Městečko v severním Španělsku, kde se labyrint historie a příběhů sbíhá stejně jako uličky města a vše míří k jedinému bodu – katedrále svatého Jakuba, stejně jako kroky poutníků z mnoha míst Evropy. A i když pro poutníky v tomhle případě asi platí, že cesta je cíl, Santiago de Compostela rozhodně stojí za pozornost o něco víc než jako místo, kam dojdete a můžete domů. Na samotné Santiago vám stačí půlden, ale na to užít si atmosféru nebo zajímavé výlety po okolí to stojí za to zůstat déle.
Plánuješ Camino de Santiago? Mrkni do FB skupiny Svatojakubská pouť do Santiago de Compostela a zeptej se na co potřebuješ nebo sdílej svoje zážitky.
Santiago de Compostela je hlavním městem španělské Galicie a od roku 1982 je v UNESCO. Městečko je hodně turistické, ale úplně jiným způsobem, než znám jiná turistická města. To, že sem přichází poutníci z Camino de Santiago je znát na každém kroku i na specifické atmosféře. Nevím jak to dobře popsat, musí se zažít. Já jsem Camino de Santiago zatím nešla, přiletěla jsem letadlem a odjela vlakem, ale to poutní místo mě dojímalo a vlastně mi bylo líto, že jsem sem nedošla jak se sluší a patří – a samozřejmě už mám v bucket listu, že to jednou udělám.
Tip: Vyražte ze Santiaga na celodenní výlet do Finesterre a Muxia nebo do Rias Baixas s výletem lodí.
Jak se do Santiaga dostat
Haha. Jak říkám, většina lidí sem míří pěšky, ale Camino de Santiago se věnuju níže v článku. Teď jen pro ty, kdo se do Santiaga chtějí podívat, ale Camino nejdou. Santiago de Compostela má své letiště Rosalia de Castro (SCQ), to se může hodit i těm, kdo sem přijdou pěšky a budou odtud chtít odletět.
Autobus z letiště jezdí celý den každou půlhodinu. Cesta do centra trvá přes půl hodiny, v centru staví na Plaza de Galicia a stojí 1 eur.
Dostanete se sem také vlakem z Madridu, za necelé 4 hodiny nebo podobný čas autobusem z mnohem bližšího Porta.
Kde se v Santiagu ubytovat
Určitě nejlepší je být přímo v centru starého města. Alternativně je pěkná čtvrť El Ensanche, což je modernější a živější čtvrť jižně od centra, v blízkosti vlakového nádraží.
Tipy na ubytování v Santiagu
- Mapoula PR Boutique – tady jsem bydlela v Santiagu já, skvělá lokace a pohodlné postýlky.
- Hotel Palacio del Carmen – poblíž parku s možností parkování.
- Santiago Center Rooms – moderní designový apartmán s terasou, vhodný i pro delší pobyt.
Co vidět v Santiago de Compostela
V Santiagu je jedna hlavní památka za kterou se chodí – katedrála. Ale celé město a jeho atmosféra stojí za pozornost a za pár hodin času strávených procházením se v jeho uličkách.
Katedrála Svatého Jakuba (Cathedral de Santiago de Compostela)
Jedno z nejvýznamnějších poutních míst v křesťanském světě přitahuje lidi bez ohledu na víru a vyznání. Majestátná katedrála byla postavena v 11. století. Uvnitř je stříbrná rakev se Svatým Jakubem, patronem Španělska a také oltář, kde se poutníci mohou modlit.
Jednou z významných součástí katedrály je Botafumeiro, jedno z největších kadidel na světě. Hezký zážitek je, když se tohle velké kadidlo rozhoupe a naplní prostornou katedrálu kouřem.
Vstup do katedrály pro veřejnost je zdarma, vstupuje se ze zadní části katedrály a mimo mši (pokud ovšem nejdete, nebo netvrdíte, že jdete na mši). Na muzeum a střechu katedrály je potom už placený vstup hlavním vchodem z náměstí Praza do Obradoiro.
Praza do Obradoiro
Hlavní náměstí před katedrálou je velké a většinou plné poutníků. Právě tady končí cesta Camino de Santiago. Ti, co dorazili do cíle se tu prostě posadí na zem na náměstí před katedrálou a užívají si své vítězství. Ten rozdíl od jakéhokoliv jiného španělského náměstí s katedrálou je do očí bijící.
Miradoiro da Catedral – vyhlídka na katedrálu
Krásný výhled na katedrálu přes město je z kraje parku Alameda. Jsou tu lavičky a také větší trávník, kde je hezké si i udělat piknik s hezkým výhledem. Katedrála, jak je pro křesťastné katedrály obvyklé, je postavená směrem na západ, takže nejhezčí pohled je odpoledne a k večeru, kdy je nasvícená sluncem.
Mercado de Abastos
Jako každé španělské město, i Santiago má svou tržnici a tahle je jedna z těch skvělých, kde je i spoustu stánků, kde se můžete najít. Mně se moc líbilo v Abastos 2.0 na rohu z vnější strany mercada, kde se (ostatně jako skoro všechny restaurace ve městě) zaměřují na mořské plody.
Poslední kroky Camino de Santiago pro ty, co sem nepřišli pěšky
Tohle je speciálně pro ty, kteří už do Santiaga nepřišli pěšky v rámci Camino de Santiago. Možná se vám tu stane to, co mě, že trochu zalitujete, že k těm poutníkům nepatříte. Pokud nemáte prostor to ihned napravit a odletět někam do Porta a vyrazit pěšky, jsou ještě další možnosti.
- V Santiagu si můžete pořídit tour na posledních 10 kilometrů Camino de Santiago a stát se poutníkem na den. Odvezou vás autobusem a projdete si poslední kilometry s průvodcem, který vám řekne spoustu o historii.
- V Santiagu se všechny poutní cesty sbíhají a sejdou se až na náměstí. Pomalu každou ulicí v Santiagu tedy vede některá z cest. Můžete si některou z nich (mapu s vyznačenými šipkami Camina dostanete v každém hotelu) vybrat, dojít si na některý vzdálenější bod a odtud to dojít ke katedrále. Tohle jsem udělala já.
- Můžete autobusem 9 (z Plaza de Galicia) dojet na Monte do Gozo, asi 7 km od Santiaga, odkud si dojdete konec francouzské cesty.
Co v Santiagu ochutnat a kam na jídlo
Mořské plody, každopádně. V Santiagu velmi hojně používají servírování na lasturách, což je pro našince z vnitrozemí taková blbůstka, co potěší oko. Je tu spoustu druhů mušlí a navajas. Pečené papričky pimientos de padrón, které jsou oblíbené po celém Španělsku pochází z městečka Padrón, ani ne 30 kilometrů od Santiaga. V každé pekárně také seženete tarta de Santiago, tradiční svatojakubský mandlový koláč, který bezpečně poznáte podle pocukrovaného povrchu, ze kterého vystupuje symbol kříže svatého Jakuba. Prodávají ho i v krabicích jako suvenýr.
Na snídani a kafe jsem si oblíbila malou kavárničku Ratiños coffee shop. Na večeři je A Noiesa nebo Comovino. A samozřejmě doporučuji jít se najíst do tržnice Abastos.
Výlety ze Santiago de Compostela
V okolí Santiaga je toho k vidění hodně, ideálně procestovat celou Galicii, která je fakt krásná.
Fisterra
Místo nazývané konec světa, aspoň si to tenkrát před objevením Ameriky mořeplavci mysleli. Přitom to není ani nejzápadnější místo pevninské Evropy (to je portugalské Cabo da Roca). Ani nejzápadnější bod Španělska (to je Cabo Touriñán). Je tu ale vše, co k takovému konci světa patří, útesy, maják, kříž. Je tu také kilometro zero, nultý kilometr z Camino de Santiago. Právě sem se mnozí poutníci vydávají ještě po dokončení některé z delších tras. Dole je pak hezké městečko s přístavem.
V samostatném článku mám ještě víc informací o městečku, mysu i majáku Fisterra.
Muxia
Severně od Finisterre i tady začíná trasa Camino de Santiago (která pak vede přes Finisterre). Je tu kostel, maják, vyhlídka a opět krásné pobřeží.
A Coruña
Městečko A Coruña je jen 30 minut vlakem na sever od Santiaga. Stojí za celodenní výlet, kolem celého města se táhne dlouhá promenáda podél pobřeží a je to pravdu krásná procházka, klidně na několik hodin. Centrum města má krásné náměstí a spoustu restaurací a jamonerií.
Rias Baixas
Rias Baixas je přímořský region v Galicii. Jezdí se sem kvůli vínu Albariño, které patří k nejlepším španělským bílým. Najdete tu vinné sklípky s možností ochutnávky. Je tu souostroví Islas Cíes, na které se dělají výlety lodí, ale je to národní park, tak je nutné rezervovat vstupenky předem. Nebo navštivte historické město Pontevedra, lázeňské město A Toxa nebo rybářskou vesnici Combarro.
Trasy Camino de Santiago
- Camino Francés (francouzská cesta) – začíná ve francouzském Saint-Jean-Pied-de-Port poblíž španělských hranic. Cesta má asi 800 km, trvá 30 až 35 dní. Vede krajinou Pyrenejí, přes historické město Pamplona, vinařskou oblast La Rioja nebo katedrála v Leónu.
- Camino Portugés (portugalská cesta) – začíná v portugalském Lisabonu nebo Portu. Z Lisabonu je to 610 km a trvá asi 25 až 30 dní, z Porta 230 a trvá 10 až 14 dní. Cesta vede po krásném portugalském pobřeží.
- Camino del Norte (severní cesta) – začíná ve španělském městě Irún, které je na severu Španělska poblíž San Sebastian, až úplně u francouzských hranic. Cesta je dlouhá 825 km, trvá asi 35 až 40 dní. Vede přes Baskicko a Kantábrii, historické město Gijón a klášter Santo Toribio de Liébana.
- Camino Primitivo (první cesta) – začíná ve španělském Oviedu, je dlouhá 320 km a trvá asi 14 až 16 dní. Cesta vede přes národní park Las Ubiñas-La Mesa.
- Camino Inglés (anglická cesta) – začíná ve španělském přístavu Ferrol, je dlouhá 120 km a trvá asi 5 až 7 dní. Vede přes historické město Betanzos, přírodní park Fragas do Eume.
- Via de la Plata (stříbrná cesta) – je ta nejdelší cesta, začíná až v andaluské Seville. Má 1000 km a trvá 40 až 45 dní. Vede přes římský most v Méridě a středověké město Salamanca.
- Camino Finisterre-Muxia – nejkratší cesta buď z města Muxia (120 km a 4 až 6 dní) nebo Fisterra (90 km a 3 až 5 dní) ve španělské Galicii.
Tipy na cestování nejen do Santiaga
✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.
🙂 Teda, koukám na čem pracuješ. Super Péťo Zrovna Camino bych taky ráda šla, šla jsem teď 10 km (rozuměj sedím celé roky v Seznamu) a cítím klouby :DD tak polehoučku. Ať Tě štěstí a síla provází Věrka Hermová
Camino už je jen pár kiláčků nad to, to dáš! 🙂
Ahoj Petro,
jak se co nejlépe dostat ze Santiago do Prahy letecky? Ze Santiago nebo přes městečko A Coruňa odkud by mohly být levnější letenky? Budeme poutníci, tam půjdeme z Porta, do Porta poletíme
Ahoj, ze Santiago i z A Coruňa se dají sehnat letenky za podobnou cenu, obojí bude s přestupem, takže ta cesta navíc do A Coruňa mi přijde zbytečná, ale záleží samozřejmě na termínu. Podívejte se, jaké jsou ceny na ten termín co potřebujete. A ještě bych zkontrolovala ten Madrid, kam se dá dojet vlakem, tam může být úspora pár stovek, otázka je, jestli to za tu delší cestu stojí. Většinou lidi létají domů ze Santiaga nebo mají z Porta zpáteční letenku a jedou zase zpátky do Porta busem (společnost ALSA, 4 hodiny).