Sevilla: co vidět v hlavním městě Andalusie

Sevilla je hlavní město španělské Andalusie a je vyzdvihována tolika superlativy, až jsem se trochu bála, že by mohla být přeceňovaná. První den v Seville mě ale hned vyvedl z omylu, město jsem si zamilovala na první dobrou, okamžitě ho zařadila na seznam měst, kde bych chtěla žít a obrovsky jsem si užívala atmosféru města, jeho uliček a skvělých restaurací.

Tip: Ze Sevilly si můžete udělat výlet na Gibraltar, pokud chcete jednoduchou cestu, rezervujte si turistický výlet ze Sevilly na Gibraltar. V Seville si dopředu rezervujte vstupenky na Alcazár a na katedrálu a Giraldu.

Jak se dostat do Sevilly

Z Prahy i Vídně do Sevilly létá Ryanair. Letiště San Pablo Sevilla (SVQ) je asi 10 km od centra Sevilly. Alternativně se dá přiletět do Madridu, odkud je to dvě a půl hodiny rychlovlakem nebo do Málagy, odkud je to vlakem něco přes dvě hodiny. Velmi často to lidi mají na itineráři roadtripu z Málagy po celé Andalusii.

Pokud přijedete vlakem, vlakových nádraží je tu víc, ale nejšikovnější je Santa Justa. Odtud se do centra nejlépe dostanete autobusem č. 32 na zastávku Plaza del Duque, lístek stojí 1,40 eur. Z letiště nejlépe letištním autobusem Línea Auerpuerto. Stojí 4 eura a jede do centra (Paseo Colón) asi 45 minut.

Sevilla - Plaza de España
Plaza de España

Kde se ubytovat v Seville

Hezké čtvri jsou Triana nebo Barrio Santa Cruz, která je hodně turisticky vybavená se spoustou restaurací. Já jsem dala přednost ubytování v centru v room Select Tetuán. Tohle ubytování bylo přesně jak mám ráda – útulný pokojíček, na pár kroků několik skvělých restaurací kam se dalo zaběhnout na rychlou večeři a přímo v přízemí hotelu kavárna, kde byl skvělý prostor pro práci.

Co vidět v Seville

Popravdě tak mě uchvátilo město jako takové, že jsem prvních asi 5 dní ani nevyhledávala žádné “must-see” památky a jen tak jsem chodila po městě. Ale nebojte, v Seville pár věcí, co musíte vidět je.

Katedrála v Seville, královský palác Alcázar a věž Giralda jsou společně zapsané na seznamu Unesco.

Sevilla - Plaza de España
Plaza de España

Plaza de España

Snad každé španělské město má své Plaza de España. Často je to jedno z nejvýznamnějších nebo největších náměstí. Ne vždycky bývá nejhezčí. Ale Plaza de España v Seville je bezkonkurenčně nejhezčí náměstí nejen v Seville, ale i v celém Španělsku a možná na celém světě (samozřejmě z toho mála, co jsem dosud viděla).

Sevilla - Plaza de España
Plaza de España

Náměstí má půlkruhový tvar (který prý symbolizuje otevírající se náruč Španělska směrem k Americe). V tom půlkruhu stojí dnešní úřad vlády, před ním je čtyřikrát přemostěný kanál Rio de España (řeka Španělska), po kterém se po náměstí můžete projet na lodičce. 4 mosty symbolizují 4 stará království Španělska: Kastílie, Aragón, Navarra a Granada. Vprostřed náměstí je kašna.

Sevilla - Plaza de España
Plaza de España

Jako ozdoba mostů i lavic jsou tu krásné keramické dlaždice azulejos. 48 lavic symbolizuje 48 španělských provincií a zobrazuje mapu, erb a významné historické události. Náměstí je fakt dechberoucí jak v celku, tak v detailu. V okolí Plaza de España jsou rozlehlé zahraday a park María Luisa.

Sevilla - Plaza de España
Sevilla – Plaza de España

Mercado de Triana

Každé španělské město má také svůj trh. Tenhle je hned za řekou Guadalquivir, vedle Castillo de San Jorge.

Sevilla - Castillo de San Jorge
Castillo de San Jorge

Taky je to jeden z těch lepších trhů co znám, je tu spoustu stánků s čerstvými potravinami, od pečiva až po čerstvé ryby a mořeské plody. Je tu ale hodně stánků s jídlem, kde si můžete na místě dát paellu, mořské plody, bagetky nebo talíř šunky, salámků a sýrů. A samozřejmě tapas a něco k pití. Ve stánku č. 77 tu probíhají (snad každý den) workshopy španělské kuchyně s prohlídkou mercada.

Sevilla - Mercado de Triana
Mercado de Triana

Katedrála v Seville

Největší gotická katedrála na světě je ta v Seville, Catedral de Santa María de la Sede. Začala se stavět na místě původní mešity, která tu stála po dobytí Maury v roce 1401. Stavba trvala přes 100 let. Stojí přímo v centru Sevilly.

Koně před katedrálou v Seville
Koně před katedrálou

Uvnitř je k vidění hrobka Kryštofa Kolomba s jeho ostatky, kaple Panny Marie, kde jsou uložena umělecká díla včetně sochy Panny Marie ze 13. století. V kapli Krále Ferdinanda jsou uloženy ostatky několika členů španělské královské rodiny, včetně krále Ferdinanda III., svatého patrona Sevilly.

Katedrála má nádherná vitrážová okna, která vytváří světelný efekt uvnitř.

Katedrála má také vnitřní dvůr s pomerančovníky, patio de los Naranjos, který je ještě pozůstatkem původní maurské mešity.

Katedrála v Seville
Katedrála v Seville

Giralda

Giralda je zvonice katedrály, vysoká věž s výhledem na Sevillu. Giralda byla původně postavena jako minaret pro Velkou mešitu Sevilly v 12. století, ale po znovudobytí Sevilly Španěly v roce 1248, byla mešita zbourána a postavena katedrála a z minaretu vznikla zvonice.

Giralda ve španělštině znamená “větrná korouhev”, jméno má podle bronzové korouhve ve tvaru ženy, která se je na vrcholu věže a otáčí se podle směru větru.

Zajímavá je i cesta nahoru na Giraldu za výhledem. Na rozdíl od všech podobných věží co znám tu nejsou žádné schody, je tu prostě jen šikmá cesta nahoru (točí se jako točité schody kolem dokola). Původně to tak bylo navrženo, aby se nahoru dostali jezdci na koních, ale dneska tam koně samozřejmě. nepotkáte.

Vstup na Giraldu je součástí vstupenky do katedrály, vchod je z vnitřních prostor katedrály.

Sevilla - Výhled z Giraldy na katedrálu
Výhled z Giraldy na katedrálu a město

Alcazár

Královský palác, Reales Alcázares de Sevilla, je jedním z nejkrásnějších ve Španělsku. Původní pevnost byla postavená už v 10. století, ale v průběhu let byla mnohokrát přestavěná. Architektura Alcázaru dokonale ilustruje syntézu křesťanských a islámských stylů, které jsou charakteristické pro region Andalusie.

Součástí Alcázaru jsou také rozsáhlé zahrady plné pomerančovníků, palem, fontán a pečlivě upravených záhonů.

Zahrady můžete znát také jako Královské zahrady Dorne z Hry o trůny.

Alcázar je stále využíván španělskou královskou rodinou jako jejich sevillské sídlo, což z něj dělá nejstarší královský palác v Evropě, který je stále využíván jako královský palác.

Torre de Oro

Zlatá věž, Torre de Oro, byla součástí původních hradeb a sloužila pro obranu a zároveň jako vězení. Věž je pojmenovaná podle zlaté barvy, kterou věž má když se od ní odráží sluneční paprsky. Aspoň se to říká. Druhá verze je podle zlatých pokladů, co se sem přivážely z Nového světa.

Původně byla věž spojená řetězem s další věží na druhém břehu řeky Guadalquivir, ten bránil průjezdu lodí.

Dnes je shoda z věže krásný výhled na řeku a město.

Sevilla - Torre de Oro
Torre de Oro

Las Setas

Las Setas de la Encarnación, nebo také Metropol Parasol je na Plaza de la Encarnación v historickém centru města.

V prostoru je trh, prostory pro veřejné akce, restaurace a panoramatická terasa. V podzemí je Antiquarium, kde jsou vystaveny archeologické nálezy objevené na tomto místě. V noci je to celé osvětlené.

Sevilla - Las Setas
Las Setas
Sevilla - Las Setas
Las Setas

Féria de Abril

Trhy Féria de Abril jsou velkým sevillským svátkem. Koná se v dubnu, vždy 2 týdny po Velikonocích, trvá asi týden. Trh se koná ve čtvrti Los Remedios, kde jsou rozestavěné stánky “casetas”, které nabízí hlavně jídlo a pití. Lidé se oblékají do tradičního oblečení, ženy nosí barevné flamencové šaty, muži “traje corto” (krátké bundy, košile a kalhoty). Pije se tradiční sevillský nápoj rebujito (bílé víno s limonádou).

Féria de Abril zahrnuje také koňské přehlídky a býčí zápasy, což je součást andaluské kultury.

Féria de Abril v Seville
Féria de Abril

Kam na jídlo v Seville

Musím říct, že Sevilla mi z pohledu gastroturistiky hodně líbila, je tu mraky restaurací, co vypadají hodně dobře. Klidně můžete jít jen tak po čichu a na něco dobrého narazíte. Ale nějaké tipy samozřejmě taky mám.

Úplně nejvíc mě nadchla Abaceria del Postigo. Klasický malý španělský podnik s pár stolečky uvnitř, pár venku a místy na baru. Kuchyň je tu menší než mám doma, vlastně jen takový pult na přípravu, na který vidíte přímo z baru, ale vyrábí tam kouzla. Ochutnala jsem tu z lístku tak 5 věcí a všechno bylo super. Dělají tu malá jídla, takže máte prostor ochutnat fakt hodně. Nemají tu sice tradiční klasiky, ale vaří z lokálních surovin.

Hned o kus dál ve stejné ulici je podnik podobného typu, já si to pojídání na baru ve Španělsku dost oblíbila. Vuela Tapas & Cocktails a jak název napovídá, mají tu koktejly a výborné. Stějně tak i jídla. Výborné jídlo, ale lehce prostředí už spíš fine-diningové restuarace má Petit Comité.

Na tradiční jídla, velká jídla a mořské plody jsem si oblíbila klenot, co jsem měla přímo vedle hotelu, takže jsem sem zašla i na snídani. El Paseillo. Mají tu třeba andaluský flamenquín, ale co je boží je Cazuel El Paseillo (kastról El Paseillo), pečené brambory s náloží velkých grilovaných krevet s omáčkou aioli. Je to trošku prasárnička a porce pro jednoho moc velká, ale super. Mají tu i jednoduché grilované tygří krevety a ani tady na porci nešetří. Hned vedle je Donaire Azabache, podobný typ podniku, v jednom nebo druhém neuděláte chybu.

Pro rychlou sváču a pizzu do ruky (já vím, já vím, jíst pizzu ve Španělsku, ale byla dobrá) NapOlé pizzeria. Je to jen na trojúhelník s sebou, nemají tu sezení.

Sevilla - Palacio de San Telmo
Palacio de San Telmo

Kam na výlet ze Sevilly

Není to sice úplně blízko, ale Gibraltar je pro turisty tak zajímavý, že je to oblíbený výlet i při návštěvě Sevilly.

Jen třičtvrtě hodiny vlakem ze Sevilly je Córdoba, další významné historické andaluské město, kde také najdete katedrálu a Alcázar.

Tipy na cestování nejen do Sevilly

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

4.5/5 - (2 votes)

Napsat komentář