Španělsko: kam na dovolenou [2024]

Španělsko je obrovská země, Česká republika by se sem vešla šestnáckrát, takže nebudu lhát, nemám ho procestované skrz na skrz celé (ale samozřejmě na tom makám co to dá). Španělsko je ale země, kde jsem (kromě Česka) zatím strávila úplně nejvíc času, v součtu už to dá více než jeden celý rok. Ze 17 autonomních celků jsem jich navštívila 10. Takže si troufám říct, že to tu lehce nadprůměrně znám. A můžu vám o něm vyprávět celé hodiny…

Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky a výlety ve Španělsku.

Proč cestovat do Španělska?

Španělsko nabízí skvělé kombinace historických památek, nádherných pláží, moderního umění a přátelských lidí. Navíc se Španělsko chlubí 17 autonomními společenstvími, každé s vlastní kulturou a tradicemi. V zemi je nespočet krásných měst a obcí, což znamená, že se vždy najde něco, co vám připadne zajímavé.

Kam jet ve Španělsku, když chcete…

 • Nejlepší gastronomický zážitek – Baskicko, v San Sebastianu je nejvíc michelinských restaurací na hlavu a jsou tu skvělé tapas bary, Bilbao si nevede o nic hůř. Vyhlášená je kuchyně i v Andalusii. Dost toho samozřejmě nabízí i Madrid a Barcelona a to i na poli mezinárodní kuchyně (která obecně ve Španělsku není až tak běžně dostupná).
 • Nejhezčí pobřeží – západ Španělska, A Coruňa, Galicie, nabízí množství krásných pobřežních útesů, podobně samozřejmě ostrovy.
 • Nejkrásnější pláže – ty najdete na Mallorce, Menorce a ostatních ostrovech. Pěkné pláže jsou i na západě, ale je tam větrno a chladno. Z vnitrozemského Španělska je nejoblíbenější východ, oblast Costa Brava. Valencie má obrovskou a dlouhou městskou pláž a turisté se sjíždí i na jih, kde už je ale moře v oblasti Malagy trochu chladnější.
 • Noční život – Valencie, Bilbao a samozřejme Madrid a Barcelona.
 • Všestrannost a roadtripy – vše v jednom, hory, moře, pláže, jídlo i historii, nabízí Andalusie a ostrovy, za mě bych vyzdvihla Gran Canarii a Mallorcu.

Jak se ve Španělsku mluví

Španělsky. Španělé moc anglicky nemluví, takže může být obtížnější se domluvit. Na druhou stranu jsou milí a snaživí, takže i rukama nohama se domluvíte. To samozřejmě neplatí o turistických destinacích, hotelech a restauracích, tam anglicky mluví povětšinou velmi dobře.

Dokáží ocenit snahu mluvit jejich jazykem, tak doporučuju se pár slovíček naučit:

 • hola – ahoj (komukoliv snad kromě španělské královské rodiny)
 • Buenos dia – dobrý den (dopoledne)
 • Buenas tarde – dobrý den (odpoledne/večer)
 • Por favor – prosím
 • Gracias – děkuji
 • uno, dos, tres – jeden, dva, tři

A nebo ještě lépe, naučit se španělsky, bude se vám to hodit i v dalších zemích.

Praktické informace

 • Čas v kontinentálním Španělsku je stejný jako u nás, stejně tak na Baleárských ostrovech (Mallorca, Menorca, Ibiza). Na Kanárských ostrovech je ale čas posunutý o hodinu zpět, je tam o hodinu méně než u nás.
 • Jako měna se na celém území Španělska včetně všech ostrovů používá euro. Platí se jím už od zavedení eura v roce 2002, předtím bylo měnou španělské pesos.
 • Ve Španělsku je oficiálním jazykem španělština, ale v některých oblastech jako je Katalánsko, Baskicko nebo Galicie se mluví (a píše) i lokálním jazykem.
 • Jako cestovní doklad do Španělska stačí občanský průkaz. Pokud se ale chystáte na jih Španělska v oblasti Andalusie nebo na sever v oblasti hranic s Francií, možná si budete chtít udělat výlet na Gibraltar nebo do Andorry a tam už byste potřebovali pas.
 • Španělsko je známé dodržováním odpolední siesty. Zhruba od 14 do 17 hodin tak bývá na hodně místech, zejména v restauracích, zavřeno.
 • Ve Španělsku je voda z kohoutku v drtivé většině pitná, ale často nechutná dobře (nebo aspoň ne tak, jak jsme zvyklí u nás). Ve Španělsku je běžné kupovat balenou vodu, v barelech.
 • Zásuvky ve Španělsku jsou typu F, tedy stejné jako u nás.

Oblíbené destinace

 • Barcelona: Barcelona je městem, které nabízí krásné památky, úžasnou architekturu, moderní umění a nezapomenutelnou gastronomii. Můžete si prohlédnout Sagrada Familia, Park Güell, a další atrakce.
 • Madrid: Madrid je hlavním městem Španělska a je plný historických a kulturních památek, jako je Královský palác, Plaza Mayor, Reina Sofia a další. Madrid je také domovem několika významných fotbalových klubů, což přiláká mnoho fanoušků z celého světa.
 • Sevilla: Sevilla je jedním z nejkrásnějších měst v Andalusii, což je jihovýchodní region Španělska. Můžete si prohlédnout Královský palác Alcázar, Katedrálu v Seville a další památky. Navíc město nabízí nezapomenutelnou Flamenco show, což je typický španělský taneční styl.
 • Granada: Granada je město s velmi bohatou historií a je nejznámější pro Alhambra, jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů v zemi. Alhambra je hrad a pevnost, která byla postavena ve 13. století. Město také nabízí typickou španělskou kuchyni a krásné výhledy na hory Sierra Nevada.
 • Valencie: Valencie je město, které se nachází na východě Španělska a je domovem Ciudad de las Artes y las Ciencias, což je moderní komplex, který se skládá z několika futuristických budov, které jsou věnovány vědě, umění a kultuře. Město také nabízí nádherné pláže, krásné parky a velký výběr restaurací a barů.

Můj žebříček kam bych jela do Španělska

Je potřeba si říct, že tenhle žebříček je značně subjektivní a možná bych to jindy, v jiném rozpoložení seřadila jinak. Mezi některými destinacemi jsem se rozhodovala dost těžko. Moje priorita je hezké počasí, dobré jídlo a dostatek míst kam na něj zajít, pěkné město i okolí pro výlety.

 1. Valencie
 2. Las Palmas
 3. Málaga
 4. Sevilla
 5. San Sebastián

Ano, možná vás překvapí, že v mém seznamu není Barcelona ani Madrid. Nebyly by tam ani kdybych seznam rozšířila na top 10. Tím ale rozhodně nechci říct, že by se mi tam nelíbilo, nebo že se tam nebude líbit vám. Jen prostě ta ostatní místa jsou pro mě mnohem krásnější.

Chcete konkrétněji?

 • Kde bych si uměla představit žít? – Las Palmas, Valencie, Málaga.
 • Nejvíc krásných výletů po okolí? – Málaga, Mallorca
 • Nejpříjemnější počasí? – Las Palmas, Valencie.

Doprava po Španělsku

Španělsko je velké, na mnoha úsecích tu ale jezdí rychlé vlaky, takže časově jednotlivá města nejsou zas až tak daleko jak se může zdát z mapy. Kromě vlaků je tu bohatá síť meziměstských autobusů.

Španělsko vlakem

Třeba z Madridu do Valencie je to přes 350 kilometrů, ale cesta vlakem trvá dvě hodiny. Vlaky bývají trošku dražší, ale cena se může lišit až několikanásobně podle toho kdy nakupujete (dříve=lépe) i podle času odjezdu, případně typu vlaku. Nejjednodušší pro nákup i prokazování jízdenky je stáhnout si aplikaci Renfe.

V různých stanicích to funguje různě, ale na větších vlakových nádražích jsou rentgeny na kontrolu zavazadel (není to přísné jako na letišti, vodu i nůžky mít můžete) a lístek kontrolují už v zóně nástupiště. Jinde kontroluje lístek normálně průvodčí.

Španělsko autobusem

Nejrozšířenější autobusovou společností pro dopravu mezi městy je ALSA. Funguje po celém kontinentálním Španělsku a jezdí i do některých sousedních zemí, dokonce třeba i do Marakéše v Maroku. Lístky si můžete koupit na autobusovém nádraží u okýnka nebo v automatu, ale úplně nejjednodušší je jít přímo na ALSA.es a koupit to dopředu online.

Španělé se asi narodili s tím, že systému dopravy perfektně rozumí, takže není potřeba nějaké dodatečné informace třeba o nástupištích – na mnoha autobusácích prostě nejsou nebo na nich ještě 5 minut před odjezdem není číslo nástupiště. Ale žádný stres, doptáte se, autobusy mají číslo, které je i na jízdence a mají na sobě také napsanou trasu (aspoň hlavní zastávky), na vaší jízdence máte vždycky konečnou, podle které se můžete orientovat. Při nástupu někdy checknou QR kód vaší jízdenky (při nákupu online vám přijde do e-mailu, stačí mít samozřejmě v mobilu) nebo se jen zeptají na číslo sedadla a zkontrolují, že vás tam mají. Když má autobus více zastávek (což většinou má) a máte zavazadla do zavazadlového prostoru (v ceně je klasické  velké odbavené), budou zavazadla ukládat postupně podle měst, takže vždycky vyvolají město, uloží zavazadla, další město, do jiného prostoru. Nejdřív zavazadla, pak až kontrola jízdenek a nástup do autobusu.

ALSA má na některých delších linkách i lepší (dražší) autobusy Supra. Jsou pohodlnější, mají jen 3 řady sedadel, takže jsou místa prostornější. Dostanete tu i vodu a sluchátka, je tu wi-fi (nic moc), zásuvky, USB, obrazovka u každého sedadla.

Spolujízda ve Španělsku

Ve Španělsku myslím nejsou úplně fanoušci stopování, stopaře tu moc neberou. Já stopovat nezkoušela, ale při svém roadtripu Španělskem jsem stopaře brala a vždycky říkali, že čekali dlouho a že i v ostatních případech je v drtivé většině nakonec svezl cizinec, ne místní.

Co je tu celkem dost oblíbené je BlaBlaCar. Tady jen pozor, že Španělé často neumí anglicky, zvlášť mimo větší města a mohl by být problém se domluvit. Já třeba dostala při své první jízdě BlaBlaCarem ve Španělsku o hvězdičku míň za “neumí jazyk, nemohli jsme si povídat”, přestože moje španělština byla o dvě třídy lepší než jeho angličtina.

Taxi aplikace

Taxíka z ulice jsem ve Španělsku (stejně jako v Praze) nikdy nevzala. Ve Španělsku fungují v mnoha městech taxíky, co známe i u nás, jako Uber nebo Bolt. Doporučuju před cestou aplikaci stáhnout a vyzkoušet, případně si i ověřit cenu třeba z letiště do hotelu. Uděláte tak, že i když jste zrovna v Čechách, zadáte do aplikace odkud kam třeba v Madridu potřebujete a buď vám to řekne aktuální nabídku a nebo vám to řekne, že v dané destinaci není k dispozici.

Nejrozšířenější aplikací ve Španělsku je ale Cabify a má většinou i nejlepší ceny, takže doporučuju stáhnout tu. Funguje normálně v angličtině.

Španělské ostrovy

španělské ostrovy jsou skvělým cílem pro cestovatele, kteří hledají krásné pláže, slunce a mnoho aktivit na vodě. Zde jsou některé z nejznámějších španělských ostrovů:

 • Mallorca: Mallorca je největší z Baleárských ostrovů a oblíbenou destinací pro turisty ze všech koutů světa. Ostrov nabízí krásné pláže, horské túry, historické památky a mnoho kulturních akcí.
 • Ibiza: Ibiza je ostrov známý pro svou noční scénu, ale nabízí také krásné pláže, vodní sporty a mnoho kulturních akcí. Navíc, na ostrově najdete klidná místa, která jsou ideální pro odpočinek a relaxaci.
 • Tenerife: Tenerife je největší z Kanárských ostrovů a nabízí mnoho aktivit pro cestovatele. Můžete navštívit národní parky, pláže, historické památky, pozorovat velryby a delfíny, a mnoho dalšího.
 • Gran Canaria: Gran Canaria je další oblíbený kanárský ostrov s množstvím pláží, přírodních parků, historických památek a kulturních akcí.
 • Menorca: Menorca je nejmenší z Baleárských ostrovů a nabízí klidné pláže, přírodní parky a mnoho aktivit na vodě. Ostrov je také známý pro své archeologické památky.

Španělské ostrovy jsou velmi oblíbeným cílem pro turisty ze všech koutů světa. Nabízejí krásné pláže, přírodní parky, historické památky a mnoho aktivit na vodě. Každý ostrov má své specifické charakteristiky a atrakce, takže si můžete vybrat podle vašich zájmů a preferencí.

Španělská města v Africe

Města se nacházejí v tzv. španělských enklávách, což jsou území, která jsou fyzicky oddělena od hlavního území Španělska a nacházejí se na africkém kontinentě. Tyto enklávy se nazývají Ceuta a Melilla a jsou součástí Španělska od 15. století.

Ceuta se nachází na severovýchodě Maroka a má rozlohu přibližně 18 km². Město má bohatou historii a je známé svými památkami, jako jsou například pevnost Hafsidů nebo katedrála Nuestra Señora de la Asunción.

Melilla se nachází na severovýchodě Maroka a má rozlohu přibližně 13 km². Stejně jako Ceuta má bohatou historii a je známá svými památkami, jako jsou například pevnost Karolínských a několik křesťanských kostelů.

Tyto města jsou důležité pro španělskou ekonomiku, protože jsou strategicky umístěna na africkém kontinentě a slouží jako důležitá přístavní města. Navíc, díky své poloze, nabízejí turistům exotické zážitky, jako jsou kulturní rozdíly, arabská architektura a blízkost Sahary.

Je důležité si uvědomit, že enklávy se nacházejí v afrických zemích a mají tedy své specifické problémy, jako jsou například nedostatek vody, imigrační krize a teroristické hrozby. Přesto jsou však zajímavým cílem pro cestovatele, kteří hledají netradiční zážitky.

Co ochutnat ve Španěslku

Španělská kuchyně toho nabízí hodně, o španělských jídlech mám celý článek a několik dalších na regionální speciality. Jezte co můžete, dvě věci ale ochutnat musíte, jinak jste nebyli ve Španělsku:

 • paella – rýže pečená ve velké pánvi s dalšími věcmi jako je maso, mořské plody, zelenina, luštěniny. Variant je nespočet. Většinou se dělá pro minimálně dva lidi (z té velké pánve si pak nabíráte na talířky.
 • tapas / pinxtos – malá jídla a “chlebíčky”, na kterých může být cokoliv (kromě vlašáku), třeba bramborová tortilla nebo šunková kroketa nebo karamelizovaná cibulka a kozí sýr nebo kus stejčku a zelená paprička. Čemu se říká tapas a čemu pixtos se napříč regiony trochu prolíná, ale vždycky jde o porce, kterých sníte tak 3 až 5, abyste byli najedeni.

Počasí v průběhu roku

Španělsko je proslulé svým slunečným a teplým počasím. V létě jsou teploty často nad 30°C, zatímco v zimě teploty klesají pod 10°C. Na jihu Španělska, zejména v Andalusii, je počasí o něco teplejší než na severu, kde se může v zimě dokonce sněžit. Protože je Španělsko rozděleno do mnoha regionů, může se počasí lišit v závislosti na tom, kam se chystáte.

Tradiční španělské slavnosti

Ve Španělsku se něco slaví pořád, obrovské slavnosti s davy lidí, které na den nebo několik paralyzují celá města a žije se jen tím. Ty nejznámnější jsou:

 1. La Fiesta de San Juan – v noci z 23. na 24. června se po celé zemi konají oslavy letního slunovratu, během kterých se lidé koupou v moři a zapalují ohně.
 2. Fallas – každý rok v březnu ve Valencii. Během tohoto festivalu se ve městě staví obrovské figuríny, které jsou poté spáleny při slavnostním ceremoniálu nazývaném “La Cremà”. Fallas je velmi populární festival plný tradičního jídla, hudby, tance a ohňostrojů a každý rok přiláká tisíce návštěvníků z celého světa.
 3. La Tomatina – každý srpen se ve Valencii koná tomatová bitva, kde lidé házejí po sobě rajčaty.
 4. Semana Santa – Velikonoční týden plný náboženských procesí, které se konají po celé zemi.
 5. Feria de Abril – každý duben v Seville se koná tento festival, během kterého se tancuje, zpívá a jí.
 6. San Fermín – každý červenec se ve městě Pamplona koná festival, během kterého se běží před býky.
 7. La Feria de Málaga – v srpnu se v Málaze koná festival plný hudby, tance a tradičního jídla.
 8. La Mercè – každé září se v Barceloně koná festival na počest patronky města, plný tradičního tance a ohňostrojů.
 9. La Feria de Jerez – v květnu se v Jerezu de la Frontera koná festival, během kterého se tancuje flamenco a pije se sherry.
 10. La Batalla del Vino – v červnu se ve městě Haro slaví tento festival, během kterého se lidé polévají vínem.
 11. Karnevaly – v Madridu, Las Palmas, Santa Cruz de Tenerife a dalších městech.
Las Fallas ve Valencii
Las Fallas ve Valencii

Španělská specifika a zajímavosti

Španělsko je plné kulturních a historických zajímavostí. Zde jsou některé zajímavosti, které byste mohli chtít prozkoumat:

 • Flamenco: Flamenco je typický taneční styl, který se vyvinul v Andalusii. Flamenco zahrnuje hudbu, tancování a zpěv a je velmi důležitým prvkem španělské kultury.
 • Siesta: Siesta je tradiční odpolední odpočinek, který se koná mezi 14:00 a 17:00 hodinou. Během siesty se mnoho obchodů a restaurací uzavírá, aby se lidé mohli odpočinout a načerpat energii pro zbytek dne.
 • Korida: býčí zápasy jsou tradičním sportem, který se koná po celém Španělsku. Kritici tohoto sportu však poukazují na to, že je to krutá a nehumánní praktika, která by měla být zakázána.
 • Park Güell: Park Güell je nádherný park v Barceloně navržený slavným katalánským architektem Antonim Gaudím. Park je plný unikátních a fantastických staveb, soch a mozaik.
 • Alhambra: Alhambra je nádherný palácový komplex v Granadě, který byl postaven za vlády muslimských vládců v 14. století. Alhambra je známá svými nádhernými zahradami, fontánami a mnoha komnatami a síněmi.
 • Sagrada Familia: Sagrada Familia je nejvýznamnější stavbou Barcelony a nejznámějším dílem Antoni Gaudího. Tento nádherný kostel, který se staví od roku 1882, je navržený v neogotickém stylu a měl by být dokončen v roce 2026.
 • Camino de Santiago: Camino de Santiago je tradiční poutní cesta, kterou prochází tisíce lidí každý rok. Cesta začíná v různých místech Španělska i Portugalska a končí v městečku Santiago de Compostela, kde se nachází katedrála, kde jsou uloženy ostatky apoštola Jakuba.

Španělsko je krásná a různorodá země plná kultury, historie, kulinářských pochoutek a nádherné přírody. Existuje mnoho důvodů, proč byste měli navštívit Španělsko, ať už se jedná o prozkoumání jejích krásných měst, relaxaci na pláži nebo ochutnání nejlepších španělských jídel. Můžete také prozkoumat tradiční španělské praktiky a zvyky, jako je siesta nebo flamenco, a poznat místní lidi a jejich životní styl. Španělsko je krásná a zajímavá země, která stojí za to navštívit.

Tipy na cestování nejen po Španělsku

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

5/5 - (1 vote)

2 komentáře u „Španělsko: kam na dovolenou [2024]“

 1. To je strašně těžký. Miluju Barcelonu! Ale v top 10 je jen 10 míst 🙂 Možná je moc velká a potřebuje víc času, aby se probojovala výš.

Napsat komentář