Co vidět v Dubaji a praktické tipy

Znám hodně lidí, kteří říkají, že Dubaj je nudná, není tam nic, co by stálo byť jen za den času. A nechápavě na mě zírají, že jsem tam byla už šestkrát a strávila tam v součtu přes dva měsíce. A pak mám pár kamarádů, kteří v Dubaji žijí, život tam milují a já jim ho tak trošku závidím. 

Pravda je, že Dubaj je jiná. A možná je to skutečně nejkontroverznější turistická destinace, co znám. Mám ráda jet na výlet do města, projít si centrum a hlavní památky křížem krážem, nachodit za den 20 kilometrů, nasát atmosféru. Tak přesně to v Dubaji není. V Dubaji je sice hodně (většinou spíš moderních) památek, ale jsou od sebe dost daleko. Dokonce jsem se přistihla, že mezi sightseeing aktivity v Dubaji řadím i obchoďák, takže asi tak.

Tip: Rezervujte si s předstihem vstupenky na konkrétní čas do Burj Khalifa a vyhlídku z 52. patra nad Palmou The View at The Palm.

Dubaj se předhání v extrémech a tvoří tu jeden světový rekord za druhým. Někdy mi přijde až odtržená od reality. Ale není to tak zlé, jak to vyzní. Já si Dubaj zamilovala možná právě proto, jak je jiná. 

Kdy jet do Dubaje

Třikrát jsem byla v Dubaji v předvánočním čase a dvakrát z toho i přímo na Štědrý den. Nenechte se zmást, Emiráty jsou sice muslimská země, ale Dubaj je hodně multikulturní, žijí a pracují tu lidé z celého světa, různých náboženských vyznání. Výletem do Dubaje uniknete předvánočnímu shonu i studenému počasí, ale nevyhnete se vánoční výzdobě, potkáte spoustu vánočních stromečků a vánoční falafel (nebo jiné, pro nás netradiční, štědrovečerní jídlo) vám přinese číšník v červené čepičce. A když zatoužíte po vánoční atmosféře ještě víc, můžete zajít i na „klasické“ vánoční trhy a dát si tam svařák.

Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky a výlety v Dubaji.

Počasí v Dubaji

Já tam vždy byla v zimě (listopad, prosinec, leden), kdy je tak akorát příjemně teplo, večer už oceníte i lehký svetřík. Březen a duben je takové to vysloveně letní počasí. V létě tam je vedro (i hodně přes 40 °C), což se dá strávit venku jen ve vodě a to mě moc neláká. Od května do září to za mě vůbec nedává smysl, v říjnu bude ještě pořád 35.

Dubaj z bazénu
Dubaj z bazénu

Dubaj v období Ramadánu

Turisti mají občas obavy jet do Dubaje v období Ramadánu. To je svátek, který trvá asi měsíc a protože se opírá o islámský kalendář, je každý rok jindy. Je to postní období, kdy muslimové od ranní do večerní motlitby nejí a nepijí, venku tak žijí až po setmění. Dubaj je ale multikulturní město, takže to vůbec neznamená, že budou restaurace přes den zavřené a budete o hladu. Jako turista pohybující se v okolí turistických atrakcí to nejspíš ani nezaznamenáte.

  • 2024: 11. března – 9. dubna
  • 2025: 1. března – 30. března
  • 2026: 18. února – 19. března
  • 2027: 8. února – 9. března
  • 2028: 28. ledna – 26. února
  • 2029: 16. ledna – 14. února
  • 20306. ledna – 4. února

Praktické informace

  • Čas v Dubaji je při zimním čase posunutý je vpřed 3 hodiny. Při letním čase je v Dubaji jen o 2 hodiny víc než u nás.
  • V Dubaji mají jiné zásuvky, na které potřebujete zástrčku typu G. Ty samé se používají ve Velké Británii. Nezapomeňte si tedy přibalit adaptér do zásuvky.
  • V Dubaji se běžně v obchodech neprodává alkohol. Alkoholické drinky se v hotelových barech normálně prodávají. Alkohol můžete případně do Dubaje i přivézt, maximálně 4 litry na osobu.
  • Oblečení i pro ženy normální. Akorát do staré Dubaje, do Deiry, bych zakryla ramena a kolena.

Cesta do Dubaje

Mezinárodní letiště v Dubaji má 3 terminály. Nízkonákladové společnosti (Smartwings, FlyDubai) přilétají na terminál 2, Emirates na terminál 3. Důležité je to proto, že na terminál 1 a 3 jezdí metro, na terminál 2 ne. 

Přílet do Dubaje

Nepatřím k lidem, co chtějí sedět u okýnka. Většinou nic pořádného z letadla nerozpoznám ani v Praze. To je trochu jiné u přímořských letovisk a Dubaj bych označila za město, kde při letu výhled z okýnka vysloveně stojí za to. Uvidíte jak hlavní dubajskou dominantu, věž Burj Khalifa, tak i Palmu, která řekněme si upřímně nabízí nejkrásnější pohled právě ze vzduchu. Stejně tak projekt The World, seskupení uměle vytvořených ostrovů, které představují jednotlivé kontinenty, asi 4 kilometry od pobřeží.

Jak se dostat z letiště do centra Dubaje

Pokud přilétáte v noci nebo na dvojku terminál, ideální cesta z letiště je taxíkem. Taxíky jsou v Dubaji levné, nicméně Dubaj je obrovská a letiště od centra daleko. Pokud budete bydlet někde kolem Palmy nebo Dubai Mariny, cesta vás vyjde kolem 100 až 130 dirhamů (AED). Pozor, to je cena za klasické červeno-žluté taxíky, pak jsou tu ještě černé, ty jsou dražší. Hned před východem z letiště je fronta na taxíky. Není čeho se bát, nejsou to pražští taxikáři, takže vás ani nepovozí oklikou, ani nezapnou turbo. Můžete tu využít i Uber, ale věřte nevěřte, Dubai je jedním z míst na světě, kde obyčejné taxíky jsou ještě o kousek levnější než Uber. Doprava taxíkem je tu zkrátka úplně běžná. Z letiště jinak jezdí i autobus, kterým to trvá věčnost a samozřejmě existuje i napůl lowcost varianta „taxíkem na metro“. 

Výhled z Aura Skypool
Výhled z Aura Skypool

Kde bydlet v Dubaji

Mně se vždy líbilo v oblasti Dubai Marina a JLT (Jumeirah Lake Towers). Je tu spoustu skvělých restaurací, jezírka, klid i nějaká ta zeleň. Nejlevnější ubytování s levnými restauracemi v okolí jsou v Bur Dubai, Sutwa a Deira. Pokud nemáte na Dubaj tolik času a chcete být blízko památkám, hodí se bydlet v Downtown Dubai. Pokud chcete dovolenou pojmout ve velkém, ubytujte se v hotelu v Atlantisu nebo Burj Al Arab.

Tipy na ubytování v Dubaji

  • Rove Downtown – pár kroků od Dubai Mall. Ze střešního hotelového bazénu je výhled na Burj Khalifu.

Doprava po Dubaji

Dubaj není ideální pro pěší turistiku. Nějaký motorizovaný způsob dopravy tu budete muset využít. Dubaj je rozlehlá a jednotlivá turistická místa jsou spoustu kilometrů od sebe (a do toho je často horko a svítí přímé slunce). Proto je dobré si předem naplánovat co chcete vidět a využít pak nejvhodnější dopravu.

Dubaj - město
Dubajský provoz
Dubai Media City

Metro v Dubaji

Na delší vzdálenosti je určitě základ metro a i když je jízda taxíkem v Dubaji mnohem běžnější záležitost než u nás, metrem se na všechna hlavní místa dostanete. V Dubaji jezdí nadzemka, což je mimochodem i pěkný výhled na město. Na jízdu metrem potřebujete kreditní jízdenku (kartičku) NOL, kterou nabijete penězi a při každém průchodu turniketem (resp. při každém výstupu) se vám strhávají. Karta NOL funguje i pro autobusy, tramvaj, water busy a snad i na některá parkoviště. Pořídit si můžete gold class (dražší, první vagon metra, lepší sedačky, prázdnější), red (pokud potřebujete fakt jen pár jízd, jednotlivá jízda je trochu dražší) nebo silver. Silver mi přijde jako nejlepší volba, stojí 25 AED (19 z toho je nabitý kredit). Nabít víc můžete v jakékoliv stanici metra u automatu nebo u okýnka. Podle zón, které projedete stojí jízda 3 – 7,5 AED (nejčastěji zaplatíte 5). 

Hodně lidí si kupuje tu Gold class jako turistickou atrakci. Z prvního vagónu (resp. posledního, podle toho kterým směrem jedete) je fakt pěkný výhled na průjezd městem, vidíte mrakodrapy a samozřejmě i Burj Khalifu. Cena je ale dvojnásobná oproti Silver, záruku, že se dostanete k přednímu okýnku (místo tak pro 3 lidi), stejně jako že si sednete, nemáte a z bočních okýnek jakéhokoliv jiného vagónu je taky hezky vidět.

Mimochodem, pokud jste žena, tak je situace ještě jiná. Na opačném konci vlaku je totiž naopak prostor určený pouze pro ženy (i s dětmi). Je tam sice narváno víc jak v Gold class, ale k tomu výhledu se vždycky nějak dostanete. Pokud jste muž tak na to bacha, pokuta, že jste v prostoru určeném jen ženám je 100 AED.

Dubajské metro je plně automatizované, jezdí bez řidiče.

Kite beach
Kite beach
Kite beach

Taxíky a taxi apliakce

Taxíky už jsem zmiňovala. Pokud bydlíte v hotelu, vždycky tam nějaké budou. Pokud budete na jakémkoliv turistickém místě, někde kde jsou restaurace, u výstupu z metra, skoro všude taxíky neustále stojí nebo projíždí a stačí mávnout. Když se ocitnete někde, kde by to neplatilo, taxíka si objednáte přes aplikaci Careem. Já si objednávala primárně přes Careem vždy, objednáte přes něj i jídlo. Jestli se vám nechce instalovat Careem, funguje tu i Uber, který asi znáte i z Česka, jen je o malý kousíček dražší.

Co vidět v Dubaji

Burj Khalifa

Nejznámnější z dubajských „nej“. Nejvyšší budova světa Burj Khalifa. Měří 828 metrů. Je z ní krásný výhled široko daleko po celé Dubaji. Výhled je nádherný za světla i za tmy, takže ideální čas na návštěvu je před západem slunce, užít si stmívání, rozsvícenou Dubaj a pak zpátky dolů. Rezervaci je potřeba udělat dopředu na přesný čas (při výběru času doporučuju počítat s tím, že i dostat se nahoru nějakou chvíli trvá).

Burj Khalifa
Výhled z Burj Khalifa
Výhled z Burj Khalifa
Burj Khalifa v noci


Vyhlídka At the Top je ve 124. patře, jede se tam bleskurychlým výtahem na jehož stěny se promítá video o historii věže.

Dubai Fountain 

Fontána před Dubai Mallem patří k mým nejoblíbenějším místům, šla jsem se na ní podívat nesčetněkrát. Většinu dne je to jen vodní plocha bez fontány, ale i tak je to hodně příjemné místo. Fontána se spouští ve 13 a 13.30 (v pátek ve 13.30 a 14.00), večer pak po západu slunce v každou půlhodinu až do 23. hodiny.

Fontána
Fontána
Fontána

Tančící fontána je doprovázena hudbou, večer i světelnou show. Hudba se také mění, někdy je to arabská hudba, někdy klasická sonáta a někdy moderní hit. Je dobré přijít lehce s předstihem, je tam vždycky nával.

Vedle fontány je také Souk, kde najdete suvenýry a tradiční zboží z Perského zálivu. I kdybyste nic nakupovat nechtěli, je to hezké místo samo o sobě.

Dubai Mall

Ano, řadím obchoďák mezi dubajské atrakce. Jednak to tak je, jednak takový obchoďák u nás neznáme. A vzhledem k tomu, že jím procházíte když jdete na Burj Khalifu a stojíte před ním koukajíc na fontánu, stejně už jste tam, tak proč toho nevyužít. Je tu 1200 obchodů a mnoho světových značek, 150 restaurací, kluziště, vnitřní vodopád a taky slavné akvárium a podvodní svět.

Ke všem třem výše zmíněným atrakcím jede přímo metro, stanice je chytře pojmenovaná Burj Khalifa / Dubai Mall. Pozor, cesta z metra (i když jsou tam jezdící pásy) a propletení se obchoďákem než se dostanete k Burj Khalifa nebo fontáně bude trvat dobrých aspoň 20 minut, plánujte s rezervou.

Palm Jumeirah

Největší uměle postavený ostrov na světě a luxusní obytná část Dubaje je ve tvaru 5 kilometrů dlouhého palmového listu. Odkud můžete vidět Palmu?

  • Palma je obrovské seskupení domů, takže když jste uvnitř, to zajímavé nevidíte. Abyste získali celistvý pohled, potřebujete být hodně vysoko, ideálně ve vzduchu nad Palmou, při příletu nebo odletu nebo z vyhlídkového letu vrtulníkem. Dubaj je jedno z těch měst, nad kterými mi let vrtulníkem dává velký smysl, protože shora je opravdu krásná.
  • Vidět je i z Burj Khalifa, pokud je jasno. Palma je odtud ale přecijen už celkem daleko, takže k dokonalosti má tenhle pohled poměrně daleko.
  • Z vysokých budov na Palmě a v okolí. Spíš na kraji Palmy, abyste ji v jednom směru viděli celou. Tedy buď z Atlantisu, pokud si tam koupíte pokoj nebo z konce Palmy směrem ke vnitrozemí.
Palm Jumeirah
Palm Jumeirah

Atlantis – The Palm

Atlantis je obrovský hotel na konci uměle postaveného městečka na moři ve tvaru palmy (ano, je to největší uměle vytvořený ostrov na světě). Kromě budovy samotné se tam jezdí koukat i na akvárium a do aquaparku. A je tu také restaurace Gordona Ramsayho Bread Street Kitchen.

Atlantis
Atlantis

Dostat se tam dá jednokolejkou, což se samo o sobě dá považovat za zážitek, protože vyvýšená trať vede přímo středem palmy. Platí tu ale, že z Palmy Palmu neuvidíte. V Atlantisu také žádná vyhlídka není (pokud tedy nemáte výhled z pokoje v hotelu). Jednokolejka stojí 20 AED jedním směrem (nebo 30 zpáteční), jede tam asi 10 minut. Stanice “na začátku Palmy” je kousek od zastávky tramvaje Palm Jumeirah.

Burj Al Arab

Další známá dominanta Dubaje. Sedmihvězdičkový hotel postavený na vlastním umělém ostrově. Má tvar plachty plachetnice a byl navržený jako symbol Dubaje. Na Burj Al Arab je hezký výhled z Madinat Jumeirah, z jednokolejky na Palmě směrem k Atlantisu a opravdu z blízka z Jumeirah Beach Hotelu. A samozřejmě z moře.

Madinat Jumeirah
Madinat Jumeirah

Pokud se chcete podívat dovnitř, nejde to jen tak, potřebujete rezervaci. Nemusí to být hned hotelový pokoj, stačí do restaurace na kafe. Tohle nejdražší kafe mýho života jsem si zatím nedala, ale jednou to určitě udělám. Restaurací je v Burj Al Arab celkem 6. Další možností jak se tam dostat je prohlídka s průvodcem.

Kdybyste se přecijen chtěli v Burj Al Arab ubytovat, pokoje tu stojí cca od 45 tisíc za noc (v létě levnější, ale v létě v Dubaji být nechcete). Nebo můžete aspoň mrknout na fotky interiéru a výhledů.

Madinat Jumeirah

Jedno z mých nejoblíbenějších míst v Dubaji. Je to rezort mezi Palmou a Burj Al Arab, který byl navržený jako arabská vesnice. Je tu kanál s několika mosty, po kterém se můžete projet na tradičních dřevěných abra lodičkách, spoustu obchodů a restuarcí. O vánocích jsou tu trhy. A skrz palmy a přes mosty je krásný výhled na Burj Al Arab, s kterým odtud vede spojení tunelem pod mořským dnem.

Madinat Jumeirah
Madinat Jumeirah

Deira – Staré město

Deira je jedna z nejstarších částí města. Je se na severním břehu Dubajského zálivu a jsou tu k vidění tradiční trhy, muzea a historické památky. Do Deiry se dostanete metrem (s přestupem na zelenou linku), stanice v historické čtvrti Al Fahidi je Al Ghubaiba.

Deira - lodička Abra
Deira – lodička Abra

Pro přeplutí na druhou sranu zálivu (Dubai Creek) se využívají dřevěné lodičky abra, samotná plavba je zážitek. Cesta stojí 1 AED (a když nad tím tak přemýšlím, je to možná jediné místo v Dubaji, kde jsem musela vytáhnout hotovost). Lodičky jezdí celý den, jedna za druhou. Je to z Dubai Old Souq Marine do Deira Old Souq Marine (ta je prakticky přímo před trhy se zlatem a kořením).

  • Herritage Village – rekonstruovaná stará arabská vesnice.
  • Dubai Museum – je v nejstarší budově v Dubaji, v pevnosti Al Fahidi Fort z roku 1787. Je věnováno historii a kultuře Dubaje a proměny původní rybářské osady v současnou moderní metropoli. Vstupné je 3 AED, takže se vyplatí nakouknout i těm, kdo historii a muzea moc nemusí.
  • Gold Souk – trh se zlatem a zlatými šperky. Spice souk – trh s kořením. Obojí je krásné, ale už jsou tu takoví ty klasičtí arabští trhovci, kteří se vás snaží za každou cenu přemluvit vlézt do obchodu, přičichnout ke koření, zkusit si náramek, a tak.

Dubai Marina

Moderní část Dubaje na pobřeží Perského zálivu. Jsou tu vysoké mrakodrapy a hlavně marina, jedna z největších na světě, jak jinak.

Dubai Marina
Dubai Marina
Dubaj - The Walk
Dubaj – The Walk
  • The Walk – promenáda podél moře s obchody a restauracemi.
  • JBR Beach – pláž.
  • Dubai Marina Walk – 7 kilometrů dlouhá promenáda podél vody, pokud toužíte po hezké dlouhé procházce.

Z Dubai Mariny také vyplouvají zážitkové a vyhlídkové plavby jachtami nebo speedboaty. Můžete odtud také dojet lodí až do Deiry, místo abyste jeli nudně metrem.

Dubai Frame

Rámeček. Ten jsem zažila ještě ve výstavbě, je tu teprve od roku 2018. Celá stavba vypadá jako rám obrazu. V jeho horní horizontální části je vyhlídka na Dubaj s prosklenou podlahou. Je to ve 150 metrech a projít po tom a koukat se dolů mi dalo dost zabrat. Ale žádný strach, prosklená je jen středová část podlahy, nemusíte po tom chodit, zbytek je normální. Je odtud vidět Burj Khalifa, Burj Al Arab i Palm Jumeirah.

Dubai Frame
Dubai Frame
Dubai Frame - výhled
Dubai Frame – výhled

Blízké metro je stanice Al Jafiliya, projít se dá skrz pěkný park Zabeel (do toho je vstup 5 AED, funguje na kartičku NOL, jako metro).

Mall of the Emirates

Ještě zmíním jeden obchoďák. Kromě množství obchodů a restaurací je zajímavý hlavně tím, že je tam Ski Dubai, lyžařský areál, kde si můžete zalyžovat na 5 sjezdovkách, z nichž nejdelší má 400 metrů, zatímco tam venku je třeba horko na umření.

Dubai Miracle Garden

Miracle Garden je trochu vzdálenější od centra Dubaje, ale jestli máte víc času a slabost pro květiny, je to hezký způsob, jak strávit odpoledne. Květiny jsou aranžovány do různých vzorů a útvarů, od jednoduchých srdcí a pávů po mlýny, domy a celá městečka. Asi se sluší přihodit varování, že je zároveň to docela kýč. Je to zajímavé, ale neřadím to úplně do must-see aktivit v Dubaji, pokud nejste vysloveně milovník květin (a kýčů).

Dubai Miracle Garden - Houses
Dubai Miracle Garden
Dubai Miracle Garden - Peacocks

Další zážitky v Dubaji

Velbloudí dostihy v Al Marmoum

Nejsou to ty hlavní velké dubajské dostihy, ale zážitek to velký byl. Dostihy jsou v Al Marmoum každý pátek a sobotu, vždy od 7 ráno a pak od 14 odpoledne, celou sezónu (září – duben). Když jsme přijeli na místo, vypadalo to, že se možná žádné dostihy nekonají. Parkoviště bylo prázdné, tribuna taky. Ale najednou jsme se ocitli v místě, kde se velbloudi osedlávají (jestli se tomu tak říká) a za chvíli už jsme pozorovali dostihy, dokonce i z mostku nad startovní čárou.

Velbloudí dostihy
Velbloudí dostihy
Velbloudí dostihy

Výlet jeepem na duny do pouště

V Dubaji existuje spoustu nabídek cestovních agentur s výlety do pouště. Já mám to štěstí, že mám v Dubaji kamarády, co tu bydlí a mají vlastní jeepy, takže jsme takový výlet podnikli několikrát a ve vší parádě, s dlouhou projížďkou po dunách včetně zapadnutí a s večerním grilováním v poušti.

Jeep v poušti
Velbloud v poušti
Zapadnutý jeep

Z Dubaje do Abú Dhabí

Do Abú Dhabí jede z Dubaje pohodlný autobus, cesta netrvá ani dvě hodiny a výlet stojí určitě za to. K vidění je Grand Mosque, Královský palác, Corniche beach, Etihad Towers nebo uměle vytvořený ostrov Yas Island, kde je Ferrari World.

Dubajský luxus

Jestli chcete někde ochutnat trochu luxusu, Dubaj toho nabízí opravdu dost.

Aura Skypool

Tenhle 360° infinity bazén ve výšce 200 metrů jsem vyzkoušela při poslední návštěvě. Ano, je to nejvýše položený infinity pool na světě. V 50. patře Palm Tower na Palm Jumeirah. Dostat se sem dá jednokolejkou co jede k Atlantisu, jen vystoupíte už ve stanici Al Nakheel. Vstup je z St. Regis hotelu – ze stanice metra jsem prošla jsem stejnojmenným obchoďákem, který má v prvním patře průchod do hotelové haly, kterou jsem prošla jakoby ven a hned u východu je recepce Aura Skypool. Je potřeba mít rezervaci, mě se ji nepodařilo online udělat, tak jsem šla na blind a vyšlo to. Vstup je vždy na celý časový slot (6-9, 10-14, 15-19) a je potřeba přijít včas (odejít už kdykoliv).

V Aura Skypool
V Aura Skypool
Drink Aura Skypool

Já si vybrala pozdní odpolední slot. Ceny se liší podle toho, jak dobré lehátko a místo chcete. Na mě bez rezervace zbylo cituji “bohužel už jen místo na baru” (no co už, stejně jsem byla skoro celou dobu v bazénu a navíc to bylo nejlevnější). Bazén vede v kruhu kolem dokola středu, kde je bar a lehátka. Vidíte odtud tak na všechny směry, pod sebou máte Palmu se skvělým výhledem na Atlantis.

Co vidět v Dubaji za jeden den / Stopover v Dubaji

Pokud máte v Dubaji přestup před dalším letem a máte několik hodin času, využijte to a podívejte se do města. Abyste se dostali z letiště ven, musíte projít imigrační kontrolou. Dostanete tu zdarma visa on arrival a taky SIM kartu. Pak už můžete vyrazit do města, taxíkem to bude stát kolem 600 Kč, pokud jste na terminálu 1 nebo 3 a míříte někam, kam jede metro, bude to levnější a ne o moc pomalejší. Co se dá stihnout během 6 a více hodin času?

  • Na vyhlídku a nákupy: Burj Khalifa + Dubajská fontána + Souk Madinat Jumeirah + Dubai Mall. Pokud budete chtít na vyhlídku na Burj Khalifu, udělejte si rezervaci předem na čas a udělejte to jako první bod programu, ať máte jistotu, že si vyhlídku stihnete užít. V Dubai Mallu se dobře najíte, možná uděláte nákupy.
  • K moři: Dubai Marina + The Walk. Na promenádě u pláže je spousta skvělých restaurací.

Pokud přilétáte do Dubaje v noci nebo si zkrátka radši odpočinete než byste prozkoumávali město, můžete využít kabinky Sleep ’n fly Sleep Lounge na terminálu 3. Pro 2 stojí kolem 2800 Kč, pro jednoho kolem 1400 Kč, zabookovat můžete na 6, 8 nebo 10 hodin.

Tipy na cestování nejen do Dubaje

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

5/5 - (2 votes)

Napsat komentář