Vánoční Paříž – jaký je Advent a Silvestr v Paříži

Paříž je sama o sobě jedno v nejromantičtějších měst na světě. Vánoční atmosféra toto ještě dokáže umocnit. Bohatě vyzdobené ulice i výlohy, spoustu světýlek a spousty vánočních trhů po celém městě. Paříž se do světel a vánoční výzdoby obléká ještě před začátkem adventu, každoročně koncem listopadu.

Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky a výlety v Paříži.

Vánoce v Tulerijských zahradách
Vánoce v Tulerijských zahradách

Jak strávit advent v Paříži

S plánováním dovolené v Paříži v době Vánoc neotálejte, Vánoce a předvánoční období jsou v Paříži vedle léta nejsilnější sezónou a ceny to šponuje citelně výš. Ideální je řešit to klidně už na jaře, pokud se rozhodujete v říjnu nebo listopadu, už určitě nespekulujte, že seženete levnější letenku nebo levnější ubytování a rezervujte hned, co vám vyhovuje.

Zdůrazňuju, že než v tomto období koupíte letenku, ověřte si, že seženete i vyhovující ubytování (a naopak). Nejlevnější nabídky jsou vybookvané měsíce dopředu. Na druhou stranu já začala plánovat Vánoce v Paříži až v prosinci a taky to šlo.

Tipy na ubytování v Paříži

  • La Bellevue – hezký apartmán i s kuchyní, do centra metrem bez přestupu za 20 minut. Na pařížské poměry za ještě dobrou cenu.

Jak jsou otevřené restuarace a obchody v Paříži o Vánocích a Silvestru

V Paříži se život prakticky nezastavuje. Já měla na Paříž celý seznam podniků, které chci navštívit a ano, některé bohužel zavřené zrovna byly. Ale v okolí bylo vždycky spoustu dalších, které byly otevřené. Na Silvestra ani na Štědrý večer jsem problém neměla (ale v obou případech jsem se šla jen najíst, pro nějaký speciální večer, slavnostní večeři a program nebo speciální místo je určitě na místě mít rezervaci).

Do večera jsou otevřené i boulangerie a patisserie, u těch se zejména na Silvestra večer ještě táhnou dlouhé fronty, Pařížané nakupují čerstvé potraviny na poslední chvíli. Asi nejhorší situace je prvního ledna. Pořád se najíte, ale těch zavřených míst bylo opravdu dost a často i boulangerie.

Vánoční trhy v Paříži

Na  pařížských vánočních trzích  (Marché de Noël) najdete řemeslné produkty, podobně jako všude na světě. Perníky, teplé ponožky, šperky i suvenýry. Prodává se tu provensálský nougat (turecký med), sýry nebo makronky. K pití svařák (vin chaud), punč nebo horkou čokoládu (chocolat chaud).  K jídlu je typická cibulačka, čerstvé ústřice, crêpes, raclette nebo savojský tartiflette (zapečené brambory s cibulí, slaninou a sýrem reblochon). Často je součástí trhů i dětský kolotoč.

  • Marché de Noël de l’Hôtel de Ville – trh před nasvícenou budovou Hôtel de Ville se mi líbí asi ze všech nejvíc
  • Tulerijské zahrady – v okolí “Paris Eye”, až skoro k Place de la Concorde se táhnou velké trhy s možná největší nabídkou různého jídla a pití. Je tu i menší dětské kluziště.
  • pod Eiffelovkou – na konci mostu pont d’Iéna až za roh na horní nábřeží
  • u Notredamu – maličký trh na náměstí René Viviani
  • u kláštera Saint-Germain-des-Prés
  • Montparnasse
  • Trocadéro
  • La Défense
Vánoce na náměstí

Vánoční výzdoba je ale v Paříži doslova všude, vyzdobeno je zvenčí spoustu restaurací a kaváren, vánoční osvětlení se rozsvěcí v mnoha ulicích.

Vánoční Champs-Elysées

Krásně vyzdobená je po celé délce Champs-Elysées. Luxusní obchody jsou dozdobené vánočními světýlky a nazdobenými stromky. Rozhodně doporučuju na procházku po Champs-Elysées vyrazit po západu slunce (pokud tam tedy nechceete zároveň i navštěvovat obchody, to je lepší vyrazit ráno a vyhnout se tak velkým frontám).

Vánoční jídla

Jako předkrm vánoční večeře se podává nejčastěji foie gras nebo ústřice. Před Štědrým dnem často uvidíte venkovní stánky s ústřicemi podobně jako jsou u nás kádě s kapry. Jako hlavní chod se podává krocan nadívaný kaštanovou nádivkou a dezertem je bûche de Noël, vánoční polínko. Je to roláda zdobená do vzhledu dřevěného polínka, nejčastěji tedy s čokoládovým krémem. Prodávají se po 4 nebo 6 porcích nebo i větší, ale dá se sehnat i úplně malé polínko jako zákusek na ochutnání.

Vánoční polínko
Vánoční polínko

Silvestr v Paříži

Na Silvestra je už od odpoledne, až prvního v poledne, metro v Paříži zdarma, turnikety jsou otevřené. Původně jsem myslela, že je to proto, aby se ty obrovské davy mířící do centra nezdržovali cvakáním lístků a nevznikaly tak kolony, ale možná to bude mít co dočinění s tím, že z bezpečnostních důvodů se v noci některé stanice metra uzavřou a kdo by to chtěl platit, když pak musí pěšky. Třeba na lince 1, která projíždí Champs-Elyseés bylo metro uzavřené od Palais Royal až po Porte Maillot, vlak stanicemi jen projížděl.

To hlavní se odehrává u Vítězného oblouku, na který se promítá už před půlnocí světelná show. O půlnoci nad ním vypukne ohňostroj. Na Champs-Elysées tak dorazí několik set tisíc lidí. Davy míří také na Sacre Coeur, odkud sice Eiffelovka ani Vítězný oblouk vidět nejsou, zato je tu celá Paříž jak na dlani. Sacre Coeur je ale poměrně daleko nad centrem a proto odtud přímo velké ohňostroje vidět nejsou.

Nový rok v Paříži

Počínaje novým rokem a prakticky po celý leden ve francouzských patisseriích a boulangeriích uvidíte tříkrálový koláč, Galette des rois. Do tohoto koláče z listového těsta se zapéká figurka, kdo pak po rozkrájení koláče ve svém dílku figurku najde, celý rok nosí korunku (ty koláče se často rovnou prodávají i s papírovými korunkami) a příští rok se postará o nový koláč.

Tipy na cestování nejen do Paříže

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář