Valencie: co vidět v nejzdravějším španělském městě

Valencie je třetí největší město Španělska a také nejzdravější město Španělska, lidé se tu dožívají průměrně 83,5 let. Prý tu mají dobrý work-life balance, je tu nízké znečištění ovzduší, slunce tu svítí přes 300 dní v roce a mají tu středozemní kuchyni. Co víc si přát.

Podél celého centra, od zoologické zahrady až k Ciutat de les Arts i les Ciències vedle 7 kilometrů dlouhý park plný zeleně a občas nějaké fontány. Valencie je u moře v zálivu Costa del Azahar.

Jak se do Valencie dostat

Valencie má vlastní mezinárodní letiště (Aeropuerto de Valencia). Přímým letem z Prahy sem létá Smartwings, z Vídně Ryanair. Z letiště do centra města jede metro, linka 3 nebo 5, do stanice Xàtiva. Lístek stojí 4,80 eur a cesta trvá 25 minut. Také se dá jet autobusem L150 za běžné jízdné 1,50 eur.

Vlakem

Další možnost je letět do Madridu, odkud je to zhruba 2 hodiny vlakem (plus hodina se na ten vlak dostat). Případně do Barcelony, odkud je to autobusem Alsa (jede přímo z terminálu 1 na letišti) necelé 4 hodiny, vlakem je to asi 3 hodiny (plus půl hodiny na vlak). Ceny se vždy dost liší podle odjezdů (i zavazadel).

Zhruba na 3 hodiny je to z Alicante. Dává tedy i smysl spojit to s návštěvou některého z těchto měst, ale vzhledem k času jízdy a ceně jízdenek bych volila přílet do jedné destinace, přejezd do druhé a odlet zpět odtamtud.

Valencie má dva hlavní nádraží: Estación del Norte a Joaquín Sorolla, odkud jezdí spoustu vlaků, které Valencii spojují se zbytkem Španělska. Obě nádraží jsou hned vedle sebe a v pěší vzdálenosti od centra města a přímo u stanice metra.

Trajektem na Ibizu

Z Valencie se můžete po moři dostat taky na Baleárské ostrovy, konkrétně na Ibizu jede ferry něco přes 5 hodin, na Mallorcu kolem 8 hodin.

Jak se po Valencii dopravovat

Valencie má autobusy i metro. Metro mi pocitově přijde, že má trochu delší intervaly než jsem zvyklá z jiných měst, autobusy mají zase hodně zastávek, takže nejsou tak rychlé. Centrum města a hlavní věci jdou zvládnout úplně v pohodě pěšky, na výlety třeba k pláži nebo mimo centrum jsem si zvykla spíš jezdit na kole.

Každopádně, na metro i autobus si můžete pořídit přednabitou kartičku (papírová stojí euro, plastová dvě eura), za každou jízdu se pak strhává 1,50 eur.

Valencie na kole s Valenbisi

Neznám lépe uzpůsobené město pro cyklisty, než je Valencie. Pruhy pro cyklisty jsou všude, vedou i celý parkem Turia, z centra se tak dá úplně snadno dojet až na pláž.

Já využívala sdílená kola Valenbisi, která mají 275 stanovišť po městě a skoro 3 tisíce kol. Týdenní používání stojí 13 eur, roční necelých 30 eur. Za tuhle cenu pak můžete neomezeně využívat kola, ale vždycky je do 30 minut musíte vrátit (pak si ale obratem můžete znovu půjčit).

Funguje to na kartu, ale také kompletně přes mobilní appku Valenbisi. Já zůstala mobilní – stačí přijít ke stojanům, vybrat si kolo, v appce podle čísla kolo odemknout a jet. Při vracení stačí jen zaparkovat (vsadit do stojanu) a jízda se sama ukončí. Appka měří čas, takže se můžu vždycky podívat, jestli už kolo není potřeba vrátit.

Kde se ubytovat

Centrum a pláž jsou od sebe vzdálené asi 5 kilometrů, takže záleží, jak moc chcete trávit čas u moře. Ale jak říkám, na kole jste tam za chvilku. Kdekoliv v oblasti mezi centrem a pláží je to, myslím, dobrá volba.

Moje oblíbená čtvrť plná skvělých restaurací a kaváren, které nejsou tak turistické jako v centru je Cabanyal, je to část města přímo u stejnojmenné pláže Playa de Cabanyal. Fajn je taky Ruzafa, od nádraží směrem od centra, tady je taky hodně fajn kaváren.

Tipy na ubytování ve Valencii

Co vidět ve Valencii

Ciudad de las Artes y las Ciencias (Město umění a věd)

Nejikoničtější částí Valencie je každopádně Ciudad de las Artes i las Ciencias. Moderní komplex navržený architektem Santiagem Calatravou zahrnuje několik budov, které slouží jako muzea, koncertní sály, akvária a další kulturní prostory. Budovy samy o sobě jsou dost hezké, mezi nimi jsou ještě vodní plochy, kolem je park, nasvícené vpodvečer a v noci to vypadá ještě jinak. Krásně.

Je to moje oblíbené místo, kde si jen tak sednout na trávník nebo na lavičku na piknik nebo si číst.

Hemisfèric

Budova má podobu obrovského oka a je to planetárium, IMAX a 3D kino a laserová show v jednom.

Hemisfèric je postaven tak, že vytváří fenomén známý jako “šeptající galerie”. Zvuk na jednom místě může být slyšet na velmi vzdáleném místě úplně jasně, můžete si tak povídat s člověkem daleko na druhé straně klenby, jako by stál vedle vás. Je to tím, že zvukové vlny cestují po stěnách a tím se dostanou dál, aniž by se ztratila intenzita.

Katedrála svatého Valentýna

Historická katedrála z 13. století je jednou z nejvýznamnějších památek Valencie. Uvnitř můžete obdivovat slavný Svatou Grál, který se považuje za pravý kalich Ježíše Krista.

Mercat Central, Mercat Ruzafa a Mercat Colón

Mercat Central je jedna z největších tržnic, seženete hlavně čerstvé potraviny, ale je tu i pár možností se přímo najíst, celkem široká je nabídka obložených baget, kornoutků se šunkami a salátů. Podobný je i Mercat Ruzafa ve čtvrti Ruzafa.

Mercat Colón má jen malé restaurace a bary, k nákupu tam nic neseženete. Central zavírá ve 3, v Colón to žije i večer. Všechny tržnice jsou ve fakt pěkných budovách.

Plaza del Ayuntamiento

Náměstí, kde se odehrávají důležité události ve Valencii. Je tu budova radnice (Ayuntamiento) se zdobeným interiérem a muzeem historie Valencie. Dá se tu vyjít i na balkon odkud je výhled na celé náměstí, i když jen z prvního patra. Vstup je zdarma.

Na náměstí je také Palacio de Correos y Telégrafos, budova pošty s nádhernou kopulí a vitrážemi. Ve středu náměstí je fontána obklopená květinami.

Bioparc Valencia

Tento inovativní zoologický park se zaměřuje na africkou faunu a nabízí návštěvníkům možnost pozorovat zvířata ve velmi realistickém prostředí.

Pláž Malvarrosa

Jedna z nejpopulárnějších pláží ve Valencii je ideálním místem pro relaxaci, opalování nebo vodní sporty.

Oceanografic Valencia

Největší evropský oceanografický park nabízí možnost pozorovat tisíce mořských živočichů a rostlin z celého světa.

Palau de la Música

Tento koncertní sál hostí celoročně řadu hudebních a kulturních akcí, včetně koncertů, oper a baletů.

Torres de Serranos

Tyto impozantní gotické brány, které kdysi sloužily jako hlavní vstup do města, nabízí nádherný výhled na historické centrum Valencie.

Jardí del Túria

Tento rozsáhlý park vzniklý na místě bývalého řeky Túria nabízí místo pro odpočinek, sportovní aktivity a kulturní akce.

L’Oceanogràfic

Další významnou částí Ciudad de las Artes y las Ciencias je L’Oceanogràfic, kde návštěvníci mohou prozkoumat jedinečné mořské prostředí a jeho obyvatele.

Co ochutnat

Valencie je rodištěm slavného španělského pokrmu – paella. Tento tradiční rýžový pokrm s mořskými plody či kuřecím masem si nesmíte nechat ujít. Navštivte autentické valencijské restaurace, kde paellu připravují podle tradiční receptury.

Jako typický valencijský nápoj vyzkoušejte horchatu, sladký osvěžující nápoj z mletých chuf, vody a cukru. Horchata se tradičně podává s fartons, sladkými pečivem ideálním k namáčení do nápoje.

Co se děje ve Valencii

Ve Valencii jsem měla pocit, že tu pořád jen něco slaví. A ve velkém, poprvé jsem opravdu viděla, jak to vypadá, když jsou tradice opravdu dodržované. O svátcích bývají obchody zavřené jako v neděli. S jakými hlavními oslavami se tu můžete setkat?

  • Las Fallas – velké sochy po celém městě, každodenní pyrotechnická show, ohnivý průvod a průvod v tradičních krojích a nakonec zapálení soch, tím žije Valencie každý březen. Pyrotechnické show se odehrávají na Plaza del Ayuntamiento, velká socha zdobená květinami, které sem přináší průvod je na Plaza de la Virgen. Sochy jsou úplně po celém městě.
  • Semana Santa – Svatý týden, Velikonoce. Už v pátek týden před Velkým pátkem začíná večer průvod od kostela Santa Maria del Mar a prochází čtvrtí Cabanyal. V průvodu jsou hudebníci, lidé v kápích a završuje jej trůn se sochou Panny Marie, Virgen de los Dolores.
  • Sant Vicent Ferrer – svátek patrona Valencie je vždy v pondělí po velikonočním pondělí. Odpoledne se odpaluje pyrotechnická show mascletà na Plaza Tetuán, po městě je rozestavěno několik oltářů, před kterými se k večeru konají představení zobrazující zázraky sváteho Vicenta. Hojně se používá černá a bílá barva jako symbolika Dominikánů, černých a bílých bratrů.
  • Festa de la Mare de Déu dels Desamparats – druhá neděle v květnu je věnována pro změnu patronce Valencie, Panně Marii de los Desamparados.
  • La Nit de San Juan – 23. června se slaví po celém Španělsku, znamená to hodně ohně a ohňostrojů, slaví se hodně na pláži.

Výlety mimo centrum Valencie

Port Saplaya

Port Saplaya je městečko asi 8 kilometrů od Valencie. Říká se mu také “Malé Benátky“, protože je celé postavené na kanále. Centrum města tak tvoří krásné barevné domečky postavené kolem vody, na které jsou k molu přivázané menší lodě. Má to moc pěknou atmosféru, jsou tu restaurace, ale není to nijak přecpané turisty, je to tu hodně poklidné.

Do Port Saplaya jsem šla pěšky od posledního stanoviště kol Valenbisi na pláži Malvarosa, kam jsem dojela na kole.  Na stejné místo vás ale doveze i autobus č. 32. Je to odtud něco přes 3 kilometry, většina cesty jde kolem pláže, takže je to hezká procházka. Na možná jeden kilometr se cesta stočí od pláže a vede kolem polí, kostelíka Ermita del Miracle dels Peixets a kolem prázdninových chatiček.

Tipy na cestování nejen do Valencie

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

4.6/5 - (9 votes)

Napsat komentář