A Coruña: co vidět u západního španělského pobřeží

Přístavní město A Coruña je druhé největší město španělské Galicie. A Coruña je galicijský název, španělsky se město jmenuje podobně, La Coruña. Město leží na malém poloostrově, podél kterého vede pobřežní promenáda, jedna z nejdelších městských promenád v Evropě. Ta je za mě zároveň největším lákadlem města, protože nabízí neskutečné výhledy.

Jak se dostat do A Coruña

A Coruña je místo ideální k návštěvě spíš jako zastávka při roadtripu nebo cestě Španělskem. Má sice své letiště Aeropuerto de A Coruña (LCG), ale hlavně pro vnitrostátní lety.

Spíš se sem dostanete ze Santiago de Compostela, odkud je to asi hodinu vlakem. Z velkých letišť je nejrychlejší cesta vlakem z Madridu, necelé 4 hodiny. Portugalské Porto je sice podstatně blíž, ale cesta trvá déle (nejede sem vlak).

Pobřeží v A Coruña
Pobřeží v A Coruña

Kde se v A Coruña ubytovat

V A Coruña nemá smysl nic moc složitě vymýšlet, pokud nejste autem, abyste se mohli kdykoliv přiblížit, dává největší smysl centrum města.

Tipy na ubytování

  • NORO Plaza – krásné designové apartmány kousek od hlavního náměstí.
  • Alba Aldorán Rooms – jednodušší, ale hezké pokoje také v centru města.

Co vidět v A Coruña

Město je poměrně klidné a nabízí spoustu pěkných uliček, kterými se jde nerušeně procházet. I hlavní náměstí Plaza de María Pita jsem si tu vyfotila úplně bez lidí.

Ulice v A Coruña s výhledem na radnici
Ulice v A Coruña s výhledem na radnici

Paseo Marítimo – pobřežní promenáda

Promenáda začíná v historickém centru města a táhne se podél pobřeží celých 15 kilometrů, jde podél celého poloostrova, kolem hradu Castelo de Santo Antón i velkých městských pláží Orzán a Riazor. Táhne se až k předměstí O Burgo.

A Coruña - Playa del Orzán
Playa del Orzán

Cestou k úplnému cípu ostrova, Punta Herminia, je k vidění nejvíc věcí a nejkrásnější příroda – tady už se odkloníte od hlavní promenády a napojíte na cestičky vedoucí přírodou.

Pobřežní cesta v A Coruña
Pobřežní cesta v A Coruña

Pobřeží dělají ještě hezčí keře a květiny, co tu rostou (a určitě musí být hodně odolné proti větru). Cestou je několik odpočinkových míst, kde jsem se zasekla na lavičce a jen tak koukala jak moře naráží na skály. Ideální místa na piknik.

Pobřeží v A Coruña - piknik místo
Pobřeží v A Coruña – piknik místo

Campo da Rata

První co mě napadlo, když jsem to zdálky viděla, bylo Stonehenge. Pár takových vysokých kamenných monumentů uprostřed ničeho kousek od pobřeží.

A Coruña - Campo da Rata
Campo da Rata

Je tu Monumento a los fusilados, památník na počest obětem španělské občanské války, sloupy symbolizují mučedníky.

A Coruña - Monumento a los fusilados
Monumento a los fusilados

Torre de Hércules

Starověký maják a světové dědictví Unesco, je nejstarší římský maják na světě, který je stále v provozu. Je na kopci nad městem a nabází výhled na celé město i pobřeží.

A Coruña - Torre de Hércules
Torre de Hércules

Po schodišti uvnitř majáku se dá vystoupat na vyhlídkovou plošinu.

A Coruña - Torre de Hércules a pláž Lapas
Torre de Hércules a pláž Lapas

Castelo de Santo Antón

Hrad stál původně na malém ostrůvku, ten byl ale později spojený s pevninou. Původně sloužil jako obrana přístavu a města před námořními útoky. Dnes je tu archeologické a historické muzeum.

A Coruña - Castelo de Santo Anton
Castelo de Santo Anton

Plaza de María Pita

Na hlavním náměstí je Ayuntamiento de A Coruña, městská radnice. Náměstí je obklopené kavárnami a restauracemi.

Radnice v A Coruña
Radnice v A Coruña

Mercado de la Plaza de Lugo

Přímo v centru je také trh s červými potravinami, mořskými plody a místními delikatesami. Součástí tržiště jsou i bary, kde je možné dát si jídlo.

Aquarium Finisterrae

Nedaleko Torre de Hércules je také akvárium známé jako Dům moří (Casa de los Peces). Je tu podmořský svět Atlantského oceánu, ale i dalších částí světa.

Socha Herculese na pobřeží v A Coruña
Socha Herculese na pobřeží v A Coruña

Kam na jídlo v A Coruña

Přišlo mi, že Rúa Franja je taková vysloveně foodie ulička. Je tu Sucre Coffe & bakery nebo Jamonerias El Pinar. Obecně jamonérií (obchodů se sušenou šunkou) mi přišlo že je ve městě dost velká koncentrace, vždycky s místy k sezení a frontou u pultu. Všude vám připraví skvělou bagetu se šunkou a sýrem (i dalšíma věcma), stačí si říct (ukázat), co do ní chcete. Stojí to pár korun.

Co mě ale rozčilovalo (a proto jsem taky často skončila v jamonérii), že otvírací doba restaurací v téhle části Španělska je ještě pozdější než jinde a drží se toho prakticky všechny restaurace. Některé restaurace na večeři otvíraly až ve 21, najít místo na večeři, kde bylo otevřeno od 19 vyžadovalo trochu přípravy.

Byla jsem tu v hrozně dobré brazilské na pořádný steak (picanha), Rodizio Sabor na Brasa, měli i guaranovou limonádu.

A Coruña - Torre de Hércules
Torre de Hércules

Kam na výlet z A Coruña

A Coruña je skvělým výchozím bodem pro výlety po celé Galicii. Hodinu vlakem odtud je Santiago de Compostela, které nemusí být cílem jen cesty poutníků. Katedrála je impozantní a město má úžasnou atmosféru.

Pokud máte auto, je ale nejlepší projet si celé pobřeží, které je v téhle části Španělska opravdu nádherné.

Tipy pro cestování nejen do Španělska

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

Rate this post

Napsat komentář