Mallorca: co vidět a co zažít na největším španělském ostrově

Přijde mi, že hodně cestovatelů Mallorcou tak trochu opovrhuje a má ji zařazenou jako turistickou destinaci kde jsou jen resorty, kam se lidi vyvalí na pláž a nic víc. Taky jsem to tak dlouho měla. Jenže taková Mallorca vůbec není. Strávila jsem tu měsíc a Mallorca si mě získala. Turistů sem sice opravdu jezdí hodně a některé pláže jsou obsypané hotelovými komplexy. Ale to je jen část ostrova. Jinak jsou to nádherná španělská městečka, hory, hrady, příroda i městský život v Palmě.

Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky a výlety na Mallorce.

Kde je Mallorca

Mallorca je největší ostrov ve Španělsku, patří mezi Baleárské ostrovy, které jsou ve Středozemním moři. Mallorca leží mezi ostrovy Ibizou a Menorcou, asi 200 km od španělského pobřeží, na východ od Valencie a na jih od Barcelony. Na jih od Mallorky už je Alžír.

Kdy jet na Mallorcu

Mallorca je samozřejmě oblíbenou letní destinací se vším, co to obnáší. Je tam fakt hodně turistů. Pokud teda nemusíte využít pro návštěvu Mallorky letní dovolenou, je lepší jet tam kdykoliv jindy. Co se týká teplého počasí na koupání, tak to bude od května do října.

Pokud vám nejde vysloveně o koupání v moři a vodní sporty, ale spíš o krásy přírody a nebo o treky a cyklistiku, tak je Mallorca krásná i v ostatních měsících, je tu 300 slunečných dní v roce, takže i když nebude vedro, bude hezké počasí. Já byla v dubnu a bylo to přes den na tričko a otužilejší koupání. I v prosinci je tu ale teplota průměrně okolo 17ºC.

Mallorca: Caja Estreta
Caja Estreta

Jak se dostat na Mallorcu

Mallorca má své letiště Palma de Mallorca (PMI). Let z Prahy sem trvá 2 a půl hodiny a létají sem nízkonákladovky Ryanair nebo EasyJet, takže letenka se dá pořídit úplně běžně kolem 2,5 tisíc, často i za méně.

Z Valencie a Barcelony se sem dá přijet i trajektem, cesta trvá kolem 7 hodin. Takže pokud třeba zvažujete roadtrip do Španělska, tak i cesta na Mallorcu může být ve hře.

Kde se na Mallorce ubytovat

Mallorca je celkem drahá i na Španělsko. Mluvím tedy hlavně o ubytování. Na Mallorce se dají pronajmout i krásné vily, pokud jedete ve více lidech a budete mít k dispozici auto, cenově to vychází skvěle. My bydleli v šesti lidech v krásné vile nedaleko Alcudia za méně než 500 za noc pro jednoho.

Port de Pollença nebo Alcudia na severu ostrova nebo Cala d’Or na jihu mají hezké pláže a klidnější atmosféru. Pro živější a městský život bych volila Palma de Mallorca nebo Magaluf. Krásné městečko a zároveň dobrý výchozí bod pro výlety po severní části ostrova je Sollér.

Doprava a jak po Mallorce cestovat

Z letiště Palma de Mallorca se do centra Palmy dostanete asi za 20 minut autobusem A1. Jezdí každou chvíli, stojí 5 eur a lístek se dá koupit u řidiče.

Mallorca má bohatou síť autobusů, takže se dostanete prakticky kamkoliv. Většinu času na Mallorce jsem strávila bez auta a bylo to v pohodě.

Auto je ale každopádně nejlepší, pokud chcete po ostrově cestovat a to chcete, protože je tu toho hodně co musíte vidět. Pokud nepřijedete vlastním autem na trajektu, tak nejlépe rezervovat si auto v půjčovně na letišti.

Dopravovat se můžete i lodí a to nejen na okolní ostrovy Ibiza a Menorca, ale také meziměstsky Pollensa – Formentor nebo Port Sollér – Sa Calobra.

Silnice na Mallorce
Silnice na Mallorce

Kam se podívat na Mallorce

Na Mallorce je toho k vidění hodně, ale vlastně je docela maličká. Objet jí celou nejkratší trasou může být zhruba kolem 300 kilometrů. Problém je, že nejkratší cestou to úplně nejde protože každou chvíli je něco, kam budete chtít zajet, odbočit a zastavit na koupačku nebo na vyhlídku.

Mallorca je mimochodem plná citrónovníků, právě v dubnu kdy jsem tu byla citróny dozrávají a musím říct, že za celý měsíc mě stromy a aleje obsypané žlutými citrony nepřestávaly vyrážet dech.

Palma de Mallorca

Palma de Mallorca je hlavním městem Mallorky a její dominantou je nepřehlédnutelná gotická katedrála La Seu. Kromě toho je tu k vidělní velké náměstí Plaza Mayor, hrad Bellver a palác Almudaina. V Palmě je také přístav velkých lodí. Palma je moderní španělské město, je tu spoustu dobrých kaváren a restaurací. Jsou tu také dva trhy, Santa Catalina a Oliver.

Palma de Mallorca: katedrála La Seu
Palma de Mallorca: katedrála La Seu

Valldemossa

Valldemossa je krásné historické městečko s klášterem Cartuja, kde žil skladatel Frédéric Chopin. Jsou odtud krásné výhledy do okolí. Městečko je zajímavé úzkými uličkami s kamennými domy, spoustou rostlin a květináčů.

Když už budete ve Valldemosse, „povinností“ je ochutnat coca de patata, což je takový lokální sladký koblížek.

Mallorca: Ulice ve Valldemossa
Ulice ve Valldemossa

Sóller a Port de Sóller

Sóller je malé městečko v západní části Mallorky. Je to turisticky asi nejoblíbenější město, málokdo ho na Mallorce vynechá, ale možná se pletu, protože je tu zároveň celkem klid a taková hezká venkovská atmosféra. Na hlavním náměstí je kostel Sant Bartomeu.

Městečko Sóller je také známé pro svou úzkou železniční trať, která spojuje Sóller s přístavem v Port de Sóller. Trať byla postavena na začátku 20. století a je stále v provozu jako historická železnice. Svézt se můžete z centra, jízda stojí 7 eur. Pokud zážitek vláčku radši vynecháte a ušetříte, autobusem č. 204 je to za 3 eura. Jízda trvá asi 25 minut.

Mallorca: Vláček v Port de Sóller
Vláček v Port de Sóller

V Sólerru se mi líbila Sa Botiga de sa Plaça, malý obchůdek s lokálními potravinami a malou zahrádkou s pár stolky, kde můžete rovnou i ochutnávat.

Mallorca: Náměstí v Sólleru
Náměstí v Sólleru

Cap de Formentor

Polosotrov na severu Mallorky je známý svými dramatickými útesy a nádhernými výhledy na moře. Maják na Cap de Formentor je kromě katedrály v Palmě asi nejikoničtější obrázek Mallorky.

Mallorca: Cap de Formentor
Cap de Formentor

Banyalbufar

Malé městečko je známé svými tisíciletými terasovitými vinicemi vybudované pro pěstování vína Malvasia. Je to spíš na krátkou zastávku na ty výhledy. My si tu dali paellu s mořskými plody v restauraci Son Tomàs, z které je výhled na terasy.

Mallorca: Terasy v Banyalbufar
Terasy v Banyalbufar

Alcudia

Alcudia je historické město s hradem co má dobře zachovalé středověké hradby, po kterých se můžete projít kolem dokola. Uvnitř je krásné městečko.

U Alcúdia, v Port de Alcúdia jsou pláže vhodné jak pro rodinnou dovolenou tak pro kite surfing.

Mallorca: Hradby v Alcudia
Hradby v Alcudia

Petra

Pochopím, když vám Petra nebude připadat dost zajímavá pro návštěvu, ale já musela. Moje město. Náhodou ale je fakt pěkné, i když turisti sem moc nejezdí, je ve vnitrozemí, skoro ve středu Mallorky. Je tu velký kostel Sant Pere de Petra a výjimečně krásný hřbitov (já vím, taky divná turistická atrakce, ale pěkný to je).

Mallorca: Hřbitov v Petře
Mallorca: Hřbitov v Petře

Petra je nicméně známá jako rodiště svatého Junipera, zakladatele františkánského řádu. Ten tu má i muzeum Casa Museu de Fra Juníper Serra.

Mallorca: Petra v Petře
Mallorca: Petra v Petře

Alaró

Alaró je městečko na úpatí pohoří Tramuntana, proslulé svým hradem, Castell d’Alaró, který nabízí úchvatné výhledy na okolní krajinu. Oblast je ideální pro turistiku a cyklistiku, s mnoha stezkami vedoucími k vrcholům hor.

Mallorca: Výhled z hradu Alaró
Výhled z hradu Alaró

Cesta z centra města na hrad je celkem pohodová procházka, asi 8 km s převýšením 552 m, prakticky celá cesta do mírného kopce. Cestou jsou krásné výhledy, několikrát jsem potkala ovečky, v půlce cesty je i restaurace a parkoviště. Nahoře super výhled a stáje s pár oslíky.

Mallorca: Oslík u hradu Alaró
Oslík u hradu Alaró

Nejlepší pláže na Mallorce

Mallorca je pověstná svými nádhernými plážemi, pobřeží nabízí kromě klidného odpočinku i místa na šnorchlování nebo potápění.

