Lisabon: Co vidět a kam na výlet

Lisabon to u mě neměl lehké, protože už pár let předtím, než jsem ho poprvé navštívila jsem měla jasno v tom, že hezčí než Porto určitě být nemůže. A tak i přes to, že jsem si ho moc oblíbila a i přes to, že tu mají tu slavnou továrnu na moje milované pastel de nata, první příčku u mě nedobyl, ale to neznamená, že bych sem kdykoliv hned nejela zpátky, kdybych měla tu možnost.

Tip: Nejoblíběnější místa kam na výlet z Lisabonu jsou Sintra, Cascais a Cabo da Roca. Pokud nejste autem, zvládnete je za jeden den nejsnáz využitím skupinového výletu. Nebo si můžete užít foodtour s ochutnávkou vína v Lisabonu.

Kde je Lisabon

Lisabon (Lisboa) je hlavní město Portugalska a leží na západě země, na břehu řeky Tejo, která se tu vlévá do Atlantického oceánu. Jen kousek od Lisabonu už je nejzápadnější bod pevninské Evropy, Cabo da Roca. Takže zároveň je to i nejzápadněji položená evropská metropole.

Jak se dostat do Lisabonu

Z Česka je Lisabon přes 2700 kilometrů, takže nejjednodušší způsob jak se sem dostat je letecky. Přímými lety z Prahy sem létají portugalská národní aerolinka TAP Portugal nebo nízkonákladovka EasyJet (tam bývají letenky levnější).

Z letiště do centra

Letiště Humberto Delgado (LIS), dříve Lisabon Portela, je asi 6 kilometrů od centra. Speciální letištní Aerobus, linka 1, který jede do centra něco přes 30 minut a staví na několika různých zastávkách. Jezdí každých 20 minut, stojí 4 eur jednosměrný, 6 eur zpáteční.

Levnější a přibližně stejně rychlá varianta je jet metrem. Červená linka (Linha Vermelha) jede do stanice São Sebastião nebo Alameda, kde pak můžete přestoupit podle toho, kam přesně potřebujete.

Lisabon: Arco da Rua Augusta
Arco da Rua Augusta

Kde se v Lisabonu ubytovat

Kromě bydlení přímo v historickém centru, Baixa, nabízí Lisabon i další celkem zajímavé čtvrti s hezkou atmosférou. Alfama je malebná čtvrť s s úzkými uličkami, krásnými vyhlídkami a tradičními portugalskými domy.

Hodně živá čtvrť s bohatým nočním životem, bary a živou hudbou, oblíbená hlavně mladými lidmi je Barrio Alto. A naopak klidnější část města s památkami a parky je Belém.

Tipy na ubytování v Lisabonu

  • Figuera by the Beautique Hotels & Spa – moderní pokoje uprostřed starého města v Lisabonu, hotel s wellness a restaurací.
  • The Central House Lisbon Baixa – moderní hostel v centru, bydlela jsem tu a můžu jen doporučit, v přízemí jsou hezké prostory pro práci, jsou tu jak hostelové, tak i soukromé pokoje.
  • 1869 Príncipe Real House – moderní pokoje dekorované v portugalském stylu v trochu zapadlém koutu v turistickém centru Lisabonu.

Gastronomické povinnosti v Lisabonu

V Lisabonu jsou dvě věci, která by nejen foodies neměli vynechat.

Time Out Market

Nebo také Mercado de Ribeira v čtvrti Cais do Sodré, je místo, kde ochutnat spoustu specialit portugalské gastronomie pod jednou střechou. Jsou tu stánky špičkových restaurací, jídlo, pití i sladkosti.

Time Out Market byl otevřený v roce 2014. Lisabonský magazín Time Out sestavil kurátorský výběr restaurací, bister, barů a obchodů s produkty od nejlepších portugalských šéfkuchařů a značek. Původní historické tržiště Mercado de Ribeira se tak změnilo v moderní koncept.

Ochutnat tu můžete koláčky Pastéis de Nata od jedné z nejlepších lisabonských cukráren Manteigaria. Mořské plody třeba u stánku Marisqueira Azul nebo čokoládový dort od Nos e Mais Bolos.

Lisabon: Time Out Market
Time Out Market

Cukrárna Pasteís de Belém

Belémské koláčky, pastéis de nata, jsou slavné a rozšířené po celém Portugalsku a dost i sousedním Španělsku. Pocházejí z Lisabonu, ze čtvrti Belém.

V Lisabonu je koupíte doslova na každém rohu. Ale takové tradiční, nevynechatelné (a turistů plné) místo kam na ně zajít je cukrárna Pastéis de Belém nedaleko Jeronýmského kláštera.

Cukrárna byla založená v roce 1837. Původně belémské koláčky připravovali mnichové v Jeronýmském klášteře, kteří je prodávali, aby si zajistili finance. Po zrušení klášterů v 19. století předali recepturu majitelům cukrárny Pastéis de Belém, kde se vyrábí dodnes.

Receptura (těchto konkrétních) koláčků je stále tajemstvím, které znají jen vybraní cukráři. Bývá tu dlouhá fronta, ale cukrárna je obrovská, jde to rychle. Koláčků si rovnou objednejte víc, jeden nikdy nestačí!

Lisabon: Pastéis de Belém
Pastéis de Belém

Co v Lisabonu vidět

Lisabon je krásné město, jedno z těch, kde vás nadchnou už jen obyčejné ulice a architektura a nespočet výhledů. Vlastně ani nepotřebuje památky, i když těch je tu taky požehnaně.

Powered by GetYourGuide

Castelo de São Jorge

Hrad, z jehož hradeb je krásný výhled na celý Lisabon a jehož historie spadá až do 6. století. Je v historické čtvrti Alfama na kopci Colina de São Jorge, což je jeden ze sedmi kopců Lisabonu, které tvoří charakteristickou topografii města. Je odtud výhled na řeku Tejo, centrum města a další kopce.

Výhled na Lisabon z Castelo de São Jorge
Výhled na Lisabon z Castelo de São Jorge

Je to na kopečku, ale nahoru se dá dostat výtahem Elevador Castillo, do 7. patra. Nebo můžete jet z centra historickou tramvají č. 28, která staví kousek od vstupu.

Lisabon: Castelo de São Jorge
Castelo de São Jorge

Mosterio dos Jerónimos

Jeronýmský klášter je jedním z nejvýznamnějších symbolů portugalské éry zámořských objevů a manuelské architektury. Byl postavený na počest návratu Vasco da Gamy z cesty do Indie a je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. Je v lisabonské čtvrti Belém, poblíž řeky Tejo.

Lisabon: Mosterio dos Jerónimos
Mosterio dos Jerónimos

Tento impozantní klášter byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO a je nádherným místem, kde můžete obdivovat bohatě zdobené portály, klášterní zahrady a hrobky významných osobností, jako je portugalský básník Luís de Camões nebo mořeplavec Vasco da Gama.

Lisabon: Mosterio dos Jerónimos
Mosterio dos Jerónimos

Stavba kláštera byla zahájena v roce 1501 na příkaz krále Manuela I. Byla financována z bohatství získaného z obchodu s kořením. Klášter byl svěřený řádu sv. Jeronýma, který se staral o duchovní podporu námořníků. Stavba trvala více než 100 let a na jejím návrhu se podíleli nejlepší architekti té doby. Kombinuje gotické a renesanční prvky s námořními motivy, jako jsou lana, kotvy a exotické rostliny.

Vstupní jižní portál je dílem architekta Joãa de Castilha a zobrazuje sochy světců, portugalské krále a výjevy z Bible. Jedno z nejkrásnějších míst v klášteře je Křížová chodba, s elegantními oblouky a vyřezávanými detaily.

Lisabon: Mosterio dos Jerónimos
Mosterio dos Jerónimos

V chrámu je hrobka slavného mořeplavce Vasco de Gama i básníka Luíse de Camões, který je považovaný za portugalského národního hrdinu. Je tu také námořní muzeum, muzeum archeologie a kostel Sv. Marie.

Ke klášteru dojedete tramvají č. 15, je to po cestě k Památníku objevitelů a Belémské věži, tak je nejlepší vzít to v jedné cestě.

Torre de Belém

Věž Belém je obranná věž postavená v roce 1519 na břehu řeky Tejo. Je zapsaná na seznamu UNESCO. Její hlavní funkcí bylo chránit přístav a vítat lodě vracející se z cest. Původně byla postavená na malém ostrově uprostřed řeky, ale dnes se kvůli změnám v toku Tejo nachází na břehu.

Věž je zdobená lany, sférami, mořskými prvky a sochami, včetně ikonické postavy nosorožce, která odkazuje na jedno z prvních zvířat přivezených z Indie. Uvnitř věže je několik pater, která zahrnují kasárna, kapli a malá vězení. Úzké točité schodiště vede na vrchol věže, odkud je nádherný panoramatický výhled na Lisabon a řeku Tejo.

Lisabon: Torre de Belém
Torre de Belém

Památník objevitelů

Padrão dos Descobrimentos je monument, který oslavuje éru portugalských zámořských objevů a osobnosti, které k nim přispěly. Je na břehu řeky Tejo, nedaleko Belémské věže a Jeronýmského kláštera.

Každá z 33 soch na památníku (mezi nimiž je Vasco de Gama, František Xaverský, Ferdinand Magellan, Bartolomeo Dias nebo Pedro Nunes) má své místo na „lodi“, což symbolizuje kolektivní úsilí Portugalska během Zlatého věku objevů.

Lisabon: Památník objevitelů
Památník objevitelů

Před památníkem je na zemi velká mozaiková mapa světa, vytvořená z mramoru. Tato růžice byla darem Jihoafrické republiky v roce 1960 a zobrazuje světové mapy s trasami portugalských objevných cest.

Uvnitř památníku je výtah, který vás vyveze na vrchol, odkud je nádherný 360° výhled na Belém.

Tramvaj číslo 28

Tramvajové vozy č. 28 jsou historické modely „Remodelado“ z 30. let 20. století, které byly modernizovány, aby odpovídaly dnešním bezpečnostním standardům, ale stále mají autentický retro vzhled.

Tramvaj projíždí některými z nejmalebnějších a nejstarších čtvrtí Lisabonu. Pokud chcete mít šanci na místo k sezení, nastupte na výchozí stanici Martim Moniz. Projíždí přes Graça (s vyhlídkou Miradouro da Graça), nejstarší část Lisabonu plnou úzkých uliček Alfama, lisabonská katedrála Sé de Lisboa, náměstí Praça Luís de Camões poblíž čtvrti Bairro Alto nebo barokní bazilika Estrela Basilica.

Tramvaj projíždí některými z nejmalebnějších a nejstarších čtvrtí Lisabonu, jako jsou Graça, Alfama, Baixa a Estrela. Tyto čtvrti jsou plné úzkých uliček, historických budov, kostelů a vyhlídek.

Cristo Rei

Socha Krista Krále je monumentální socha v oblasti Almada, na jihu řeky Tejo, přímo naproti Lisabonu. Je inspirovaná známou sochou Cristo Redentor v Rio de Janeiru a je odtud krásný výhled na Lisabon a na most Ponte 25 de Abril. Jeho podobnost s Golden Gate Bridge v San Franciscu také není náhodná.

Lisabon: Ponte 25 de Abril
Ponte 25 de Abril

Hlavním motivem je vděčnost za ochranu Portugalska, které přežilo druhou světovou válku bez přímého zapojení do konfliktu. Socha samotná měří 28 metrů, ale s podstavcem dosahuje výšky 110 metrů a je to jedna z nejvyšších soch v Evropě. Kristus má rozpažené ruce, což symbolizuje ochranu a lásku. Na vyhlídkovou plošinu se dá dostat po schodech nebo výtahem.

Lisabon: Cristo Rei
Cristo Rei

Na druhou stranu řeky do Alamedy se dostanete trajektem, odtud pak jede autobus 101 až přímo nahoru ke Cristo Rei.

LX Factory

Kreativní a kulturní čtvrť v bývalé průmyslové oblasti Alcântara poblíž řeky Tejo. Původně tu byla továrna na textilní produkty, dnes je to centrum, které kombinuje umění, design, gastronomii a kulturu. Najdete tu kavárny, restaurace a bary, designové butiky, galerie, spoustu street art a Livraria Ler Devagar, jedno z nejznámnějších knihkupectví v Lisabonu.

Lisabon: LX Factory
LX Factory

Kam na výlet z Lisabonu

Lisabon samotný vás zabaví i na několik dní, ale v blízkém okolí je několik hodně zajímavých míst co stojí za pozornost.

Sintra

Pohádkové městečko s nádhernými paláci, zámky a zahradami, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Je asi 30 kilometrů od Lisabonu a jede sem vlak. Koncentrace paláců a hlavně architektura, kterou jinde nenajdete určitě stojí za pozornost. Budete tu mít co dělat celý den (a bude to hodně nabitý den).

Cabo da Roca

Nejzápadnější bod pevninské Evropy je asi 40 kilometrů od Lisabonu. Technicky tu není nic moc kromě majáku a impozantních útesů s výhledy na Atlantský oceán. Navíc tu dost fouká a je tu trochu chladněji než jinde, ale pokud máte rádi tyhle „významné body na mapě“, tak nelze vynechat.

Cascais

Přímořské s městečko s krásnými plážemi a přístavem asi 30 kilometrů od Lisabonu. Sem doporučuju jet pokud si chcete užít moře, klid a procházky po pláži.

Évora

Historické město s bohatou kulturou a památkami. Je tu římský chrám, katedrála nebo kostnice. Évora je asi 130 km od Lisabonu, jede sem vlak.

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

5/5 - (1 vote)

Diskuse a zkušenosti