Valencie je třetí největší město Španělska a také nejzdravější město Španělska, lidé se tu dožívají průměrně 83,5 let. Prý tu mají dobrý work-life balance, je tu nízké znečištění ovzduší, slunce tu svítí přes 300 dní v roce a mají tu středozemní kuchyni. Co víc si přát.
Podél celého centra, od zoologické zahrady až k Ciutat de les Arts i les Ciències vedle 7 kilometrů dlouhý park plný zeleně a občas nějaké fontány. Valencie je u moře v zálivu Costa del Azahar.
Tip: Rezervujte si s předstihem vstupenku do Oceanogràfic, největšího akvária v Evropě, a prohlídku Valencijské katedrály a Lonja de la Seda.
Jak se do Valencie dostat
Valencie má vlastní mezinárodní letiště (Aeropuerto de Valencia). Přímým letem z Prahy sem létá Smartwings, z Vídně Ryanair. Z letiště do centra města jede metro, linka 3 nebo 5, do stanice Xàtiva. Lístek stojí 4,80 eur a cesta trvá 25 minut. Také se dá jet autobusem L150 za běžné jízdné 1,50 eur.
Vlakem
Další možnost je letět do Madridu, odkud je to zhruba 2 hodiny vlakem (plus hodina se na ten vlak dostat). Případně do Barcelony, odkud je to autobusem Alsa (jede přímo z terminálu 1 na letišti) necelé 4 hodiny, vlakem je to asi 3 hodiny (plus půl hodiny na vlak). Ceny se vždy dost liší podle odjezdů (i zavazadel).
Zhruba na 3 hodiny je to z Alicante. Dává tedy i smysl spojit to s návštěvou některého z těchto měst, ale vzhledem k času jízdy a ceně jízdenek bych volila přílet do jedné destinace, přejezd do druhé a odlet zpět odtamtud.
Valencie má dva hlavní nádraží: Estación del Norte a Joaquín Sorolla, odkud jezdí spoustu vlaků, které Valencii spojují se zbytkem Španělska. Obě nádraží jsou hned vedle sebe a v pěší vzdálenosti od centra města a přímo u stanice metra.
Trajektem na Ibizu
Z Valencie se můžete po moři dostat taky na Baleárské ostrovy, konkrétně na Ibizu jede ferry něco přes 5 hodin, na Mallorcu kolem 8 hodin.
Jak se po Valencii dopravovat
Valencie má autobusy i metro. Metro mi pocitově přijde, že má trochu delší intervaly než jsem zvyklá z jiných měst, autobusy mají zase hodně zastávek, takže nejsou tak rychlé. Centrum města a hlavní věci jdou zvládnout úplně v pohodě pěšky, na výlety třeba k pláži nebo mimo centrum jsem si zvykla spíš jezdit na kole.
Každopádně, na metro i autobus si můžete pořídit přednabitou kartičku (papírová stojí euro, plastová dvě eura), za každou jízdu se pak strhává 1,50 eur.
Valencie na kole s Valenbisi
Neznám lépe uzpůsobené město pro cyklisty, než je Valencie. Pruhy pro cyklisty jsou všude, vedou i celý parkem Turia, z centra se tak dá úplně snadno dojet až na pláž.
Já využívala sdílená kola Valenbisi, která mají 275 stanovišť po městě a skoro 3 tisíce kol. Týdenní používání stojí 13 eur, roční necelých 30 eur. Za tuhle cenu pak můžete neomezeně využívat kola, ale vždycky je do 30 minut musíte vrátit (pak si ale obratem můžete znovu půjčit).
Funguje to na kartu, ale také kompletně přes mobilní appku Valenbisi. Já zůstala mobilní – stačí přijít ke stojanům, vybrat si kolo, v appce podle čísla kolo odemknout a jet. Při vracení stačí jen zaparkovat (vsadit do stojanu) a jízda se sama ukončí. Appka měří čas, takže se můžu vždycky podívat, jestli už kolo není potřeba vrátit.
Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky a výlety ve Valencii.
Kde se ubytovat
Centrum a pláž jsou od sebe vzdálené asi 5 kilometrů, takže záleží, jak moc chcete trávit čas u moře. Ale jak říkám, na kole jste tam za chvilku. Kdekoliv v oblasti mezi centrem a pláží je to, myslím, dobrá volba.
Moje oblíbená čtvrť plná skvělých restaurací a kaváren, které nejsou tak turistické jako v centru je Cabanyal, je to část města přímo u stejnojmenné pláže Playa de Cabanyal. Fajn je taky Ruzafa, od nádraží směrem do centra, tady je taky hodně fajn kaváren.
Tipy na ubytování ve Valencii
- Only YOU Hotel Valencia – moderní hotel s perfektní lokací přímo v centru města. Součástí je fitko, restaurace i bar.
- Welcomer Apartments Valencia – vybavený apartmán s kuchyní i pračkou kousek od Valencijské katedrály.
- Home Youth Hostel by Feetup Hostels – levné sdílené ubytování v hostelu přímo v centru u La Lonja. Postele tu nejsou palandy.
Co vidět ve Valencii
Ve Valencii je toho hodně. Jsou tu vlastně 3 hlavní zajímavé oblasti: historické centrum s památkamy, moderní park a Město umění a věd a dlouhá pláž. Na prozkoumání všeho co Valencie nabízí bych doporučila minimálně 3 dny.
Ciudad de las Artes y las Ciencias (Město umění a věd)
Nejikoničtější částí Valencie je každopádně Ciudad de las Artes i las Ciencias. Moderní komplex navržený architektem Santiagem Calatravou zahrnuje několik budov, které slouží jako muzea, koncertní sály, akvária a další kulturní prostory.
Bílé futuristické stavby vytváří dojem moderního, až vesmírného prostředí. Samy o sobě jsou dost hezké, mezi nimi jsou ještě vodní plochy, kolem je park, nasvícené vpodvečer a v noci to vypadá ještě jinak. Krásně. Celé je to celkem nové, dostavěné to bylo roku 2005.
Je to moje oblíbené místo, kde si jen tak sednout na trávník nebo na lavičku na piknik nebo si číst. Je tu také umístěný 3D nápis Valencia.
Hlavní stavby komplexu jsou:
- Hemisfèric – tady je Planetárium, IMAX kino a laserium.
- Museo de las Ciencias Príncipe Felipe – interaktivní muzeum vědy.
- Umbracle – promenáda s výhledem na komplex, obklopená zahradami, která slouží také jako výstavní prostor.
- Oceanogràfic – největší akvárium v Evropě.
- Palau de les Arts Reina Sofía – opera a kulturní centrum, které je domovem pro koncerty, opery a baletní představení.
- Puente de l’Assut de l’Or – most přes suché koryto řeky Turia a je z něj skvělý výhled na komplex.
- L’Àgora – multifunkční prostor pro různé kulturní, společenské a sportovní akce.
Hemisfèric
Budova má podobu obrovského oka a je to planetárium, IMAX a 3D kino a laserová show v jednom.
Hemisfèric je postaven tak, že vytváří fenomén známý jako „šeptající galerie„. Zvuk na jednom místě může být slyšet na velmi vzdáleném místě úplně jasně, můžete si tak povídat s člověkem daleko na druhé straně klenby, jako by stál vedle vás. Je to tím, že zvukové vlny cestují po stěnách a tím se dostanou dál, aniž by se ztratila intenzita.
Oceanogràfic
Největší akvárium v Evropě. Má několik jednotlivých budov, které reprezentují různé mořské prostředí od Středozemního moře, mokřadů, mírného a tropického moře až po Antarktidu a Arktidu.
K vidění je tu více než 500 různých druhů vodních živočichů, včetně delfínů, žraloků, medúz, mořských lvů, mrožů, tučňáků a mnoha dalších ryb a korýšů.
Součástí je také největší delfinárium v Evropě, kde se pořádají vzdělávací a zábavné show s delfíny.
Vzhledem k velikosti akvária doporučuju vyhradit si na návštěvu tak 3 až 4 hodiny času.
Umbracle
Umbracle je nahoře nad vyschlým koritem řeky Turia, jakoby nad Hemisfèric a Oceanogràfic, slouží jako vyhlídková terasa a zastřešená promenáda. Zahrada Umbracle není moc velká, jsou tu středomořské rostliny a květiny a palmy. Je to hezká procházka po klidném místě. Vstup je zdarma.
Museo de las Ciencias Príncipe Felipe
Tuhle budovu taky nepřehlédnete, připomíná obrovskou ležící kostru velryby. Je to interaktivní muzeum vědy. Exponáty jsou zaměřené na různé aspekty vědy a technologie, od fyziky a biologie až po historii a prostor.
Jednou z instalací zmístěných venku (a tudíž zdarma) jsou sluneční hodiny.
Valencijská katedrála La Seu
Historická katedrála (Catedral de Santa María de Valencia) z 13. století je jednou z nejvýznamnějších památek Valencie. Uvnitř můžete vidět slavný Svatý Grál, který se považuje za pravý pohár Ježíše Krista, z něhož pil při Poslední večeři. Je vystaven v Kapli Svatého Grálu (Capilla del Santo Cáliz).
El Miguelete
Ve valencijštině Torre de Micalet je zvonice katedrály. Ta je přístupná (vstupné 2 eur) a ze shora je krásný výhled na Valencii.
Plaza del Ayuntamiento
Náměstí, kde se odehrávají důležité události ve Valencii. Je tu budova radnice (Ayuntamiento) se zdobeným interiérem a muzeem historie Valencie. Dá se tu vyjít i na balkon odkud je výhled na celé náměstí, i když jen z prvního patra. Vstup je zdarma.
Na náměstí je také Palacio de Correos y Telégrafos, budova pošty s nádhernou kopulí a vitrážemi. Ve středu náměstí je fontána obklopená květinami.
Torres de Serranos
Gotické brány, které kdysi sloužily jako hlavní vstup do města. Nabízí nádherný výhled na historické centrum Valencie. Vstupné je 2 eur.
Plaza de la Virgen
Náměstí v historickém centru města ze zadní strany katedrály. Je tu Basilica de la Virgen de los Desamparados a velká fontána Turia.
Náměstí je místem pro spoustu událostí, prochází tudy procesí při různých akcích. Právě tady je klíčové místo Ofrenda de la Flores při Valencijském největším svátku Las Fallas, kdy procesí přináší na náměstí květiny, kterými je zdobena obrovská socha Panny Marie uprostřed náměstí.
Lonja de la Seda
Burza hedvábí je jedna z nejvýznamnějších a nejkrásnějších historických budov ve Valencii i celém Španělsku, je zapsána v seznamu Unesco. K budově patří také věž Torreón, která sloužila jako věznice pro bankroty a obchodní delikventy a Patio de los Narajnos, kde rostou pomerančovníky.
Bioparc Valencia
Inovativní zoologický park se zaměřuje na africká zvířata a nabízí možnost pozorovat je ve velmi realisticky „přirozeném“ prostředí.
Co dělat ve Valencii
Ve Valencii se nudit určitě nebudete. Spíš budete mít co dělat, abyste všechno stihli.
Jardí del Túria
Tento dlouhý park vzniklý na místě bývalého řeky Túria je skvělé místo pro piknik, běh nebo jízdu na kole. Já jsem si sem ráda přijela na kole se sváčou z pekárny nebo tržnice a jen tak si četla knížku.
Mercat Central, Mercat Ruzafa a Mercat Colón
Mercat Central je jedna z největších tržnic, seženete hlavně čerstvé potraviny, ale je tu i pár možností se přímo najíst, celkem široká je nabídka obložených baget, kornoutků se šunkami a salátů. Podobný je i Mercat Ruzafa ve čtvrti Ruzafa.
Mercat Colón má jen malé restaurace a bary, k nákupu tam nic neseženete. Central zavírá ve 3, v Colón to žije i večer. Všechny tržnice jsou ve fakt pěkných budovách.
Horchatería Sata Catalina
Jedna z nejstarších a nejtradičnějších horchaterií je přímo v centru města, nabízí tradiční valencijskou horchatu. K horchatě nabízí fartóns a nebo churros.
Pláž Malvarrosa
Jedna z nejpopulárnějších pláží ve Valencii je ideálním místem pro relaxaci, opalování nebo vodní sporty.
Co ochutnat ve Valencii
Valencie je rodištěm slavného španělského pokrmu – paella. Tento tradiční rýžový pokrm s mořskými plody či kuřecím masem si nesmíte nechat ujít. Navštivte autentické valencijské restaurace, kde paellu připravují podle tradiční receptury. Hezkým zážitkem, který si můžete užít ve Valencii je právě kurz vaření paelly.
