Vánoční trhy v Norimberku v roce 2024

Říká se, že jedny z nejkrásnějších vánočních trhů v dojezdové vzdálenosti z Prahy jsou v Norimberku. Uvěřila jsem a vyrazila o adventu do Norimberku. Můj průzkum zatím nebyl tak široký, abych mohla srovnat všechny trhy, ale rozhodně můžu potvrdit, že krásné jsou a vánoční atmosférou člověka rychle naplní. Z Prahy je to jen 300 kilometrů, takže méně než 4 hodiny jízdy autem, trochu déle autobusem nebo vlakem.

Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky a výlety v Norimberku.

Na návštěvu německých adventních trhů v zásadě potřebujete znát jen 3 německá slovíčka: glühwein – svařák, entschuldigen – pardon (že jsem tady v tom obřím davu do vás strčila), danke – díky.

Na trzích najdete všechno možné: vánoční ozdoby, perníčky, čepice a rukavice, hračky, vykrajovátka na cukroví, šperky, dřevěného Louskáčka, skřítky, takové ty skleněné koule co se obrátí a sněží.

Z jídla určitě stojí za pozornost 3 im weckla – 3 nožičky norimberské grilované klobásky v housce, jen tak nebo s hořčicí nebo se zelím. Z klobásového světa určitě nejde přehlídnout půlmetrový frankfurtský párek v bagetce. Ze sladkého tradiční Fränkische Küchle, takový koblížek, buď jen tak s cukrem nebo plněný. A samozřejmě preclíky. S máslem. Všudypřítomný je svařák a vaječný punč.

🏰 Mezi běháním po trzích stihnete v Norimberku i památky.

Christkindlesmarkt – hlavní vánoční trhy

Hlavní norimberský trh, Christkindlesmarkt, je největším vánočním trhem ve střední Evropě. Nachází se na hlavním norimberském náměstí Hauptmarkt, kde je také kostel Frauenkirche a fontána Schöner Brunnen. Desítky stánků jsou tu zastřešené s červenobílým pruhem, což v celkovém pohledu vypadá opravdu krásně. Náměstí je asi 15 minut pěšky od hlavního nádraží (Hauptbahnhof), nejbližší stanice metra je kousek odtud Lorenzkirche.

Je několik možností, jak si prohlédnout trh shora. Úplně nejjednodušší je, když přicházíte na trh, vpravo před vámi je kostel a vlevo celé tržiště, tak v tom rohu je restaurace Alex Nürnberg s terasou. Stačí vyjít po schodech, nahoře už máte náměstí jako na dlani. Do restaurace ani nevstoupíte a personál tam nijak nebojuje s tím, že tam tolik lidí chodí na výhled a ne do restaurace. Samozřejmě si ale můžete něco dát i tam na terase.

Druhá možnost je hned přes ulici (u stejného rohu náměstí po pravé straně, kostel před vámi) zmrzlinárna Buonissimo. Ta během zimního období není zmrzlinárnou, ale svařákárnou. Svařák si tu můžete dát v prvním patře, kde je také výlez ven na ochoz se sedátky, kde můžete v klidu posedět, popíjet svařák a sledovat hemžení na náměstí.

I kostel Frauenkirche má vyhlídku na náměstí, vstup je zdarma, jen o adventních víkendech tam bývá celkem slušná fronta. Pokud tam budete v poledne, je lepší stát venku, každý den tam totiž proběhne orloj.

Markt der Partnerstadt – mezinárodní vánoční trhy

Hned za náměstím s hlavním trhem, směrem k hradu, je na Rathausplatz (radniční náměstí) mnohem menší trh “partnerských měst”, kde jsou stánky zaměřené na výrobky (někdy věci, někdy jídlo) z různých koutů světa, co stánek, to jiné zahraniční město. Od Itálie, přes Makedonii až po Srí Lanku.

Kinder Christkindlesmarkt – dětské vánoční trhy

Kousek od hlavního trhu ja také dětský trh, který je zaměřený hlavně na zábavu pro děti. Kromě různých kolotočů je tu k dostání třeba i dětský punč.

Weihnachtsmarkt Fürth – vánoční trhy ve Fürthu

Fürth je bavorské město na západ od Norimberku a má také vlastní trhy. Při jednodenní návštěvě Norimberku je to možná zbytečně na sílu, ale pokud se zdržíte třeba celý víkend, návštívit i trhy ve Fürthu doporučuju. Není to vůbec daleko, obě města totiž spojuje místní metro, cesta (Lorenzkirche – Fürth) trvá jen 16 minut, trh je pár minut od zastávky.

Zmiňuju ho proto, že mi přišlo zajímavé, že je zase trochu jiný. Je řemeslněji zaměřený, vypadá trochu jako ze středověku a lidé se tu ohřívají u ohně. Je mnohem menší než v Norimberku a je tu také podstatně menší dav. Pro děti tu jezdí malé kolečko vláček.

Tipy na cestování nejen do Norimberku

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář