Španělsko: kam jet a co vidět

Španělsko je země plná krásných a historických měst, přírodních krás a kulturních skvostů. Nabízí skvělé počasí po většinu roku, chutnou kuchyni a přátelské obyvatele. Pokud zvažujete cestování do této země, tady je několik důvodů, proč je to skvělý nápad a co od návštěvy můžete očekávat.

Proč cestovat do Španělska?

Španělsko nabízí skvělé kombinace historických památek, nádherných pláží, moderního umění a přátelských lidí. Navíc se Španělsko chlubí 17 autonomními společenstvími, každé s vlastní kulturou a tradicemi. V zemi je nespočet krásných měst a obcí, což znamená, že se vždy najde něco, co vám připadne zajímavé.

Oblíbené destinace

 • Barcelona: Barcelona je městem, které nabízí krásné památky, úžasnou architekturu, moderní umění a nezapomenutelnou gastronomii. Můžete si prohlédnout Sagrada Familia, Park Güell, a další atrakce.
 • Madrid: Madrid je hlavním městem Španělska a je plný historických a kulturních památek, jako je Královský palác, Plaza Mayor, Reina Sofia a další. Madrid je také domovem několika významných fotbalových klubů, což přiláká mnoho fanoušků z celého světa.
 • Sevilla: Sevilla je jedním z nejkrásnějších měst v Andalusii, což je jihovýchodní region Španělska. Můžete si prohlédnout Královský palác Alcázar, Katedrálu v Seville a další památky. Navíc město nabízí nezapomenutelnou Flamenco show, což je typický španělský taneční styl.
 • Granada: Granada je město s velmi bohatou historií a je nejznámější pro Alhambra, jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů v zemi. Alhambra je hrad a pevnost, která byla postavena ve 13. století. Město také nabízí typickou španělskou kuchyni a krásné výhledy na hory Sierra Nevada.
 • Valencia: Valencia je město, které se nachází na východě Španělska a je domovem Ciudad de las Artes y las Ciencias, což je moderní komplex, který se skládá z několika futuristických budov, které jsou věnovány vědě, umění a kultuře. Město také nabízí nádherné pláže, krásné parky a velký výběr restaurací a barů.

Španělské ostrovy

španělské ostrovy jsou skvělým cílem pro cestovatele, kteří hledají krásné pláže, slunce a mnoho aktivit na vodě. Zde jsou některé z nejznámějších španělských ostrovů:

 • Mallorca: Mallorca je největší z Baleárských ostrovů a oblíbenou destinací pro turisty ze všech koutů světa. Ostrov nabízí krásné pláže, horské túry, historické památky a mnoho kulturních akcí.
 • Ibiza: Ibiza je ostrov známý pro svou noční scénu, ale nabízí také krásné pláže, vodní sporty a mnoho kulturních akcí. Navíc, na ostrově najdete klidná místa, která jsou ideální pro odpočinek a relaxaci.
 • Tenerife: Tenerife je největší z Kanárských ostrovů a nabízí mnoho aktivit pro cestovatele. Můžete navštívit národní parky, pláže, historické památky, pozorovat velryby a delfíny, a mnoho dalšího.
 • Gran Canaria: Gran Canaria je další oblíbený kanárský ostrov s množstvím pláží, přírodních parků, historických památek a kulturních akcí.
 • Menorca: Menorca je nejmenší z Baleárských ostrovů a nabízí klidné pláže, přírodní parky a mnoho aktivit na vodě. Ostrov je také známý pro své archeologické památky.

Španělské ostrovy jsou velmi oblíbeným cílem pro turisty ze všech koutů světa. Nabízejí krásné pláže, přírodní parky, historické památky a mnoho aktivit na vodě. Každý ostrov má své specifické charakteristiky a atrakce, takže si můžete vybrat podle vašich zájmů a preferencí.

Španělská města v Africe

Města se nacházejí v tzv. španělských enklávách, což jsou území, která jsou fyzicky oddělena od hlavního území Španělska a nacházejí se na africkém kontinentě. Tyto enklávy se nazývají Ceuta a Melilla a jsou součástí Španělska od 15. století.

Ceuta se nachází na severovýchodě Maroka a má rozlohu přibližně 18 km². Město má bohatou historii a je známé svými památkami, jako jsou například pevnost Hafsidů nebo katedrála Nuestra Señora de la Asunción.

Melilla se nachází na severovýchodě Maroka a má rozlohu přibližně 13 km². Stejně jako Ceuta má bohatou historii a je známá svými památkami, jako jsou například pevnost Karolínských a několik křesťanských kostelů.

Tyto města jsou důležité pro španělskou ekonomiku, protože jsou strategicky umístěna na africkém kontinentě a slouží jako důležitá přístavní města. Navíc, díky své poloze, nabízejí turistům exotické zážitky, jako jsou kulturní rozdíly, arabská architektura a blízkost Sahary.

Je důležité si uvědomit, že enklávy se nacházejí v afrických zemích a mají tedy své specifické problémy, jako jsou například nedostatek vody, imigrační krize a teroristické hrozby. Přesto jsou však zajímavým cílem pro cestovatele, kteří hledají netradiční zážitky.

