12 tipů kam na vánoční trhy do zahraničí

Pokud před teplými krajinami v prosinci dáte raději přednost tomu, užít si vánoční atmosféru se vším všudy, výlety na vánoční trhy jsou to co vánoční náladu dokáže posunout dál, přinese vám trochu toho kouzla Vánoc a umožní vydechnout v předvánočním shonu a třeba i sehnat nějaké vánoční maličkosti pro blízké nebo vánoční výzdobu domů. Mám tu tipy na některá města, která nabízí nejkrásnější trhy a kam se můžete vydat na víkend nebo i na otočku na jediný den.

Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky a výlety, v době vánočních trhů můžou být vyprodané.

Kdy vyrazit na vánoční trhy

Každé trhy začínají a končí v trochu jiný čas a tak je dobré zkontrolovat si předem, jak jsou otevřené ty, které chcete vidět především. Jistotou, s kterou můžete počítat prakticky pro všechny trhy je zahájení se začátkem adventu a konec ne dříve než na Štědrý den. Na mnoha místech už trhy začínají posledním listopadovým týdnem (i v případě let, že je to ještě před adventem), a někde trvají až do svátku Tří králů, kdy “oficiálně” končí křesťanské Vánoce (6. ledna). To už je ale spíš výjimka (a taky už nebudete mít tu správnou vánoční náladu). Do konce roku ale trvají celkem běžně.

Pokud si to můžete dovolit, plánujte si výlet spíše mimo víkendy. V pracovní dny je na trzích podstatně méně lidí.

Kdy začít plánovat cestu na vánoční trhy

Města s vyhlášenými vánočními trhy bohužel znamenají i vysokou sezónu a vysoké ceny. Vánoční sezóna je pro vyhledávaná města často i dražší než v létě. Je to krátké období, o které je enormní zájem jak zahraničních, tak domácích turistů. To samé platí o letenkách, protože kromě turistů, kteří chtějí na Vánoce pryč je kupují i expati, kteří naopak míří na Vánoce domů.

Pokud chcete vyrazit na více dní a budete potřebovat ubytování a letenky, plánujte s předstihem. V tomhle případě klidně s opravdu velkým, řekněme, že nejpozději v září je dobré mít už letenky a ubytování zajištěné. Začít byste měli ideálně v létě.

Nebojte se ale, že se nemůžete rozhodnout na poslední chvíli. Můžete, jen to bude dražší. Budete vybírat mezi “zbylým” ubytováním a to nejlevnější bude už dávno pryč. Pokud pro vás cena zas až tolik důležitá není, můžete snáze plánovat později, protože kategorie luxusnějších hotelů má sice o vánočních svátcích také vyšší ceny než běžně, ale nebudou to ty první vyprodané.

Autem nebo vlakem?

Tím, že vánoční trhy jsou turisticky hodně exponované (a dvojnásob to platí o víkendu), bývá efektivnější dojet na místo vlakem (nebo autobusem), pokud je to přímé spojení a pokud nemáte v plánu po cestě navštívit víc míst. Pokud pojedete autem a nemáte ubytování s parkováním, buď vás bude stát hodně času (a peněz) hledání místa k zaparkování nebo cesta do centra.

Na co se připravit

Cesty, jejichž hlavním cílem jsou vánoční trhy se mohou maličko lišit od cestování jiné části roku. Kromě vysokých cen je dobré myslet na:

  • hotovost – v drtivé většině případů se v těchto destinacích obejdete úplně bez hotovosti, ale právě stánky na vánočních trzích mohou být výjimkou,
  • bezpečnost – davy lidí mohou přitahovat kapsáře a nadšení z toho všeho pěkného vánočního zase snižuje vaši pozornost. Já v takových případech používám šňůrku na mobil na krk a hotovost nenosím ve velkém množství a spíš po kapsách než v kabelce.

Kam se vydat na vánoční trhy

Míst kam do zahraničí na vánoční trhy vyrazit je hodně, každý je jiný, každý je něčím krásný. Drahé jsou asi všechny, takže tam může rozhodovat to, kde bude levnější ubytování nebo kam zvládnete jet na otočku bez placení za ubytování. Pokud naopak pojedete na více dní, může být důležité i co dalšího můžete v městě dělat kromě trhů a památek, třeba jako lázně v Budapešti.

  • nejblíž z Prahy: Drážďany, Norimberk
  • nejblíž z Brna: Bratislava, Vídeň, Budapešť
  • nejblíž z Ostravy: Krakov
  • nejblíž z Českých Budějovic: Regensburg, Linz
  • zasněžené vánoční trhy: s trochou štěstí mohou být leckde, ale pokud chcete víc jistoty, tak Stockholm
  • sluníčko, teplo a vánoční trhy: Valencie, Catania, Las Palmas
  • levnější ceny ubytování: Krakov, Wroclaw, Budapešť

Vánoční trhy v Evropě

Norimberk / Německo

Trhy v Norimberku jsou označované za jedny z nejkrásnějších v Evropě. Ty hlavní, Christkindlesmarkt, jsou na velkém náměstí Hauptmarkt. Kousek vedle jsou trhy sesterských měst Markt der Partnerstadt, které nabízí speciality jiných zemí. Jen čtvrt hodiny od centra metrem jsou také hodně pěkné a ne tak přeplněné vánoční trhy ve Fürthu. Norimberk je autem něco přes 3 hodiny z Prahy, jezdí sem napřímo Flixbus i Regiojet.

Vánoční trhy v Norimberku
Vánoční trhy v Norimberku

U stánků je vždycky hodně perníčků, rukodělných výrobků, preclíků a taky německé klobásky v housce, drei im weckla.

Budapešť / Maďarsko

Hlavní vánoční trhy jsou na náměstí Vörösmarty tér, ten je známý ručně vyráběnými dárky. Další krásné trhy jsou u Baziliky Svatého Štěpána, která nabízí pro trhy pěknou kulisu. Na trzích Óbuda, na hlavním náměstí ve Starém Budíně se můžete setkat s řemeslníky a ochutnat tradiční speciality. Budapešť je z Brna autem asi 3 a půl hodiny, vlakem o něco déle. Ale dá se to i vlakem z Prahy za asi 7 hodin.

Z dobrot na trzích si můžete ochutnat guláš, langoše, štrůdl a kürtőskalács (trdelník).

Východ slunce v Budapešti
Východ slunce v Budapešti

Hamburg / Německo

Vánoční trhy, které se mi kdy líbily nejvíc byly v Hamburgu. Tady (a možná obecně v Německu) to na trzích opravdu žije, lidi se tu zastavují, aby tu strávili s přáteli klidně celý večer, ne jen tak rychle projít a dát si svařák (který mi tu mimochodem chutnal taky nějak víc). Rathausmarkt je oblíbený pro svou historickou atmosféru, Winterwald na Mönckebergstraße přináší kousek lesa přímo do města.

Do Hamburgu je lepší letět, ale z Prahy je to autem 6 hodin, i to se dá. Vlakem s přestupem v Berlíně jen o kousek déle.

Paříž / Francie

Vánoce v Paříži jsou krásné v celém městě, které je celé vánočně vyzdobené. V Paříži i v zimě funguje kultura venkovních zahrádek, kde si můžete dát horkou čokoládu a croissant, ale i snídani, oběd nebo večeři. Ve velkém stylu je vyzdobená hlavní pařížská třída Champs-Elysées. V prostředí zahrad v Tuileries jsou Marché de Noël aux Tuileries, trhy jsou i přímo pod Eiffelovkou. Malý tradiční trh je u Notredamu na náměstí René Viviani. Mně se nejvíc líbily trby před l’Hôtel de Ville (u stejnojmenné stanice metra).

Vánoční trh před Hotel de Ville
Vánoční trh před Hotel de Ville

Paříž už je od nás trochu dál, takže i speciality tu mají úplně jiné. Až na svařák. Ochutnat můžete třeba cibulačku, tartiflette (zapečené brambory se slaninou se sýrem reblochon), foie gras a specialitou jsou čerstvé ústřice. Nezapomeňte také navštívit pařížské patisseries a dát si něco sladkého, třeba vánoční polínko bûche de Noël.

Vídeň / Rakousko

Christkindlmarkt na radničním náměstí Rathausplatz je nejnámnější trh s velkou nabídkou jídla a pití a velkým vánočním stromem. A je tu i velké kluziště. Spittelberg Christmas Market je méně turistický, více zaměřený na místní řemesla. Art Advent na Karlsplatz zase nabízí umění a bio potraviny. Překársné trhy jsou u zámku Schönbrunn.

Vánoční trhy jsou výhodnější pro jihomoraváky, z Brna je to jen dvě hodinky.

Bratislava / Slovensko

Hlavní náměstí hostí hlavní trhy, kde jsou slovenské tradiční výrobky a speciality. Stará radnica nabízí historické prostředí s mnoha stánky a kulturními vystoupeními. Hviezdoslavovo náměstí je známé svou živou atmosférou.

Hodně tradičních slovenských jídel se skvěle hodí i ke konzumaci na trzích, takže si můžete dát bryndzové halušky, lokše, kapustnicu, cigánskou pečienku a samozřejmě perníčky a medovinu.

Vánoční trhy v Bratislavě jsou ty nejbližší zahraniční z Brna. Jen hodinku a půl.

Krakov / Polsko

Tradiční polské vánoční trhy jsou na hlavním náměstí Glówny Rynek. V lokalitě královského hradu jsou vánoční trhy Jarmark na Wawelu.

Kočáry na Rynek Glowny
Kočáry na Rynek Glowny

Štrasburk / Francie

Štrasburk, těsně u hranic s Německem je z Prahy dostupný asi za 6 hodin. Je známý jako “hlavní město Vánoc”. Christkindelsmärik na náměstí Place Broglie je jeden z nejstarších a nejznámějších vánočních trhů ve Francii. Na Place Kléber je obrovský vánoční strom a spousta stánků s tradičními alsaskými produkty.

Ochutnat můžete tradiční alsaský slaný koláč tarte flambée, choucroute (kysané zelí s klobáskami a masem), vánoční cukroví bredele, kougelhopf (alsaský kynutý koláč) a také foie gras.

Stockholm / Švédsko

Pravé skandinávské vánoce. Vánoční trhy ve Stockholmu, Julmarknad, jsou zajímavé mimojiné tím, že vánoční atmosféru nejspíš umocní sníh. Gamla Stan Julmarknad jsou trhy na hlavním náměstí, jedny z nejstarších v celém Švédsku.

Ve Stockholmu se konají i speciální vánoční bufety julbord, kde se prodávají typické švédské vánoční pokrmy.Ochutnat můžete tradiční švédské perníčky pepparkakor a glögg (švédská verze svařáku).

Rovaniemi / Finsko

Jedinečným zážitkem mohou být Vánoce v Rovaniemi, v Laponsku ve Finsku. Je tady proslulá Santova vesnička a i když to je turistická atrakce jako blázen, musí to mít své magické kouzlo. Potkat tu můžete Santa Clause a navštívit jeho kancelář a také poslat vánoční přání z Pošty Santa Clause.

Ve vesničce jsou trhy s laponskými řemeslnými výrobky. Projet se můžete v saních tažených soby nebo husky a užít si tak zasněženou krajinu. Zároveň díky poloze za polárním kruhem můžete vidět polární záři.

Letět se sem dá jen s přestupem, buď nejkratší trasou přes Helsinki nebo přes některá další evropská města.

Vánoční trhy mimo Evropu

Dubaj

Vánoční výzdoba v kombinaci s mořem a pláží má taky něco do sebe. V prosinci jsem byla v Dubaji už třikrát a mám to tu ráda. Když se tu Vánocemi chcete nechat pohltit, můžete. V Dubaji, i když je v části světa pro kterou není typické křesťanství, to Vánocemi žije hodně. Protože je tu hodně expatů. Velké obchoďáky doslova svítí od hlavy až k patě. Ale když chcete na Vánoce na chvíli zapomenout, není to tak těžké, stačí si lehnout na pláž nebo k bazénu, vyjet jeepem do pouště a nebo si udělat výlet do staré části Dubaje, Deiry.

Vánoční trhy v Madinat Jumeirah v Dubaji
Vánoční trhy v Madinat Jumeirah v Dubaji

Pěkný klasický vánoční trh je v Madinat Jumeirah, což je kousek od Burj Al Arab a je odtud na ni i pěkný výhled. Můžete se tu projet i na lodičce, kterou kapitánuje Santa Claus.

New York

New York o Vánocích je prozatím můj sen. I když ideálně bych chtěla zasněžené a na to je minimální šance. Dá se tam ale bruslit, třeba před Rockefeller Center nebo Bryant Park Winter Village.

Vánočních trhů je tu víc než dost, Astoria Market v Queensu, Brooklyn Flea market s vintage výrobky, Grand Central Holiday Fair, vnitřní trh v historickém Grand Central Terminal, Columbus Circle Holiday Market u jihozápadního rohu Central Parku, Union Square Holiday Market v Union Square Parku a samozřejmě nejoblíbenější Bryant Park Winter Village, s více než 100 stánky, kluzištěm a venkovními bary.

Kromě vánočních sušenek a různých druhů hot dogů je na trzích k jídlu pestrá škála mezinárodní kuchyně.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář