Jídlo v Malajsii: co jíst v Kuala Lumpur, na Penangu nebo Langkawi

Malajsijská kuchyně je obrovsky rozmanitá, mísí se tu vliv a pokrmy spousty asijských zemí. Jsou tu fine-diningové Michelinky i Michelinky obyčejných stánků v tržnici. A k tomu spousta skvělého streetfood. Pro foodies jsou nejlepšími destinacemi Penang, který se považuje za gastronomické hlavní město Malajsie, Kuala Lumpur s jeho rozmanitými streetfood stánky a restauracemi a Melaka pro její historické a kulturní dědictví spojené s jedinečnými pokrmy. Všechna tato 3 místa jsem si jaksepatří vychutnala.

Historie malajsijské kuchyně

Historie malajsijské kuchyně je úzce spjata s historií země, která byla křižovatkou obchodních cest mezi Východem a Západem. Díky tomu byla ovlivněná mnoha kulturami, což se projevilo jak v mísení ingrediencí, tak i kuchařských technik. Používá širokou paletu bylinek, koření a past, díky čemuž jsou malajsijské pokrmy bohatě aromatizované a pikantní.

Kvůli směsi kultur v Malajsii jsou za nejoblíbenější malajsijská jídla považována jídla, co původně pochází odjinud, nejčastěji z Indie nebo Číny, v Malajsii jsou často modifikované, ale přijaté jako součást malajsijské kulinářské identity. Takovými jídly jsou například Roti Canai, Hainanese Chicken Rice nebo Char Kway Teow.

Malajsie - jídlo: Ikan Bakar
Ikan Bakar (grilovaná ryba)

Základem malajsijské kuchyně jsou rýže, nudle, mořské plody, drůbež, hovězí a jehněčí maso, spolu s čerstvými bylinkami a kořením jako je kurkuma, citronová tráva, galangal, chilli a spoustu druhů kari. Pro přípravu omáček a polévek se používá kokosové mléko.

Typické malajsijské ingredience

Malajsijská kuchyně je rozmanitá a používá spoustu ingrediencí a surovin, které jí dodávají jedinečný charakter. Z těch obvyklých a pro nás Evropany méně běžných jsou to.

Malajsie - jídlo: Petai (stinky beans)
Petai – “stinky beans”

Pandan

Aromatická listy pandanu jsou v malajsijské kuchyni často používané pro přidání vůně, chuti i zelené barvy k jídlům. Listy pandanu se obvykle zavazují do uzlu a vaří se spolu s rýží nebo dezerty, aby se uvolnila jejich charakteristická vůně a světle zelená barva.

Gula Melaka

Tmavě hnědý palmový cukr, vyrábí se z mízy několika palmových stromů a má karamelovou chuť. Je součástí spousty malajsijských dezertů a sladkých jídel. Nejčastější podoba v jaké ho můžete vidět jsou takové špalíčky ztužené, ale i sirup. Přidává se i do lecčehos, třeba místo valkového latté si můžete dát gula melaka latté.

Sambal

Pikantní omáčka z mletých chilli papriček, česneku, šalotky a někdy i z krevetové pasty (belacan). Dává se na stůl pomalu ke každému jídlu, typicky k masu a rýži. Používá se i při vaření.

Typická malajsijská jídla

Malajsijská jídla mi hodně zachutnala, nejvíc jsem si oblíbila hainanské kuře, polévku laksa a nudle s masem char kway teow.

Nasi Lemak – národní jídlo Malajsie

Volný překlad je asi “mastná rýže”, je to rýže vařená v kokosovém mléku, někdy se pro lepší aroma přidávají pandánové listy. Ke kopci rýže se pak přidávají další doprovodné ingredience: sambal (pikantní omáčka), sušené ančovičky, vařené vejce, plátky čerstvé okurky, arašídová omáčka.

Nasi lemak se může podávat s různými druhy masa, jako rendang, smažené kuře, krevety nebo hovězí. Existují i vegetariánské varianty.

Tradičně se podává zabalený v banánovém listu, který přidává další aroma a udržuje jídlo teplé. Takhle ho dostanete spíš jako streetfood, je to oblíbené jídlo k snídani. Samozřejmě se ale podává i v restauracích, servírovaný na banánovém listu.

Malajsie - jídlo: Nasi Lemak
Nasi Lemak

Satay

Satay je oblíbené v celé Jihovýchodní Asii, kromě Malajsie hlavně v Indonésii, Singapuru a Thajsku. Jsou to malé kousky marinovaného masa napíchaného na dřevěné špejle, které se poté grilují nad otevřeným ohněm. Nejčastěji je z kuřecího, ale může být i z hovězího, jehněčího a dokonce i z ryb nebo tofu.

Zásadní je marináda, do které se namáčí před grilováním. Ta obsahuje typická lokální koření jako kurkuma, koriandr, citronová tráva, česnek, chilli, sójová omáčka a kokosové mléko. Díky marinádě je masíčko šťavnaté i po ugrilování.

Satay je typicky podávané s arašídovou omáčkou. Je to hustá omáčka z mletých pražených arašíd, lehce nasládlá a lehce pikantní. Pokud znáte indonéské satay, tak to je prakticky totožné, ale právě chuť omáčky se docela liší.

Malajsie - jídlo: Satay
Satay

Laksa

Laksa je pikantní nudlová polévka, kořeněný vývar. Existují dva hlavní typy podle složení vývaru:

  • Asam Laksa – verze typická pro Penang, pikantní a kyselá polévka založená na rybím vývaru, který je ochucen tamarindem, citronelou a chilli.
  • Laksa Lemak – více rozšířená v jižní Malajsii a Singapuru, krémovější varianta polévky s kokosovým mlékem, je bohatě ochucená kurkumou, galangalem a citronovou trávou, známá také jako Nyonya Laksa.

Oba typy laksy obsahují rýžové nebo pšeničné nudle a další věci jako krevety, kuřecí maso, rybí kousky, vaječné nudle, fritované tofu, čerstvé bylinky, někdy vejce.

Malajsie - jídlo: Curry Laksa
Curry Laksa (vpravo v mističce sambal)

Rendang

Tradiční malajsijské jídlo, populární také v Indonésii, na Západní Sumatře. Je to pomalu vařené maso (obvykle hovězí) v kokosovém mléce s bylinkami a kořením. Vaří se tak dlouho, dokud se tekutina skoro nevyvaří, až maso změkne a je plné chuti. Připravuje se několik hodin. Je to tradiční jídlo pro speciální příležitosti jako jsou svatby.

Podle použitého masa je víc druhů:

  • Rendang Daging – tradiční hovězí rendang,
  • Rendang Ayam – varianta s kuřecím masem,
  • Rendang Tok – také typicky z hovězího, má tmavší barvu a ještě bohatší chuť, protože se připravuje déle. Pochází z malajsijského státu Perak.
Malajsie - jídlo: Rendang
Rendang

Char Kway Teow

Smažené ploché nudle. Rýžové nudle se připravují při vysoké teplotě ve velké pánvi nebo woku společně s krevetami, klíčky fazolí mungo, čínským pórkem, chilli pastou a sójovou omáčkou.

Klíčem přípravy je mírná uzená chuť “wok hei” (duch woku) při technice rychlého smažení na velmi silném ohni. To vyžaduje určité kuchařské zkušenosti a zručnost.

Malajsie - jídlo: Char Kway Teow
Char Kway Teow

Roti Canai

Roti Canai je malajsijský a indonéský plochý chléb s kořeny v indické kuchyni. Je lehký, vzdušný a zároveň křupavý. Něco jako indická paratha. Dobře se kombinuje se sladkým i slaným.

V základu je jen z mouky, vody, másla (nebo ghee) a trošky soli. A “tajnou” ingrediencí je prý kondenzované mléko. Těsto se důkladně hněte a pak se vyválí na velmi tenké plátky, několikrát přeloží a smaží na pánvi. Jsou ale i další varianty, pokud se do těsta něco přidá. Třeba Roti Telur s vejcem, Roti Bawang s cibulí nebo Roti Pisang s banánem.

Jí se jen tak, s omáčkami nebo jako součást jídla, třeba ke kari.

Mee Goreng

Původně jídlo z Indonésie (Mie Goreng). Jsou to smažené nudle, populární streetfood i v Singapuru a Bruneji. Základem jsou pšeničné nudle, které se smaží ve woku s kuřecím, hovězím, krevetami nebo i tofu, klíčky mungo a čínským zelím, rozšlehaným vejcem a kořením. Podává se obvykle s limetkou a nasekanými chilli papričkami.

Hlavní ingredience i vzhled jídla můžou trochu připomínat thajské pad thai, ale nudle (u pad thai rýžové) a hlavně chuť je diky koření odlišná, mee goreng je spíš sladce pikantní, zatímco pad thai sladkokyselé.

Hainanese Chicken Rice

Kuře Hainan je populární v Malajsii, ale i v Singapuru (tady je dokonce považované za národní jídlo), Thajsku a Vietnamu. Vyznačuje se jednoduchostí, jemnou chutí a rafinovanou přípravou. Původ má v Číně, na ostrově Hainan.

Základem je kuře vařené v silném vychuceném vývaru, s ingrediencemi jako česnek, zázvor a pandánové listy. Po uvaření se kuře rychle ponoří do ledové vody, aby se zastavil proces vaření. Podává se s rýží, která je vařená ve vývaru, v kterém se vařilo kuře.

Malajsie - jídlo: Hainanese chicken rice
Hainanese chicken rice

Ayam Percik

Kuře marinované v bohaté směsi koření a pak grilované. Marinádou se kuře potírá i během grilování, maso má výraznou chuť a je šťavnaté.

Nasi Kandar

Jídlo, které pochází z Penangu. Je to v zásadě rýže s něčím, mohou to být omáčky, smažené kuře, maso v curry, ryby, krevety nebo i vegetariánské složky jako vejce, okra nebo lilek.

Malajsijské nápoje

V Malajsii můžete pít spoustu druhů čajů (jak teplých tak studených) s různým ovoce (já si oblíbila lichi čaje) a ovocné šťávy, většinou se základem limety (a třeba passion fruit).

Teh Tarik

Teh Tarik je oblíbený v Malajsii a Singapuru, ale své kořeny má v indické čajové kultuře. Je to čaj s mlékem se specifickým způsobem přípravy. Směs čaje a mléka se přelévá mezi dvěma nádobami z velké výšky, čímž se dobře promíchá, ochladí na pitelnou teplotu a na povrchu se vytvoří hladká pěna.

Čaj je obvykle ceylonský, mléko kondenzované, někdy i doslazované. Dělá se teplý i studený (jako většina ledových nápojů v Malajsii se prostě teplý nápoj naleje na kostky ledu).

Cendol

Vypadá to jako dezert, dokonce se podává i v misce s lžičkou, ale je to nápoj, i když i konzistence je dost hustá. Pije se obvykle odpoledne, slouží k ochlazení.

Je to miska plná pandanových nudlí (takové zelené jakoby želé), kokosového mléka, palmového sirupu, ledové tříště a mungo fazolí. Malajci si do toho rádi přidávají ještě durian.

Malajsie - jídlo: Cendol
Cendol

Malajsijské restaurace a placení

Ceny v běžných, moderních, restauracích v Malajsii jsou trochu nižší než u nás. Ceny v menu se často uvádí bez servisní daně, ta se připočítá až při placení a někdy je také účtován servisní poplatek (něco jako dýško).

Celkem běžné je ve vyhledávaných restauracích objednávání přes QR kód – dostanete menu, ale i QR kód, kde si v mobilu naklikáte co chcete a máte objednáno, dostanete účtenku a s tou jdete ke kase. To je taky celkem časté, že je v restauraci přímo člověk, u kterého se platí. Nemusíte čekat na číšníka a jdete rovnou s účtenkou “ke kase” zaplatit.

Streetfood je podstatně levnější, stejně jako jídlo v jídelnách, kde si dáte velký oběd třeba i za 50 korun.

Malajsie - jídlo: Sago Gula Melaka
Sago Gula Melaka

Regionální malajsijská kuchyně

Malajsijská kuchyně se liší regionálně. Na severu, kolem Penang jsou silné vlivy thajské kuchyně, zatímco v jižní části, v okolí Johor Bahru má větší vliv indonéská kuchyně. A východní Malajsie nabízí jedinečné pokrmy ovlivněné domorodými kulturami Bornea.

Další zahraniční kuchyně

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář