Málagu jsem navštívila už několikrát a jednou tu zůstala na celé 3 měsíce. A jednou se zaručeně zase vrátím. Málaga je krásné město, které má co nabídnout nejen samo, ale také v okolí. Je vstupní branou pro letoviska na Costa del Sol a skvělá základna pro výlety po Andalusii i na nedaleký Gibraltar. Málaga je křižovatka kultur, gastronomie a historie, kde se spojuje moderní život s tisíciletou tradicí.
Tip: Pokud si to nechcete komplikovat autem nebo autobusem, rezervujte si turistický výlet na Gibraltar z Málagy (vyzvednou vás i v několika pobřežních místech po cestě). Dalším oblíbeným výletem, kde je potřeba mít rezervaci předem je Caminito del Rei.
Kde je Málaga
Málaga je na jižním pobřeží Španělska, v centru pobřežní oblasti Costa del Sol.
Kdy jet do Málagy
Málagu můžete navštívit kdykoliv. V zimě tu sice nebude počasí na koupání, ale jinak je tu hezky po celý rok. Jednou jsem tu byla v únoru a je to asi jako u nás v září. Jen navíc dozrávají pomeranče (a ty už tu v létě nezastihnete).
Jak se dostat do Málagy
Autem je to z Česka asi 2700 kilometrů, což je dost, ale pokud máte více času a chcete toho hodně vidět, je to ideální. Cestou můžete projet pobřežím Costa Brava a navštívit Barcelonu nebo Valencii.
Přímé lety z Prahy i Vídně jsou sem i mimo sezónu a dají se sehnat pod 2000 Kč. Alternativně můžete zkusit i zkombinovat let do Madridu a odtud vlakem do Málagy lehce přes 3 hodiny. Smysl to dává ale jen pokud si chcete zároveň i Madrid prohlédnout, jinak je to zbytečně krkolomné a o moc výhodněji než přímý let to nevyjde.
Z letiště Costa del Sol do Málagy
Jedno z nejjednodušších a nejrychlejších spojení z letiště do centra co znám je v Malaze. Na letišti je stanice metra C1, které jezdí až do půlnoci, každých 20 až 30 minut. Za 12 minut, na čtvrté zastávce z letiště, vystoupíte na stanici Málaga Centre – Alemada. Odtud je to do historického centra jen 10 minut pěšky.
Kde se v Málaze ubytovat
Hodně lidí letí do Málagy, ale bydlí v menších městečkách na pobřeží, ať už jde o Benalmádenu, Torremolinos nebo Fuengirolu. Až sem jezdí metro, takže to není žádná dálka. Pokud chcete bydlet přímo v Málaze, v zásadě jsou tu dvě možnosti. Buď v centru nebo u pláže. Od pláže do centra bude něco přes kilometr, ale pokud chcete trávit čas hlavně u moře, dává to smysl tam.
Tipy na ubytování v Málaze
- Atarazanas Málaga Boutique Hotel – hezký hotel kousek vedle Mercada.
- Residencia Universitaria Málaga Centro – levnější varianta, jednoduchý pokoj, ale v budově je fitko a lounge a také soukromé parkování, ideální, pokud chcete z Málagy vyrážet na výlety.
- Casapalma Centro Histórico – lepší, prostorný apartmán v historickém centru Málagy.
Co vidět v Málaze
Málaga je kamenné město, moc zeleně tu nenajdete, ale najdete tu pláže, spoustu krásných náměstí a uliček, kterými jsem se ještě po měsíci proplétala spíš náhodně, než že bych přesně věděla, kam mě která dovede.
V létě jsou ulice Málagy, stejně jako v mnoha dalších horkých městech, zastřešené bílými látkovými plachtami, které slouží jako sluneční clona. Ulice jsou tak zastíněné a i v tom největším horku celkem dobře snesitelné.
Hlavní ulice: Calle Larios
Široká Calle Marqués de Larios je hlavní nákupní třída a možná i takový vstup do historického centra města, je tu pěší zóna. Dojdete po ní od Plaza de la Marina (náměstí u přístavu) až k Plaza de la Constitución s kašnou Fuente de Génova. Konají se tu významné akce a pokud jde při slavnostech průvod městem, zcela jistě půjde i tudy.
Během Vánoc je bohatě vyzdobena vánoční výzdobou, během slavností Feria de Málaga je centrem zpěvu a tance. Každoročně v září se tu koná také Málaga Fashion Week, kdy se ulice potáhne kobercem a změní v přehlídkové molo.
Alcazaba
Andaluská pevnost níže na kopci Gibralfaro nad Málagou. Pevnost byla postavená v 11. století a sloužila jako vojenská pevnost a královský palác. Architektura je islámská, uvidíte tu zdobená vrata a nádvoří.
Na Alcazabu se jde přímo z centra, je to nenáročná cesta. Dá se tam ale taky vyjet výtahem, který je umístěný ze strany od přístavu, přes ulici naproti parku. Z pevnosti jsou po celé cestě krásné výhledy na přístav a oválnou arénu Plaza de Torros.
Alcazabu a Castillo de Gibralfaro spojuje opevněná cesta Coracho, cesta mezi pevnostmi trvá necelou půlhodinku.
Castillo Gibralfaro
Hrad Gibralfaro je na úplném vrcholku kopce. Je tu krásná procházka po hradbách, odkud je výhled na město a pobřeží. Výhled je jen kousek od Alcazaby, takže je podobný, jen z vyšší výšky.
Na samý vrchol se dá kromě dostat také autobusem č. 35, v centru můžete nastoupit na některé ze dvou zastávek na Paseo del Parque (silnice procházející středem parku). Cestu Coracho ale doporučuju nevynechat, projděte si ji aspoň směrem dolů.
Parque de Málaga
Velký park, který je mezi historickým centrem města a pobřežím s pláží La Malagueta. Park je široký a skoro kilometr dlouhý. Táhne se od Plaza de la Marina, tam kde začíná Calle Larios až po kruhový objezd s impozantní kašnou Fuente de las Tres Gracias.
Je to sice obyčejný park se stromy a lavičkami, ale jsou tu také exotické rostliny, palmy, bambusy nebo orchideje. Občas se tu odehrávají i menší kulturní akce, jako třeba letní kino.
Katedrála La Manquita
Katedrála se stavěla v průběhu třech století (od 16. století), takže je mixem gotické, renesanční a barokní architektury.
Název La Manquita (jednoruká) je proto, že z důvodu nedostatku peněz druhá věž katedrály nebyla nikdy dostavěna. Má krásné interiéry se zdobenými klenbami a jsou tu jedny z nejkrásnějších varhanů ve Španělsku. S trochou štěstí je můžete slyšet i hrát při nějakém koncertu.
Z té jedné věže je krásný výhled přes střechu katedrály na město. Cesta nahoru znamená 200 schodů.
Plaza de la Merced
Jedno z nejživějších náměstí, hned u centra. Pokud přijedete na jaře, bude celé obarvené do fialova. Kvetou tu totiž jacarandy, stromy kolem celého náměstí.
Náměstí je obklopené restauracemi a konají se tu i trhy, festivaly a jiné akce. Středobodem náměstí je obelisk na památku obětem bojů proti Napoleonovi. Ještě zajímavější památkou je tu socha Picassa sedícího na lavičce. Picasso se v Málaze narodil.
Teatro Romano
Antický římský amfietatr z 1. století stojí přímo v centru Málagy pod kopcem Gibralfaro. Ve 3. století byl ale pohřben pod novým městem a obnoven byl až ve 20. století. Je zde muzeum, ale konají se tu i kulturní akce, prostor má skvělou akustiku.
Plaza de Toros „La Malagueta“
Aréna s kapacitou asi 14 tisíc diváků je kousek od přístavu. Hezký výhled je shora z Alcazaby. Je to jedna z nejstarších a nejprestižnějších býčích arén v Andalusii. Konají se tu koridy, hlavně během Feria de Málaga, ale i jiné kulturní akce. Arána je otevřená veřejnosti jak během těchto událostí, tak i jako muzeum k prohlídkám.
Přístav Málaga a Muelle Uno
Kolem přístavu se táhne promenáda Muelle Uno, plná obchodů, barů a restaurací. Nad promenádou je bílá Pérgola, díky které je tu i stín.
Z přístavu jezdí lodě na Baleáry i do Maroka, zastavují tu i okružní plavby. Z přístavu malých lodí jezdí i vyhlídkové plavby do Benalmadeny, Marbelly nebo za pozorováním delfínů.
Centre Pompidou
Centre Pompidou Málaga je pobočka slavného pařížského moderního uměleckého muzea a je jedním z hlavních kulturních středisek v Malaze. Je v přístavní oblasti Muelle Uno a bezpečně ho poznáte, je to barevná kostkovaná krychle. Jsou tu výstavy, kulturní akce, filmová promítání i workshopy.
Picassovo muzeum
Museo Picasso Málaga je umístěno v Palacio de Buenavista. Muzeum se věnuje prezentaci díla Pabla Picassa, včetně rané tvorby. Jsou tu i dočasné výstavy.
Nejvýznamnější Picassova díla tu nejsou, ta jsou umístěná ve velkých světových muzeích jako je Musée Picasso v Paříži, MoMA v New Yorku nebo Museo Reina Sofia v Madridu.
Pokud nejste zrovna milovník Picassa (nebo aspoň umění), myslím, že je to klidně vynechatelné. Nebo jděte v neděli, to je vstup zdarma.
Co dělat v Málaze
Památky, tapas, pláže a spoustu výletů za hranice města. I když na prohlídku města jako takového může stačit jeden den, tak díky možnostem, co Málaga a okolí nabízí tu máte o zábavu postaráno minimálně na několik týdnů.
Arabské lázně Hammam Al Ándalus
Přímo v centru jsou luxusní arabské lázně s několika různě teplými bazény, parní lázní a masážemi. O lázně je velký zájem, doporučuju rezervovat dopředu, hlavně v sezóně. Je to skvělý zážitek a ještě zrelaxujete.
Mercado Central de Atarazanas
Tržnice v centru města byla postavená ve 14. století. Budova má ocelovou konstrukci a vrata jsou replikou původních arabských vrat. Otevřeno je každý den kromě neděle v 8-16.
Nakoupit tu můžete klasicky čerstvé ovoce, zeleninu, uzeniny, květiny. Je tu také pár stánků, kde se dá najíst mořských plodů a tapas nebo si dát skleničku vína.
Pláž La Malagueta
Pláž La Malagueta je asi kilometr od centra. Je velká, pěkná, písčitá, s pár ostrůvky s palmami, kam se dá zalézt i do stínu. Pozor, přestože na jihu Španělska by člověk mohl očekávat teplé moře, voda je tu i v létě poměrně studená, nebo aspoň studenější než ve výše položeném Alicante nebo Valencii. Nejteplejší je paradoxně na přelomu září a října. Na koupání v horkých letních dnech to každopádně je, zkoušela jsem nesčetněkrát.
Podél pláže vede promenáda a narazíte tu také na slavné espetos de sardinas (sardinky na špejli), podobně jako i na jiných plážích po pobřeží Costa del Sol. U začátku pláže je také známá ikonická socha nápisu La Malagueta, u které je tak nějak asi potřeba se vyfotit.
Pláže dál od centra
Kromě La Malaguety jsou na obě strany dál, ale stále v docházkové vzdálenosti dvě pěkné pláže:
- Playa de la Misericordia – na západ od centra,
- Playas del Palo – na východ od centra, jde se sem pěknou pobřežní cestou.
Celé Costa del Sol má velké, písečné pláže, takže můžete vyrazit i dál, třeba do Benalmádeny nebo Fuengiroly.
Co ochutnat v Málaze
Pokud vyrazíte dál od centra po pláži, prakticky na celém pobřeží Costa del Sol narazíte na espetos de sardinas. Sardinky opékané na špejlích na ohni. Je to hlavní lokální specialita.
V Málaze narazíte na všechny speciality španělské kuchyně, jako je paella, tapas nebo gazpacho, stejně tak i na lokálnější andaluzské speciality. Typickou andaluzskou snídani (topinka a různé pomazánky) můžete ochutnat v La Recova. Vyhlášený tapas bar je Casa Lola.
🥘 Mými oblíbenými podniky v Málaze se můžete inspirovat v článku Kam v Málaze na jídlo.
Pro autentický zážitek z lokálních podniků můžete vyrazit i na tapas tour s místním průvodcem.
Kam na výlet z Málagy
Málaga je perfektní pro výlety po celé Andalusii a nabízí opravdu obrovské množství možností jak pro ty, co jsou autem a můžou zajet dál, tak i pro blízké okolí, kam se dá dostat úplně jednoduše pozemním metrem nebo autobusy.
Z těch nejoblíběnějších destianací a výletů je to:
- Gibraltar a Tarifa – jen 2 hodiny od Málagy je anglické území Gibraltar, slavné pro skálu The Rock a opice žijící ve volné přírodě. Kousek dál je Tarifa, nejjižnější bod pevninské Evropy. Pokud nemáte k dispozici auto, na Gibraltar se dostanete i organizovaným výletem autobusem.
- Granada a Alhambra – jeden z nejslavnějších palácových komplexů Alhambra kousek od Granady, odkud je na něj skvělý výhled. Granada je, mimo jiné, známá jako jedno z těch andaluzských měst, kde k pití dávají tapas (a ne malé) zdarma). Nedaleko jsou také hory, Sierra Nevada.
- Ronda – město ve vysoké skále a slavný most Puento Nuevo.
- Caminito del Rei – královský chodník je stezka nad kaňonem asi 60 km od Málagy. Má necelých 8 kilometrů a trvá přes 3 hodiny. Dnes je to už dobře zabezpečené, ale stále je to ve výšce podél stěny skály. Dostat se sem můžete s organizovaným výletem do Caminito del Rei.
- Nerja a Balcón de Európa – vyhlídka na moře v malém pěkném městečku Nerja. K objevování jsou tu i jeskyně a k relaxu pláž Burriana.
- Córdoba – jedno z nejturističtějších andaluzských měst, vlak sem jede hodinu, takže se dá stihnout i bez auta jako celodenní výlet. Autem je to skoro dvě hodiny, podobně jako do nedaleké Sevilly (i tam ale jede z Córdoby vlak). Sevilla a Córdoba zároveň je ale na jeden den trochu příliš.
- Frigiliana – jedno z bílých andaluzských měst, pueblos blancos, s krásnými uličkami i výhledy.
- Marbella – krásné město plné bílých domů s modrými květináči a pláží Puerto Banús.
Tipy na cestování nejen do Málagy
✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.