Kuchyně Andalusie: co ochutnat v Málaze, Seville a Córdobě

Andalusie, na jihu Španělska, je největší španělský region a pochází odtud hned několik pokrmů, které se rozšířily po celém Španělsku a jsou známé i ve světě. Andalusie je největším světovým producentem olivového oleje a v mnoha pokrmech se to odráží (aspoň kapkou). Kuchyně je hodně rozmanitá díky vlivům Maurů z Afriky, Arabů a Římanů. Samozřejmě tu můžete ochutnat všechna typická jídla španělské kuchyně, ale já se teď zaměřím na ta, která jsou pro tuto oblast typická a pochází právě odtud.

Jak to chodí v Andalusii

Pro některá místa v Andalusii je typické, že k pití automaticky dostanete i malé tapas. Pár drinků a jste prakticky i po večeři. Naprosto běžné a štědré je toto v Jaénu a Granadě. Naopak třeba v Málaze jsem se s tím skoro nesetkala.

Studené andaluské polévky

Andalusie je také nejteplějším španělským regionem, hlavně Sevilla a Córdoba jsou v létě vysloveně rozpálené. Zároveň se tu pěstuje hodně zeleniny a díky tomu právě v tomhle regionu vznikaly studené polévky, které v horkém létě dobře poslouží k hydrataci a osvěžení.

Gazpacho

Nejslavnější španělská polévka z rajčat, paprik a okurek rozmixovaných do hladka s olovovým olejem pochází ze Sevilly.

Salmorejo

Podobná polévka jako gazpacho, zahuštěná chlebem a podávaná s kousky vařených vajec a jamón iberico má původ v Córdobě (také se jí říká salmorejo cordobés). Kromě typických vajec a jamónu se právě v Cordobě nebo Seville můžete setkat i s jiným zdobením, třeba ančovičkami.

Salmorejo
Salmorejo

Ajo blanco

Bílá studená krémová polévka, velmi populární v Málaze a Granadě. Stejně jako gazpacho a salmorejo je mixovaná, tentokrát ale z česneku, mandlí, chleba, vody a olivového oleje. Zdobí se často hroznovým vínem, mandlemi nebo rozinkami.

Polévka ajo blanco
Ajo blanco

Typická andaluská snídaně

Stejně jako po celém Španělsku i v Andalusii je nejoblíbenější chleba s olivovým oleje a rajčaty, v Andalusii je to častěji toast nebo bagetka, tedy tostada con aceite y tomate. V případě bagetky se můžete setkat s termínem medio tostada, tedy půl bagetky, prostě jen ta jedna strana, ne obě.

Tostada con tomate y jamón
Tostada con tomate y jamón

Tostada ale může být s lecčíms, běžně vám v podniku vyjmenují třeba deset věcí, které si na tostadu můžete dát, většinou pomazánky nebo marmelády. Může to být třeba olivová pasta (pate de aceitunas), pomazánka z vepřového sádla s paprikou a kořením (manteca colorá), pomazánka z česneku a petržele (ajo y perejil), strouhaná rajčata (tomate rollado) nebo marmeláda.

Andaluská snídaně
Andaluská snídaně

Pro město Antequera je hodně typický el mollete (mollete de Antequera), což je víceméně arabský chléb, taková bulka, podává se teplý.

Typická andaluská jídla

Flamenquín

Pochází z Córdoby a je to vepřové maso smotané do válečku společně s šunkou a někdy i sýrem. To je obalené a smažené. Narozdíl od podobných jídel známých z jiných koutů světa, tady je tou šunkou španělský jamón ibérico a to tomu dodává dost zajímavou chuť.

Flamenquín a salmorejo
Flamenquín a salmorejo

Rabo de toro

Býčí ocas dušený se zeleninou, vínem a bylinkami.

Rabo de toro - býčí ocas
Rabo de toro – býčí ocas

Ryby a mořské plody

Andalusie okupuje skoro celé jižní pobřeží Španělska, takže o ryby a mořské plody tu rozhodně není nouze.

Espetos de sardinas

Sardinky na špejli pochází z Málagy a potkáte je na spoustě míst na pobřeží Costa del Sol. Přímo na pláži, kde se opékají na ohni. Většinou nemají přímo gril, ale opékají je na uhlíkách v malé loďce, na dřevěných tyčkách zapíchaných do písku.

Espetos de sardinas
Espetos de sardinas

Nedělají tak jenom sardinky, ale i větší ryby.

Ryby na grilu na pláži
Ryby na ohni na pláži

Chipirones fritos

Malé smažené kalamáry, někdy se jim říká také puntillas. Jsou oblíbené v přímořských oblastech Andalusie a podobně i na severu Španělska, v Galicii nebo Baskicku. Kalamáry jsou obalené v těstíčku a potom osmažené. Podávají se s citronem a omáčkou aioli.

Chipirones fritos
Chipirones fritos (a tinto de verano)

Street food

Pringá

Malá bagetka plněná směsí trhaného hovězího nebo vepřového a klobásek (chorizo nebo morcilla), hodně šťavnaté a trochu mastné.

Další zahraniční kuchyně

5/5 - (1 vote)

1 komentář u „Kuchyně Andalusie: co ochutnat v Málaze, Seville a Córdobě“

Napsat komentář