Fisterra: španělský konec světa a “kilometro zero”

Fisterra v galicijštině, Finisterre ve španělštině, bylo díky své poloze na domnělém nejzápadnějším konci pevninského Španělska považováno za konec světa. Říká se mu také mys Fisterra. Je tu cíl poutě ze Santiago de Compostela, kterou si poutníci často prodlužují právě o výlet sem, k majáku Fisterra. Jak už to u takových mysů bývá, jsou tu útesy s překrásným výhledem do okolí, hlavně tedy na moře.

Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky a výlety ve Fisterra.

Poutní značka "hito" u majáku Fisterra
Poutní značka “hito” u majáku Fisterra

Fisterra a konec světa

Jak víme, Španělskem svět nekončí. Fisterra dokonce ale není ani skutečně nejzápadnějším španělským bodem. Kousek nad Fisterra, asi 15 kilometrů severně, je místo, které je ještě o kousek víc na západ. Je jím Cabo Touriñán. Ten je skutečným “koncem Španělska”. Ani ne světa a ani ne Evropy – nejzápadněji je portugalský Cabo da Roca.

Město Fisterra
Město Fisterra

Camino Fisterra

Poutníci do Santiago de Compostela si často pouť prodlužují právě o úsek k majáku Fisterra, aby tak došli až na konec světa. Tenhle úsek je dlouhý 90 kilometrů a poutníkům to trvá 3 až 4 dny. Pouť je lákavá hlavně svým cílem, ale i po cestě je pár zajímavostí:

Ponte Maceira v Negreira
Ponte Maceira v Negreira
  • Negreira – hostorické město s hradem Pazo do Cotón a asi nejslavnějším galicijským mostem Ponte Maceira.
  • Olveiroa – vesnička s tradičními galicijskými kamennými domy a hospicem a autentickou galicijskou atmosférou.
  • Hospital – vesnice pojmenovaná podle toho, že to dříve byl hospic pro poutníky.
  • Cee – větší přímořské městečko se službami pro poutníky a krásnými výhledy na moře.
  • Corcubión – historické přímořské městečko s úzkými uličkami, krásným náměstím a také výhledy na moře.

Někteří poutníci si cestu prodlužují ještě o 2 dny až do Muxia.

Muxia
Muxia

Tip: Nemáte-li po cestě do Santiaga už tolik času na cestu dál do Fisterra, můžete využít jednodenní výlet do Fisterra, včetně návštěvy Muxia.

Cabo Fisterra

Na vrcholu skály mysu Fisterra je maják, postavený v roce 1853. Není to typická vysoká úzká majáková věžička, celkem nízká věž, kterou ze strany z pevniny témět zakrývá přistavěná kvádrová budova majáku, ze strany od moře je ale věž zřetelná.

Semaforo de Fisterra
Semaforo de Fisterra

Tohle místo je také krásné při západu slunce, který tu bývá často dramatický. Na mysu se nachází několik památníků a soch i kamenný kříž.

Kamenný kříž
Kamenný kříž
Poutníkova bota
Poutníkova bota

Z mysu vede cesta dolů k pláži Mar de Fora, která je na západní straně mysu. Je to divoká pláž je známá svou drsnou krásou, ale je tu silný mořský příboj.

Město a přístav Fisterra

Samotné městečko Fisterra je asi 3 kilometry od majáku, cesta vede kolem krásného kostela Santa María das Areas. Městečko je určitě pěkné a stojí také za návštěvu.

Je tu pěkný malý rybářský přístav, kde stále můžete vidět rybáře připlouvat s čerstvými úlovky.

Přístav ve Fisterra
Přístav ve Fisterra

Kdy navštívit Fisterra

Klidně celoročně, i v lednu je tu přes 10 stupňů, i když přímo u pobřeží a v okolí mysu bývá víc větrno. Dva dny v roce jsou ale pro návštěvu zajímavější a speciální:

  • Svátek sv. Jakuba (25. července) – ten je se svatojakubskou cestou spjatý a během něj se konají různé slavnosti, procesí a akce).
  • Letní slunovrat (mezi 20. a 22. červnem) – místní nejdelší den v roce oslavují tak, že se schází u moře, konají se tu ohňostroje.
Fisterra - výhledy
Fisterra – výhledy

Jestli vás zajímají i jiná místa ve Španělsku, mrkněte na můj velký článek o Španělsku.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář