Kodaň — co vidět a kam na jídlo v dánském hlavním městě

V Kodani jsem byla naposled před 10 lety a moc si z toho nepamatuju, snad jen Malou mořskou vílu. Dokonce jsem na chvíli podlehla dojmu, že toho Kodaň ani moc nenabízí. Ale při mé druhé návštěvě mě Kodaň okamžitě nadchla. Jak je to klidné město s obrovským množstvím parků a relaxačních zón a klidných provozem, ostatně víc lidí tu snad jezdí na kole než autem. Nezvykle pro hlavní město se nachází až na úplném okraji Dánska, na východě, na pobřeží ostrova Sjælland a část Kodaně je i na ostrově Amager.

Tip: Oblíbeným zážitkem v Kodani je plavba po kanále z Nyhavnu.

Kodaňská stará burza Borsen
Kodaňská stará burza Borsen

Jak se dostat z letiště do centra

Z letiště do centra jede vlak nebo linka metra M2, stačí jít podle ukazatelů, v podstatě pořád rovně. Lístek stojí 36 DKK (120 Kč).

Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky a výlety v Kodani.

Co vidět v Kodani

Tržnice TorvehallerneKBH

Začnu jídlem, mimojiné i proto, že je hned vedle stanice metra Nørreport, což je jedna z těch stanic v centru, kde dává smysl putování po Kodani začít (možná tu i budete vystupovat cestou z letiště). Je to něco jako pražské Manifesto, ale lepší.

Stánky s jídlem, které si můžete sníst rovnou  u stánku nebo venku. Jsou tu také stánky se zeleninou, ovocem nebo rybami. A také dortíky, marmelády, oříšky, víno a tak dále. Jsou tu pochopitelně i stánky s tradičním smørrebrød, tmavým žitným chlebem s něčím. Prostě takový náš chlebíček v dánské verzi. Pozor, i když to zní jako perfektní místo na večeři a pár drinků, trh zavírá už v 6 večer (i když některé stánky mají prodlouženou otvíračku), je tedy spíš vhodný na návštěvu přes den.

V tržnici je i stánek Coffee Collective, kde dělají dobré kafe.

Desítky druhů rajčat v tržnici TorvehallerneKBH
TorvehallerneKBH

Rosenborgův palác

Asi 3 minuty od tržnice je Rosenborgův palác (zámek růží), kde jsou uložené dánské korunovační klenoty. V celou hodinu tu také probíhá střídání stráží. Kromě klenotů jsou zde také královské komnaty a zrcadlový kabinet, místnost plná zrcadel. Okolo zámku jsou rozlehlé zahrady.

Rosenborgův palác
Rosenborgův palác

Botanická zahrada (Botanisk Have)

Prakticky přes ulici od Rosenborgova paláce je krásná botanická zahrada, do které je volný vstup. Zahradou je příjemná procházka, je tu jezero s lekníny, 27 skleníků, dům s motýli a nespočet druhů různorodých rostlin. Pro fanoušky kaktusů a sukulentů je tu také Suchý skleník.

Botanická zahrada v Kodani
Botanická zahrada v Kodani

Pevnost Kastellet

Cestou k Malé mořské víle je bývalá vojenská pevnost Kastellet. Nachází se na území ve tvaru pěticípé hvězdy, které je obehnáno vodním příkopem ve stejném tvaru (ten tvar nemáte šanci postřehnout jinak než z mapy nebo nadhledu). Dnes je to hezké místo na procházku, přes vodu vede ve dvou místech most. Nahoře je kostel a větrný mlýn.

Nyboder
Nyboder

Těsně před územín kasteletu půjdete kolem Nyboder, dlouhých řad výrazně barevných domků, které dříve, v 17. a 18. století, sloužily jako ubytovny námořníků.

Den Lille Havfrue (Malá mořská víla)

Malá mořská víla z pohádky Hanse Christiana Andersena se nachází na mořském pobřeží, odkud už jsou vidět lodě, z vnějšku na špici jednoho cípu hvězdy Kastelletu. Je maličká, menší než jsem čekala i menší než si pamatuju. Vlastně na nejvzdálenější památku z centra těžko říct, proč je nejznámnější. Ale za ten pohled to stojí, zvlášť v létě, kdy je obklopená slunečnicemi. Bronzová soška je symbolem města, které zároveň střeží.

Malá mořská víla
Malá mořská víla

Cestou od Malé mořské víly podél pobřeží směrem k centru ještě potkáte v parku Langelinie kostel Sv. Albana a před ním fontánu Gefion.

Kostel Sv. Albana a fontána Gefion
Kostel Sv. Albana a fontána Gefion

Starý přístav Nyhavn

Část Kodaně podél kanálu se spoustou lodí a domy a domy s barevnou fasádou. Vyplouvají odtud i turistické projížďky lodí a jsou tu uvázané i další lodě, vypadá to skoro jak nějaké přístavní městečko na pobřeží nějaké jižní země, ale je to v centru Kodaně. Na adrese Nyhavn 67 najdete dům s pamětní deskou Hanse Christiana Andersena, který tu žil Na adrese Ndyhavn 18 žil o několik let později a dnes je tam obchod se suvenýry zaměřenými právě na něj.

Starý přístav Nyhavn
Starý přístav Nyhavn

Dánský královský palác Amalienborg

Palácový komplex z 18. století je hlavním sídlem dánských králů a dánské královské rodiny, aktuálně královny Markéty II. Probíhá tu oblíbené střídání stráží.

Palác Amalienborg
Palác Amalienborg

Vor Frelsers Kirke (Kostel našeho Spasitele)

Barokní kostel s točitým schodištěm ve věži, která je přístupná a je z ní krásný výhled na celou Kodaň. Prvních pár pater do věže jsou klasické schody, ty pak ale přejdou v zřejmě původní, dřevěné schodiště. Když konečně vyjdete ven, na ochozu je další schodiště, které už venkem obtáčí věž až na samotný vrchol. Nebudu lhát, docela jsem se bála. Na vrcholu už trochu fouká a schodiště není moc široké, samozřejmě je tam ale zábradlí, takže se není čeho bát. Samotná věž zvenčí taky vypadá dost zajímavě, ale dostat jí do fotky se mi nepovedlo.

Vyhlídka na Kodaň z kostela Vor Frelsers Kirke
Vyhlídka na Kodaň z kostela Vor Frelsers Kirke

Kam na jídlo, pití a kafe v Kodani

Párkrát jsem během cesty zabloudila do Hart bageri, kde mají úžasný cardamom croissant, tradiční spandauer (plněný vanilkovým krémem) nebo výborné grilované chleby a samozřejmě kafe. A pak samozřejmě ten trh. Kavárna Coffee Collective, má několik poboček po městě, jedna je přímo u metra Nørreport v jen takové malé věžičce, původní telefonní budce.

Coffee Collective stánek na Nørreport
Coffee Collective stánek na Nørreport

V Kodani je také několik Michelinských restaurací, včetně dvoumichelinské restaurace Noma, která byla několikrát oceněna nejlepší restaurací na světě.

Dánský smørrebrød
Dánský smørrebrød

Další místa v Kodani a výlety z Kodaně

  • Pivní muzem Carlsberg – nejprodávanější dánské pivo má v Kodani v původním pivovaru muzeum. Po celém městě je také nespočet pivních barů.
  • Poloautonomní stát Christiania – poblíž stanice metra Christianshavn, založený v roce 1971 hippies, s vlastní měnou a vlastními zákony.
  • Tivoli – zábavní park plný horských drah, kolotočů a další zábavy. Již od roku 1843.
  • Fælledparken – v odlehlejší části Kodaně od centra je obrovský park, kde se mimojiné každoročně (první týden v srpnu) konají závody automobilových veteránů.
  • Charlottenlund – nejbližší písečná pláž.
  • Lyngby – skanzen s venkovními staveními.
  • Malmö – z Kodaně je to do Malmö jen asi 40 kilometrů přes Øresundský most. Ten je dvoupatrový, nahoře jezdí auta, dole vlaky.
  • Oslo – trochu delší výlet, ale z Kodaně plují turistické lodě do norského Osla.

Tipy na cestování nejen do Kodaně

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

5/5 - (14 votes)

Napsat komentář