Španělská kuchyně

Španělská kuchyně je plná chutí a vůní. Její základní prvky jsou olivový olej, česnek, rajčata, cibule a paprika. Nejtypičtější španělské jídlo je paella, což je směs rýže, mořských plodů a zeleniny. Další oblíbené jídla jsou gazpacho, což je studená polévka z rajčat a zeleniny, tapas, což jsou malé chody, které se obvykle podávají jako předkrm, a jamón, což je sušená šunka, která se často podává jako předkrm nebo součást tapas.

Počasí v průběhu roku

Španělsko je proslulé svým slunečným a teplým počasím. V létě jsou teploty často nad 30°C, zatímco v zimě teploty klesají pod 10°C. Na jihu Španělska, zejména v Andalusii, je počasí o něco teplejší než na severu, kde se může v zimě dokonce sněžit. Protože je Španělsko rozděleno do mnoha regionů, může se počasí lišit v závislosti na tom, kam se chystáte.

Tradiční španělské slavnosti

Ve Španělsku se něco slaví pořád, obrovské slavnosti s davy lidí, které na den nebo několik paralyzují celá města a žije se jen tím. Ty nejznámnější jsou:

 1. La Fiesta de San Juan – v noci z 23. na 24. června se po celé zemi konají oslavy letního slunovratu, během kterých se lidé koupou v moři a zapalují ohně.
 2. Fallas – každý rok v březnu ve Valencii. Během tohoto festivalu se ve městě staví obrovské figuríny, které jsou poté spáleny při slavnostním ceremoniálu nazývaném „La Cremà“. Fallas je velmi populární festival plný tradičního jídla, hudby, tance a ohňostrojů a každý rok přiláká tisíce návštěvníků z celého světa.
 3. La Tomatina – každý srpen se ve Valencii koná tomatová bitva, kde lidé házejí po sobě rajčaty.
 4. Semana Santa – Velikonoční týden plný náboženských procesí, které se konají po celé zemi.
 5. Feria de Abril – každý duben v Seville se koná tento festival, během kterého se tancuje, zpívá a jí.
 6. San Fermín – každý červenec se ve městě Pamplona koná festival, během kterého se běží před býky.
 7. La Feria de Málaga – v srpnu se v Málaze koná festival plný hudby, tance a tradičního jídla.
 8. La Mercè – každé září se v Barceloně koná festival na počest patronky města, plný tradičního tance a ohňostrojů.
 9. La Feria de Jerez – v květnu se v Jerezu de la Frontera koná festival, během kterého se tancuje flamenco a pije se sherry.
 10. La Batalla del Vino – v červnu se ve městě Haro slaví tento festival, během kterého se lidé polévají vínem.
 11. Karnevaly – v Madridu, Las Palmas, Santa Cruz de Tenerife a dalších městech.

Španělská specifika a zajímavosti

Španělsko je plné kulturních a historických zajímavostí. Zde jsou některé zajímavosti, které byste mohli chtít prozkoumat:

 • Flamenco: Flamenco je typický taneční styl, který se vyvinul v Andalusii. Flamenco zahrnuje hudbu, tancování a zpěv a je velmi důležitým prvkem španělské kultury.
 • Siesta: Siesta je tradiční odpolední odpočinek, který se koná mezi 14:00 a 17:00 hodinou. Během siesty se mnoho obchodů a restaurací uzavírá, aby se lidé mohli odpočinout a načerpat energii pro zbytek dne.
 • Korida: býčí zápasy jsou tradičním sportem, který se koná po celém Španělsku. Kritici tohoto sportu však poukazují na to, že je to krutá a nehumánní praktika, která by měla být zakázána.
 • Park Güell: Park Güell je nádherný park v Barceloně navržený slavným katalánským architektem Antonim Gaudím. Park je plný unikátních a fantastických staveb, soch a mozaik.
 • Alhambra: Alhambra je nádherný palácový komplex v Granadě, který byl postaven za vlády muslimských vládců v 14. století. Alhambra je známá svými nádhernými zahradami, fontánami a mnoha komnatami a síněmi.
 • Sagrada Familia: Sagrada Familia je nejvýznamnější stavbou Barcelony a nejznámějším dílem Antoni Gaudího. Tento nádherný kostel, který se staví od roku 1882, je navržený v neogotickém stylu a měl by být dokončen v roce 2026.
 • Camino de Santiago: Camino de Santiago je tradiční poutní cesta, kterou prochází tisíce lidí každý rok. Cesta začíná v různých místech Španělska i Portugalska a končí v městečku Santiago de Compostela, kde se nachází katedrála, kde jsou uloženy ostatky apoštola Jakuba.

Španělsko je krásná a různorodá země plná kultury, historie, kulinářských pochoutek a nádherné přírody. Existuje mnoho důvodů, proč byste měli navštívit Španělsko, ať už se jedná o prozkoumání jejích krásných měst, relaxaci na pláži nebo ochutnání nejlepších španělských jídel. Můžete také prozkoumat tradiční španělské praktiky a zvyky, jako je siesta nebo flamenco, a poznat místní lidi a jejich životní styl. Španělsko je krásná a zajímavá země, která stojí za to navštívit.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář