Gran Canaria a Las Palmas – co vidět a kam na výlet

Na Gran Canarii už jsem byla čtyřikrát, dohromady přes 7 týdnů. Dvakrát jsem projela ostrov na krátkém roadtripu, jinak jsem vždy bydlela v Las Palmas a dělala výlety odtud. Půjčit si tu auto nebo motorku je určitě dobrý nápad, není to tu drahé a ostrov je na projížďku jak dělaný, má krásnou přírodu a krásné výhledy. Cesty jsou často dost klikaté a občas si říkáte, jak se tam mají vejít dvě auta, ale jak říkám, jela jsem to taky, takže je to v pohodě. A po cestě je spoustu odstavných míst, kde můžete v klidu zastavit, vystoupit z auta a rozhlížet se. Jinak tu ale samořejmě jezdí i autobusy.

Tip: Naloďte se na pohodlný katamarán a vydejte se na plavbu za delfíny a velrybami u pobřeží Puerto Rico de Gran Canaria.

Na Gran Canarii se mi líbí to, že je tu prostě všechno. Město, historie, příroda, hory, pláže, poušť, slunce, neprostupná mlha, déšť, vítr, dobré jídlo. Prostě všechno. A pokud budete Gran Canarií projíždět, každých pár kilometrů se změní a překvapí vás něčím novým.

Kam na Gran Canarii jet

Létá se do Las Palmas, ale letiště je jižně od města, takže na jižní cíp ostrova, do Maspalomas, to není zas o tolik dál. Záleží, co chcete. Las Palmas je město se vším všudy, má historické centrum, spoustu restaurací, kaváren, barů a obchodů i několik coworků. Zároveň je tu dlouhá pláž s promenádou. Jih a jihozápad je spíš pro turisty plážového typu, je tu o něco tepleji než v Las Palmas, jsou tu hotelové resorty a pláže. Jezdí se do Mas Palomas, Puerto Rico nebo Puerto de Mogán.

Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky a výlety na Gran Canarii.

Co na Gran Canarii ochutnat

Jídlo na Gran Canarii je skvělé, je tu obrovská nabídka ryb a mořských plodů, ve vnitrozemí naopak více masových pokrmů, třeba z kůzlečího. Neměli byste vynechat španělskou klasiku jako jsou tapas, pintxos, španělská šunka iberico, paella nebo gambas al ajillo. K pití španělské víno nebo tinto de verano a jako dezert místní dobrotu polvito uruguayo. Na trzích hledejte plod kaktusu.

🥘 Španělsko je mojí nejvíce navštěvovanou zemí a už jsem tu toho hodně snědla. Pokud chcete místní kuchyni prozkoumat více do hloubky, nechte se inspirovat v článku Španělská kuchyně a nebo v článku věnovaném přímo specialitám kanárské kuchyně.

Co vidět na Gran Canarii

Las Palmas

Las Palmas má dvě centra — historické centrum Vegueta a turistické centrum v okolí pláže Las Canteras. Vzdálená jsou od sebe asi 4 kilometry, bydlet budete chtít nejspíš u pláže.

Las Canteras je asi 3 kilometry dlouhá pláž s promenádou plnou restaurací. Na jejím severním konci se spíš povaluje, na tom jižním surfuje (v neoprénu, voda je tu celkem studená). Pozor na červenou vlajku, znamená velké vlny. Tam, kde pláž na severu končí je severní cíp ostrova s útesy La Isleta, určitě hezké místo na procházku. Nad pláží El Confital je kopec s křížem a hezkým výhledem na celé Las Palmas.

Las Canteras, Gran Canaria

Kousek od pláže je park Santa Catalina, kde je na přelomu února a března jedno z hlavních dějišť karnevalu a kam také přijíždí autobus 60 a 91 z letiště. V této oblasti jsou taky dvě velké tržiště — Mercado del Puerto a Mercat Central, kde seženete hlavně čerstvé potraviny, ale jsou tu i stánky s pinxtos a pitím.

V historickém centru je tržiště Mercado de Vegueta, katedrála Santa Ana, Casa de Colón (muzeum Kryštofa Kolumba) a Museo Canario (muzeum o historii Kanárských ostrovů).

Co je důležité, ve Veguetě se každý čtvrtek od 21 hodin odehrává Tapas night — jedna ulice, v délce asi 100 metrů mají všechny restaurace dveře dokořán a všude jen tapas (za euro až dvě). Nakupujete přímo na baru, posezení venku nebo na stojáka. Hodně lidí, nějaká ta živá hudba, případně jiné umění. Když vydržíte dostatečně dlouho (cca mezi půlnocí a jednou), dočkáte se konce, kdy do ulice vjede kropící vůz a vyžene vás (jakože začne nemilosrdně čistit ulici).

Tipy na ubytování v Las Palmas

V Las Palmas už jsem byla ubytovaná na 4 různých místech a nenechám dopustit na to ubytovat se co nejblíž k promenádě Las Canteras a spíše směrem k La Isleta. Ubytování v centru Las Palmas se bere jako Vegueta, ale odtud je to k promenádě, kde chce člověk být nejlíp každý den dost daleko.

  • Hotel Aloe Canteras – na samém začátku Las Canteras, pár kroků od Mercado del Puerto. Některé pokoje mají výhled na pláž, to můj neměl, za to měl prosklenou stěnu sprchy.
  • Chez Abel – krásné ubytování zhruba v polovině Las Canteras, přímo u promenády a pláže. Také včetně kuchyňky.
  • Gran Marina Suites – ubytování na severním konci promenády Las Canteras, tedy také hned u Mercada. Plně zařízené byty i s kuchyní, vhodné pro delší pobyt.

Arucas

V Arucas můžete navštívit kostel Iglesia de San Juan Bautista, pěkné zahrady Jardines de la Marquesa a nad městem (asi 2km chůze) je kopec Montaña de Arucas s hezkým výhledem.

Montaña de Arucas
Montaña de Arucas - výhled

Co je tu ale hlavní atrakce je místní lihovar Arehucas, kde se vyrábí kanárský rum. A co víc, pořádají se zde prohlídky s průvodcem, kde uvidíte palírnu, stáčírnu i obří sudy s rumem. A na konci prohlídky vás čeká degustace.

My jsme to samozřejmě vzali “po česku” a ochutnali úplně všechny vzorky, co byli k dispozici. Ty lepší pro jistotu víckrát. Samozřejmě je dobré trochu taktizovat a místní skvosty pro jistotu vyzkoušet hned z kraje. To se týká především osmnáctiletého a dvanáctiletého rumu, který by bylo škoda pít až po všech těch likérech. Mě chutnal ještě ron miel a zajímavý byl kupodivu gin. Z likérů bych mohla pít pořád Toffee. Degustací jsme strávili tak 2 hodinky, čas odchodu nám začali naznačovat až se zavíračkou. Turisti z ostatních zemí to brali na slušňáka, dali dva tři vzorky a šli.

Destilérka Arehucas

Vstupné na tuhle parádu je 3,50 eur. Má to jediný drobný háček, prohlídky se konají jen ve všední dny a zavírá se ve 2 odpoledne, takže jednak si na to musíte málem přivstat, druhak si můžete škrtnout zbytek dne.

Dunas Maspalomas

Na jihu, v Maspalomas je počasí obvykle slunečnější a jsou tu písečné duny, skoro jako v poušti, ale na relativně maličkém území. Také je tu maják Faro Maspalomas. Jinak jen pláže a turisti.

Dunas Maspalomas

Roque Nublo

Obrovský kámen na vulkanické hoře. Je tak velký, že je vidět ze spousty vzdálenějších míst na Gran Canarii. Odtamtud je zase za hezkého počasí vidět Pico del Teide na Tenerife. Nejkratší cesta na vrchol je od silnice asi na půl hodinky. Hezká vyhlídka na Roque Nublo je z nejvyšší hory Gran Canaria Pico de las Nieves (tam taky vede silnice skoro až nahoru) nebo z městečka Tejeda.

Roque Nublo

Trhy v Teroru a San Mateo

O víkendu se konají trhy. V San Mateo jsou v sobotu a seženete tam hlavně čerstvé potraviny (ovoce, zeleninu, olivy, sýry, pečivo, koření). Ve městě je ještě hezký kostel a vyhlášená cukrárna Dulcería San Mateo, jinak nic.

San Mateo - kostel
San Mateo - trhy

Teror je městečko s hezkou atmosférou a trhy se tu konají v sobotu i neděli. Narozdíl od těch v San Mateo jsou tu i stánky s věcmi vhodnými jako suvenýry a stánky, u kterých se rovnou najíte. Jako turistická atrakce je to určitě zajímavější než v San Mateo, tam je to spíš jen na nákup na vaření. Co bych vyzdvihla je stánek, kde lisují cukrovou třtinu a prodávají buď jako šťávu nebo šťávu s rumem. Také jsme si odtud odnesli “buřtíky” s chorizzo pastou (k namazání na bagetku, výborný).

Krásné kanárské vesničky

Co mě bavilo nejvíc bylo právě projíždění malými i většími vesničkami s jedním malým náměstíčkem jako centrem veškerého zdejšího dění. Mě se líbila Tejeda s krásným výhledem do hor, kde je také vyhlášená cukrárna (na tu jsem mimochodem narazila jen díky tomu, že tam postávalo venku tolik lidí, že jsem se musela jít podívat, o co jde.

Kruhový objezd s kaktusy
Gran Canaria - vyhlídka s barem

Mimochodem cukrárny (obecně ve Španělsku) fungují často tak, že přijdete, utrhnete si lísteček a čekáte až přijde na řadu vaše číslo, jak na poště. Tak až do nějaké přijdete, tak se radši rozhlídněte, jestli tam nevidíte někde svítit číslo, ať nečekáte ve frontě, která neexistuje, jak vždycky já.

Pár metrů nad městečkem Artenara je krásná vyhlídka Mirador de la Atalaya a jedna (na druhou stranu) je i kousek od náměstí.

Hezké je přístavní městečko Puerto de las Nieves. V Agaete je hezký výhled na západ slunce.

Tipy pro cestování na Gran Canaria

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

Co navštívit na Gran Canarii?

Gran Canaria toho nabízí opravdu hodně a nejlepší je objet ji celou. Vidět hory a Roque Nublo, duny a pláže v Maspalomas, malé kanárské vesničky a promenádu v Las Palmas.

Co si přivézt z Gran Canaria?

Opálení a dobrou náladu. K typickým produktům patří Ron miel (medový rum), likéry z lihovaru Arehucas nebo omáčky mojo.

5/5 - (4 votes)

2 komentáře u „Gran Canaria a Las Palmas – co vidět a kam na výlet“

  1. Ahoj Petro,krásné napsáno 🙂 letime na Gran Canaria Taurito,pujcene auto…doporucis,kdo by za slušný peníz dovezl na Arucas -ochutnávka,abych z toho jako ridic taky něco měla 🙂 děkuji.Lea

  2. To netuším, my tam jeli normálně autobusem samozřejmě, taky nikdo neřídil. Už nevím jaký, ale Google mapy určitě vědět budou.

Napsat komentář