Jaén: španělské hlavní město olivového oleje

Jaén byla doslova náhodně nalezená perla mojí cesty po Španělsku. Do Jaénu jsem jela z jediného důvodu – potřebovala jsem na pár dní někde zastavit na cestě z Valencie do Córdoby. Vybrala jsem Jaén, protože tam byl podle fotek pěkný hrad. Do té doby jsem o Jaénu věděla jen to, že je to jedna z provincií v Andalusii (a že je tam ten hrad).

Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky a výlety v Jaénu.

Možná to bylo nulovým očekáváním a možná opravdickým kouzlem toho města, nejspíš ale obojím, že jsem si Jaén okamžitě zamilovala. Není to nijak turisticky vyhledávané místo. Což je až s podivem, protože město je fakt pěkné a kromě hradu, který se tyčí nad městem a je z něj překrásný výhled je tu taky jedna z nejkrásnějších španělských katedrál.

Kde je Jaén a jak se tam dostat

Jaén je ve východní části Andalusie, nejbližší známější města jsou Córdoba a Granada. Z Granady je to sem asi hodinu autobusem, z Córdoby kolem 2 hodin vlakem.

Hlavní španělská letiště jsou odtud už celkem daleko, z Madridu je to do Jaénu okolo 4 hodin, z Málagy také přes 3 hodiny.

Výhled z hradu na Jaén a katedrálu
Výhled z hradu na Jaén a katedrálu

Jaén – hlavní město olivového oleje

Jaén není žádná bezvýznamná vesnička, provincie Jaén je významná svou produkcí extra virgin olivového oleje. Co významná, nejvýznamnější. Jaén dělá asi 60 % španělské a 20 % světové produkce. Město je doslova obklopené olivovými lány. V regionu roste přes 60 milionů olivovníků.

V městě to je znát. Časté olivové motivy a prvotřídní olivový olej na stole v každé restauraci.

Calle Barnabé Soriano s výhledem na katedrálu
Calle Barnabé Soriano s výhledem na katedrálu

Co vidět v Jaén

Jaén je za mě o tom užít si pobyt a procházky v tradičním španělském městě bez přítomnosti dalších turistů. Je to tu autentické a klidné. Abych to líp přiblížila. Představte město, kde si úplně v klidu užijete drink nebo večeři v restauraci na hlavním náměstí a víte, že to není tourist trap, protože v tomhle městě s turisty tak nějak nepočítají. Turistů jsem tu potkala opravdu jen pár a vesměs to byli Španělé. Náměstí před katedrálou tu bylo vprostřed dne prázdné, při focení mi nikdo nepřekážel. Byla jsem ale v dubnu, tak počítám, že sezóna může být trochu jiná.

Catedral de la Asunción de Jaen

Katedrála v Jaénu patří k těm nejkrásnějším, jaké jsem kdy viděla. Navíc, díky minimálnímu turistickému provozu je před ní velké a úplně liduprázdné náměstí, které tomu dává úplně jinou atmosféru. Bavilo mě jentak si sednout přes náměstí naproti katedrále a koukat na ní.

Katedrála v Jaénu
Katedrála v Jaénu

Katedrála je součástí souboru Renesanční památky Úbedy a Baezy, který je zapsaný v Unesco.

První stavba na tomto místě byla postavena už v 13. století, po dobití města Maury. Základy současné katedrály byly položeny až v 16. století, v období gotiky. V 17. a 18. století bylaa přestavěna a renesanční a barokní prvky se objevily hlavně v interiéru.

V hlavním oltáři katedrály je uložený údajný Santo Rostro (obličej Kristův). Jsou tu také historické varhany.

Castello Santa Catalina

Majestátní hrad se tyčí nad Jaénem na vrcholu kopce a kromě historického hradu nabízí i úchvatné výhledy na Jaén i okolí. Hrad byl vystavěn ve 13. století po dobití Maurů jako obranná pevnost. Má chyrakteristický půdorys vojenské pevnosti, s mnoha baštami a obrannými věžemi.

Castello Santa Catalina
Castello Santa Catalina

Běžné vstupné na hrad je 3,50 eur, konají se tu ale i noční prohlídky s výhledem na osvětlení město, ty jsou dražší. (stránky hradu)

V areálu hradu se nachází také Parador de Jaén, luxusní hotel, který poskytuje unikátní ubytování v historickém prostředí. Má i restauraci s kavárnou.

Kříž u vyhlídky z Castello Santa Catalina
Kříž u vyhlídky z Castello Santa Catalina

Z centra města se dá k hradu dojít pěšky, je to asi 3 kilometry, do kopečka. V pátky, víkendy a svátky sem jezdí také autobus L-30, začíná na Plaza Libertad, v centru je zastávka přímo za zadní stranou katedrály. Jezdí zhruba po 90 minutách a stojí 1,15 eur.

Castello Santa Catalina
Castello Santa Catalina

Arabské lázně – Baños Árabes

Arabské lázně v Palacio de Villardompardo jsou považované za jedny z největších (450 m²) a nejlepších ve Španělsku. Postaveny byly v 11. století a tvoří suterén renesančního paláce, která byl postaven v 16. století.

Lázně jsou dochované a přístupné veřejnosti (ale jen na koukání, ne na koupání). Jsou tu k vidění typické prvky arabských lázní jako obloukové stropy, hvězdicové světlíky a místnosti pro koupele s různou teplotou vody.

Arabské lázně - interiér
Arabské lázně – interiér

Kromě těchto velkých lázní jsou ve městě i další, podstatně menší. Navštívila jsem Baños del naranjo.

Mercado San Francisco

I v Jaénu je samozřejmě tradiční španělská tržnice, s širokou nabídkou čerstvých produktů, hromady oliv nevyjímaje. Je hned v centru města.

Caserías v Jaénu

Caserías jsou tradiční venkovské domy (nebo farmy) typické pro zemědělské oblasti. Často tedy přímo tradiční olivové farmy nebo venkovské domy spojené s pěstováním oliv a výrobou olivového oleje.

Tyto domy mají prvky typické andaluské architektury, jako jsou bíle omítnuté zdi, malé okenní otvory a často i tradiční dlažby nebo dřevěné trámové stropy.

V Jaénu funguje i iniciativa na obranu a zachování tradičních “caserías”, které jsou charakteristickým prvkem místní architektury a kultury. Na zvýšení povědomí pracuje Asociace Caserías de Jaén. Já jsem navštívila Casería de Jesús se skupinou Španělů.

Casería de Jesús
Casería de Jesús

Ochutnávka olivového oleje

V samotném Jaénu je spoustu příležitostí, jak olivový olej ochutnat. Minimálně v restauraci ho k chlebu vždy dostanete. Je tu také spoustu obchůdků s olivovým olejem, kde můžete ochutnat. V okolí Jaénu je několik možností kde ochutnat olivový olej formou řízených ochutnávek a přímo na místě, kde se sklízí olivy nebo vyrábí olej.

  • Museo de la Cultura del Olivo je nedaleko Jaénu a dává návštěvníkům pohled na historii a výrobu olivového oleje v regionu Jaén. Můžete ochutnat různé druhy olivového oleje a dozvědět se více o procesu výroby.
  • Aceite de oliva y Oleoturismo – prohlídka přímo olejové farmy i polí, asi půl hodiny autem z Jaénu.
Olivovníky v Jaénu
Olivovníky v Jaénu

Kam se podívat v okolí Jaénu

V okolí Jaénu si můžete vyhledat spoustu olivových fareem, které se dají navštívit. Kromě toho jsou tu oblíbené i výlety do:

  • Úbeda a Baeza – dvě sousední historická města zapsaná v Unesco.
  • Sierra de Cazorla – přírodní park s nádhernou krajinou, turistickými trasami i možnostmi pozorování zvěře ve volné přírodě.

Co ochutnat v Jaénu

Kromě olivového oleje je tu spousta dobrých jídel andaluské kuchyně, třeba flamenquín (šunka obalená ve vepřové panence, to celé smažené) a pipirrana, andaluský salát z okurek, rajčat a paprik s olivovým olejem.

Jaén je gastronomicky hodně na úrovni, je tu i několik podniků zmíněným v Michelinském průvodci. Ale hlavně kam jsem vyrazila, tam jsem se dobře najedla.

Rate this post

Napsat komentář