Co vidět v Neapoli

Neapol není úplně město, co by mě na první pohled uchvátilo. Hlučné špinavé ulice s obrovským provozem jak na silnicích tak na chodnících. Goetheho “vidět Neapol a zemřít” tu dostává trochu jiný význam, když už po dvacáté uskakujete motorce na chodníku, na přechodu nebo u stánku s jídlem. Vidět Neapol a přežít by asi bylo přesnější. Přežila jsem už dvě návštěvy Neapole, takže by se to mohlo podařit i vám.

Tip: Rezervujte si celodenní výlet do Pompejí a na Vesuv nebo na pobřeží Amalfi, prohlédnout si Sorrento, Positano a Ravello.

Piazza del Plebiscito
Piazza del Plebiscito

Jak se dostat do Neapole

Do Neapole jede přímo z letistě autobus Alibus. Stojí 5 euro a staví na Garibaldi, což je náměstí u vlakového nádraží Napoli Centrale. Asi jako pražský hlavák, fakt hnusné místo. Co bych na Neapoli naopak vyzdvihla je neapolská pizza (a její úplně normální ceny na nejvyhlášenějších a turisticky nejvyhledávanějších místech), street food a pěkné kavárničky na každém rohu, které nás nechaly oblíbit si kulturu kafíček na stojáka.

Dá se sem dostat také vlakem z Říma, cesta trvá méně než hodinu a půl. Pokud chcete vidět obě města, nejpraktičtější je přiletět do Říma, přejet vlakem a odlétat z Neapole (nebo naopak).

Kde se v Neapoli ubytovat

Neapol není až tak drahá a dává smysl ubytovat se v centru. Na samotnou Neapol bohatě stačí den, maximálně dva, pokud budete mířit na výlet do Pompejí, na Vesuv ne na pobřeží Amalfi, tak o to déle. V případě Amalfi nebo Capri už má smysl ubytovat se přímo tam.

Tipy na ubytování v Neapoli

Co vidět a zažít v Neapoli

L’Antica Pizzeria Da Michele

Začnu pizzou, protože ruku na srdce, je to hlavní důvod, proč navštívit Neapol. Pizzeria, kde si Julia Roberts dávala pizzu ve filmu Eat Pray Love jsme si pizzu museli dát taky. Ne proto, že si jí tam dávala Julia, ale proto, že už když ona si ji tam dávala, byla to vyhlášená pizzerie. A opravdu, pizza byla skvělá. To místo je hodně vyhledávané, takže nejspíš najdete nejdřív velkou frontu před ní. Když jsme tam přišli, postávalo tam asi 15 lidí, že jsem si říkala, že to asi vzdáme. Chvíli jsme tam tak postávali a nevěděli co dělat, pak jsem se zeptala, jak dlouho budeme asi čekat na stůl, pán říkal tak 40 minut. I tak jsem vzala lísteček, abychom byli v pořadí, než se rozhodnem co dál. Ale čísla najednou začaly skákat dost rychle a z 61 na naší 70 se to hnulo asi za 15 minut. Dostali jsme stoleček přímo u pece, takže teplo mě hřálo na zádech a ještě jsem koukala, jak to tam sází.

Pizza Marinara v pizzerii da Michelle
Pizza Marinara v pizzerii da Michelle

V nabídce jsou 4 pizzy – margherita, marinara, cosacca a marita (půl marinara, půl margherita). Jsou velké, mají krásně tenké těsto s nafouknutými a lehce připálenými okraji. Pizza je tu fakt skvělá, i typická neapolská marinara, která je v ingrediencích úplně jednoduchá (jen rajčata, oregano, česnek a olivový olej) byla skvělá.

Tip: Naučte se dělat pravou neapolskou pizzu na workshopu s italským šéfkuchařem.

Via dei Tribunali

Pro mě asi nejhezčí část Neapole je v historickém centru ulička Via dei Tribunali, která vede od Monumento a Dante Aligheri i přilehlé uličky kolem Via Toledo směrem od Galeria Umberto I k Via dei Tribunali. 

Piazza Dante
Piazza Dante

Všude malé restaurace, bary, kavárny. Akorát teda obrovské množství lidí a mezitím projíždějící motorky a občas i auta (doteď nechápu jak).

Uličky Neapole
Uličky Neapole

Co by se tu určitě nemělo minout je cuppio (kornoutek). Papírové kornoutky plné dobrot, smažených. Od mořských plodů, rybyček a zeleniny až po sýry. Podniků s kornoutky je tam víc, mně se nejvíc líbil Stiamo friggendo per te a jejich smažené kouličky z mozzarelly.

Cuppio s mozzarellkama
Cuppio s mozzarellkama

Na tomhle místě jsme ochutnali i další vyhlášenou Neapolskou pizzu v pizzerii Gino Sorbillo. Ta má (nejen) v Neapoli několik poboček a jedna je právě i na Via dei Tribunali.

Tip: Objevte ta nejlepší místa s italským na procházce po neapolském streetfoodu.

Galleria Umberto I.

Neapol má sice nějaké ty slavné hrady, ale Galleria Umberto I. je tu za mě rozhodně nejhezčí architektonickou památkou. Pasáž má vysokou, prosklenou střechu a působí to opravdu luxusně. Co nás zarazilo, že na takhle hezkém místě nejsou buď galerie nebo nějaké luxusnější obchody (typu Pařížská), ale je tu Mekáč a podobné nesmysly, což je fakt docela škoda.

Galleria Umberto I.

Mergellina

Mergellina je pobřežní část Neoapole, o poznání méně rušná. Je tu přístav a také jedna z Neapolských lanovek (v době naší návštěvy ale mimo provoz), kterou se dá vyjet nahoru na kopec. Sem jsme dojeli metrem (stanice Mergellina) a zpět  hezkou procházkou po pobřeží, kolem parku Villa Comunale Napoli a pláže Mappatella. Po cestě se přibližuje výhled na Castel dell’Ovo.

Pohled na Neapol z Mergelliny
Pohled na Neapol z Mergelliny

Castel dell’Ovo a Castel dell Nuevo

Castel Nuovo
Castel Nuovo

Dva středověké hrady v Neapoli se nachází asi 2 kilometry od sebe. Oba na pobřeží, respektive Castel dell’Ovo je pevnost přímo v moři (nebo řekněme na ostrůvku).

Castel dell'Ovo
Castel dell’Ovo

Papričky a pověšené prádlo v ulicích Neapole

Neapol je jedním z těch italských měst, kde jsou plné ulice pověšeného prádla, ať už pod okny, nebo i přes ulici. Vždycky žasnu jak to dělají, že jim to nepopadá.

Věšení prádla v Neapoli
Věšení prádla v Neapoli

Další věcí často k vidění jsou chili papričky, které tu ale nemají (aspoň jsem nenašla) žádný kontext v gastru. Uvidíte je na dveřích, oknech, balkónech a prý odrazují zlé jazyky.

Výlety z Neapole

Jestli toho ve městě není zas až tolik k vidění, tak v okolí Neapole je hned několik zajímavostí, které je potřeba navštívit. Především jde o historické, lávou zalité, město Pompeje, sopka Vesuv a pobřeží Amalfi. A nebo ostrovy Ischia a Capri.

🧭 Z Neapole je to vlakem do Říma méně než hodinu a půl. Co vidět v Římě?

Tipy na cestování nejen do Neapole

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

5/5 - (6 votes)

Napsat komentář