  • Es Trenc – nejznámnější pláží je Es Trenc na jihu ostrova. Má jemný bílý písek a průzračně tyrkysovou vodu. Je součástí přírodní rezervace, takže tu nejsou žádná lehátka ani občerstvení.
  • Playa de Muro – největší pláž Mallorky je v zálivu Alcúdia. Tady jsou naopak veškeré služby včetně možnosti vodních sportů.
Mallorca: Platja de Muro
Platja de Muro
  • Cala Millor – populární pláž s dlouhou promenádou na východním pobřeží mezi Cala Millor a Cala Bona.
  • Playa de Formentor – na severu ostrova, je obklopená borovicemi a horami. Tato úzká pláž je známá svým bílým pískem a pozvolným vstupem do vody, což ji činí ideální pro koupání a vodní sporty. Dostupná je jak autem, tak lodí z Puerto de Pollensa.
  • Sa Calobra – je známá dramatickým okolím s útesy. Pláž je kamenitá a dá se k ní dostat jen přes dlouhý tunel, ale stojí to za to!
  • Son Serra de Marina – pláž na severu ostrova oblíbená mezi surfaři díky větším vlnám. Je obklopená horami a nabízí nádherné výhledy.
  • Cala Llombards – malebná pláž na jihovýchodě.
Mallorca: Cala Figuera
Cala Figuera

Co dělat na Mallorce

Kromě válení na pláži, roadtripu kolem celé Mallorky a ochutnávíní skvělého španělského jídla je Mallorca skvělé místo i pro milovníky pěší turistiky, cyklistiky, kite surfingu a nebo vína.

GR-221

GR-221, známá také jako Ruta de Pedra en Sec, je dálková turistická stezka na Mallorce, která měří přibližně 120-130 km a prochází pohořím Serra de Tramuntana, které je zapsáno na seznamu světového dědictví Unesco. Trasa začíná v Sant Elm a končí v Port de Pollença. Trek obvykle trvá 6-8 dní a zahrnuje převýšení kolem 5000 m, což z něj činí středně náročnou trasu vhodnou pro začátečníky i zkušené turisty.

Mallorca: Serra de Tramuntana
Serra de Tramuntana

Na trase je 7 refugí, kde je možné se ubytovat, na některých úsecích je možné doplnit vodu. Doporučuje se plánovat trek mimo léto, spíš na březen, duben nebo říjen, listopad, kdy jsou příjemnější teploty.

Co na cestě uvidíte? Cesta začíná na západním cípu Mallorky v Sant Elm, kde jsou krásné pláže a výhledy na moře. Na trase je vyhlídka na ostrov Sa Dragonera a dál vede přes městečka Sollér a Deià. Kousek od trasy je Puig Major, nejvyšší hora Mallorky. Z vrcholu jsou úchvatné výhledy na celé pohoří Serra de Tramuntana. Konec je v městečku Pollença na východě Mallorky.

Mallorca: Sochy v Pollença
Mallorca: Sochy v Pollença

Cyklistika na Mallorce

Mallorca má krásné výhledy a kvalitní silnice, proto je rájem pro silniční cyklistiku. Nabízí jak pobřežní cesty, tak náročnější horské stezky. Zároveň je tu spoustu půjčoven jak pro silniční, tak pro horská kola.

Silnice ke Cap de Formentor
Silnice ke Cap de Formentor

Vinařství

Mallorca má bohatou vinařskou tradici, která se datuje až do starověku. Pěstují se tu různé odrůdy hroznů jako pro Mallorcu typická červená pdrůda Manto Negro, červený Callet nebo bílá Prensal Blanc (Moll).

Hlavní vinařské oblasti jsou Binissalem, Pla i Llevant a Andratx a Serra de Tramuntana. Navštívit vinařství s tour a ochutnávkoou můžete například v Bodega Angel, asi 20 km od Palmy, kde tour stojí 15 eur. Bodegas Macia Batle je kousek vedle a tour dělají za 5 eur, pokud si koupíte aspoň jednu lahev.

Kite surfing

V oblastech jako AlcúdiaEs Trenc nebo Cala Mesquida, kde jsou ideální podmínky díky stabilním větrům a širokým plážím, je příležitost ke kite surfingu. Je tu několik škol jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Nejlepší období pro kite surfing na Mallorce je od května do října, kdy je vítr silnější a stabilnější. V létě se konají také různé kite surfové soutěže.

Co ochutnat na Mallorce

Kuchyně na Mallorce je středomořská zaměřená na lokální a sezónní suroviny. Ochutnat tu můžete klasická španělská jídla jako paella a tapas nebo speciality pocházející přímo z Mallorky.

Oblíbený je tu pa amb oli, což ale ve výsledku není nic až tak jiného než španělský pan con tomate, tedy chléb s olivovým olejem a rozmačkanými rajčaty, někdy také se šunkou nebo sýrem. Jí se k snídani podobně jako sladké pečivo ensaimada, což je zatočená spirála posypaná cukrem, může být jen tak a nebo plněná marmeládou. Z Mallorky pochází i po Španělsku rozšířená klobása sobrasada z vepřového, papriky a koření.

Tipy na cestování nejen na Mallorcu

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

Rate this post

Diskuse a zkušenosti