Nejkrásnější řecké ostrovy: kam na dovolenou

Řecko je krásná země a přestože pevninské Řecko tvoří asi 80 % země, jsou to právě ostrovy, které jsou oblíbeným turistickým cílem. Řecké ostrovy nabízí nádherné pláže, krajinu a tisíce dechberoucích výhledů a západů slunce. Typické bílé domečky a pestrá řecká gastronomie.

Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky a výlety a projížďky lodí na Řeckých ostrovech.

Skupiny řeckých ostrovů

Řecko má více než 6 tisíc ostrovů, ale jen 227 je obydlených. Některé z neobydlených jsou příliš malé, jsou to spíš skalnaté výběžky. Některé nemají dostatek přírodních zdrojů, aby se tam dalo žít. Na některých jsou prázdninové domy nebo jsou “v soukromém vlastnictví”. A další ostrovy, i když nejsou obydlené, jsou dostupné pro turisty. Většinou jsou v blízkosti obydlených ostrovů a mají krásné pláže nebo jiné přírodní úkazy, jako třeba sopky, kvůli kterým jsou pro návštěvníky lákavé.

 • Kyklady – ostrovy v jižní části Egejského moře a tvoří kruh (Kyklos) kolem posvátného ostrova Délos. Je to jedna z turisticky nejzajímavějších oblastí Řecka, ostrovy jsou známé bílými domy. Patří sem Mykonos plný nočního života, Santorini s vulkanickou krajinou, největší ostrov Kyklád Naxos, skalnatý ostrov s barevnými plážemi Milos a také ostrovy Paros, Tinos a Saros.
 • Dodekany – Dodekánské ostrovy jsou v jihovýchodním Egejském moři, blízko tureckého pobřeží. Na těchto ostrovech najdete nejvíce historických památek a kulturních tradic. Největším ostrovem je Rhodos, patří sem i oblíbený Kos a také ostrovy Patmos, Karpathos, Leros a Symi.
 • Jónské ostrovy – ostrovy v Jónském moři, na západní straně Řecka. Na rozdíl od skalnatých ostrovů v Egejském moři jsou Jónské ostrovy zelenější. Patří sem Korfu, Zakynthos, Kefalonie, Lefkada, Ithaka, Paxoi a Antipaxoi.
 • Severní egejské ostrovy – severní část Egejského moře mezi Řeckem a Tureckem. Jsou to méně turistické ostrovy, autentičtější Řecko. Je tu Lesbos, Chios, Samos, Ikaria a Limnos.
 • Sporady – v severovýchodní části Egejského moře jsou méně turistické, ale překrásné ostrovy Skiathos, Skopelos, známý z filmu Mamma Mia, Alonissos a Skyros.
 • Saronické ostrovy – ostrovy v Saronickém zálivu. Ten je mezi pevninským Řeckem a poloostrovem Peloponés. Jsou blízko Aténám a Řekům slouží i pro víkendové pobyty. Jsou tu Aegina, Poros, Hydra, Spetses a Agistri.
 • Samostatné ostrovy – některé ostrovy nikam nepatří, každý je jedinečný. Jsou jimi dva největší řecké ostrovy Kréta a Euboia. Druhý největší ostrov Euboia pro nás není tolik známý, protože není tolik turistický, respektive se orientuje na domácí turismus, zejména z Atén, odkud je dobře přístupný autem přes úzký průliv mezi ostrovem a pevninou, po Euripově mostě.
Oia na útesu v Santorini
Oia na útesu v Santorini

Jak se dostat na řecké ostrovy

Hodně řeckých ostrovů má své letiště. Přímé lety z Prahy jsou na Korfu, Krétu a Rhodos. Z Vídně navíc i na Santorini, Mykonos, Kos, Zakynthos, Kefalonii a některé další. Jinak se dá letět i s přestupem, obvykle přes Atény.

Další možností je doprava lodí, zejména pokud se týká ostrovů v blízkosti Atén, Kyklád. Korfu je dostupné lodí z Albánie a Itálie. Rhodos je dostupný z tureckého Fethye.

Island hopping z Atén

“Skákání z ostrova na ostrov” je v Řecku oblíbené, je tu hodně ostrovů, co jsou blízko u sebe a tak se dá poznat rychle více míst. Nejpříhodnější jsou pro to Kyklády, v blízkosti Atén je 220 ostrovů. Mezi ostrovy se cestuje trajektem. Spojení vyhledáte na webu ferryhopper.com.

Nej řeckých ostrovů

 • největšíKréta, díky své rozloze se může pyšnit také velmi rozmanitou krajinou,
 • nejoblíbenější – turisticky nejpopulárnější je Santorini, hlavně kvůli dechberoucím výhledům a vulkanickému prostředí, zároveň je asi i nejromantičtějším ostrovem s kránsými západy slunce,
 • nejzelenější – bohaté lesy a spousta zeleně, to je Korfu,
 • historicky nejzajímavější – starověké památky a středověké město Rhodos je na seznamu Unesco,
 • nejkrásnější pláže – to se říká o ostrovu Zakynthos,
 • nejodlehlejší – ostrov Gavdos, který je zároveň nejjižnějším bodem Evropy je ještě kus na jih od Kréty,
 • nejluxusnější – množství luxusních resortů je na ostrově Mykonos, který je zároveň častým dovolenkovým útočištěm celebrit.

Kam na dovolenou na řecké ostrovy

Korfu

Korfu leží kousek od jižní Albánie, tak blízko, že je odtud vidět. Jezdí sem i trajekty ze Sarande. Je to nejbližší z oblíbených řeckých ostrovů k Česku a létají sem přímé lety z Prahy, takže ideál. Ostrov je velký tak akorát na týdenní roadtrip.

Historické město Korfu je zapsané na seznamu Unesco.

Korfu
Korfu

Rhodos

Staré město Rhodos je jedno z nějlépe zachovaných středověkých měst v Evropě a je také zapsáno do Unesco. Jsou tu malebné vesničky s bílými domy a krásným výhledem jako Lindos nebo Monolithos s pevností na vrcholu kopce. Rhodos má nádherné pláže jako pláž Tsambika nebo zátoka Anthony Quinn Bay, oblíbená na šnorchlování.

U vesnice Kremasti v severní části ostrova je údolí motýlů kde v létě najdete tisíce motýlů.

Rhodos - delfíni
Rhodos – delfíni

Kréta

Největší řecký ostrov má hodně co nabídnout. Má dvě letiště – Chania (CHQ) a Heraklion (HER), jsou asi 2 hodiny autem od sebe. Heraklion je hlavní město Kréty a je tu benátská pevnost Koules, kousek od města je také archeologické naleziště Knossos s bývalým Minojským palácem.

Samarijská soutěska je nejdelší v Evropě, nabízí nezapomenutelný trek plný nádherných výhledů. Na Krétě je kromě mnoha krásných pláží také pláž Elafonissi s růžovým pískem.

Kréta - pevnost v Heraklionu
Kréta – pevnost v Heraklionu

Zakynthos

Zakynthos je proslulý nádhernými plážemi, jako je Navagio, známá vrakem lodi, a chráněnými oblastmi pro mořské želvy Caretta caretta. Ty kladou vejce hlavně na pláži Gerakas. Známé jsou také Modré jeskyně, geologické formace podél pobřeží ostrova, kde má voda uvnitř modré a fialové odlesky.

Najdete tu spoustu byzanstkých kostelů a tradničních vesniček jako Bochali, Volimes a Keri.

Kefalonie

Největší z Jónských ostrovů. Létá se sem na Kefalonia International Airport (EFL). Je tu krásná podzemní jezerní jeskyně Melissani s modrou a zelenou vodou, přístupná lodí. Sluneční světlo pronikající skrze otevřený strop jeskyně tvoří kouzelný pohled. Je tu také jedna z nejznámějších a nejkrásnějších pláží v Řecku, Myrtos.

Národní park Mount Ainos s nejvyšším vrcholem ostrova Enos poskytuje nádherné výhledy. Tradiční řecké vesničky Fiskardo a Assos jsou známé barevnými domy a benátskou architekturou. Za pozornost stojí i lokální sýr Kefalotyri.

Kefalonie - most v Argostoli
Kefalonie – most v Argostoli

Santorini

Santorini je místo ikonických západů slunce, typické pro romantické pobyty. Zásnuby a svatební cesty se tu odehrávají jak na běžícím pásu. Bílé domky s modrými střechami ve městech Oia a Fira, která jsou vysoko v útesu a nabízejí jednak krásný výhled do moře a jednak spoustu malých restaurací, barů a hotýlků v terasách. Je to extrémně turistické místo, ale je krásné.

Santorini je ve vulkanické oblasti, takže má i černé pláže. Přímo naproti městečku Fira je kousek před Santorini neobydlený ostrůvek Nea Kameni s aktivní sopkou, je oblíbený pro výlety.

Modré střechy na Santorini
Modré střechy na Santorini

Mykonos

V hlavním městě Chora jsou známé větrné mlýny, jsou tu bílé domečky, úzké spletité uličky a bary doslova na pobřeží (se sezením tak blízko, že na vás moře narážející na domky bude cákat). Je to tu hodně drahé, ale dát si tu koktejl za to stojí.

Jsou tu krásné pláže jako Psarou, Elia, a Paradise Beach.

Nedaleko Mykonosu se navíc nachází ostrov Delos, jeden z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v Řecku.

Mlýny na Mykonosu
Mlýny na Mykonosu

Co ochutnat na řeckých ostrovech

Řecká kuchyně je rozmanitá. Samozřejmostí je řecký salát – čerstvá zelenina, olivy, koření, olivový olej a sýr feta. V horkém řeckém počasí na něj dostanou chuť i zapřísahlí masožravci. Všudypřítomný doplněk jídla nebo předkrom: pita chleba a tzatziki (řecký jogurt s okurkou). Rychlé jídlo do ruky je gyros (maso se zeleninou v pitě). Souvlaki jsou jednoduché kuřecí špízy a moussaka je výborné zapečené maso s bramborami, rajčaty, lilkem a bešamelem. A samozřejmě, na ostrovech je nepřeberné množství ryb.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář