Nejkrásnější místa Andalusie: co vidět na jihu Španělska

Andalusie, moje nejoblíbenější a bezkonkurenčně nejvíc procestovaná část Španělska. Andalusie je největší ze 17 španělských regionů. Jde o skoro celý jih Španělska, na západě sousedí s Portugalskem.

Andalusie je rozdělená do 8 provincií, každá z nich má své hlavní město, které se, abychom se do toho úplně nezamotali, jmenuje stejně jako provincie. Jsou to provincie: Almería, Cádiz, Córdoba, Granada, Huelva, Jaén, Málaga a Sevilla.

Tip: Rezervujte si předem vstupenku na Alhambru a paláce Nasrid v Granadě, na Caminito del Rei a do Alcazáru v Seville. Můžete také vyrazit celodenní výlet z Málagy na Gibraltar.

Jak se do Andalusie dostat

Přijet do Španělska autem z Česka je krásná varianta, ale dává smysl až pokud máte minimálně 3 týdny, spíš měsíc, času.

Nejkratší cesta do Córdoby přes francouzský Lyon a Avignon, Barcelonu a Valencii je dlouhá 2600 kilometrů, čistého času tedy asi 26 hodin. Z Valencie cesta vede vnitrozením. Můžete ale také zvolit cestu z Valencie po pobřeží až do Málagy. Ta je dlouhá asi 2800 kilometrů a trvá asi 28 hodin. Dávám tahle dvě města pro názornost, ale pomyslné hranice Andalusie už samozřejmě protnete o pár hodin dříve. Počítejte ale s dalšími pár stovkami kilometrů po Andalusii.

Letecky do Málagy nebo Sevilly

V Andalusii je letiště i v Granadě – letiště Federico García Lorca Granada-Jaén (GRX), Jerez de la Frontera (XRY), Alméria (LEI) a Córdoba (ODB). Ta mají jen málo mezinárodních letů, z Česka by to bylo určitě s přestupem, nejspíš v některém španělském městě. Na 2 letiště ale létají přímé lety z Prahy:

 • Málaga-Costa del Sol (AGP) – Málaga je skvělý výchozí bod pro cestování po Andalusii a na Gibraltar a přímé lety sem jsou dostupné po celý rok.
 • Seville (SVQ) – přímé lety jsou sem většinou jen v sezóně. Ideální letět sem pokud chcete navštívit Sevillu a Córdobu.

Z Madridu nebo Barcelony

Z Česka by to vlakem trvalo dva dny, ale i to může být zábava. Ve Španělsku jsou dost rychlé vlaky, takže i když vzdálenosti vypadají obrovské, přesun je celkem rychlý. Nejvíce letů z Prahy nebo Vídně je do Madridu nebo Barcelony, bývají díky tomu i po celý rok cenově přijatelné. A můžete tak navštívit víc míst najednou.

 • z Barcelony do Córdoby – vlakem je to asi 5 hodin, i když vzdálenost je skoro 900 kilometrů.
 • z Madridu do Córdoby nebo Sevilly – do Córdoby (400 km) je to hodinu a třičtvrtě, do Sevilly (530 km) asi 2 a půl hodiny. Do Sevilly jede vlak přes Córdobu, takže zase příležitost navštívit jednoduše víc míst.
 • z Madridu do Málagy – do Málagy (530 km) jede vlak 3 hodiny a cesta také vede přes Córdobu.

Z portugalského Faro

Dá se, i když už je to trochu krkolomné. Přiletět do Faro, projet Andalusii a odletět domů třeba z Málagy je ale taky varianta a občas do Faro bývají levné lety. Z Faro do Sevilly (200 km) jezdí autobus ALSA, cesta trvá 2 a třičtvrtě hodiny.

Kde se v Andalusii ubytovat

Záleží kolik máte času a jak moc si chcete nebo nechcete každou chvíli balit kufry. Andalusie je velká a pokud chcete procestovat největší highlighty, vyplatí se zvolit několik ubytování v různých městech, podle toho, co chcete vidět. Například Málaga + Granada + Córdoba + Sevilla + Cádiz + Tarifa.

Výhodou toho, kdy máte k dispozici auto je, že se můžete ubytovat i mimo hlavní města a zajistit si tak třeba levnější ubytování. Na druhou stranu večery u tapas a vína ve slavných andaluských městech, o to taky nechcete přijít.

Tipy na ubytování v Málaze

Co je typické pro Andalusii

Počasí v Andalusii

Andalusie je jedna z nejteplejších oblastí Španělska. V létě jsou tu velmi vysoké teploty, hlavně ve vnitrozemí, jako je Sevilla, Córdoba nebo Granada, kde mohou být teploty i přes 40 °C. Naopak zimy jsou mírné, nejtepleji je pro změnu v přímořských oblastech, kde je v zimě klidně i přes 20 °C a slunečno.

Specifické klima má významný vliv na způsob života v Andalusii, její kulturu, gastronomii a zemědělství.

Citrusy a olivy

Španělsko je největším světovým producentem olivového oleje, většina pochází z Andalusie, konkrétně z regionu Jaén, kde jsou rozsáhlé olivové háje. Pěstuje se tu mnoho odrůd oliv, včetně Picual, Hojiblanca a Lechín. Každá odrůda přináší oleji různé charakteristiky, což ovlivňuje jeho chuť, barvu a aroma.

Andalusie je také hlavním producentem citrusů ve Španělsku, včetně pomerančů, mandarinek, citronů a grepu. Pomerančové háje jsou typické pro krajinu kolem řeky Guadalquivir a její okolí, zvláště v oblastech jako jsou Sevilla a Córdoba.

Sevillské pomeranče jsou známé svou hořkostí, čímž jsou ideální pro výrobu třeba marmelád, zatímco jiné odrůdy sladkých pomerančů se jí čerstvé nebo se z nich vyrábí šťávy.

Města plná stromů obsypaných pomeranči jde v Andalusii zažít jen mimo sezónu, zhruba od prosince do dubna.

Flamenco

Flamenco je výrazný a vášnivý umělecký styl, který kombinuje zpěv, tanec a kytarovou hudbu a má hluboké kořeny v Andalusii. Původ je spojen s různými kulturami, které ovlivnily jižní Španělsko během staletí, včetně romské, maurské, židovské a andaluské křesťanské kultury.

V roce 2010 bylo Flamenco uznáno Unesco jako Mistrovské dílo ústního a nehmotného dědictví lidstva. Flamencové festivaly a vystoupení jsou stále klíčovou součástí kulturního života v Andalusii.

Tradiční flamencový oděv žen jsou “traje de flamenca“, pestrobarevné šaty se spoustou volánů. Až jsem si říkala, při tom, kolik tradičního oblečení jsem ve Španělsku viděla, že na to snad musí mít speciální skříň ne-li pokoj. Muži mají “traje corto“, což je krátké sako nebo vesta, košile, úzké kalhoty a také tradiční klobouk “sombréro córdobes“. Mužské boty na flamenco zároveň klapou. Tohle flamenco oblečení nosí andalusané při každé vhodné příležitosti, když jsou festivaly a jiné slavnosti.

Pueblos blancos a architektura v Andalusii

Domy v Andalusii jsou navržené tak, aby vyhovovaly teplému a slunečnému počasí. Typické jsou tlusté zdi, které drží chladný interiér v létě a teplo v zimě, stejně jako malá okna, která brání pronikání přímého slunce. Domy mají často vnitřní dvorky, pátia, kde jsou často rostliny a fontány. Na takových dvorcích jsou často i restaurace.

Bílý vápenný nátěr na fasádách domů odráží sluneční světlo a snižuje absorpci tepla a také pomáhá chránit proti vlhkosti. Tradiční bíle natřené vesnice jsou ikonickým pohledem v Andalusii, říká se jim pueblos blancos, tedy bílá města.

Pobřeží Andalusie

Pobřeží Andalusie je dlouhé 900 kilometrů a je rozdělené do tří hlavních oblastí.

Costa del Sol

160 kilometrů v okolí Málagy až k provincii Granada. Pláže jsou písčité a voda azurově modrá, jen trochu studenější, než by člověk na jihu Španělska uprostřed sezóny čekal. Nejoblíbenější pláže jsou tu Playa de la Malagueta v Malaze, Playa de Burriana v městečku Nerja, Playa del Cristo v Estepona a Playa de Cabopino v Marbella.

Costa de la Luz

Západní část Andaluzského pobřeží v oblasti Cádiz a Huelva, hraničí s Portugalskem. Je tu silnější vítr, jezdí se sem za kiteboardingem a windsurfingem. Oblíbené pláže jsou Playa de Bolonia a Playa de Valdevaqueros v Tarifě, Playa de la Barrosa v Chiclana de la Frontera a Playa de Matalascañas v Huelva.

Costa Tropical

Méně navštěvované pláže, ale taky krásné, obklopené pohořím Sierra Nevada. Nejlepší zdejší pláže jsou Cabo de Gata u Alméria, Playa de Cantarriján a Playa La Herradura v Almuñécar, Playa de Calahonda v Motril,  Playa de Salobreña v Salobreña.

Kam do přírody v Andalusii

 • Caminito del Rey – jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí v Andalusii je chodník, který vede podél vápencových útesů v kaňonu El Chorro. Nic pro lidi, co mají strach z výšek, ale dnes je po kompletní rekonstrukci (prý) zcela bezpečný. Caminito má asi 8 kilometrů, samotný horský chodník asi 3 kilometry, celá procházka zabere asi 3-4 hodiny, podle toho jak moc budete kochat výhledy.
 • Cabo de Gata-Níjar – přírodní park v provincii Almería, polopoušť ve Středomoří. Jsou tu nádherné pláže, vulkanické útvary, slaná jezera a pěkné šnorchlování. Za pozornost stojí vesničky San José, Níjar nebo Rodalquilar.
 • Sierra Nevada – národní park s nejvyšší horou pevninského Španělska Mulhacén (3479 metrů). Z okolních vesnic Capileira nebo Pampaneira jsou krásné výhledy na hory.
 • Sierra de Grazalema – mezi Málagou a Cádizem, kousek od Rondy je přírodní park s vysokými vápencovými útvary a hlubokými kaňony. Jsou tu krásné pěší trasy jako Garganta Verde nebo trasa k nejvyššímu vrcholku parku El Torreón.
 • Las Sierras de Cazorla, Segura y Las Villas – největší přírodní park Španělska a druhý největší v Evropě je v provincii Jaén. Jsou tu krásné pěší trasy, jezera a vodopády.
 • Doñana – přírodní rezervace s mokřady a množstvím ptáků mezi Huelvou a Sevillou, poblíž ústí řeky Guadalquivir do Atlantiku.

Nejvýznamnější a nejkrásnější města v Andalusii

Plaza de España Sevilla

Sevilla je hlavním městem celé Andalusie, s bohatou historií, kulturou a architekturou. Je tu třetí největší katedrála na světě, katedrála svatého Salvátora, Iglesia del Salvador. Tady mimojiné leží mořeplavec Kryštof Kolumbus.

Kousek od katedrály je Královský palác Alcazár s nádhernou zahradou. Centru města vévodí impozantní náměstí Plaza de España obklopené přemostěným kanálem.

Alcázar v Córdobě

Córdoba je jen třičtvrtě hodinky vlakem od Sevilly. Je tu původní velká mešita Mezquita, později konvertovaná na katedrálu. Krásný je královský palác a pevnost Alcázar de los Reyes Cristianos. Přes řeku Guadalquivir je historický římský most.

Gibralfaro v Málaze

Málaga je nejtypičtějším výchozím bodem, odkud lidé podnikají cestování po Andalusii. Je to rodiště Pabla Picassa, který tu má i své muzeum s asi 200 díly. Dominantou je maurská pevnost Alcazaba, z který je výhled na celé pobřeží, město i přístav.

Málaga
Málaga – výhled z Alcazaba

Oblíbená je městská pláž La Malagueta, ale nadzemní metro odtud jezdí po pobřeží Costa del Sol a nabízí tak možnost dostat se úplně jednoduše i do dalších pobřežních městeček.

Alhambra v Granadě

Granada je jedním z těch španělských měst, kde vám k sangíi přinesou rovnou zdarma i tapas, pořádné, ne jen mističku s pár olivami nebo brambůrky. Hlavně se tam ale jezdí kvůli palácovému komplexu Alhambra s nádhernými zahradami a nádvořími. Historická čtvrť Granady Albaicín patří mezi památky Unesco a je odtud výhled z Mirador de San Nicolás přímo na Alhambru, obojí je na kopci.

Město na skále Ronda

Ronda patří k tomu nejoblíběnějšímu, co skoro nikdo nevynechá. Má dvě části, starší La Ciudad a novější El Mercadillo, spojené kamenným mostem Puente Nuevo. Místní Plaza de Toros je jedna z nejstarších a nejkrásnějších býčích arén ve Španělsku. Je tu také bývalý maurský palác Palacio de Mondragón se zahradami.

Ronda - město na skále
Ronda

Cádiz

Cádiz je přístavní město, leží prakticky na ostrůvku, technicky je to poloostrov, s pevninským Španělskem ho spojuje úžina, po které vede silnice. Pak na Cádiz vedou ještě dva mosty. Staré město, Casco Antiguo, je změť klikatých uliček a bílých domů.

Cadíz
Cádiz

Hlavní památkou je katedrála Cádiz a věž Tavira s panoramatickým výhledem na město. Jsou tu také pěkné pláže, například La Caleta poblíž hradu Castillo de San Sebastián.

Skála v Gibraltaru

Gibraltar samozřejmě není v Andalusii ani ve Španělsku, ale přímo sousedí a při návštěvě Andalusie by bylo určitě škoda se tu nezastavit. Na britském území si můžete dát anglickou snídani, vylézt nebo vyjet lanovkou na slavnou gibraltarskou horu The Rock, odkud máte celý Gibraltar jako na dlani.

Skála The Rock - Gibraltar
The Rock, Gibraltar

Při dobrém počasí odtud uvidíte i Afriku. Gibraltarská hora je plná opičáků, makaků, kteří vás budou doporovázet. Zajímavostí je také místní letiště a přistávací dráha, kterou při vstupu na Gibraltar překročíte. Shora je dobře vidět jak přistávají letadla.

Tipy na cestování nejen po Andalusii

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

5/5 - (2 votes)

Napsat komentář