Baví mě psát si bucket listy, protože narozdíl od plánů a cílů (které si ale taky moc ráda píšu) v sobě nemají závazek, je to víc „chci“ než „musím“ a to má v sobě velkou dávku těšení se, až na tom budu makat. Nebo možná je to závazek, ale jen vůči sama sobě. Nesklouzávám tu k povinnostem a nutnostem, ale jdu za svými sny.
Co je Bucket list
Bucket list je zjednodušeně seznam všeho, co chcete zažít a dokázat. Před tím, než zemřete ~ „kick the bucket“. Já si sice třeba „Bucket list 2024“ nazývám i svá přání na rok, což tedy lingvisticky není správně, ale fakticky je to víc než správně. Nevíme dne ani hodiny, tak mi přijde příhodnější dát tomu určitou prioritizaci, než zůstat jen u „jednou bych chtěla…“.
Proč mít svůj bucket list
Proč si vytvořit bucket list a ještě líp si ho třeba vizualizovat do podoby vision boardu má mnoho dobrých důvodů:
- nastavení směřování a ujasnění si priorit,
- připomenutí si toho směru,
- zdroj motivace a udržení focusu,
- uvědomění si, co je pro nás v životě opravdu důležité.
Řekla bych, že to pomáhá své sny a cíle neodkládat, dát jim vyšší prioritu, vytvářet si hezké vzpomínky a méně litovat. Pomyslné odškrtnutí položky ze seznamu pak přináší záplavu dopaminu. Pro romantiky mezi námi je to „rozbrečet se štěstím“.
Co mít v bucket listu
Nebo taky na co mít samostatné bucket listy:
- osobní rozvoj,
- práce a kariéra,
- vztahy, rodina a osobní život,
- cestování,
- zábava,
- životní odkaz.
Jak na to
Prvním a nejjednodušším krokem je sepsat si to, co jste vždycky chtěli. V druhém kroku cokoliv vás napadne (asi jste to podvědomě chtěli). Bucket list se dost blbě dělá, když nevíte, co chcete. Nejhledanějšími frázemi ohledně bucket listů jsou inspirace a nápady. Bavit se s kamarády a hledat co vás láká je dobrá cesta. Hodně svých cestovatelských snů mám samozřejmě z Instagramu (nebo z něčeho co bylo ještě před Instagramem), pročetla jsem i dost cizích bucket listů.
Bezhlavé kopírování věcí, co znějí dobře ale není úplně ideální cesta, protože pak sklouznete ke klišé jakože na bucket listu budete mít 7 divů světa, které ve skutečnosti ani nedokážete vyjmenovat. Bucket list by měl být především autentický, jinak se ten dopamin nedostaví.
Naopak ale nemusí být reálný. Aspoň ne pro tuhle chvíli. Možnosti se časem mohou změnit a je zbytečné držet se při zemi. Sněte bez omezení. Není lepší motivace než ambiciózní sny.
Podle výzkumů psycholožky Gail Matthews se zvýší šance na splnění cílů o 42 % už jen tím, že si je zapíšete. Pomáhá taky termín, proto jsou fajn právě bucket listy sezónní, roční, do 30, do 40, atd.
Samozřejmě při cílech na 1 rok dává smysl zvážit co je aktuálně reálné (asi tenhle rok nezvládnu vylézt na Mount Everest, když i na Petřín jedu radši lanovkou). Na druhou stranu je dobré si tam aspoň jeden takový cíl dát a mít ho na očích. Zvyšuje to šanci, že další rok už tomu budete blíž.
Bucket list je iterační proces. Skoro stejná radost jako odšrtnout si položku je vymyslet novou položku, kterou si přidám. Čas od času se stane, že i nějakou smažu. Může to být proto, že se tam dostala spíš omylem a nikdy tam neměla být, ale i proto, že to prostě přehodnotíte. Může se to stát i u velkých snů. I u těch, kvůli kterým jste ušli už dlouhou cestu.
Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky a výlety na GetYourGuide.
Inspirace na travel bucket list
Pro inspiraci se můžete podívat na můj travel bucket list.