Dubaj

Znám hodně lidí, kteří říkají, že Dubaj je nudná, není tam nic, co by stálo byť jen za den času. A nechápavě na mě zírají, že jsem tam byla už pětkrát a strávila tam v součtu přes dva měsíce. A pak mám pár kamarádů, kteří v Dubaji žijí, život tam milují a já jim ho tak trošku závidím. 

Pravda je, že Dubaj je jiná. A možná je to skutečně nejkontroverznější turistická destinace, co znám. Mám ráda jet na výlet do města, projít si centrum a hlavní památky křížem krážem. Tak přesně to v Dubaji vlastně není. V Dubaji je sice hodně (většinou spíš moderních) památek, ale jsou od sebe dost daleko. Dokonce jsem se přistihla, že mezi sightseeing aktivity v Dubaji řadím i obchoďák, takže asi tak.

Dubaj se předhání v extrémech a tvoří tu jeden světový rekord za druhým. Někdy mi přijde až odtržená od reality. Ale není to tak zlé, jak to vyzní. Já si Dubaj zamilovala možná právě proto, jak je jiná. 

Kdy jet do Dubaje

Já tam vždy byla v zimě (prosinec, leden, jednou i v listopadu), kdy je tak akorát příjemně teplo, večer už oceníte i lehký svetřík. V létě tam je vedro (i hodně přes 40 °C, což se dá strávit venku jen ve vodě a to mě moc neláká.

Třikrát jsem byla v Dubaji v předvánočním čase a dvakrát z toho i přímo na Štědrý den. Nenechte se zmást, Emiráty jsou sice muslimská země, ale Dubaj je hodně multikulturní, žijí a pracují tu lidé z celého světa, různých náboženských vyznání. Výletem do Dubaje uniknete předvánočnímu shonu i studenému počasí, ale nevyhnete se vánoční výzdobě, potkáte spoustu vánočních stromečků a vánoční falafel (nebo jiné, pro nás netradiční, štědrovečerní jídlo) vám přinese číšník v červené čepičce. A když zatoužíte po vánoční atmosféře ještě víc, můžete zajít i na „klasické“ vánoční trhy a dát si tam svařák.

Cesta do Dubaje

Mezinárodní letiště v Dubaji má 3 terminály. Nízkonákladové společnosti (Smartwings, FlyDubai) přilétají na terminál 2, Emirates na terminál 3. Důležité je to proto, že na terminál 1 a 3 jezdí metro, na terminál 2 ne. 

Pokud přilétáte v noci nebo na dvojku terminál, ideální cesta z letiště je taxíkem. Taxíky jsou v Dubaji levné, nicméně Dubaj je obrovská a letiště od centra daleko. Pokud budete bydlet někde kolem Palmy nebo Dubai Mariny, cesta vás vyjde kolem 100 až 130 dirhamů (AED). Pozor, to je cena za klasické červeno-žluté taxíky, pak jsou tu ještě černé, ty jsou dražší. Hned před východem z letiště je fronta na taxíky. Není čeho se bát, nejsou to pražští taxikáři, takže vás ani nepovozí oklikou, ani nezapnou turbo. Můžete tu využít i Uber, ale věřte nevěřte, Dubai je jedním z míst na světě, kde obyčejné taxíky jsou ještě o kousek levnější než Uber. Doprava taxíkem je tu zkrátka úplně běžná.Z letiště jinak jezdí i autobus, kterým to trvá věčnost a samozřejmě existuje i napůl lowcost varianta „taxíkem na metro“. 

Doprava po Dubaji

Taxíky už jsem zmiňovala. Pokud bydlíte v hotelu, vždycky tam nějaké budou. Pokud budete na jakémkoliv turistickém místě, někde kde jsou restaurace, u výstupu z metra, skoro všude taxíky neustále stojí nebo projíždí a stačí mávnout. Když se ocitnete někde, kde by to neplatilo, taxíka si objednáte přes aplikaci. Buď Uber, který je o fous dražší a nebo si nainstalujte lokální aplikaci Careem

Na delší vzdálenosti je určitě základ metro. V Dubaji jezdí nadzemka, což je mimochodem i pěkný výhled na město. Na jízdu metrem potřebujete kreditní jízdenku (kartičku) NOL, kterou nabijete penězi a při každém průchodu turniketem (resp. při každém výstupu) se vám strhávají. Karta NOL funguje i pro autobusy, tramvaj, water busy a snad i na některá parkoviště. Pořídit si můžete gold class (dražší, první vagon metra, lepší sedačky, prázdnější), red (pokud potřebujete fakt jen pár jízd, jednotlivá jízda je trochu dražší) nebo silver. Silver mi přijde jako nejlepší volba, stojí 25 AED (19 z toho je nabitý kredit). Nabít víc můžete v jakékoliv stanici metra u automatu nebo u okýnka. Podle zón, které projedete stojí jízda 3 – 7,5 AED (nejčastěji zaplatíte 5). 

Hodně lidí si kupuje tu Gold class jako turistickou atrakci. Z prvního vagónu (resp. posledního, podle toho kterým směrem jedete) je fakt pěkný výhled na průjezd městem, vidíte mrakodrapy a samozřejmě i Burj Khalifu. Cena je ale dvojnásobná oproti Silver, záruku, že se dostanete k přednímu okýnku (místo tak pro 3 lidi), stejně jako že si sednete, nemáte a z bočních okýnek jakéhokoliv jiného vagónu je taky hezky vidět.

Mimochodem, pokud jste žena, tak je situace ještě jiná. Na opačném konci vlaku je totiž naopak prostor určený pouze pro ženy (i s dětmi). Je tam sice narváno víc jak v Gold class, ale k tomu výhledu se vždycky nějak dostanete. Pokud jste muž tak na to bacha, pokuta, že jste v prostoru určeném jen ženám je 100 AED.

Burj Khalifa

Nejznámnější z dubajských „nej“. Nejvyšší budova světa Burj Khalifa. Měří 828 metrů. Je z ní krásný výhled široko daleko po celé Dubaji. Výhled je nádherný za světla i za tmy, takže ideální čas na návštěvu je před západem slunce, užít si stmívání, rozsvícenou Dubaj a pak zpátky dolů. Rezervaci je potřeba udělat dopředu na přesný čas (při výběru času je dobré počítat s tím, že i dostat se nahoru nějakou chvíli trvá).
Vyhlídka At the Top je ve 124. patře, jede se tam bleskurychlým výtahem na jehož stěny se promítá video o historii věže.

Dubai Fountain 

Fontána před Dubai Mallem patří k mým nejoblíbenějším místům. Většinu dne je to jen vodní plocha bez fontány, ale i tak je to hodně příjemné místo. Fontána se spouští ve 13 a 13.30 (v pátek ve 13.30 a 14), večer pak po západu slunce v každou půlhodinu až do 23. Tančící fontána je doprovázena hudbou, večer i světelnou show. Je dobré přijít lehce s předstihem, je tam vždycky trochu nával.

Atlantis – The Palm

Atlantis je obrovský hotel na konci uměle postaveného městečka na moři ve tvaru palmy (ano, je to největší uměle vytvořený ostrov na světě). Kromě budovy samotné se tam jezdí koukat i na akvárium a do aquaparku. A je tu také restaurace Gordona Ramsayho Bread Street Kitchen. Dostat se tam dá jednokolejkou, což se samo o sobě dá považovat za zážitek, protože vyvýšená trať vede přímo středem palmy. Platí tu ale, že z Palmy Palmu neuvidíte, vidět je ale třeba z Burj Khalify. V Atlantisu také žádná vyhlídka není (pokud tedy nemáte výhled z pokoje v hotelu). Jednokolejka stojí 20 AED jedním směrem (nebo 30 zpáteční), jede tam asi 10 minut. Stanice “na začátku Palmy” je kousek od zastávky tramvaje Palm Jumeirah.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář