Přístavní město A Coruña je druhé největší město španělské Galicie. A Coruña je galicijský název, španělsky se město jmenuje podobně, La Coruña. Město leží na malém poloostrově, podél kterého vede pobřežní promenáda, jedna z nejdelších městských promenád v Evropě. Ta je za mě zároveň největším lákadlem města, protože nabízí neskutečné výhledy.
Jak se dostat do A Coruña
A Coruña je místo ideální k návštěvě spíš jako zastávka při roadtripu nebo cestě Španělskem. Má sice své letiště Aeropuerto de A Coruña (LCG), ale hlavně pro vnitrostátní lety.
Spíš se sem dostanete ze Santiago de Compostela, odkud je to asi hodinu vlakem. Z velkých letišť je nejrychlejší cesta vlakem z Madridu, necelé 4 hodiny. Portugalské Porto je sice podstatně blíž, ale cesta trvá déle (nejede sem vlak).
Kde se v A Coruña ubytovat
V A Coruña nemá smysl nic moc složitě vymýšlet, pokud nejste autem, abyste se mohli kdykoliv přiblížit, dává největší smysl centrum města.
Tipy na ubytování
- NORO Plaza – krásné designové apartmány kousek od hlavního náměstí.
- Alba Aldorán Rooms – jednodušší, ale hezké pokoje také v centru města.
Co vidět v A Coruña
Město je poměrně klidné a nabízí spoustu pěkných uliček, kterými se jde nerušeně procházet. I hlavní náměstí Plaza de María Pita jsem si tu vyfotila úplně bez lidí.
Paseo Marítimo – pobřežní promenáda
Promenáda začíná v historickém centru města a táhne se podél pobřeží celých 15 kilometrů, jde podél celého poloostrova, kolem hradu Castelo de Santo Antón i velkých městských pláží Orzán a Riazor. Táhne se až k předměstí O Burgo.
Cestou k úplnému cípu ostrova, Punta Herminia, je k vidění nejvíc věcí a nejkrásnější příroda – tady už se odkloníte od hlavní promenády a napojíte na cestičky vedoucí přírodou.
Pobřeží dělají ještě hezčí keře a květiny, co tu rostou (a určitě musí být hodně odolné proti větru). Cestou je několik odpočinkových míst, kde jsem se zasekla na lavičce a jen tak koukala jak moře naráží na skály. Ideální místa na piknik.
Campo da Rata
První co mě napadlo, když jsem to zdálky viděla, bylo Stonehenge. Pár takových vysokých kamenných monumentů uprostřed ničeho kousek od pobřeží.
Je tu Monumento a los fusilados, památník na počest obětem španělské občanské války, sloupy symbolizují mučedníky.
Torre de Hércules
Starověký maják a světové dědictví Unesco, je nejstarší římský maják na světě, který je stále v provozu. Je na kopci nad městem a nabází výhled na celé město i pobřeží.
Po schodišti uvnitř majáku se dá vystoupat na vyhlídkovou plošinu.
Castelo de Santo Antón
Hrad stál původně na malém ostrůvku, ten byl ale později spojený s pevninou. Původně sloužil jako obrana přístavu a města před námořními útoky. Dnes je tu archeologické a historické muzeum.
Plaza de María Pita
Na hlavním náměstí je Ayuntamiento de A Coruña, městská radnice. Náměstí je obklopené kavárnami a restauracemi.
Mercado de la Plaza de Lugo
Přímo v centru je také trh s červými potravinami, mořskými plody a místními delikatesami. Součástí tržiště jsou i bary, kde je možné dát si jídlo.
Aquarium Finisterrae
Nedaleko Torre de Hércules je také akvárium známé jako Dům moří (Casa de los Peces). Je tu podmořský svět Atlantského oceánu, ale i dalších částí světa.
Kam na jídlo v A Coruña
Přišlo mi, že Rúa Franja je taková vysloveně foodie ulička. Je tu Sucre Coffe & bakery nebo Jamonerias El Pinar. Obecně jamonérií (obchodů se sušenou šunkou) mi přišlo že je ve městě dost velká koncentrace, vždycky s místy k sezení a frontou u pultu. Všude vám připraví skvělou bagetu se šunkou a sýrem (i dalšíma věcma), stačí si říct (ukázat), co do ní chcete. Stojí to pár korun.
Co mě ale rozčilovalo (a proto jsem taky často skončila v jamonérii), že otvírací doba restaurací v téhle části Španělska je ještě pozdější než jinde a drží se toho prakticky všechny restaurace. Některé restaurace na večeři otvíraly až ve 21, najít místo na večeři, kde bylo otevřeno od 19 vyžadovalo trochu přípravy.
Byla jsem tu v hrozně dobré brazilské na pořádný steak (picanha), Rodizio Sabor na Brasa, měli i guaranovou limonádu.
Kam na výlet z A Coruña
A Coruña je skvělým výchozím bodem pro výlety po celé Galicii. Hodinu vlakem odtud je Santiago de Compostela, které nemusí být cílem jen cesty poutníků. Katedrála je impozantní a město má úžasnou atmosféru.
Pokud máte auto, je ale nejlepší projet si celé pobřeží, které je v téhle části Španělska opravdu nádherné.
Chystáte se do španělské Galicie? Inspirujte se dalšími tipy!
Navštivte poutní místo a hlavní město Galicie Santiago de Compostela, divoké pobřeží v A Coruña, španělský konec světa a maják ve Fisterra nebo mrkněte na kompletního průvodce Galicií.