USA

Jak získat ESTA a turistické vízum do USA

Pro vstup do USA pro účely dovolené nebo tranzitu do jiné země je potřeba mít schválené ESTA nebo platné vízum. V drtivé většině případů stačí ESTA, vízum je pro lidi, co měli s ESTA nějakou komplikaci nebo potřebují něco nad rámec ESTA. Já si prošla schválením ESTA i zamítnutím ESTA i schválením víza, tak to tu můžu hezky rozebrat.

Disclaimer: Tento článek není oficiálním návodem, je potřeba ověřit informace na oficiálním zdroji, jako stránky ministerstva zahraničí ČR nebo U.S. Customs and Border Protection. Zaměřuju se na klasický “bezproblémový” průběh získání ESTA nebo turistického víza, ne na řešení specifických okolností, které by mohly vstupu do USA bránit.

ESTA nebo vízum?

  • ESTA – je pro krátkodobé pobyty (do 90 dní) pro turismus, obchodní cesty nebo přestup při cestě do jiné země. Pokud plánujete v USA klasickou dovolenou, stačí ESTA.
  • Vízum – Pro pobyty delší než 90 dní, pracovní cesty, studium je potřeba vízum. Nebo v případě, že vám neschválí ESTA.

ESTA do USA

ESTA – Electronic System for Travel Authorization je automatizovaný online systém zkoumající způsobilost žadatele pro vstup do USA v rámci bezvízového programu.

O víza se žádá online prostřednictvím formuláře na stránkách U.S. Customs and Border Protection. Vyplňují se celkem obecné otázky:

  • informace o žadateli o vízum (jméno, číslo pasu, národnost)
  • osobní informace (adresa, účty na sociálních sítích, zaměstnání),
  • cestovní informace (důvod cesty, kdy jedete, za kým jedete, kde budete bydlet),
  • způsobilost (jestli jste v minulosti byli v některé ze zemí na seznamu, jestli jste v nějaké organizaci, jestli máte nekalé úmysly).
ESTA - otázka na Írán
ESTA – otázka na Írán

Po vyplnění musíte ještě zaplatit poplatek (platba kartou, online) a čekáte na verdikt. Přijde buď authorized nebo not authorized.

Cena za ESTA

ESTA stojí 21 USD, pokud vám žádost schválí. Pokud vám ji neschválí, automaticky to refundují a nechají si pouze 4 USD.

Co když je rozhodnutí “not authorized”

Může se stát. Důvod se neuvádí, takže si ho můžete akorát domýšlet. U mně je to celkem jasné, poctivě jsem uvedla návštěvu Íránu, který je na seznamu obávaných zemí. Mám sice 2 platné pasy a Írán razítka do pasu nedává, ale tyhle informace jsou evidované i mimo můj pas a fakt si netroufám na přímou otázku Američanům lhát.

Každopádně pokud nedostanete ESTA, máte v zásadě dvě možnosti. Buď se na Ameriku vykašlete a vyberete si nějakou jinou pěknou zemi a nebo zažádáte o opravdové vízum.

Vízum do USA

Pro získání víza je potřeba nejdřív vědět, které vízum chcete. Těch typů je víc (studentské, pracovní, novinářské, apod.), jako vízum pro dovolenou potřebujete nonimmigrant (nepřistěhovalecké), turistické. To může být ještě B1 nebo B2 nebo kombinace B1/B2. To už je v zásadě jedno a záleží na účelech cest.

Oproti ESTA má vízum jednu velkou výhodu a jednu velkou nevýhodu:

  • stojí 185 USD (ESTA stojí 21 USD),
  • platí 10 let (ESTA platí 2 roky).

Kvůli té dlouhé platnosti bych doporučila ideálně žádat o vízum s novým pasem, ale nutné to není. Po propadnutí pasu se jde dál prokazovat vízem v propadlém pase. Jen se znám a určitě bych zapomněla, že mám nový pas a mám si s sebou vzít i ten starý.

Jak požádat o vízum do USA
Jak požádat o vízum do USA

Formulář pro získání víza

Dalším krokem je vyplnit formulář žádosti. Ten je podstatně delší a otravnější než formulář pro získání ESTA. Jde hodně do detailu a na některé otázky jsem ani nevěděla co odpovědět (třeba za jakou osobou nebo firmou jedu, když tam nikoho neznám nebo jaká je adresa mého posledního zaměstnavatele, když jsem 10+ let na volné noze a ta poslední firma už reálně neexistuje). Ale prostě jsem odpovídala jak nejlíp jsem dokázala.

Z vyplňování mě to asi čtyřikrát vykoplo pro nečinnost (protože těch otázek je hodně i na jedné stránce), třeba když jsem se snažila poctivě vyplnit jaké země jsem navštívila v posledních 5 letech, skončila jsem u 20 zemí a nechala to být. Naštěstí si ta aplikace pamatuje vše do posledního vyplněného (odeslaného) kroku, takže sice nepotěší, že se musíte opakovaně přihlašovat, ale nemusíte vyplňovat znovu celý formulář, jen poslední krok (jinak bych se do USA už asi nikdy nepodívala).

Platba za vízum

Poplatek za vízum je potřeba mít už zaplacený, když si sjednáváte pohovor. Je to 185 USD / 4225 Kč (v lednu 2024). Je to jeden z kroků žádosti o vízum, systém vás tam normálně navede. Platí se kartou, v korunách.

Sjednání termínu pohovoru

Nebojte, nemusíte nikam volat a domlouvat si termín. V aplikaci žádosti se zobrazí kalendář s možnými termíny, tady si vybere, co vám vyhovuje. Já žádala 4. ledna a nejdřívější možný byl 23. ledna. Z doslechu vím, že to čekání na termín může být i dva měsíce.

Jak probíhá pohovor na americké ambasádě

K pohovoru je potřeba dostavit se na americkou ambasádu. Ta je v Praze na Malé Straně, Tržiště 15. Dostavíte se v čase, který jste si domluvili a na který máte appointment confirmation. Nechoďte zbytečně dřív, na vpuštění do budovy se čeká venku před ambasádou.

S sebou budete potřebovat: platný pas a průkazovou fotografii. Pokud fotografii zapomenete, ještě se to dá řešit, v budově ambasády je automat na fotografie. Ale pas zapomenout nesmíte.

Nic moc dalšího si nenoste, hlavně žádné zbraně, pepřáky, ale ani notebook nebo větší zavazadlo. Já šla nalehko jen s doklady a mobilem. Po příchodu na místo už uvidíte frontu a pracovníka ambasády, který si zkontroluje pas oproti seznamu domluvených pohovorů, ověří (otázkou) jestli s sebou nemáte něco, co byste mít neměli a požádá o úplné vypnutí mobilu. Postupně pouští dovnitř.

Hned za dveřmi je bezpečnostní kontrola kde uložíte mobil (celý pobyt na ambasádě budete bez něj). Pak jdete nahoru k pohovoru, do takové místnosti, kde je to jak na poště. Na automatu vyberete, že jste tu pro turistické vízum a vezmete si papírek s číslem. A čekáte.

K okýnku (jednom ze 6) vás zavolají třikrát:

  1. odevzdáte pas a průkazovou fotografii,
  2. sejmou si vaše otisky prstů,
  3. samotný pohovor.

Pohovor probíhá hladce pokud nemáte žádný problém (jdete si pro turistické vízum na svojí dovolenou a nic nenasvědčuje tomu, že by váš úmysl byl jiný). Já jsem útržkovitě zaslechla těch rozhovorů asi 20 (i když nevím, o jaký přesně typ víza žádali) a byly to obyčejné otázky jako “proč chcete do USA?”, “už jste tam někdy byl?”, “kdy?”, “co děláte za práci?”, “jak dlouho jste manželé?”, “koho znáte v USA?”. Trvalo to většinou pár minut.

Přišlo mi celkem zřejmé, že člověka mají předem dobře prolustrovaného nějakým systémem, co jim vyhodí red flags a ty pak primárně řeší.

Můj pohovor byl snad nejkratší ze všech, trval asi minutu. Dostala jsem 3 otázky:

  1. jestli jsem byla v nějaké ze zemí ze seznamu (což byl můj red flag), odpověděla jsem, že v Íránu,
  2. co dělám za práci – řekla jsem, že Google Ads pro klienty jako freelancer,
  3. kdy chci jet – řekla jsem, že přesný plán nemám, ale asi v květnu.

Pak jsem dostala do ruky papír s informací, jak a kde si vyzvednout vízum, které mám schválené a bude hotové za 3-4 pracovní dny.

Celkově jsem na ambasádě strávila hodinu a půl.

Vyzvednutí víza

Už při vyplňování formuláře s žádostí o vízum se rozhodujete, jak si pas a vízum vyzvednete. Vízum se nevyzvedává na ambasádě, buď vám ho doveze messenger domů nebo si ho vyzvednete na technickém depu messengeru (Mladoboleslavská 1120). Pošlou info SMS.

Platnost ESTA a turistického víza

Jak už bylo řečeno:

  • ESTA platí 2 roky (pak musíte zažádat znovu),
  • vízum platí 10 let (pak musíte zažádat znovu, klidně o ESTA).

V obou případech v tomto období (2 nebo 10 let) můžete do Ameriky jezdit dle libosti kolikrát chcete, jedna návštěva ale nemůže přesáhnout 90 dnů.

5/5 - (2 votes)

Napsat komentář