O Krakovu se říká, že je to nejhezčí město Polska. Na takové hodnocení nemám dost dat, ale co můžu říct jistě je, že Krakov (polsky Kraków) je opravdu krásný. Po Waršavě je také druhým největším polským městem a Krakovské Staré město je na seznamu památek Unesco. Je to jedno z těch měst, které je zajímavé samo o sobě, památky nejsou potřeba, protože jednotlivé uličky jsou samy o sobě dostačující.
Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky a výlety v Krakově.
Tip: Vyražte z Krakova na výlet do Osvětimi nebo do Zakopané a termálních pramenů Chocholow.
Jak se dostat do Krakova
Cesta vlakem z Prahy trvá přibližně 7 hodin, nejlevnější bývá kombinace Regiojetu vlakem do Ostravy a odtud navazujícím autobusem do Krakova. Regiojet má také přímý noční vlak, ale ten bych teda napříště už raději vynechala, moc pohodlný není. Hlavní nádraží (Kraków Główny) je asi 15 minut pěšky od Starého města.
Autem je to z Ostravy jen 2 hodinky, z Brna 3 a půl, z Prahy 5 a půl. Z Ostravy a někdy i Prahy ale bývají také velmi levné letenky.
Tipy na ubytování v Krakově
- Gertrudy Old Town Apartment – v centru Krakova, apartmány s kuchyní a snídaní.
- Dietla 99 Apartments – apartmány vybavené i kuchyňkou, k dispozici je snídaně.
- Liebeskind Boutique Hotel – s parkovištěm, pokoje s kuchyňkou.
Co vidět a co zažít v Krakově
Rynek Główny
Středobodem města je hlavní náměstí, Rynek Główny. Uprostřed něj stojí velká budova tržnice Sukiennice, kde je uvnitř jeden stánek vedle druhého. Prodávají se tu šperky, hračky a suvenýry, většinou spíš zbytečné cetky, takže na tržnici je zajímavější spíš ta samotná budova.
V budově tržnice je také galerie a terasa s kavárnou v prvním patře (vstup je právě tam co galerie). I když to není nijak vysoko, je odtud pěkný pohled na náměstí a na kostel Nanebevzetí Panny Marie se slavnou zvonkohrou. Z kostela se každou celou hodinu ozývá hudba hraná trubačem, hejnal. Kostel je postaven z neomítnutých červených cihel, typických pro polskou architekturu.
Na opačné straně náměstí od kostela je radniční věž. Na náměstí jsou běžně rozestavěné stánky například s květinami, ale konají se tu i větší trhy a během adventu také vánoční trhy. Na náměstí mají stanoviště také koňské povozy, které jsou tu rozhodně hezčí než třeba u nás v Praze, jsou to takové úplně pohádkové kočáry s dvojspřežím.
Pod hlavním náměstím v Krakově je Rynek Podziemny, muzeum nabízí pohled do historie města s podzemní expozicí středověkého Krakova.
Královský hrad Wawel
Celý komplex hradu přímo nad Vislou nabízí velké nádvoří se zahradou, královské komnaty, pokladnici, zbrojnici, sněmovní sály a Wawelskou katedrálu. Po staletí byl sídlem polských králů a je symbolem polské státnosti.
Součástí komplexu Wawel je:
- katedrála sv. Stanislava a sv. Václava, což je hlavní korunovační a pohřební kostel polských monarchů,
- královské komnaty s bohatě zdobenými pokoji s uměleckými díly a historickými artefakty,
- zbrojnice a klenotnice – kolekce korunovačních klenotů a historických zbraní,
- dračí jeskyně – podle legendy tady žil drak, kterého porazil krakovský princ.
Projížďka lodí po řece Visle
Pod hradem „v zatáčce“ řeky Visly kotví spoustu lodí, které dělají projížďky. Já se projela na jednu stranu ke Klášteru sester Norbertinek a na druhou až k prasátku na řece (Świnia na rzece), což zdálky vypadá jako malý ostrůvek s husami, ale je to bílá socha prasátka ležícího na hranici s nohama nahoře. Je to za mostem otce Bernatka (Kładka Ojca Bernatka), který je ozdobený sochami akrobatů. Projížďka trvala přes hodinu a stála 60 zlotých.
Městský park Planty
Staré město je kolem dokola obehnané městským parkem plným zeleně a laviček k relaxu. Přímo v centru města je tak rozsáhlý park. Park se nachází v místě původních středověkých hradeb, kterými byl střed města obehnán.
Továrna Oskara Schindlera
Během druhé světové války tu Němec Oskar Schindler zaměstnával tisíce Židů, které také zachránil před smrtí v nacistických koncentračních táborech. Dnes továrna funguje jako muzeum.
Street food Okrąglak
Na malém náměstíčku je kruhový domeček z cihel, ve kterém v každém okýnku něco mají. Většinou zapiekanki (polská pizza, ale spíš rozpečená bagetka s něčím, v nejklasičtější podobě se sýrem a houbami) nebo kumpir (brambory). Okolo jsou ještě další stánky s kebaby a tak.
Čtvrti Krakova
Mimo centrum nabízí Krakov pár čtvrtí, které mohou být zajímavé pro fanoušky historie, street artu nebo prostě něčeho jiného než klasických památek.
- Kazimierz – bývalá židovská čtvrť, kde je spoustu synagog a také Stará synagoga, která je vůbec nejstarší synagogou v Polsku. Dnes je tu muzeum židovské kultury.
- Nowa Huta – socialistické sídliště s jedinečnou architekturou bylo postavené v 50. letech 20. století jako vzorové socialistické město. Jsou tu širokými bulváry, monumentální budovy a rozsáhlé zelené plochy.
- Podgórze – historická čtvrť na jižním břehu řeky Vistuly, známá svou bohatou industriální minulostí a tragickou historií židovského ghetta během 2. světové války. Dnes je Podgórze dynamicky se rozvíjející oblastí s mnoha kavárnami, uměleckými galeriemi a street artem. Právě tady je Schindlerova továrna, náměstí Bohaterów Getta s památníkem a Krakovské Muzeum Soudobého Umění (MOCAK).
Kam v Krakově na jídlo, kafe a do restaurace
- Tociekawa – Specialty Coffee je malá kavárnička s nabídkou dortíků a koláčů (klasických „jako českých“). Mám ráda kavárny s rozmanitými možnostmi sezení, kde si člověk může vybrat podle nálady jestli chce sedět u klasického stolku „pro dva“, v křesílku, u sdíleného stolu pro víc lidí nebo na barové stoličce u pultu u zdi. Kavárna má sezení i v suterénu, kde je taky prosklená zeď do pekárny, kde se všechny ty dorty a koláče, co se tu prodávají, pečou.
- Starka – tradiční polská restauarace vzhledu spíš zapadlé hospody, ale na talíři výborné, moderně naservírované tradiční jídlo. Mají tu klasiky jako pirohy nebo vepřové koleno.
- Gąska Restaurant je tradiční polská restaurace zaměřená na husy, od paštiky po pečenou husu.
- Yellow Monkey se stala hned mojí oblíbenou kavárnu, má krásný interiér a malované stěny a taky krásný porcelán. Je maličká, ale dá se sedět i v patře nebo u baru.
- Gossip cafe je fajn místo na snídani, klasiku jako vajíčka, kafe, smoothie nebo sladké snídaně.
Výlety z Krakova
Pokud vás zajímá válečná historie a koncentrační tábory, pak 70 kilometrů od Krakova je Osvětim a koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau. Pokud nejste autem, bude nejjednodušší rezervovat si turistický výlet s průvodcem. Další místa na výlet:
- Solné doly Wieliczka – jsou otevřené veřejnosti a nabízí prohlídku podzemí.
- Horské středisko Zakopané a Tatranský národní park se spoustou turistických stezek.
- Zámek Pieskowa Skala – jeden z nejkrásnějších zámků v polsku v národním parku Ojców.
- Krynica-Zdrój – lázeňské město nabízí odpočinek a relaxaci v lázních nebo při procházce po přírodě.
Co dál dělat v Krakově
Krakov žije po celý rok různými akcemi a festivaly. V zimě se město promění v kouzelnou vánoční destinaci s vánočními trhy na Rynek Główny. Na jaře se koná festival židovské kultury v čtvrti Kazimierz. Léto přináší festivaly hudby a divadla, jako je slavný Wianki – noc svatojánská. Na podzim můžete navštívit mezinárodní filmový festival Off Camera.
Tipy na cestování nejen do Krakova
✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.
Co podniknout v Krakově?
ZOO, Osvětim, projížďka lodí, výlet do Zakopane.
Pokud se ti líbil Krakov, z Gdaňsku budeš nadšená 🙂