Gijón je pobřežní historické město v severním Španělsku. můžete se setkat i s asturským názvem Xixón (a čte se to roztomile „chichón„). Čekala jsem město přeplněné památkami, ale jsou tu kostely ve městě a jeden výstavní kostel na konci pobřeží, který se tu hezky vyjímá při pohledu přes pláž. Jsou tu hezké ulice, náměstí, parky, město je pěkné, ale žádná velká spousta památek. A to se mi líbilo. Přijedeš k pláži, okoukneš kostel a už máš splněno a můžeš si užívat jen město jako takové.
Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky a výlety v Gijónu.
Atmosféra se mi tu moc líbila. Hlavní pláž je široká a dlouhá a přímo sousedí s centrem města. Podél ní se táhne dlouhá a široká promenáda, která by jednoho i přesvědčila jít každý den běhat. Je tu od pobřeží poměrně větrno, takže se tu láme jedna vlna za druhou a člověk by se na to vydržel dívat celý den. Stejně jako na pár surfařů, kteří se ty vlny pokouší zdolat.
Jak se do Gijónu dostat
Gijón není úplně typický turistický cíl, počítám, že lidi sem jezdí spíš když mají příležitost a jsou zrovna někde poblíž. Třeba při roadtripu severním Španělskem. Celé pobřeží od hranic s Portugalskem až po Francii je samý nádherný výhled na moře narážející na útesy. Jestli chcete ne úplně masoý typ dovolené, doporučila bych roadtrip po pobřeží za San Sebastianu až do Porta (nebo dál), Gijón bude někde před půlkou cesty.
Gijón také leží na severní trase Camino de Santiago, Camino del Norte, která vede z města Irún u hranic s Francií až do Santiago de Compostela. Můžete sem tedy přijít i pěšky.
V téhle části Španělska bohužel nejsou moc vlaková spojení a cestování je tu celkem dlouhé, autobusem. Z hlavního města Asturie, Oviedo, je to asi půl hodiny. Ze Santander, kde je letiště (spíš pro vnitrostátní lety) je to autobusem asi 3 a půl hodiny a z Madridu vlakem asi 5 hodin.
Co vidět v Gijónu
Centrum lemuje pláž San Lorenzo, nad ní je promenáda Paseo Muro de San Lorenzo.
Kostel San Pedro
Pláž je skoro 2 kilometry dlouhá a nalevo končí u výběžku s kostelem Iglesia de San Pedro, který dominuje výhledu z každého místa pláže.
Kolem výběžku vede pobřežní cesta až kolem parku Canino Santa Catalina. Celý ten výběžek je část města Cimavilla, což je historická čtvrť.
Palacio de la Revillagigedo
Palác z 18. století s impozantní fasádou, večer je krásně nasvětlený. Vypadá jako pevnost s velkým štítem uprostřed.
Elogio del Horizonte
V překladu „chvála horizontu“. Je to fakt divná socha u které mě napadlo tak akorát „proč“. Nicméně je to jeden z hlavních symbolů Gijónu a divný tvar nemá jen tak z plezíru, společně s příchozím větrem vytváří zvukové efekty. Jak název napovídá, tohle místo nabízí panoramatický výhled na Gijón a Kantaberské moře. A je tu pochopitelně k vidění nádherný západ slunce.
Batería alta de Santa Catalina
Obranná pevnost postavená v kopci Parque del Cerro, jejím smyslem bylo chránit přístav v Gijónu, který je schovaný za kopcem. Vlastně to není nic, co by bylo potřeba vidět, je to celkem malé, krátká procházka kolem zdí. Co mě na tom lehce fascinovalo, že je to postavené „dovnitř“, žádné mohutné hradby, ale pevnost vydlabaná v kopci.
Plaza Mayor
Za zmínku stojí také hezké hlavní náměstí Plaza Mayor, obklopené historickými budovami. Je na samém kraji historické části města Cimavilla (směrem do vnitrození). Na tomhle místě se odehrávají důležité společenské události, akce i trhy. Dominantou je budova radnice (Ayuntamiento).
Co dělat v Gijónu
Za mě rozhodně perfektní místo na poflakování se na pláži (ani nemyslím opalování, spíš koukání kolem) a na procházky po pobřeží.
Cesta po pobřeží
Východním směrem od pláže (na druhou stranu než je kostel San Pedro) přejdete na konci pláže most Puente del Piles a odtud vede dlouhá cesta po pobřeží. Asi tak dlouhá, jak jen budete chtít, nevím, nedošla jsem na konec. Je to jakoby v protisměru Camino Santiago.
Cestou potkáte Monumento a la Madre del Emigrante nebo taky La Lloca (šílená žena), což je socha ženy s roztaženýma rukama vyjadřující její touhu po dětech, které emigrovaly do Ameriky, což byl historicky osud mnoha Asturijců. Dál jsou malé plážičky jako Playa de Peñarrubia a výhledy na útesy.
Akvárium v Gijónu
V Gijónu můžete navštívit také akvárium s více než 400 sladkovodními a mořskými živočichy, od malých ryb až po žraloky. Jde tu v různých akváriích prozkoumat různé ekosystémy od chladného kantaberského moře až po karibik.
Kam na výlet z Gijónu
Okolí Gijónu nabízí spoustu příležitostí na celodenní výlety, už jen to pobřeží stojí za to projet, ale hezké je i vnitrozemí.
- přímořské vesničky Luarca, Cudillero a Avilés,
- národní park a ledovcová jezera Covadonga.
Co ochutnat v Gijónu
Místní specialitou má být cider (španělsky sidra). Je to tu samá Sidréria. Moje původní představa byla, že si tu budu každý den pochutnávat na cideru v jiném podniku a objevím všechny nejlepší místní sidrérie, ale první objednávka cideru mě vyvedla z omylu.
Nebyl to ten nejlepší cider co jsem kdy pila, vlastně mu ani nebyl podobný. A taky to byl ten nejhnusnější, co jsem kdy pila. Místní cider je naturální a nemá tolik bublinek. Pardon fajnšmekři, ale chutná to jak shnilá šťáva z jablek. Prý se na to dá zvyknout, no já se o to nepokoušela.
Dát si tu aspoň jeden cider ale považuju za povinnost, když ne kvůli ochutnání, tak kvůli skoro až obřadnímu způsobu nalévání. Kvůli tomu, aby se cider dobře promísil s vzduchem a nadělalo se tam hodně bublinek ho nalévají tak, že láhev dají co nejvýš a sklenici co nejníž. Cider tak teče z výšky tenkým pramínkem, trochu ho občas skončí i mimo tu sklenici.
Pochází odtud taky fabada asturiana, což je dá se asi říct fazolový guláš. V misce velkých bílých fazolí je ještě nějaká ta klobáska a maso. Tohle jídlo se prodává po celém Španělsku v supermarketech v konzervě, ale čerstvě uvařené v restauraci je to jiná liga, chutnalo mi moc.
A pak je tu cachopo. Když jsem hledala kde jsou tu dobré restaurace, na obrázcích většiny z nich mě zaujal velký řízek. Říkám si super, mají tu řízky, po skoro 3 měsících ve Španělsku řízek potěší. Cachopo je řízek, ale se šunkou iberico a sýrem. A je to obří řízek. Měla jsem ho přes celý talíř, snědla jsem sotva půlku a zbytek si nechala zabalit s sebou. Po celé Asturii i za jejími hranicemi se předbíhají ve velikosti, takže najdete i cachopo XL, cachopo XXL, a tak dále.
Kam v Gijónu na jídlo
Je tu spoustu krásně vypadajících cukráren a pekáren. Já si oblíbila Punto Caramelo, kde mají spoustu dortíků, empanady a dá se tu i posedět a Fermento Casa de Panaderos. Klasická snídaňová kavárna s dobrým kafem je Catlove. A skvělou fabadu a obří cachopo měli v Casa Carmen Manso, to místo nevypadá, ale stojí se tam fronty. Doporučuju dát co nejmenší možnou verzi, protože všechno je obří.
Tipy na cestování nejen do Gijónu
✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.