Karta Revolut a cestování: Mé zkušenosti s Revolutkou / recenze 2024

Kartu Revolut mám už přes 10 let, vlastně mám teda už několikátou. A pořád ji miluju! Na cestování je to úplně nejlepší věc, ale používám ji dávno už i doma, na všechny platby kartou. Přes můj odkaz můžete získat Revolutku s Premium tarifem na 3 měsíce zdarma, stačí zadat telefonní číslo a zaregistrovat se. Pošlou vám ji přímo domů, během pár dnů.

Jak používám Revolut v zahraničí

Kartu Revolut používám jako jedinou kartu v zahraničí, i když s sebou vozím ještě kreditku a kartu od svého eurového účtu. Revolutek mám vlastně víc. Dvě fyzické (Visa i Mastercard) a několik virtuálních. Používám ji proto, že je pro mě nejbezpečnější, plně kontrolovatelná v aplikaci včetně případné okamžité blokace karty a má nejlepší kurz pro převod měny.

Převod peněz do lokální měny s dobrým kurzem

Revolut používá středový kurz, žádná z mých karet od bank nemá lepší, spíš mají výrazně horší. Vyměňovat peníze ve směnárně v ČR nebo v zahraničí, nedejbože dokonce přímo na letišti vždycky vyjde hůř, kvůli poplatku i kvůli kurzu.

Tip: podívejte se, za jaký kurz vám nabízí euro nebo jinou měnu karta, kterou běžně používáte a porovnejte s aktuálním tržním kurzem. To uděláte třeba tak, že do Googlu zadáte 1000 CZK to EUR a porovnáte s tím, co byste dostali od banky.

Výběr peněz z bankomatu v zahraničí

Kvůli kurzu, nulovému poplatku za výběr z karty i kvůli bezpečnosti – na Revolutce nikdy nemám velké peníze, nechodí mi tam výplata. Převedu si tam vždy jen tolik peněz, kolik právě potřebuju.

Když potřebuju v zahraničí hotovost, vyberu si ji na místě. Nikdy nepoužívám směnárny, ani doma, ani v zahraničí, stojí to poplatek i horší kurz. Do spousty zemí ani nejde v ČR peníze vyměnit a měnit v ČR na eura nebo dolary, vozit to do zahraničí a znovu to měnit je totální nesmysl, dvojí poplatky, dvojí špatné kurzy. Jako backup si ale tak 100 eur nebo dolarů v hotovosti beru.

Z 56 zemí kde jsem byla jsem zatím byla v jediné nebylo možné použít bankomat s naší kartou, byl to Írán, tam jsem si vezla eura na směnu. Ve všech běžných turistických destinacích bankomaty jsou a jde tam vybrat a s Revolutkou je to nejlevnější způsob jak přijít k lokální hotovosti.

Tip: Někdy má poplatek za výběr přímo bankomat. Buď jako paušální částku nebo jako procento z vybírané částky. S tím nenaděláte nic, bude naúčtován ať máte jakoukoliv kartu. Bankomat to ale vždycky oznámí před potvrzením výběru. V takovém případě doporučuju vyzkoušet jiný bankomat, pokud je k dispozici. Pokud není a poplatek je paušální, vyberte co nejvyšší částku (pokud jedete např. ve skupině, udělejte jeden velký výběr pro všechny, pak si to pošlete).

Online nákupy v zahraniční měně

Pokud se týká cestování, tak jde hlavně o rezervace ubytování, letenky, půjčení auta. To vše typicky proběhne v lokální měně, záleží tedy na tom, jaký máte kurz na kartě, kterou provedete platbu. Při letence za oceán v ceně přes 10 tisíc to udělá rozdíl klidně i pár stovek.

Vždycky když nakupuju cokoliv online a platím zahraniční měnou, používám Revolutku. A používám virtuální Revolutku. To je karta, která není fyzická, můžu si jich v účtu vygenerovat víc a kdyby došlo k nějakému problému, hned ji můžu zablokovat a vygenerovat si novou. Pro účty, které používám opakovaně a často, jako je třeba Booking na rezervaci ubytování používám kartu, kterou mám uloženou jen tam.

Platba kartou v zahraničí

Pokud to jde, platím vždycky kartou (ideálně telefonem, kde mám virtuální kartu). Mám tam lokální měnu co jsem si směnila ve známém kurzu, nečekám, kolik mi banka tentokrát naúčtuje. Ve většině zemí je platba kartou naprosto běžná záležitost a často nemám vůbec potřebu vybírat hotovost. Ta je potřeba na trzích a streetfood v Asii nebo latinské Americe, ale ne ve Střední Evropě. Platím mobilem, tedy opět virtuální kartou.

Jak funguje karta Revolut

Revolut je předplacená debetní karta a funguje jako běžná platební karta, tedy pro nákupy v obchodech, on-line a výběry z bankomatu. Kartu ovládáte jednoduše v mobilní aplikaci, kde si také můžete směňovat koruny za jiné měny za aktuální středový kurz. Dobití karty je jednoduché z bankovního účtu nebo třeba z jiné karty přes Apple Pay. Na kartě tak můžete mít vždy jen tolik, kolik zrovna potřebujete.

Revolut karta v cukrárně
.

Jak začít kartu Revolut používat

Stačí 3 kroky:

 • registrovat se a objednat si kartu Revolut,
 • stáhnout mobilní aplikaci a aktivovat v ní kartu,
 • poslat na kartu peníze a začít ji používat.

Mobilní aplikace Revolut

K ovládání karty potřebujete mobilní aplikaci Revolut. S tou pak děláte úplně všechno, k těm nejčastějším úkonům na cestách patří:

 • vytvoření nové virtuální karty (doporučuju používat pro platby kartou v mobilu i pro online platby, případně pokud po vás třeba někde na hotelu chtějí jako garanci číslo karty),
 • rozdělení účtu mezi přátele,
 • poslání peněz kamarádovi nebo vyžádání platby,
 • směna na jinou měnu – ručně nebo až kurz klesne na konkrétní hodnotu,
 • přidání peněz – ručně nebo automaticky při poklesu pod určitou částku,
 • sledování měsíční útraty i ve vztahu ke stanovenému rozpočtu,
 • zablokování a odblokování karty.

Karta Revolut a bezpečnost

Je Revolutka bezpečná? Za mě má několik důležitých funkcí, které můj pocit, že mám peníze v bezpeční dost zvyšují:

 • okamžitá blokace karty v aplikaci – s podezřelou transakcí Revolut kartu zablokuje. To se mi občas stává, když si strhává peníze za ubytování přes Booking přímo to ubytování. Revolutka zablokuje kartu a pošle mi hned zprávu. Pokud to byla platba, co byla v pořádku, kartu si jedním kliknutím odblokuju a zaplatím.
 • na kartě jsou jen peníze, které tam pošlu – nechodí tam výplata, takže se tam nemůže v nějaký okamžik nahromadit větší obnos. Na kartu si můžu dobíjet automaticky např. při poklesu zůstatku pod 500 Kč nebo ručně, ale malé částky. Můžu si klidně poslat vždy jen potřebný obnos těsně před platbou nebo před výběrem.
 • odblokace karty bez asistence banky – s kartou banky se mi dřív stávalo, že kartu při podezření na nebezpečnou transakci zablokovali, nedali to vědět a nešlo to ani online odblokovat. Karta mi najednou byla do konce pobytu v zahraničí na nic. Tady si ji můžu sama během vteřiny blokovat a odblokovat každý den. Když to vezmu do extrému, pokud bych se bála zneužití karty u konkrétního obchodníka, kde platím, vytvořila bych si pro to speciální virtuální kartu a tu hned po platbě zablokovala a odblokovala zas až těsně před další platbou.

Revolut a Booking.com

U Bookingu a případně dalších ubytování nebo i letenek bývá zvýšení riziko zneužití karty. Často ty platby banky detekují jako podezřelé, i když jsou naprosto v pořádku. Doporučuju:

 • ukládat si tam pouze virtuální kartu, pokud tyhle věci nekupujete často, tak ji klidně i nechat zablokovanou, když zrovna nic nepotřebujete zaplatit.
 • nikdy nikomu neposílat údaje o kartě pokud to vypadá, že si je ubytování přímo vyžádalo, takhle to fungovat nemá a obvykle je to podvod.
 • nenechávat na Revolutce dlouhodobě vyšší tisíce.
Revolut a kafe
.

Porovnání plánů Revolut: ceny a výhody

Já používám Revolut Standard, což je zdarma. Je to proto, že kartu používám fakt výhradně na placení, směnu peněz do jiné měny a vyrovnávání se (finančně) s přáteli. Možná pro vás ale budou relevantní některé služby vyšších tarifů, které pro mě zajímavé nejsou. Zmíním to zajímavé a důležité, můžete si sami projít i kompletní přehled výhod jednotlivých tarifů.

Revolut Standard – zdarma

Je zdarma, ale bez větších výhod a s některými limity:

 • Výběry z bankomatu bez poplatku do výše 200 eur (nebo ekvivalentu jiné měny) měsíčně (maximálně 5 výběrů). Jde o výběry hotovosti, ne celkovou útratu, což mi bohatě stačí, protože v Evropě platím v drtivé většině kartou, mimo Evropu většinou taky a s tím ostatním se většinou do limitu vejdu.
 • Dodání nové karty není zdarma, stojí 99 Kč (jednou za 5 let).
 • Směna bez poplatku do výše 1000 eur měsíčně. 1000 eur typicky za měsíc nemám šanci utratit, pokud nekoupím ubytování v cizí měně (obvykle kupuju na Bookingu v czk) nebo hodně drahé letenky či zážitky v cizí měně.

Revolut Plus – cena 90 Kč měsíčně

 • Výběry z bankomatu bez poplatku jsou také limitované do 200 eur měsíčně, není už ale limitovaný počet výběrů.
 • Dodání nové karty je zdarma.
 • Směna bez poplatku stále do výše 1000 eur měsíčně.
 • Nepřetržitá prioritní zákaznická podpora. Zákaznickou podporu jsem za těch 10 let využila asi dvakrát a byla celkem rychlá i tak.
 • Pojištění krádeže, nehody, vstupenek. Mám velmi dobré celoroční cestovní pojištění, takže toto bych stejně nevyužila.

Revolut Premium – cena 150 Kč měsíčně

 • Dodání karty je nejen zdarma, ale i expresně (myslím do 3 dnů). I zadarmo ta karta ale přijde do týdne.
 • Nákup investic s nižším poplatkem než u Standard a Plus – u kryptoměn 1,49 % místo 1,99 % a u komodit 0,5 % místo 1,5 %. Krypto ani akcie přes Revolutku nekupuju, takže tohle malé zvýhodnění mě netrápí.
 • Slevy na vstupy do letištních salónků. Mám k svému bankovnímu účtu kartu s LoungeKey a zdarma neomezený počet vstupů do salónku v Praze, Vídni a Bratislavě a navíc ročně 8 vstupů zdarma do salónků LoungeKey po celém světě. Tedy slevu na salónek bych stejně nevyužila.

Revolut Metal – cena 300 Kč měsíčně

 • Tady už pro cestovatele žádné další výhody, co by stály za zmínku nevidím. Možná sleva 10 % u služby Pobyty (bookování ubytování), ale u té taky nevidím jasnou přidanou hodnotu (ani dosažení nejlepší ceny).

Důvody, proč jsem Revolutku potřebovala

 • Chrání moje peníze před zneužitím karty — cestuju leckde a zejména v Asii ty výběry z bankomatu nejsou nejbezpečnější. Pokusu o zneužití karty už jsem čelila několikrát. Revolutka je dobrá v tom, že peníze na ni chodí ve chvíli, kdy je tam přes appku pošlu (kliknu z jiné karty), což můžu udělat těsně před výběrem a i kdyby došlo ke scamu karty, po výběru už ta zase žádné peníze nejsou.
 • Chrání moje peníze i při platbě online — v aplikaci si můžu vytvořit virtuální karty, které použiju pro platby online. Třeba na Bookingu nebo při půjčování auta. Kdyby došlo k problému s kartou, snadno zruším virtuální kartu a přitom ta fyzická funguje dál. Na cestách k nezaplacení, protože nechat si zablokovat fyzickou kartu může být trochu stresující.
 • Vyberu z bankomatu zdarma — do směnárny fakt nechodím, vždycky peníze vybírám po příletu (příjezdu) na místě. Je to jednodušší a není to dražší. Moje bakovní karty mají za výběr poplatek, na Revolutku můžu vybrat ekvivalent 200 eur měsíčně bez poplatku, což v kombinaci s tím, že dost platím kartou obvykle bohatě stačí.
 • Jeden z nejlepších kurzů — druhý dobrý důvod proč mě netrápí výběry z bankomatu je dobrý kurz. Lepší než má moje banka a hlavně peníze si do cílové měny prostě převedu za kurz v danou chvíli, který v appce vidím. Není to tak, že celou dovolenou platím a pak se děsím, v jakém kurzu to vše bude na účtu. Horší kurzy má Revolutka o víkendech, ale stačí na to myslet a peníze si směnit za dobrý kurz.
 • Když za mě někdo zaplatí, obratem mu to vrátím — tohle často používáme v zahraničí s kamarády. Jdeme na večeři, je nás třeba 5, jeden to zaplatí dohromady, ať neděláme zmatky a pak mu to pošlem. Jednoduše v appce vyhledám buď přímo kamaráda nebo lidi s Revolutkou v okolí, peníze má během okamžiku i s obrázkem a vzkazem. Posílání gifů s penězma je zábava.

Revolut a kryptoměny, akcie

Revolut umí směňovat kryptoměny, takže jde přes kartu i občas levně koupit a později draze prodat. Může se to zdát jako jednoduchá cesta, když už kartu máte, nemusíte se registrovat na kryptoměnovou burzu. Já ale Revolut pro nákup kryptoměn nepoužívám, vysvětlím proč:

 1. Revolutka má poměrně vysoký spread (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou), vyšší, než je běžně na burze. To znamená, že cena musí vzrůst o víc než na normální burze, abyste prodali se ziskem.
 2. Revolutka není burza a kryptoměny technicky nevlastníte (jsou stále “virtuální” na kartě). To znamená, že s nimi nemůžete ani manipulovat. Nemůžete si poslat bitcoin třeba do kryptoměnové peněženky, abyste mohli platit bitcoinem. Bitcoin co nakoupíte přes Revolut, musíte přes Revolut i prodat.
 3. Kryptoměny i všechny měny máte v aplikaci volně dostupné pro platbu. Když třeba platíte v Praze v baru a nemáte v CZK peněžence koruny a nemáte žádné další měny, platba neprojde. Vy se omluvíte barmanovi, že jste blbka, co si nepřevedla peníze, převedete a zaplatíte na druhý pokus. Když máte na Revolutce i EURa, ztrhne se to v eurech. A když tam máte i bitcoiny, ethereum nebo cokoliv dalšího, smění se prostě tohle. Bez ohledu na to, jak blbý je zrovna kurz. U eura to tolik nelítá, ale u bitcoinu můžete být naštvaní, že ten drink vyšel pěkně draho.
 4. To hlavní je ale bezpečnost jako taková – jak říkám, snažím se na Revolutce nemít moc peněz, mám tam jen peníze, co aktuálně potřebuju. Nakupovat tam kryptoměny (nedejbože ve velkém) by znamenalo, že při případném zneužití karty si někdo může vybrat to, co jsem tam nastřádala v kryptoměnách.

A k tomu navíc

 • Umí dělat grafy útraty a umí spořit z každé platby nebo pravidelné částky.
 • Mám i virtuální karty, to pro případ, že bych se bála pro online platbu nebo booking hotelu dát svoji kartu, použiju ji prostě jednorázově.
 • Umí samozřejmě Apple pay, takže kartou platím i mobilem.

Časté dotazy

Jak platit kartou Revolut v zahraničí?

Revolut je standardní karta, Visa nebo Mastercard, platíte s ní stejně jako s kartou k běžnému bankovnímu účtu, včetně Apple pay.

Proč používat kartu Revolut?

Bezpečnější platby, středový kurz při směně do cizí měny, výběry v zahraničních automatech zdarma.

4.7/5 - (46 votes)

2 komentáře u „Karta Revolut a cestování: Mé zkušenosti s Revolutkou / recenze 2024“

 1. Dobrý den, mohla bych poprosit o informaci, jakou kartu u jaké banky mate, ze mate zdarma neomezený vstup do salónku? Zkoumala jsem to před půl rokem a nenašla nic takového.
  A nevíte, pokud mám program revolut metal, tak zda tam je vstup zdarma neomezeně, a i pro doprovod? Nebo se platí poplatky snížené? Nemuzu nikde najít ceník. Děkuji predem.

 2. Mám kartu Erste Premier, na ní je za rok 8 vstupů do Loungekey salónků (těch je 1100) a neomezeně Praha, Bratislava, Vídeň. Metal má salonky se slevou (nevím jakou), neomezeně má až Ultra.

Napsat komentář