Split: co vidět u Jaderského moře

Split je druhé největší město v Chorvatsku (po Záhřebu) a druhý největší přístav (po Rijece). Leží na pobřeží Jaderského moře a je výchozím bodem pro cestování po ostrovech v regionu Dalmácie, ale i pro plavby do Itálie na protějším pobřeží. Kvůli tomu je to turisticky hodně exponované město a je to znát v cenách, ale taky v úrovni gastronomie, skvělých moderních restaurací je tu opravdu hodně. Split je ale také historické město, má krásnou architekturu a významné památky. Přijde mi to i jako dobrá základna pro digitální nomádství.

Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky a výlety ve Splitu.

Jak se dostat do Splitu

Hodně Čechů míří do Chorvatska autem. Z Prahy je to do Splitu asi 11 hodin, z Brna asi 9. Vzhledem k ideální možnosti navštívit spoustu okolních ostrovů bych skoro řekla, že je lepší tu auto nemít.

V sezóně sem se dá jet nočním vlakem Regiojetu do Rijeky (z Prahy asi 18 hodin) a odtud autobusem. V sezóně je sem také přímý letecký spoj z Prahy od Croatia Airlines nebo z Vídně s WizzAir.

Katedrála přes palmy z promenády
Katedrála přes palmy z promenády

Kde se ve Splitu ubytovat

Pokud jedete za pobytem na pláži, bude lepší se ubytovat mimo centrum Splitu, v oblasti Bačvice. Je to od přístavu na opačnou stranu než je centrum Splitu, takže na výlet do centra to budete mít dál (možná nejlépe autobusem), ale do přístavu na případné výlety je to zhruba stejně daleko jako z centra.

Druhou možností je přímo centrum a okolí, pokud si chcete zároveň užívat i městský život a gastronomii a za plážemi si zajedete na okolní ostrovy.

Pobřeží a promenáda Riva
Pobřeží a promenáda Riva (vzadu poloostrov Marjan)

Co ve Splitu vidět

S trochou štěstí budete mít možnost zažít tu atmosféru starého Říma a potkat některý z průvodů “římských vojáků a gladiátorů” v dobových kostýmech, kteří jsou součástí kulturních a historických rekonstrukcí.

Římští bojovníci v centru Splitu
Římští bojovníci v centru Splitu

Diokleciánův palác

Tento palác si nechal postavit římský císař Dioklecián na přelomu 3. a 4. století jako své sídlo na důchod. Zajímavostí je i to, že se jako jeden z mála římských císařů svého důchodu opravdu dožil. Půdorys paláce připomíná římský vojenský tábor a Zlatá brána, hlavní vstup do paláce je jedním z dnešních hlavních vstupů do historického centra města.

Diokleciánův palác
Diokleciánův palác

Jednou z velkých atrakcí je tu Vestibul, kruhová otevřená přesíň v Diokleciánově paláci. Původně byl určen jako impozantní vstupní hala poblíž hlavního vstupu do císařských komnat. Nahoru na otevřenou kopuli (díru ve stropě) se dá za 1 eur vylézt po schodech a je odtud výhled na katedrálu i město. Zespoda je zase výhled na nebe.

Katedrála sv. Domnia
Katedrála sv. Domnia
Vestibul zespoda
Vestibul zespoda
Vestibul a katedrála
Vestibul a katedrála

Na centrálním náměstí Peristyl se konají kulturní akce. Je tu také systém podzemních chodeb a místností, Podrum, které byly kdysi používány jako sklepy a skladiště. Dnes jsou přístupné veřejnosti a bývají tu trhy a výstavy.

Poblíž severního vchodu do Diokleciánova paláce stojí socha biskupa Řehoře Ninského (Grgura Ninskog). Jeho palec u nohy tu turisti hladí, aby se jim splnila všechna přání a měli šťastný život.

Hradby Splitu ze severní strany města
Hradby Splitu
Socha Biskupa Řehoře NInského
Socha Biskupa Řehoře NInského
Hradby Splitu ze severní strany města
Hradby Splitu ze severní strany města

Katedrála Svatého Domnia

Původně mauzoleum císaře Diokleciána, později přestavěné a rozšířené do dnešní podoby katedrály. Nejvýznamnější částí katedrály je zvonice, která je otevřena pro veřejnost a odkud je krásný výhled na město a okolí.

Výhled ze zvonice na město
Výhled ze zvonice na město

Promenáda Riva

Široká promenáda vede z jedné strany podél pobřeží, z druhé lemuje křídlo Diokleciánova paláce. V téhle části města to žije od rána do noci, je tu spousta restaurací, barů a kaváren. Gastronomicky mě tu nic nezaujalo, je to spíš dost turistické. Ale jsou tu také střešní bary, z kterých je pěkný výhled na město a ten předražený drink za to stojí.

Promenáda Riva
Promenáda Riva

Park Marjan

Park Marjan bývá označovaný jako “plíce Splitu”. Je to obrovský lesový park na poloostrově Marjan. V parku je řada stezek, kapliček a starých kostelů, vyhlídek a odpočinkových míst. Jednou z hlavních atrakcí parku je vyhlídka Vidilica, odkud se nabízí panoramatický výhled na Split a okolní ostrovy.

Kam na výlet ze Splitu

Split má velký přístav a v něm spoustu lodí a trajektů. Najdete tu okružní plavby, island hopping s výletem třba na 3 ostrovy za den. Pokud ale nechcete vyloženě vidět co nejvíc za co nejkratší chvíli a volit okružní plavby, je lepší vybrat si jeden ostrov a přemístit se na něj běžnou linkou.

Ostrovů je kolem hodně. Například Šolta, kde je pod vodou starý vrak lodi, Brač nebo Vis. Za mě je nejhezčí Hvar a na něm město Hvar a Stari Grad (každé má svůj přístav) a pak trochu vzdálenější Korčula.

Hvar

Hvar bývá označovaný za jeden z nejkrásnějších ostrovů na Jadranu, město Hvar je známé pro impozantní architekturu. Dominantou města je Hvarská pevnost Španjola, která nabízí výhled naměsto i okolní ostrovy. Katedrála svatého Štěpána má bohatě zdobené interiéry a velký zvon. Hvarské náměstí je jedno z největších a nejkrásnějších v Dalmácii. Město je plné zachovaných renesančních a barokních paláců, svědčících o jeho bohaté minulosti.

Hvar
Hvar

Ostrov Hvar je známý také pro svá levandulová pole, která jsou v plném květu během června a července, radost pohledět.

Stari Grad

Jedno z nejstarších měst v Evropě. Je to malé městečko na severní straně ostrova (blíže k pevninskému Chorvatsku). Historické centrum je plné úzkých kamenných uliček se starobylými domy. Je tu pevnost a zámek Tvrdalj, s rybníkem a zahradami. Je to podstatně klidnější, méně navštěvované místo, které ale nabízí autentický chorvatský zážitek.

Stari grad - přístavní molo
Stari grad – přístavní molo

Korčula

Korčula je jedním z nejzelenějších ostrovů v Jadranském moři, nachází se v Jižní Dalmácii a je domnělým rodištěm benátského kupce a cestovatele Marca Pola. Impozantní hradby můžou snadno konkurovat těm v Dubrovníku. Ostrov nabízí nádherné pláže a tiché zátoky s čistou a průzračnou vodou, ideální pro šnorchlování.

Korčula je známá také tradičním mečovým tancem Moreska, který tu můžete vidět při slavnostních příležitostech a oslavách.

Korčula z moře
Korčula – pohled z moře

Trogir

Trogir není ostrov, je to město na pobřeží, takže se sem můžete dostat jak po moři, tak po pevnině (asi půl hodiny autem po pobřeží). Je to staré město zapsané v Unesco se zachovanou středověkou kamennou architekturou a malebnými uličkami. Přezdívá se mu “muzem ve městě“. Nejvýznamnější stavbou je tu Katedrála svatého Lovra z 13. století. Dominantou města je stará pevnost Kamerlengo, odkud je krásný výhled na město i pobřeží.

Trogir - pohled na město
Trogir – pohled na město

Mostar

Pokud se vám Dalmácie okouká, můžete vyrazit za hranice s Bosnou a Hercegovinou, do města Mostar. Autem je to něco přes 2 hodiny. Mostar proslavil jeho most, který spojuje oba břehy řeky Neretvy, který byl během války zničený, ale později znovu obnovený a nyní je na seznamu Unesco. Most je kromě toho známý i tradičními skoky do vody. Kromě toho ve městě můžete navštívit tradiční trhy se šperky, keramikou a tkaninami.

Co ochutnat ve Splitu

Ve Splitu můžete ochutnat širokou škálu tradičních dalmatských a chorvatských specialit. Vzhledem k přímořské poloze je tu spoustu ryb a mořských plodů. Typickým dalmatským jídlem je pašticada, pomalu vařené hovězí v omáčce, podávané s gnocchi. Brudet je rybí guláš, často s polentou. Soparnik je dalmatský zeleninový koláč plněný zeleninou (mangoldem), cibulí a česnekem, pečený na dřevěném uhlí. Tradiční dalmatské sladké pečivo je cukarini, jen s těsta s chutí citronové kůry, často ve tvaru kroužků nebo rohlíčků.

Split ale nenabízí jen tradiční lokální gastronomii, ale i moderní světovou kuchyni. Musím se přiznat, že po měsíci na balkánské kuchyni jsem tu dala přednost právě moderní gastronomii.

Kam na jídlo ve Splitu

Podnik, který mě praštil do očí, už když jsem šla kolem, je Bokeria Kitchen & Wine. Je tu krásný interiér, mají tu vybraná lokální vína, koktejly a moderně pojaté tapas. Ty jsem si dala přímo na baru, takové podniky mám ráda. Riskla jsem i restauraci Bepa! přímo na náměstí Narodni Trg v historickém centru, s hezkým sezením na zahrádce i dobrým jídlem.

V Uje Restaurant dělají tradiční jídla, měla jsem tu pašticadu. A konečně, navštívila jsem i koktejlový bar Noor Fine Spirits & Cocktails.

Úplně tradiční restaurace balkánského typu, spíš až streetfood barbecue, je Kantun Paulina. Na kafe jsem si zaskočila do D16 Coffee, dalo se tam i pracovat. Nějaký čas jsem strávila i na promenádě na rooftopu Roof 68, jídlo nevím, ale prostředí a výhled moc pěkný.

Tipy na cestování nejen do Splitu

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář