Jak se naučit španělsky: tipy pro učení španělštiny

Španělsky jsem se začla učit svépomécí až dávno po škole. Prostě proto, že jsem chtěla, protože jsem si zamilovala Španělsko a španělštinu taky, hlavně pořádné španělské „R“. Na rozdíl od angličtiny, kterou jsem se nejdříve roky učila ve škole, než jsem měla první příležitost anglicky promluvit v reálném, anglicky mluvícím světě, jsem se španělštinu učila tak nějak za běhu, víc reálně, víc podobně tomu, jak se učí jazyk malé dítě. V článku popisuju všechno, co jsem použila a co mi v praxi pomohlo posunout španělštinu dál.

Článek je sice o tom, jak jsem se naučila španělsky, ale principy platí pro všechny jazyky.

Proč se učit španělsky

Španělsky mluví přes 500 milionů lidí, hlavně ve Střední a Jižní Americe, kde se kromě Brazílie (tam je hlavním jazykem portugalština) mluví španělsky ve všech zemích (a často se na neturistických místech ani jinak nedomluvíte). Španělsky se ale mluví i v Asii, třeba na Filipínách, kde už sice není úředním jazykem, ale pořád je tam dost používaná. Španělština je druhý nejpoužívanější jazyk na světě, takže pro cestovatele, kteří chtějí procestovat svět je to po angličtině jasná druhá volba.

Jak jsem se začala učit španělsky

Začínala jsem ve Španělsku, takže úplně nejdřív jsem si našla pár základních slovíček, abych nebyla za nezdvořáka, když nějak přijdu, to ostatně dělám v každé zemi. Buenos días, gracias, por favor. Protože mojí druhou vášní vedle cestování je gastronomie, veškeré základy jsem postavila na jídle. Fungovala jsem asi takhle:

  • Přišla jsem do restaurace, kde mi většinou anglický jídelní lístek nedali, pár základních a mých oblíbených jídel jsem se rychle naučila a pak jsem zkoumala jídelní lístky dál. Abych nemusela jíst pořád totéž a abych si omylem neobjednala něco z ryb. Vždycky jsem si lístky s pomocí Google Translatoru v mobilu překládala dokud je neodnesli.
  • Během každé návštěvy jsem přišla na něco, co potřebuju říct a tak jsem to hned vyhledala, použila a příště znovu. Začalo to nutným la cuenta por favor (účet prosím), pokračovalo con hielo (s ledem), a tak dál…
  • V obchodech s potravinami jsem trávila taky víc času překládáním si názvů produktů tam, kde to nebylo zřejmé. Spoustu času jsem trávila na trzích a občas nakoupila nějakou tu zeleninu nebo ovoce jen proto, abych to mohla nahlas španělsky říct a ověřit si, že si to pamatuju správně.
  • Chodila jsem do mercada (tržnice) a koupila si každý den jen něco málo, abych to mohla říct.
  • Vedle toho rostla potřeba dalších  slov, hlavně přívlastků, co jsem potřebovala použít (malý, velký, měkký, tvrdý, atd.).

Vznikla tak zajímavá disproporce, kdy jsem uměla asi tak 5 sloves, žádnou gramatiku, ale měla jsem dost velkou slovní zásobu, s kterou jsem se dokázala poměrně úspěšně (v základu) domluvit.

Ten rozdíl od učení se anglicky byl v přístupu od začátku poměrně dost znát. Kromě toho, že mě to víc bavilo jsem se naučila podstatně dříve a lépe rozumět poslechu ve španělštině a měla jsem podstatně větší slovní zásobu.

OnlineJazyky.cz - procvičování španělských slovíček
Procvičování španělských slovíček s OnlineJazyky.cz

Obklopit se španělštinou

Říká se, že když se chcete naučit jazyk, musíte se jím obklopit. A to jsem přesně udělala. Co jsem pro to musela udělat?

  • Ideální je  hodně času ve Španělsku (nebo jiné španělsky mluvící zemi), španělština je pak všude kolem a přirozená zvědavost člověka donutí si přeložit desítky nápisů a textů denně.
  • Přepnout telefon do španělštiny. 90 % věcí člověk používá pořád, takže si pamatuje, co to tlačítko vpravo znamená, najednou se k němu naučí i španělský výraz. A občas se trochu zapotí při instalaci nové, neznámé, appky.
  • Poslouchat hudbu ve španělštině. Já mám naštěstí latinské rytmy ráda, takže to mi nedělalo problém.
  • Dívat se na filmy a seriály ve španělštině. Je jich mraky.

Kurzy španělštiny

V určité fázi už to začalo jít trochu pomalu, běžné fráze potřebné pro objednání něčeho jsem už měla naučený a moc nového jsem se touhle osvědčenou cestou neučila, v té době jsem začala vyhledávat nějaké formálnější učení se španělštiny.

  • Hned od začátku jsem se učila přes appku Duolingo, ale v nějaké fázi mě přestalo bavit pořád opakovat manzana manzana a nevydrželo mi to. Znám ale lidi, co s tím došli dost daleko.
  • Na první gramatiku jsem si koupila týdenní intenzivní kurz (4 hodiny denně) v Alicante. Trochu mě to posunulo, abych uměla sestavovat věty. Určitě je pro někoho super i dlouhodobý kurz třeba jednou týdně, ale to není nic pro mě.
  • Online kurzy – já si dost pomohla s Online jazyky. Původně jsem chtěla začít od kurzu B2, ale pak se ukázalo, že jsem přecenila své znalosti a v svým samoučením mám některé mezery v gramatice, tak jsem rychle prolítla i předchozí kurzy, abych měla jistotu, že mám ucelenou znalost španělštiny.

🇪🇸 Pokud se chcete pustit do kurzů, koukněte na mojí recenzi na OnlineJazyky.cz a tipy jak se s nimi učit.

Filmy a seriály ve španělštině

Koukání na španělské seriály se dá zařadit hned od začátku, není potřeba znát ani slovo, nejdřív jde hlavně o poslech. Dlouho jsem koukala samozřejmě s českými titulky, až v mnohem pokročilejším stádiu se španělskými a až nakonec i bez nich. Občas jsem měla štěstí a narazila na film, který znám nazpaměť a byl na Netflixu se španělským dabingem, to je ideální, protože se dá i bez titulků a člověk se o to víc soustředí na mluvené slovo. Tohle bych řekla obrovsky přispělo mému porozumění poslechu i mojí výslovnosti.

Na seriálech je super, že člověka vtáhnou a najednou se „učí španělsky“ hodiny. A taky postavy mají svá slova nebo hlášky, které opakují, takže si je snadno zapamatuju. Pár tipů na španělské seriály:

  • Vis a vis – seriál z prostředí ženské věznice. Jestli jste viděli Orange is the new black, tak tohle je velmi podobné, řekla bych i dost inspirované. Pořád mě rozčilovalo co hrdinka Macarena zase udělala za blbost, ale drželo mě to při sledování. Naučila jsem se tu asi všechny španělské nadávky. Má to 2 série, 35 epizod.
  • Casa de papel – tenhle nejspíš znáte jako Money Heist, je to ale původní španělský seriál. O velkolepé loupeži. 5 sérií, 48 epizod.
  • Élite – krimi z prostředí elitní střední školy kam nastoupí 3 studenti z chudých poměrů a kde zemře studentka. Pak se celou dobu rozplétá co se stalo a kdo za to může. První dvě možná tři řady dobrý, čtvrtá už mě nebavila a zbytek jsem nedokoukala. 6 sérií, 48 epizod.
  • Las Chicas del Cable – z prostředí Madridu 20. let minulého století. 5 sérií, 42 epizod.
  • Alba – o znásilněné dívce, která si nic nepamatuje, ale postupně odhaluje, co se stalo a kdo to udělal. 13 epizod.
  • Vedle španělských seriálů je na Netflixu ve španělštině i spousta amerických. Třeba Emily in Paris nebo You.

Čtení ve španělštině

Čtení už nějaké základy vyžaduje. Já to brala postupně. Zásadní je vybrat si tematicky něco, co vás baví. Všechno čtení jsem si kupovala přímo ve Španělsku, v Praze jsem sice také našla pár knížek, ale většinou mi nic neříkalo téma.

  • Časopisy – začínala jsem těmi o vaření, pochopitelně, protože jsem na ně měla nejlepší slovní zásobu. Pokračovala jsem těmi ženskými jako Cosmopolitan. Na časopisech je super, že jsou celkem jednoduché, mají krátké věty, krátké odstavce, krátké články. Pro začátečníka ideální.
  • Knihy s omezenou slovní zásobou (libros con vocabulario limitado) – jsou fajn, protože se dají sehnat pro různé úrovně toho, kolik slovíček už znáte, gramatika je zjednodušená a vždycky se tam najde dost nových věcí. Podobně fungují i knížky pro děti, ale tahle literatura není zrovna můj šálek čaje.
  • Blogy – četla jsem to, co mě zajímá. Prostě jsem vygooglila blogy o marketingu, online reklamě a cestování ve španělštině, přidala si je do RSS čtečky a když mě téma nového článku zaujalo přečetla jsem ho nebo aspoň jen tak prolítla nadpisy.
  • Knížky ve španělštině – tohle už vyžaduje opravdu znalost gramatiky a slovní zásobu, ale na upevňování znalostí jazyka není nic lepšího než začíst se do pár set stránek. Na rozdíl od filmů jsou dost popisné, mají větší slovní zásobu, složitější gramatiku a rozvinutější věty.

Mluvení španělsky

Jak říkám, nejlepší je jet do španělsky mluvící země a bavit se s místníma. Když už si teda rovnou nenajdete španělsky mluvícího partnera. Existují ale i další možnosti:

  • Placená konverzace ve španělštině.
  • Návštěva podniků nebo akcí, kde se mluví španělsky – v Praze například mexická restaurace Las Adelitas.

Další tipy jak se učit španělsky

  • Stanovte si cíl – nejlépe měřitelný. Můj cíl byl umět španělsky tak dobře jako anglicky.
  • Najděte své proč – já se učím proto, že mám ráda Španělsko a chtěla bych procestovat jižní Ameriku, kde se často jinak domluvit nedá. A jednou bych možná (aspoň nakrátko) mohla v některé z těchto zemí žít.
  • Nebojte se mluvit. I s chybama.
5/5 - (2 votes)

Diskuse a zkušenosti