Pražský hrad

Za rok 2021 (vyhlášeno 2022) je v průvodci Michelin zmíněno 27 pražských restaurací. Přestože sekce Česká republika průvodce Michelin Main Cities of Europe hodnotí pouze restaurace v Praze, mnoho restaurací na stejně vysoké úrovni existuje i mimo Prahu, zejména v Brně nebo Olomouci. Určitě by mohly mít šanci …

Choux v Popelini Marais Debelleyeme

Francouzské cukrářství a pařížské patisserie (cukrárny) jsou po celém světě považovány za součást francouzské kultury. Patisserie se začly rozvíjet v 17. a 18. století, kdy ale dezerty a sladké pečivo byly považované za luxusní zboží jen pro vyšší vrstvy. Cukráři byli velmi cenění a stále se snažili přicházet …

Koření na trhu

Írán je rozlehlý a proto se bude i kuchyně v jednotlivých částech lišit. Zatímco pouštní oblasti nejsou úplně bohaté na zeleninu, přímořský jih nabízí spoustu ryb a mořských plodů. Ochutnat tu můžete i ne úplně tradiční masa jako je velbloud nebo žralok, velmi časté je tu maso jehněčí …

Albánské jídlo

Albánská kuchyně je zajímavou kombinací mých jiných oblíbených kuchyní. Hodně jídel je společných pro celý Balkán,  jídla, která znáte z Chorvatska, najdete i v Albánii. Velký vliv tu má sousední řecká kuchyně, italská a také turecká. Musím říct, že mi dost přirostla k srdci, některá jídla jsem si …

Sapa Praha -phở bò s quẩy

Vietnamská kuchyně je jednou z nejrozmanitějších a nejchutnějších kuchyní na světě. Je to výsledek bohaté historie, geografické polohy, klimatu a přírodních zdrojů, které jsou k dispozici v různých regionech země. Tato kuchyně je známá pro své svěží, aromatické a zdravé pokrmy, které se skládají z mnoha čerstvých ingrediencí, …

TTTM Sapa Praha

Sapa Praha je velká vietnamská tržnice, je tu hromada nevýznamných obchodů s hadrama, ale především asi 30 bister, velký supermarket s vietnamskými potravinami a pár malých obdchůdků. Když jsem tu byla kdysi dávno poprvé, dlouho jsem se pak trochu bála jít sem sama. Přišlo mi, že se zaručeně …

Old Bazaar

Old Bazaar ve Skopje je druhý největší byzantský trh (po Istanbulu) a největší a nejstarší trh na Balkáně. Obchoduje se tu už nejméně od 12. století, v 17. století tu bylo přes 2000 obchůdků a stánků. Nyní jsou tu obchody (hlavně se šperky a suvenýry), restaurace a kavárny. …

Viděla jsem hodně zmrzlináren ve spoustě koutů světa, včetně vysloveně jižních národů, kde je zmrzlina na úplně každém rohu. Drtivá většina je ale umělá, plná dochucovadel a barviv. Tu fakt ráda nemám, od zmrzliny čekám, že bude z opravdového ovoce, čokolády, smetany. Že bude chutnat přesně tak, jak očekávám, …

Espetos v El Palo

Po 3 měsících prožitých v Malaze bych čekala, že místní restaurace budu mít prochozené křížem krážem, ale pravda je, že milej na jídlo tolik není a samotné se mi do objevování moc pouštět nechtělo. Večeře venku jsem tak zažívala hlavně, když Malagu navštívil někdo známý. Naopak časté a …

4 druhy tacos

Mexické kuchyni jsem nikdy moc šanci nedala, odsoudila jsem jí celkem brzy jako “nějaký opečený placky s omáčkama”. V Praze ráda zajdu do Las Adelitas, ale spíš kvůli atmosféře (a drinkům) než kvůli jídlu. Jediné mexické jídlo, které jím často a ráda je chilli con carne, o kterém …

Gambas al ajillo

Kanárské ostrovy jsou nejvzdálenější od pevninské části Španělska, přesto se místní kuchyně příliš neliší a je tu k dostání vše, co známe z klasické španělské kuchyně. Je ale pravda, že třeba patatas bravas, kroketky nebo obchůdky se sušenou šunkou tu nejsou k vidění v tak velké koncentraci (rozuměj …