Sintra — co vidět v portugalském pohádkovém městě

Tohle městečko, zapsané na seznamu památek Unesco, jsem měla v hledáčku už pár let. Když jsem se při roadtripu Portugalskem v Sintře stavila jen přespat, netušíc jak vyhlášený turistický cíl to je a pak jsem jen při odjezdu viděla ve zpětném zrcátku nějaké ty impozantní paláce. Ale jednak byla mlha a jednak už jsem měla další plán, tak jsem se nevracela. Až o 3 roky později.

Tip: Vstupenku do pohádkového paláce Pena a přilehlého parku si rezervujte předem.

Jak se dostat do Sintry

Do Sintry jsem přijela vlakem z Lisabonu, který je odtud asi 20 km. Ze stanice Rossio je to lehce přes půl hodiny a stojí pod 3 eura. Vlaky sem jezdí každou chvíli a do centra je to z nádraží kousek pěšky. I tentokrát mě přivítala mlha v horách a asi je to pro tohle místo typické. Je tu v létě příjemné počasí, asi o 7 stupňů chladněji než v rozpáleném Lisabonu.

Tip: Z Lisabonu využít také jednodenní skupinový výlet do Sintry, Cascais a Cabo da Roca. Zvládnete tak 3 nejoblíbenější místa pro výlet z Lisabonu za jeden den.

Kde se v Sintře ubytovat

Sintra je malá. Hned poblíž nádraží je São Martinho, takové centrum, kde je hodně hotelů i restaurací. K hlavnímu náměstí u Palacio Nacional de Sintra je to odtud pěšky ani ne 10 minut. I tady je hodně hotelů.

Tipy na ubytování v Sintře

  • Villa Bela Vista – nádherný butikový hotel přímo v centru Sintry s neuvěřitelným výhledem a snídaní v ceně.
  • Chalet Saudade – historický dům se zahradou v centru Sintry.
  • Moon Hill Hostel – levné ubytování se snídaní v hezkém hostelu.

Vstupenky na památky v Sintře

I když bych v Sintře doporučila strávit spíš 2 dny, to důležité se dá stihnout i za jeden den. Bude to ale nabitý den a tak doporučuju vyhnout se frontám a vstupenky si zarezervovat předem on-line. Tady jednotlivé vstupy:

  • Palác Pena – ten slavný “pohádkový” palác, kvůli kterému se do Sintry jezdí, ten vynechat nemůžete.
  • Maurský hrad – za mě druhá nejlepší památka, nádherné výhledy do okolí i na palác Pena.
  • Palác Monserrate a hlavně jeho krásné zahrady – trošku dál od centra, ale nádherná procházka v zahradách se spoustou zajímavých rostlin.
  • Quinta de Regaleira – romantický palác skoro v centru Sintry.

Co vidět v Sintře

Sintra je opravdu krásné městečko a nabízí hned několik jedinečných míst kam se podívat, i když už samotné centrum města je tak krásné, že nebudete zastávky litovat, i pokud jen projíždíte.

Palác Monserrate

Tohle místo je od Sintry položené nejdál a možná proto tu bylo úplné minimum lidí, vlastně téměř celou dobu v zahradách jsem byla úplně sama. Pokud nejste autem, nejlepší způsob jak se sem dostat, zvlášť když je vás víc, je prostě si vzít v Sintře Uber, stojí to tak 5 eur, když není špička.

Palác Monserrate
Palacio de Monesrrate

Palác je krásný, o tom žádná, ale okouzlily mě hlavně zahrady. Jsou rozlehlé a je tam spoustu druhů rostlin, bambusové plantáže, jeskyně, umělé vodopády, jezírka, exotické cedry a oceánské kapradiny. V mexické zahradě je hromada kaktusů vyšších než člověk a taky sukulenty, ne jak ty moje v květináčku, ale fakt obří.

Tip: Vstupenky do paláce a zahrad Monserrate pořídíte on-line.

Zahrady u paláce Monserrate
Zahrady u paláce Monserrate

Palác Monserrati jako chátrající sídlo po anglickém spisovateli Williamu Beckfordovi rekonstruoval sir Francis Cook. Tomu král Luís I. udělil titul vikomta z Monserrate.

Palácio Nacional de Pena

Pena palác je naopak asi nejnavštěvovanější památka. Rozlehlý, žluto-fialovo-šedý hrad ve skále vypadá impozantně, skoro až jako z nějaké strašidelné (Disney) pohádky, když jsou nad ním zrovna mraky. Cesta od vstupu k hradu trvá asi čtvrt hodinky nebo se dá vyjet minibusem (za 3 eura tam a zpět).

Palácio de Pena
Palácio de Pena

Už zkraje se táhne fronta, která je ale pro ty, kteří si zaplatili prohlídku interiérů (což jsem neudělala a při pohledu na tu pár set metrovou frontu jsem toho ani trochu nelitovala), projít se po hradbách a pár nádvořích dá i tak. Z terasy na protilehlé straně od vstupní brány hradu je krásná vyhlídka dolů na celou Sintru.

Nádvoří s výhledem na Sintru
Nádvoří s výhledem na Sintru

V roce 2007 byl stanoven seznam “7 divů Portugalska“. Na troskách starého kláštera byl vystavěn za krále Ferdinanda II. v polovině 19. století.

Palácio de Pena
Palácio de Pena

Castelo dos Mouros

Jen asi 10 minut pěšky z Palace de Pena je odbočka k maurskému hradu, Castelo dos Mouros. Přímo u silnice je automat na lístky, byla tam ale fronta a dají se koupit i pak přímo u vstupu, kde je kontrolují, což je o pár set metrů dál. Já je koupila po cestě online, což se ukázalo jako nejefektivnější.

Castelo dos Mouros
Castelo dos Mouros

Tady vás čeká krásná procházka pod hradbách. Místama jsem se trochu už bála té výšky v kombinaci se silnějším větrem, ale je to bezpečné a schody jsou úplně v pohodě. Z jedné strany jsou hradby nad Sintrou a krásně je vidět na Sintra palác, z druhé strany je vidět zpět na Pena palác. V dálce je při dobrém počasí vidět až přírodní park Arrábida na jižním pobřeží, nejzápadnější bod Portugalska Cabo da Roca s majákem a severně přímořské město Peniche.

Tip: Vstupenky na Maurský hrad si pořiďte předem.

Výhled z hradeb na Pena palác
Výhled z hradeb na Pena palác

Cestou zpět z hradeb je odbočka doleva na centrum (ještě před tím vstupem z hlavní silnice), docela pěkná cesta lesem, co vás asi za kilometr a půl dovede do centra Sintry před Sintra palác.

Hradby Castelo dos Mouros
Hradby Castelo dos Mouros

Palácio Nacional de Sintra

Přímo v centru města je palác Sintra, snadno rozeznatelý i z dálky díky dvěma bílým kuželovým komínům. Původně letní sídlo portugalské královské rodiny. Uvnitř jsou i menší zahrady, každopádně na téhle stavbě je asi nejzajímavější opravdu to, jak vypadá zvenčí.

Palácio de Sintra
Palácio de Sintra

Quinta da Regaleira

Z náměstí se jde na Quintum. Až tam dojdete, tak to tam ještě nejste (je to východ), vstup je totiž až za rohem, po mírném stoupání, z horní části zahrady.

Quinta de Regaleira
Quinta de Regaleira

Romantický palác dal v druhé polovině 19. století postavit obchodník s kávou a drahými kameny António Augusto Carvalho Monteiro. V zahradách jsou zdobené altány, lavičky a sochy. Kvůli bohatství svého majitele se mu také říká Palácio do Monteiro dos Milhões (palác milionáře Monteira).

Quinta de Regaleira
Quinta de Regaleira

Kde jíst a co ochutnat v Sintře

V přilehlé uličce náměstí před palácem Sintra je Piquirita, kde se prodává tradiční travesserio de piriquita, takový malý štrůdlík se žloutkovým krémem, obalený v cukru. Na můj vkus až moc sladké, ale samozřejmě se to musí ochutnat, s čímž evidentně souhlasila i fronta asi 50 lidí co stála u dveří. Nenechte se zmást, utíká to rychle. Pozor ale, je potřeba si ne stoupnout do fronty, ale vzít si lísteček s pořadníkem (utrhnete uvnitř, napravo od vstupních dvěří). Pak už jen sledujete číslo jak na poště. Dá se případně posedět i uvnitř.

Travesserio de piriquita
Travesserio de piriquita

Pár metrů vedle jen přes uličku je také tradiční cukrárna Fábrica de Nata s výrobou pastel de nata. Můžete sledovat okýnkem jak je plní do košíčků a koupit si ještě teplý.

Dobré rychlé velké a lokální jídlo jsem měla v Apeadeiro. Je to takový oldschool (až úplně tradiční) podnik. Nanosili mi výborný sýr, pečivo a olivy. Hlavní jídlo bylo pomalu pro dva, maso výborné a za dobré peníze. Skončila jsem tu ale hlavně proto proto, že neměli bez rezervace místo ani v jednom podniku, který jsem si vyhlídla 100 Tachos a A Raposa. Obojí modernější portugalská kuchyně.

Co vidět v okolí Sintry

  • Cruz Alta – bílý kříž na nejvyšším bodě Serra de Sintra.
  • Cabo da Roca – nejzápadnější mys Portugalska s majákem na útesu.
  • Cascais – pobřežní město a pláže.

Tipy na cestování nejen do Portugalska

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář