu teploty drží nad 15 stupňů, takže bych se sem vůbec nebála vyrazit v zimě. Odměnou vám bude město bez turistů.

Výhled z Alcázaru
Výhled z Alcázaru

Na druhou stranu, město je postavené tak, aby se v něm dalo i v horku žít. Úzké uličky, kterými se proplétáte městem jsou zastíněné domy, všude jsou pátia a malé dvorky se zahrádkami, kde můžete uniknout přímému slunci. Žít v městě tedy není zas tak hrozné, ale až se jako turista budete chtít projít po římském mostě nebo kolem katedrály, výhni se  nevyhnete.

Výhled ze zvonice
Výhled ze zvonice

Kde se v Córdobě ubytovat

Já jsem bydlela v Libére Patio Santa Marta, jsou tu hostelové i soukromé pokoje, malý bazén a velké patio s lehátky, kde můžete relaxovat ve stínu i na sluníčku. Do centra je to ani ne 15 minut pěšky, autobus z nádraží staví hned za rohem.

Líbere Córdoba Patio Santa Maria
Líbere Córdoba Patio Santa Maria

Co vidět v Córdobě

Nejslavnější córdobské památky jsou sice katedrála a Římský most, ale začnu Alcázar de los Reyes Cristianos, protože věhlasná historie je sice důležitá, ale zahrady v Alcázar de los Reyes Cristianos jsou za mě prostě hezčí.

Alcázar de los Reyes Cristianos

Vstup začíná krátkým muzeem, které mě nijak nezaujalo, pak ale následuje výstup na ne moc vysokou věž, z které je ale i tak hezký výhled jak na most, tak na katedrálu na jedné straně a do zahrad a stájí na straně druhé. V královských stájích dokonce zrovna probíhala koňská přehlídka, tak to šlo pozorovat odtud.

Córdoba - zahrady Alcázaru
Córdoba – zahrady Alcázaru

Zahrady Alcazáru jsou překrásné. Jsou tu umělé vodní plochy s fontánkami, zdobené květinami. Spoustu různých rostlin, pár soch a krásně tvarované cypřiše do vysokých válců.

Caballerizas Reales – Královské stáje

Nechal je založit v roce 1570 král Filip II., prováděl se tu výcvik andaluských koní Pura Raza Española (španělský plnokrevník) podle nejvyšších standardů.  Kromě malého muzea si tu můžete prohlídnout stáje a vidět koně v různých fázích tréninku. Ano, tohle místo je stále plně funkční, je tu ustájeno přes 40 koní, kteří jsou trénováni. Pozor, není otevřeno v té větší odpolední výhni (zavírá se většinou ve 13.00, v některých dnech jsou ještě večerní otvírací hodiny od 19.30). Vstup je 5 eur. Večer se tu konají představení, tak jsou od 16 eur výš.

Koně v královských stájích
Koně v královských stájích

Barrio San Basilio

Čtrvť přilehlá ke královským stájím je San Basilio. Je to opravdu pěkná část města a je tu k vidění hodně pátií. V rámci Ruta de patio si tu můžete koupit vstupenku na několik pátií, což mi ale přijde zbytečné, protože pátií je v celé Córdobě stovky volně přístupných. Některá další jsou za dobrovolný příspěvek.

Bario San Basilio
Bario San Basilio

Každopádně tahle čtvrť je hezká a když zrovna nepotkáte skupinu turistů i klidná. Líbily se mi tu pro návštěvu i dva hezké podniky, Puerta Sevilla s venkovním sezením a La Posada de Caballo Andaluz, restaurace s tradiční nabídkou.

Patio v Barrio San Basilio
Patio v Barrio San Basilio

Mezquita-Cathedral

Od pondělí do soboty od 8.30 do 9.30 ráno je vstup do katedrály zdarma. Dokonce mi paradoxně přišlo, že tam v té době jde míň lidí než pak během odpoledne za 13 eur.

Mezquita-Cathedral
Mezquita-Cathedral

Katedrála je uvnitř opravdu impozantní, je to obrovský prostor zdobený červenobílými pruhovanými oblouky, zdobeným stropem, kaplemi, oltáři a soškami. I jako nevelký fanoušek umění, architektury a historie jsem tu málem tu hodinu strávila.

Interiér katedrály v Córdobě
Interiér katedrály v Córdobě

Torre Campanario

V katedrále můžete také na vyhlídku do zvonice, Torre Campanario. Věž není zas tak vysoká, jen 54 metrů a 191 schodů. I tak ale lepší plánovat na ráno, kdy je chladněji. Pro vstup se otvírá každou půl hodinu od 9.30 ráno a pozor, v červenci a srpnu se zavírá už ve 14.30 (asi že je fakt vedro). Vstupné je 3 eura.

Zvonice Torre Campanario
Zvonice Torre Campanario

Calleja de las flores (květinová ulička)

Tahle krátká ulička kousek od katedrály (dojdete k ní po ulici Velázquez Bosco) je jednak hezká tím samým, čím hodně dalších Córdobských uliček a nádvoří, tedy modrými květináči s květinami, které se vyjímají na bílých stěnách domů. Na jejím konci je ale malé náměstíčko a tam, když se otočíte zpět, uvidíte v průhledu za ulicí čnít katedrálu. Zní to jak krásný hidden gem, ale je to profláknuté a potkáte tu i hromadu turistů. Kolem poledne slunce svítí krásně akorát tím správným směrem na katedrálu.

Calleja de las Flores
Calleja de las Flores

Puente Romano – Římský most

Córdobou protéká řeka Guadalquivir, která pak teče i skrz Sevillu. Mezi katedrálou a věží Torre de Calahorra ji přemosťuje Římský most. Ten byl postavený už v prvním století před naším letopočtem, byl součástí cesty Via Augusta. Je to most pro pěší a hezký výhled na něj je právě z Torre de Calahorra.

Římský most
Římský most

Torre de Calahorra

Na konci římského mostu je pevnost s původně obrannou věží. Dnes je tu menší muzeum, ale to nejlepší je vyhlídka shora na římský most, řeku a katedrálu za ní. Vstupné je 4,50 eur.

Torre de Calahora
Torre de Calahora

Puerta de Almodovár

Brána města na západním okraji historického centra byla součástí původních hradeb ještě v době Římské říše. Poblíž je socha španělského filozofa a lékaře Averroese, kterého nejspíš jako já taky neznáte, ale místní ano, ve městě se narodil.

Puerta de Almodovár
Puerta de Almodovár

Co ochutnat v Córdobě

V Córdobě můžete ochutnat úplně v každé restauraci polévku salmorejo, studenou polévku z rajčat, nejtypičtěji posypanou na kousky nakrájenou šunkou a vejcem. V horkém létě nabízí příjemné ochlazení. Další studenou polévkou je mazamorra, je bílá, zdobená olivovým olejem, pečenými mandlemi a rozinkami. Je to hustý krém z mleté kukuřice.

Pochází odtud také flamenquín cordobes, což je šunka zabalená ve vepřové panence, obalená a osmažená. Je to taková dlouhá šiška, obvykle už ji přinesou nakrájenou na kousky. Býčí ocas, robo de torro, je taky místní specialita, ale tady kromě toho, že je to z ocasu (většinou spíš krávy než býka, protože býků je málo), je to prostě pomalu dušené hovězí.

Flamenquín a salmorejo
Flamenquín a salmorejo

Lokální dezert je pastel cordobes, což je takový koláč plněný kandovaným džemem z dýní, případně jinými džemy nebo ovocem a posypaný cukrem a skořicí.

Kam na jídlo v Córdobě

Na snídani jsem si oblíbila dva podniky a vlastně už ani nehledala nic jiného. Aromas Café Bar a La Hojuela jsou hned vedle sebe na Plaza del Dr. Emilio Loque (takové malé bezvýznamné náměstíčko. Pokud jste ranní ptáčata, oba mají otevřeno od 7. La Hojuela je vlastně cukrárna, ale mají tu klasickou španělskou snídani, tostadas s asi 10 variantami vedle nejběžnější (s olivovým olejem, sekanými rajčaty a šunkou nebo máslem a marmeládou). Mají i obložené croissanty a pak spoustu sladkého.

Celé centrum Córdoby je poseté restauracemi, kde to vypadá hezky a přijde mi, že snad i všude dobře vaří. Jen bych dávala pozor na ceny, v centru můžou být trochu dražší, ale ani tak jsem na něco vysloveně turisticky předraženého nenarazila. Restaurace nabízí tradiční andaluskou kuchyni, salmorejo a flamenquín snad budou mít na lístku úplně všude. Jako chorobného ochutnávače mě potěšilo, že v mnoha restauracích mají rovnou na lístku “medio ración”, tedy poloviční porci. Ono sníst celé salmorejo, tak už si nic dalšího nedám. Vlastně mám trochu pochybnosti, jestli je to myšlené jako polévka nebo hlavní jídlo.

Kam na výlet z Córdoby

  • Medina Azahara
  • Granada
  • Sevilla
  • Puente Genil
  • Espiel
  • Pozoblanco
  • Národní park Sierras Subbéticas

Tipy na cestování nejen do Córdoby

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

5/5 - (2 votes)

Napsat komentář