Singaporské letiště Changi je prý nejlepší na světě. To posoudit nedokážu, ale rozhodně je to s velkým předstihem nejlepší letiště na jakém jsem kdy byla. A to jak z pohledu možností vyžití, komfortu při čekání na let, dopravy mezi terminály i do města, čistoty, tak třeba i cen. Během startu covidu jsem tu lehce „nuceně“ a lehce ze zvědavosti strávila 24 hodin před čekáním na let domů. Centrum Singapuru jsem v té době už měla navštívené několikrát, ale letištěm jsem vždy jen rychle proběhla, což je škoda, protože letiště Changi je samo o sobě dost zajímavá turistická destinace. Je to takové malé město, které nabízí dost atrakcí i pro dlouhé čekání na letadlo.
O letišti Changi
Letiště Changi bylo oficiálně otevřeno v roce 1981, kdy nahradilo starší letiště Paya Lebar. Pokrývá oblast asi 13 km², má 4 terminály a je koncipované tak, aby dokázalo pojmout víc než 70 milionů cestujících ročně. Na hraně s kapacitou bylo letiště už v roce 2019 (68,3 milionů cestujících), covid ale dočasně pozastavil jak růst cestovního ruchu tak i výstavbu připravovaného terminálu 5. Ten má dost ambiciózní plán pojmout kapacitu 50 milionů cestujících ročně. Otevření se očekává až zhruba kolem roku 2035.
Letiště neustále inovuje, poslední velká věc bylo v roce 2019 otevření Jewel Changi Airport, který zlepšuje celkový zážitek pro cestující a zvyšuje efektivitu využití terminálů.
Jak funguje doprava mezi terminály
Letiště má 4 terminály, které mají jednoduché spojení. Mezi terminály 1, 2 a 3 jezdí 24 hodin denně skytrain, na terminál 4 jezdí shuttle bus. Vše je zdarma a velmi dobře navigováno. Terminály jsou propojené také krytými pěšími chodníky.
Jak se dostat z letiště Changi do centra Singapuru
Singapurské metro SMRT (Singapore Mass Rapid Transport) má stanici na terminálu 2 a 3, kam jede i skytrain z terminálu 1 nebo shuttle bus z terminálu 4. Odtud je třeba jen na stanici Tanah Merah (11 minut z letiště), kde jen vystoupíte a na stejném nástupišti nastoupíte do zelené East West Line.
Cesta z Changi Airport do centra, zastávky Raffles Place nebo City Hall, trvá asi 40 minut. Pokud chcete jet do Chinatown, pak na zastávce Expo přestoupíte na modrou Downtown Line, to bude trvat tak 50 minut. Celý proces je extrémně jednoduchý a efektivní (jezdí to co 5 minut, od 6 ráno do 11 večer). Lístek koupíte v automatu ve stanici (vyberete si cílovou stanici a řekne to cenu).
Cesta taxíkem z letiště trvá zhruba 30 minut. Pokud je vás víc, tak se může se vyplatit předem objednat transfer s vyzvednutím.
Jewel Changi Airport
Jewel je ikonický desetipatrový komplex s více než 280 obchody a restauracemi, který se nachází přímo v srdci letiště Changi, mezi terminály 1, 2 a 3. Z terminálu 1 je přístupný přímo, z terminálů 2 a 3 pěšími mosty.
Je to každopádně to nejzajímavější a nejvíc wow, co můžete na letišti (nejen na tomto) zažít. Co tu uvidíte?
- Rain Vortex – největší vnitřní vodopád na světě má výšku 40 metru a je přímo ve středu Jewel. Dívat se na něj můžete z každého patra, shora i „z přízemí“. Večer je na vodopádu i světelná a zvuková show.
- Shiseido Forest Valley – obrovská vnitřní zahrada obklopuje Rain Vortex, jste na letišti, ale procházíte se mezi tisíci stromy a rostlinami z celého světa.
- Canopy Park – na vrcholu, zahrnuje řadu atrakcí jako jsou zavěšené sítě, skleněné mosty, skluzavky a květinové zahrady. Do Canopy parku se platí drobné vstupné, můžete si koupit vstupenku předem, není na konkrétní čas, jen datum).
- Canopy Bridge – skleněný most ve výšce 23 metrů nad zemí s podlahou ze skleněných panelů, který nabízí výhled na Rain Vortex. I sem je vstupenka, součástí je i Canopy park.
Terminál 1
Na terminál 1 pravděpodobně přiletíte pokud letíte s „lepšími společnostmi“ jako Emirates, Qatar Airways nebo British Airways. Co tu uvidíte?
- Kaktusová zahrada (transit, level 3) – na střeše terminálu (venku) je pěkná kaktusová zahrádka, kde je přes 100 kaktusů a sukulentů a taky pěkné výhledy.
- Kinetic rain (level 2)- umělecká instalace tvořená ze stovek bronzových kapek, které vytvářejí relaxační vizuální efekt. Jsou zavěšené na tenkých nitích a precizně se pohybují tak, aby vytvářely různé vzory a tvary, včetně abstraktních geometrických formací a vizuálních reprezentací, jako jsou třeba letící ptáci. Kinetic rain má mít relaxační a meditativní vizuální zážitek pro cestující.
- Bazén (transit, level 3)- střešní venkovní bazén je dostupný zdarma hostům hotelu Aerotel Airport Transit Hotel a za poplatek cestujícím v tranzitu (je v bezpečnostní zóně, takže pouze pro cestující, co opravdu odlétají).
- Garden Metamorphosis – motýlci z českého skla! Světelná instalace, kterou má na svědomí česká Preciosa, motiv stromu, z kterého odlétají motýly. Křišťálové komponenty jsou v barvě čiré, růžové a champagne.
Terminál 2
Terminál 2 je určený spíše pro běžné i nízkonákladové autodopravce, včetně regionálních letů. V terminálu je k vidění:
- Orchid garden (Orchidejová zahrada) – krásná zahrada plná orchidejí, které se mění podle ročního období.
- Enchanted garden (Začarovaná zahrada) – interaktivní zahrada, která ožívá pohybem návštěvníků.
- Sunflower Garden (Slunečnicová zahrada) – venkovní zahrada plná slunečnic s výhledem na ranvej.
- A million times (level 2) – na první pohled nijak speciální umělecká instalace, ale když chvíli zůstanete je to hypnotizující zážitek. Je to další kinetické umění, instalace se skládá z několika set analogových hodin, jejichž ručičky se synchronizovaně pohybují tak, aby vytvářely různé vzory, texty a grafické obrazy. Každé hodiny pracují samy, s vlastním motorkem, ale jsou řízené centrálním počítačem a v naprogramovaných intervalech se spojí a vytvoří nový obraz. Celé to má evokovat téma vnímání času, které je pro letiště příznačné.
Terminál 3
Terminál 3 je často vyhrazen pro lety Singapore Airlines a jejích partnerských společností v rámci aliance Star Alliance.
- Butterfly Garden (Motýlí zahrada) – první motýlí zahrada na letišti na světě s tisíci motýly.
- Movie Theatre – bezplatné kino pro cestující, které promítá nepřetržitě slavné filmy.
- The Slide@T3 – nejvyšší skluzavka na letišti na světě, je přes 4 patra. Dostanete podložku a můžete se sklouznout.
Terminál 4
Terminál 4 slouží pro nízkonákladové společnosti a regionální lety. Pokud letíte z Prahy nebo Vídně, nejspíš tu nepřistanete.
Stihnu výlet do města při přestupu?
I když dost zábavy najdete na samotném letišti, pokud máte čas, nevyužít návštěvu centra Singapuru by byla škoda. S cestou do a z centra počítejte 2 hodiny, pokud se nestane něco nečekaného, více to nebude. Imigrační proces může trvat různě dlouho, pro krátký vstup do země víza nepotřebujete. Pro opuštění bych počítala s rezervou jednu hodinu a pro návrat na letiště (za bezpečnostní kontrolu) také jednu hodinu. Pokud nemáte odbavená zavazadla, na každém terminálu je úschovna zavazadel.
Čili pokud máte na přestupu aspoň 6 hodin, vyplatí se podívat do města. Za ty aspoň dvě hodinky se stihnete podívat do Mariny, rychlou procházku v Gardens by the Bay i vyhlídku s drinkem z Marina Bay Sands hotelu. Nebo se stihnete podívat do čínské čtvrti (Chinatown) a dát si jídlo buď tam nebo v blízkém streetfood centru La Pau. Při 8 a více hodinách na přestupu stihnete obojí.
Pokud nestíháte nebo si chcete raději odpočinut, můžete využít vstup do letištního salonku.
Přespání na letišti
Pokud potřebujete při delším přestupu přespat, můžete využít hotel přímo na letišti, je jich tam několik:
- Crowne Plaza Changi Airport (T3) – asi nejlepší hotel, s restaurací, fitkem a venkovním bazénem.
- Aerotel Airport Transit Hotel (T1) – hotel se střešním bazénem,
- Nap room s loungí v Ambassador Lounge na T2 a Ambassador Lounge na T3 – hodnocení nevypadá nic moc, ale jsou v pohodě, jsou to jen takové kabinky na přespání, kde dostanete i najíst. Můžete si booknout i jen samotnou lounge, bez nap roomu, bez postýlky. Vyzkoušeno za vás.