Kutaisi: Skvost Gruzie, který si zamilujete

Jako nadšená cestovatelka jsem měla tu čest navštívit mnoho úžasných míst po celém světě. A jedním z těchto míst, které mi učarovaly, je gruzínské město Kutaisi. Pokud plánujete výlet do tohoto skvostu, tato příručka je pro vás. V následujících řádcích se dozvíte, jak se do Kutaisi dostat, jak se po městě dopravovat, kde se ubytovat, co vidět a ochutnat, a kam vyrazit na výlet.

Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky a výlety v Kutaisi.

Jak se dostat do Kutaisi

Letecky

Nejjednodušším způsobem, jak se dostat do Kutaisi z Prahy, je letecky. Pravidelně zde létají nízkonákladové společnosti, jako je Wizz Air či Ryanair. Let trvá zhruba 3 hodiny a 30 minut a ceny začínají na 1 500 Kč za zpáteční letenku, pokud si ji zarezervujete s dostatečným předstihem.

Autem

Pokud dáváte přednost cestování autem, můžete z Prahy do Kutaisi dorazit za zhruba 28 hodin jízdy. Cesta vede přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Turecko. Ujedete přibližně 2 300 km, takže je dobré mít na cestu dostatek času a případně zastavit na pár přespáních.

Jak se dopravovat po městě

MHD

Městská hromadná doprava v Kutaisi se skládá z autobusů a maršrutek (minibusů). Jízdné je velmi levné, okolo 0,50 GEL (asi 5 Kč) na jednu jízdu. Platit můžete hotově přímo řidiči.

Taxi

Pokud dáváte přednost pohodlí, můžete v Kutaisi využít služeb místních taxíků. Je dobré se předem dohodnout na ceně, jelikož taxametry se zde moc nepoužívají. Za jízdu po městě zaplatíte zhruba 5-10 GEL (50-100 Kč).

Kde se v Kutaisi ubytovat

Centrum Kutaisi je ideální volbou pro turisty, kteří chtějí mít všechny hlavní památky na dosah ruky. Zde najdete řadu hotelů, penzionů a hostelů v různých cenových kategoriích. Navíc budete mít snadný přístup k veřejné dopravě, obchodům a restauracím.

Pokud hledáte klidnější část města, ubytujte se v blízkosti městského parku. Tato zelená oáza nabízí klidné prostředí, přičemž stále zůstáváte v pěší vzdálenosti od centra.

Co v Kutaisi vidět

Bagratiho katedrála

Bagratiho katedrála, známá také jako Katedrála Nanebevzetí Přesvaté Bohorodičky, je jeden z nejvýznamnějších kulturních a historických památek Kutaisi. Byla postavena v 11. století a dnes je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Katedrála je známá svou impozantní architekturou a krásnými freskami.

Gelati klášter

Gelati klášter, založený v 12. století králem Davidem Stavitelem, je další památka na seznamu UNESCO. Klášter je domovem mnoha středověkých freskových maleb a slouží jako místo posledního odpočinku zakladatele, krále Davida. Klášter se nachází zhruba 11 km od Kutaisi a lze se sem dostat autobusem či taxíkem.

Sataplia Nature Reserve

Sataplia Nature Reserve je ideální pro milovníky přírody a dobrodruhy. Rezervace se nachází 10 km od Kutaisi a nabízí turistické stezky, jeskyně, prales a fascinující paleontologické naleziště s otisky dinosaurů.

Jaké hlavní místní speciality tu ochutnat

Gruzínská kuchyně je bohatá a chutná, a Kutaisi není výjimkou. Mezi nejoblíbenější místní speciality patří:

  • Khinkali: tradiční gruzínské knedlíčky plněné masem, sýrem nebo houbami
  • Khachapuri: gruzínský chlebový koláč plněný sýrem, vajíčkem a máslem
  • Churchkhela: tradiční gruzínská sladkost, která se skládá z ořechů a ovocné šťávy, ztužené v podobě špejle.

Kam na hezký výhled

Pro nejlepší výhled na

město Kutaisi a okolní krajinu vyrazte na vyhlídku u Bagratiho katedrály. Odtud si můžete vychutnat panoramatický pohled na město, řeku Rioni a nedaleké hory. Další skvělá vyhlídka je u Gelati kláštera, která nabízí nádherný výhled na klášter samotný a zelené údolí.

Kam jet na výlet

Martvili Canyon

Martvili Canyon, vzdálený asi 50 km od Kutaisi, je úchvatný přírodní úkaz s řekou, která protéká malebným kaňonem. Můžete si zde pronajmout loďku a projet se po řece nebo se vydat na pěší túru po okolních stezkách.

Prometheusova jeskyně

Prometheusova jeskyně, která se nachází 20 km od Kutaisi, je jednou z největších a nejkrásnějších jeskyní v Gruzii. Prohlídka jeskyně zahrnuje 1,4 km dlouhou procházku po osvětlených stezkách, které vás provedou množstvím impozantních krápníků a stalagmitů.

Okatse Canyon

Okatse Canyon je dalším populárním přírodním místem v blízkosti Kutaisi. Nachází se 42 km od města a nabízí návštěvníkům unikátní zážitek díky zavěšeným lávkám a vyhlídkovým plošinám, které se tyčí nad kaňonem. Tato atrakce je ideální pro milovníky adrenalinu a krásných výhledů.

Rate this post

Napsat komentář