Madrid: Nejlepší místa, co musíte vidět ve španělském hlavním městě

Madrid, srdce Španělska, sice nemá moře, přesto ale má co nabídnout. Fascinuje svou bohatou historií, kulinářskými zážitky a nezaměnitelnou atmosférou.

Tip: Vstupenky na prohlídku Královského paláce si raději rezervujte předem. Během jednodenního výletu z Madridu stihnete navštívit Toledo, Segovia a Alcazar.

Jak se dostat do Madridu

Z Prahy je Madridu spoustu přímých letů na letiště Adolfo Suárez Madrid-Barajas (MAD), let trvá něco přes 2,5 hodiny. Z letiště do centra je nejjednodušší cesta letištním shuttle busem Exprés Aeropuerto, stojí 5 eur, trvá to asi půl hodiny a jezdí 24/7.

Vlak C1 nebo C10 jedou z letiště do centra na nádraží Atocha. K centru také jede růžová linka metra č. 8 a jet můžete také autobusem 203, cesta trvá asi třičtvrtě hodiny. Mimochodem, nádraží Atocha má uvnitř takovou malou botanickou zahradu.

Nádraží Atocha
Nádraží Atocha - botanická zahrada

Pokud už cestujete Španělskem, můžete se sem dostat vlakem například z Valencie, Barcelony nebo Sevilly. Jsou tu dvě nádraží – Atocha a Chamartín, obě dostupná metrem, Atocha je blíže centru, ale záleží hlavně na tom, na kterém z nádraží staví váš vlak. Například vlaky z Valencie staví výhradně na nádraží Chamartín.

Doprava po Madridu

Pokud se ubytujete v centru Madridu, možná se trochu nachodíte, ale Madrid zvládnete klidně pěšky. Výjimkou bude cestování na fotbalové stadiony a cesta z/na letiště. Na vše ostatní je tu metro a autobusy.

Jednotlivé jízdenky stojí 1,50 eur. Pokud jste tu na víc dní, nejvýhodnější může být balíček 10 jízdenek Metrobús za 12.20 eur (+ kartička za 2,50). Do června 2023 byla ale 50% sleva, tedy za 6,10 eur. To platí zároveň na metro i autobus, i s přestupem.

Další variantou mohou být neomezené turistické jízdenky Abono Turístico na 1, 3, 5 nebo 7 dní (od 8,40 eur do 35,40 eur), které se ale vyplatí až tak od 5 jízd denně výš (což mi přijde nereálné, pokud se nepotřebujete popovézt každou jednu stanici mezi dvěma památkami).

Kde se v Madridu ubytovat

Pro ubytování vprostřed centra je tu čtvrť Sol. Na ní je také stanice metra Sol, kde se sbíhají všechny madridské linky, takže je to dobrý výchozí bod i pro cestování do vzdálenějších částí Madridu. Jako centrum to bude ale varianta nejdražší.

Nejbohatší život, bary a restaurace jsou v La Latina a Malasaña. Nejexkluzivnější čtvrtí je Salamanca. Naopak klidnější, od centra trochu vzdálenější je Chamberí. Tam jsem bydlela při poslední návštěvě já a do centra jsem chodila pěšky.

Tipy na ubytování v Madridu

Co vidět a zažít v Madridu

Churros v Chocolateria San Ginés

Je to tak. První místo, kam zamířím, když přijedu do Madridu je San Ginés. Chodí se sem na churros s čokoládou už od roku 1894. Čokoláda, do které se churros namáčí je tu skoro konzistence pudinku, můžete si ji dát buď s churros nebo s porras. Porras jsou podobné churros, jen jsou tlustší, z nadýchanějšího těsta, ne tolik křupavé.

San Ginés
Churros v San Ginés
Churros a Porras v San Ginés

Většinou tu bývá fronta, ale je tu hodně míst a většinou to rychle odsýpá. U baru taky můžete zahlídnout velikou spirálu churros i porras, z které se malé kousky ukrajují.

Park Retiro

Velký městský park s umělým jezerem Estanque grande del Retiro, po kterém se můžete projet na lodičce. Původně byl v 17. století založen jako královská zahrada. K vidění je tu skleněný Palácio de Cristal a výstavní prostor Palacio de Velázquez. V parku je také umělecky zdobený monumentální pramen Fuente del Ángel Caído.

Park Retiro - vstup
Park Retiro - jezero
Park Retiro

Královský palác a zahrada Sabatini

Jeden z nejkrásnějších královských paláců na světě. Původní sídlo španělských královských rodin Palacio Real, i dnes je stále využíván při státních návštěvách. Já tyhle prohlídky moc nevyhledávám, ale tady musím říct, že to stálo za to, pokoje a sály jsou bohatě vyzdobené, včetně prostřených stolů a součástí prohlídky jsou i korunovační klenoty. Ve většině interiéru se bohužel nesmí fotit.

Palacio Real - Královský palác v Madridu
Palacio Real – Královský palác v Madridu

Od pondělí do čtvrtka je od 16 do 18 hodin (s posledním vstupem v 17) vstup zdarma, ale pozor, fronta je tím pádem hodně dlouhá, minimálně na hodinu (a navíc se nemusíte stihnout dostat na řadu do těch 17, což je v sezóně trochu problém). Na jistotu je lepší si rezervovat vstupenky předem on-line.

Palacio Real Madrid
Královská rodina - Palacio Real Madrid
Královský palác - Palacio Real Madrid

Katedrála Panny Marie Almudenské

Nachází se vedle královského paláce a je zasvěcená patronce města Madridu – Panně Marii Almundenské. Katedrála Almudena je také známá svou kryptou, která je největší v Španělsku a obsahuje více než 400 sloupů a kaplí. Krypta je postavena v románském stylu a je pohřebištěm několika šlechtických rodin a významných postav madridské diecéze.

Gran Vía

Gran Vía je velká nákupní třída, něco jako třeba Champs Elysées v Paříži., plná obchodů známých značek. Táhne se od Plaza de España ke Calle de Alcalá.

Výhled na Metropolis a Madrid
Výhled na Metropolis a Madrid z Círculo de Bellas Artes

Na křižovatce s Calle de Alcalá stojí budova Metropolis, která jedním z těch nejvíc charakteristických prvků Madridu zobrazovaných na pohledech. Pokud ji chcete vidět z nadhledu, vyhlídka je v budově Círculo de Bellas Artes, což je mimo jiné kulturní centrum. Z terasy je krásný výhled na celé město, vstupné je 5 eur.

Plaza de Cibeles

Na konci Gran Vía je velké náměstí (nebo spíš kruhový objezd), v jehož středu je barokní kašna Fuente de Cibeles, zobrazující bohyni Kybelé, sedící na voze taženém lvy. Vždy tu vlají španělké vlajky.

Plaza de Cibeles
Plaza de Cibeles

Na náměstí je několik významných budov: madridská radnice Palacio de Linares, španělská centrální banka Banco de España a Palacio de Buenavista, sídlo španělského armádního generálního štábu. Dominantou je madridská radnice Palacio, kde je nahoře i vyhlídka na celé náměstí a také Gran Vía, Mirador de Cibeles. U kruhového objezdu směrem z Gran Vía také plápolá oheň, který uctívá památku obětí Covidu.

Plaza Mayor

Jedno z nejvýznamnějších a nejstarších náměstí v Madridu, mezi Porta del Sol a tržnicí San Miguel. Náměstí má bohatou historii a v minulosti bylo dějištěm různých událostí, jako jsou korunovace, rytířské turnaje, býčí zápasy, inkviziční soudy (auta-da-fé) a veřejné popravy. Dnes se tu konají kulturní akce, trhy a také tradiční vánoční trh.

Plaza Mayor
Plaza Mayor

Puerta del Sol

Symbolické srdce města. Je tu hlavní přestupní stanice španělského metra, a také nultý kilometr, Kilometro cero, od kterého se měří vzdálenost do všech měst ve Španělsku. Označuje ho malá deska na chodníku.

Název Puerta del Sol (Brána slunce) pochází ze středověku, kdy se zde tato brána, součást městkých hradeb skutečně nacházela.

Také je tu socha El Oso y el Madroño (Medvěd a jahodníkový keř), symbol Madridu.

Mercado de San Miguel

Mercado de San Miguel je populární gurmánský trh v Madridu, který se nachází nedaleko Plaza Mayor. Trh je umístěn ve skleněné, železné konstrukci z 20. století a je jedním z nejstarších a nejzachovalejších trhů ve městě. Nabízí širokou škálu čerstvých a kvalitních produktů, tapas, španělských specialit a vína, které lákají místní i turisty k ochutnávce a nákupu.

Při prvních návštěvách Madridu mě tohle místo nadchlo, jak to tu žije, lidé tu jí tapas, pijí víno a povídají si. Při poslední návštěvě mi to ale přišlo jako hlavně turistické, přeplněné, ale pořád dobré.

Museo del Prado

I tady je vstup od pondělí do pátku od 18 do 20 a o víkendech od 17 do 19 hodin zdarma. Fronta ale obrovská. V muzeu jsou slavná umělecká díla od Goyi, Rembranta, Rubense, Rafaela nebo Velázqueze.

Museo del Prado
Museo del Prado

Muzeum Reina Sofía

Museo Reina Sofía je jedno z nejvýznamnějších muzeí moderního a současného umění ve Španělsku. Muzeum je známé svou rozsáhlou sbírkou děl španělských umělců, zejména Pabla Picassa a Salvadora Dalího. Jeho nejslavnějším dílem je obraz Guernica od Pabla Picassa, který představuje tragédii španělské občanské války.

Egyptský chrám Debod

Tuto stavbu v parku del Oeste věnoval Španělsku Egypt jako projev díků za pomoc při záchraně památek při stavbě Asuánské přehrady. Původně byl chrám vystavěn v Asuánu, byl rozebrán a přesunut do Madridu. Chrám je postaven tak, že sluneční paprsky procházejí jeho branami dvakrát do roka, což byla záměrná architektonická a astronomická konstrukce.

Fotbalové stadiony v Madridu

Pro fanoušky fotbalu jsou tu samozřejmě významné fotbalové stadiony k návštěvě. Stadion Realu Madrid – Santiago Barnabéu je mezi zápasy zpřístupněn veřejnosti (vstupné stojí 25 eur). Stadion Atlético Madrid – Wanda Metropolitano (vstupné 16 eur), je podstatně dál od centra.

Tipy na cestování nejen do Madridu

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

5/5 - (2 votes)

Napsat komentář