Fallas ve Valencii: tradiční španělská slavnost

Každý rok v březnu se ve španělské Valencii koná velká tradiční slavnost Fallas de Valencia. Trvá týden a celá Valencie se na tuto dobu promění k nepoznání. Město je přeplněné, jak se sem sjíždí turisti z okolního Španělska, ale i celého světa, plné průvodů, ohňostrojů, výstav a hlavně dřevěných soch.

Kdy se Fallas koná

Fallas se váže k svátku svatého Josefa, patrona řemeslníků, který je 19. března. Fallas se každoročně koná v pěvně stanoveném období 15.-19. března, sochy po městě, přípravy i některé ohňostroje už jsou k vidění už i o pár dní dříve.

Ulice v centru města jsou uzavřené, na mnohých stojí velké stany s občerstvením vprostřed ulice nebo se přímo na ulicích griluje. Kolem proudí davy lidí.

Falleras – sochy na Fallas

Hlavní atrakcí Fallas jsou velké dřevěné konstrukce, nazývané „fallas“, které zobrazují různé náboženské, historické nebo satirické motivy. Jsou ze dřeva, papíru, polystyrénu a vosku a možná dalších materiálů. Přípravy na Fallas trvají celý rok, sochy se staví totiž každý rok nové, protože na konci Fallas se slavnostně zapálí a shoří. Své sochy vytváří jednotlivé čtvrti a spolky, lidé se skládají dobrovolnými příspěvky. Jedna taková socha může podle velikosti, designu a materiálů stát pár tisíc nebo i pár desítek tisíc eur.

Finální přípravy probíhají hlavně 13., 14. a 15. března, kdy ve městě můžete narazit ještě na jejich finální sestavování a domalování. Sochy jsou tak velké, že na to jsou potřeba jeřáby.

Program Las Fallas

Program Fallas je opravdu pestrý:

  • Plantá – v ulicích města instalovány sochy Fallas, to se odehrává už několik dní před hlavním dnem Fallas.
  • Ofrenda – slavnostní průvod, při kterém obyvatelé města postaví do fronty a přinášejí květiny k obrovským sochám Fallas, které se následně umisťují na náměstích města.
  • Mascletà – pyrotechnická akce, ktera se každý den ve 14 hodin koná na náměstí před radnicí a trvá asi 5 minut. Během Masclety jsou odpáleny silné a hlučné petardy, které vytváří intenzivní zvukovou a vizuální show.
  • Nit de Foc – noc ohňů a pyrotechniky, kdy se v ulicích města konají různé ohňostroje a ohnivé show.
  • Cabalgata del Fuego – průvod s ohněm, který projíždí ulicemi města. V tomto průvodu se objevují lidé v ohnivých kostýmech a obří ohnivé sochy.
  • Cremà – vrcholný bod celé Fallas. V noci posledního dne Fallas jsou všechny sochy spáleny a celá Valencie zní ohňostroji.

Mascletà – pyrotechnická show

Pyrotechnická show Mascletà se koná už od začátku března každý den ve 14.00 na náměstí Plaza del Ayuntamiento, před městskou radnicí.

O tuhle show je obrovský zájem, balkony všech domů na náměstí jsou zaplněné lidmi, stejně jako náměstí (v bezpečném odstupu od samotné pyrotechniky) a přilehlé ulice. Jestli se to chcete vidět přímo z náměstí, doporučuju v týdnu Fallas dorazit hodinu předem, ke konci Fallas možná i dřív.

10 a 5 minut před druhou bouchne velká petarda oznamující, že už se to blíží. Podívanou pro chvíle před je akorát nad náměstím poletující policejní vrtulník. Celá paráda trvá asi 5 minut a vedle vizuální stránky jde hlavně o tu zvukovou, petardy bouchají v rytmu a postupně gradují až do velkého finále. V tu dobu už je celé náměstí zalité kouřem.

Vaření obří Paelly

Vaření obří paelly (či obří rýže) je také součástí programu Fallas. Je to typické jídlo Valencie, které se připravuje na velkých pánvích (paelle) a zahrnuje rýži, kuřecí maso, krevety, mušle, cibuli, rajčata a koření. Během Fallas se konají soutěže, kde se místní skupiny soutěží o nejlepší obří paelly a lidé se shromažďují, aby si mohli pochutnat na této lahůdce.

Při přípravě obří paelly se používají velké pánve a obrovské množství ingrediencí. Některé obří paelly mohou mít až pro 2 000 lidí. Příprava trvá celý den a je to velmi náročné, protože se musí vařit velké množství ingrediencí a musí se také zajistit, aby byla každá porce stejně chutná a kvalitní.

Vaření obří paelly je významnou součástí kulturního dědictví Valencie a důležitou tradicí spojenou s Fallas. Lidé si užívají přípravu této lahůdky a přátelí se u ní, což je další důvod, proč je toto jídlo tak důležité pro Fallas.

Rate this post

Napsat komentář