🥘 Tradniční jídla, která můžete ochutnat kdekoliv ve Španělsku najdete v článku o španělské kuchyni.
Jako typický valencijský nápoj vyzkoušejte horchatu, sladký osvěžující nápoj z mletých chufa oříšků, vody a cukru. Horchata se tradičně podává s fartóns, sladkými pečivem ideálním k namáčení do nápoje.
Valencie má také svůj koktejl – Agua de Valencia. I když to v překladu zní jako valencijská voda, nenechte se zmást. Koktejl obsahuje kromě džusu z čerstvých valencijských pomerančů také cavu (španělské šumivé víno), vodku a gin.
Co se děje ve Valencii
Ve Valencii jsem měla pocit, že tu pořád jen něco slaví. A ve velkém, poprvé jsem opravdu viděla, jak to vypadá, když jsou tradice opravdu dodržované. O svátcích bývají obchody zavřené jako v neděli. S jakými hlavními oslavami se tu můžete setkat?
- Las Fallas – velké sochy po celém městě, každodenní pyrotechnická show, ohnivý průvod a průvod v tradičních krojích a nakonec zapálení soch, tím žije Valencie každý březen. Pyrotechnické show se odehrávají na Plaza del Ayuntamiento, velká socha zdobená květinami, které sem přináší průvod je na Plaza de la Virgen. Sochy jsou úplně po celém městě.
- Semana Santa – Svatý týden, Velikonoce. Už v pátek týden před Velkým pátkem začíná večer průvod od kostela Santa Maria del Mar a prochází čtvrtí Cabanyal. V průvodu jsou hudebníci, lidé v kápích a završuje jej trůn se sochou Panny Marie, Virgen de los Dolores.
- Sant Vicent Ferrer – svátek patrona Valencie je vždy v pondělí po velikonočním pondělí. Odpoledne se odpaluje pyrotechnická show mascletà na Plaza Tetuán, po městě je rozestavěno několik oltářů, před kterými se k večeru konají představení zobrazující zázraky sváteho Vicenta. Hojně se používá černá a bílá barva jako symbolika Dominikánů, černých a bílých bratrů.
- Festa de la Mare de Déu dels Desamparats – druhá neděle v květnu je věnována pro změnu patronce Valencie, Panně Marii de los Desamparados.
- La Nit de San Juan – 23. června se slaví po celém Španělsku, znamená to hodně ohně a ohňostrojů, slaví se hodně na pláži.
Výlety mimo centrum Valencie
Pokud jste ve Valencii víc než pár dní, můžete vyrazit i za hranice centra města a prozkoumat blízké okolí.
Port Saplaya
Port Saplaya je městečko asi 8 kilometrů od Valencie. Říká se mu také „Malé Benátky„, protože je celé postavené na kanále. Centrum města tak tvoří krásné barevné domečky postavené kolem vody, na které jsou k molu přivázané menší lodě. Má to moc pěknou atmosféru, jsou tu restaurace, ale není to nijak přecpané turisty, je to tu hodně poklidné.
Do Port Saplaya jsem šla pěšky od posledního stanoviště kol Valenbisi na pláži Malvarosa, kam jsem dojela na kole. Na stejné místo vás ale doveze i autobus č. 32. Je to odtud něco přes 3 kilometry, většina cesty jde kolem pláže, takže je to hezká procházka. Na možná jeden kilometr se cesta stočí od pláže a vede kolem polí, kostelíka Ermita del Miracle dels Peixets a kolem prázdninových chatiček.
Jezero Albufera
Velká laguna jižně od Valencie. Kromě pěkné krajiny, pozorování ptáků a rybářských vesniček kolem jezera se tu můžete také projet na člunu. Jezdí se sem hlavně za západy slunce. Jede se sem asi 40 minut autobusem 25, ze zastávky Amèrica – Marqués del Túria u parku Túria (nebo nějaké další po cestě podél parku).
Horchatería Daniel
Pokud jste si oblíbili horchatu, můžete navštívit jednu z nejlepších horchaterií. Je to velká terasa a vnitřní prostory, kde se podává horchata, granizáda, fartóns a pár dalších sladkých věcí. Místo je vyhlášené a bývá tam dost plno. Dojet se tam dá na kole nebo je poblíž stanice metra Alboraya-Palmaret.
Tipy na cestování nejen do Valencie
✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.