Las Fallas ve Valencii: tradiční španělská slavnost

Hluk z petard a ohňostrojů, vůně střelného prachu, oheň, květiny a obří sochy na každém rohu. Každý rok v březnu se ve španělské Valencii koná velká tradiční slavnost Fallas de Valencia. Trvá týden a celá Valencie se na tuto dobu promění k nepoznání. Město je přeplněné, jak se sem sjíždí turisti z okolního Španělska, ale i celého světa, plné průvodů a oslav. Každoročně se účastní asi 3 miliony lidí (což je víc než trojnásobek obyvatel Valencie).

Tip: Rezervujte si včas předem vstupenky na památky a výlety ve Valencii, v období Fallas může být vyprodáno.

Kdy se Fallas koná

Fallas se váže k svátku svatého Josefa, patrona řemeslníků, který je 19. března. Fallas se každoročně koná od 1. března, ta hlavní část programu je ale 15.-19. března.

Ulice v centru města jsou uzavřené, na mnohých stojí velké stany s občerstvením vprostřed ulice nebo se přímo na ulicích griluje. Kolem proudí davy lidí.

Na ulicích je také spousta stánků s jídlem, hlavně s různými druhy churros včetně plněných, tradiční koblížky buñuelos nebo tradičním valencijským nápojem orxata. A samozřejmě klobásky.

Falleras – sochy na Fallas

Hlavní atrakcí Fallas jsou velké dřevěné konstrukce, nazývané “fallas”, které zobrazují různé náboženské, historické nebo satirické motivy. Jsou ze dřeva, papíru, polystyrénu a vosku a možná dalších materiálů. Vedle velkých soch jsou ještě malé (dětské), “ninots”. Ninots jsou vždycky v těsné blízkosti fallas.

Las Fallas - stavění sochy
Las Fallas - stavění sochy
Las Fallas – přípravy vrcholí
Las Fallas - stavění sochy

Sochy stojí na ulicích, náměstíčkách a křižovatkách po celém městě. Je jich několik set. Doprava v mnoha ulicích je tak uzavřená.

Sochy se staví každý rok nové, protože na konci Fallas se slavnostně zapálí a shoří. Své sochy vytváří jednotlivé čtvrti a spolky, lidé se skládají dobrovolnými příspěvky, získávají se sponzoři. Jedna socha může podle velikosti, designu a materiálů stát pár tisíc nebo i pár desítek tisíc eur.

Las Fallas - socha
Las Fallas - socha
Las Fallas - socha

Finální přípravy probíhají hlavně 13., 14. a 15. března, kdy ve městě můžete narazit ještě na jejich finální sestavování a domalování. Sochy jsou tak velké, že na to jsou potřeba jeřáby.

Hodnocení soch Fallas

Krása, zpracování, technická dokonalost nebo originalita jednotlivých soch se pečlivě hodnotí. Nejlépe hodnocené fallas jsou řazené do kategorie especial, pak jsou ještě primera a segunda. Oddělené kategorie mají fallas infantil.

Las Fallas - socha
Las Fallas - socha
Las Fallas - socha Especial

Program Las Fallas

Program Fallas je opravdu pestrý:

 • Plantá – instalace soch v ulicích města, probíhá ještě před samotným započetím Fallas.
 • Mascletà – pyrotechnická akce, která se koná denně už od začátku března.
 • Ofrenda del flores – slavnostní průvod, při kterém obyvatelé města v tradičních krojích přináší květiny.
 • Nit del Foc – ohnivá noc, kdy se ve městě konají ohňostroje.
 • Cabalgata del Fuego – ohnivý průvod v ohnivých kostýmech.
 • Cremà – vrcholný bod celé Fallas, kdy se poslední noc všechny sochy zapálí.

Jak se na Fallas připravit

 • Ubytování ve Valencii v období Fallas bude třeba i třikrát dražší (a hlavně bude už dopředu vybookované).
 • Valencie je plná lidí, což s sebou přináší drobné komplikace v podobě prodírání se davy, plně obsazenými restauracemi v centru. Kromě času konání klíčových bodů programu to ale není tak, že byste se někam nedostali.
 • Je úplně jedno kde se ve Valencii ubytujete, rámus je obrovský všude.
 • Davy znamenají, že vám pořad bude někdo šlapat na nohy, je dobré s ohledem na to volit boty.
 • Velká část programu souvisí s ohněm a pořád odlétávají nějaké jiskřičky. Může to trochu pálit a může vám to spálit oblečení. Na Fallas se nechodí v hodobóžovém.
 • Tradiční oblečení fallero nebo fallera asi mít nebudete, ale pokud chcete být aspoň trochu oblečení pro Fallas, všude po měste jsou k dostání šátky, šály nebo čepice v modrobílé kostce (pañuelo de fallera) nebo přímo s valencijskou vlajkou (pañuelo de fallera).

Mascletà – každodenní pyrotechnická show

Pyrotechnická show Mascletà se koná už od začátku března každý den odpoledne na náměstí Plaza del Ayuntamiento, před městskou radnicí. Během Masclety jsou odpáleny silné a hlučné petardy, které vytváří intenzivní zvukovou a vizuální show.

Las Fallas - Mascletà
Las Fallas - Mascletà - lidi na balkonech

O tuhle show je obrovský zájem, balkony všech domů na náměstí jsou zaplněné lidmi, stejně jako náměstí (v bezpečném odstupu od samotné pyrotechniky) a přilehlé ulice. Jestli to chcete vidět přímo z náměstí, doporučuju v týdnu Fallas dorazit hodinu předem, ke konci Fallas raději i dřív, poslední den aspoň o 2 hodiny dřív.

10 a 5 minut před druhou bouchne velká petarda oznamující, že už se to blíží. Podívanou pro chvíle před je akorát nad náměstím poletující policejní vrtulník. Celá paráda trvá asi 5 minut (ale poslední den Fallas snad půl hodiny) a jde hlavně o zvukovou stránku, petardy bouchají v rytmu a postupně gradují až do velkého finále. V tu dobu už je celé náměstí zalité kouřem.

Ofrenda del Flores – přinášení květin na Plaza de la Virgen

Předposlední den Fallas, 17. března, odpoledne začíná průvod místních v tradičních krojích. Průvod jde celým městem, ale největší podívaná je na náměstí Plaza de la Virgen, kde je postavena velká dřevěná socha znázorňující Fallera mayor, ke které nosí květiny.

Las Fallas - zatím neozdobená socha
Las Fallas - Ofrenda - průvod
Las Fallas - průvod na náměstí Plaza de la Virgen

Fallera mayor je tradiční titul, který se každoročně uděluje ženě, jejímž úkolem je reprezentovat Valencii a její tradici během slavností. A samozřejmě také vévodí průvodu Ofrenda del Flores. Kromě dospělé Fallera mayor je volena i mladá dívka, Fallera mayor infantil. Volby probíhají několik měsíců před Fallas.

Celé okolí sochy je ohrazené, aby tu byl prostor jen pro průvod. Jakmile lidé přinesou první květiny, na sochu vyšplhají “horolezci a horolezkyně” a začínají ji květinami odshora zdobit. Je to celkem pěkná podívaná, protože květiny si hází odspoda nahoru. Výzdoba trvá ještě druhý den, je potřeba 100 tisíc kytic.

Las Fallas - Ofrenda - zdobení sochy
Ofrenda del Flores - Fallera
Ofrenda del Flores - Fallera

Nejhezčí je tak náměstí až poslední den, 19. března, kdy je socha květinami kompletně vyzdobená, plášť fallera mayor je zdobený, díky různým barvám květin. Dalšími kyticemi je bohatě vyzdobené i okolí kašny. Celé náměstí květinami nádherně voní.

Las Fallas - květiny na Plaza de la Virgen
Las Fallas - květiny na Plaza de la Virgen
Las Fallas - květiny na Plaza de la Virgen

Cabalgata del Fuego – ohnivá jízda

Poslední den, 19. března k večeru probíhá ohnivá jízda. Ta se koná na Calle Colón, od Calle Ruzafa až k Plaza de la Porta la Mar. Opět platí přijít s předstihem, ale ulice je dlouhá, takže není neprodyšně zaplněná lidmi.

V průvodu provázeném kapelou jsou různé ohnivé sochy, ďábelské kostýmy, tanečníci nebo nosiči ohně. Dominuje oranžová, červená a černá.

Las Fallas - Cabalgata del fuego
Las Fallas - Cabalgata del fuego
Las Fallas - Cabalgata del fuego

Průvod je v těsné blízkosti diváků a obsahuje fakt hodně ohně a obřích prskavek. Občas to tak může i pálit. Na pohled to vypadá celkem nebezpečně.

Cremà – pálení soch Fallas

Poslední den, 19. března, se v noci všechny sochy zapálí. Neděje se to najednou, takže můžete ohníčků vidět víc.

Začiná se obyčejnými dětskými, fallas infantil, ve 20 hodin. O půl hodiny později se zapálí ta nejlepší fallas infantil especial a půl hodiny na to fallas infantil na Plaza del Ayuntamiento.

Velké fallas se začínají pálit obdobně ve 22 hodin, o půl hodiny později zvolená fallas v kategorii especial a nakonec fallas na Plaza del Ayuntamiento.

Las Fallas - Cremà

Vaření obří paelly

Typickou součástí je i vaření obří paelly (paella gigante), typického jídla Valencie. Připravuje se na obřích pánvích až pro 2000 lidí, takže příprava trvá celý den. Akorát můj gastronosík nevyčuchal kde to přesně je, takže jsem bohužel neochutnala.

Tipy na cestování nejen do Valencie

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář