Jak vybrat okružní plavbu a na co se připravit

Okružní plavba je láska. Aspoň pro mě. Zatím jsem byla na dvou, při jedné jsem navštívila Fjordy na lodi MSC Poesia a na druhé Středomoří na Costa Fortuna. A už se těším, jakou plavbu vymyslím příště. Někdo tyhle plavby považuje za nudné, mně se to líbí. Je to jako být ubytovaný na all inclusive hotelu, ale každý den se v něm probudit na novém místě a objevovat něco nového. Pokud plavbu zvažujete, snad vám pomůžou moje tipy.

Při výběru plavby záleží, co od plavby očekáváte – vyžití na lodi, luxusní ubytování, zajímavá navštívená místa nebo nízkou cenu. Kritéria, která byste měli zvážit:

  • Lodní společnost – na jaký typ klientely se zaměřuje, jak luxusní má lodě, jaký dělá program a gastronomii.
  • Konkrétní loď – to je důležité hlavně pokud očekáváte vyšší úroveň vybavení, modernější prostředí, pak se spíš vyhnete 20 let staré lodi.
  • Itinerář – kudy loď pojede.
  • Nástupní a výstupní místo – tak, abyste se tam a domů snadno dostali nebo aby odpovídalo vašim dalším cestovním plánům.
  • Cena – velmi souvisí s lodní společností. 

Lodní společnosti

Lodních společností je víc, od těch běžných až po ty luxusní. Kromě ceny se liší vybavením a luxusem, velikostí lodí a samozřejmě nabízenými itineráři. Ty nejznámnější společnosti jsou:

  • MSC Cruises – 22 lodí, množství plaveb po celé Evropě ale i po celém světě, nabízí i plavby kolem světa. Nejnovější lodí je MSC World Europa, spuštěná na vodu v listopadu 2022.
  • Costa Cruises – 9 lodí, podobně jako MSC Cruises nabízí plavby po celém světě. Nejnovější lodí je Costa Toscana z prosince 2021.
  • Norwegian Cruise Line (NCL) –  17 lodí, nejnovější je Norwegian Viva z roku 2023.
  • Royal Carribean – 27 lodí, mají nejmodernější a nejinovativnější flotilu na moři. Nejnovější lodí je Odyssey of the Seas z roku 2021.
  • Virgin Voyages

Pak existuje třída ještě víc luxusních lodí, jako je třeba Explora I.

Norwegian Jade
Norwegian Jade na Santorini
MSC Poesia v Eidfjordu
MSC Poesia v Eidfjordu
Costa Fortuna na Mykonos
Costa Fortuna na Mykonos

Konkrétní loď

To, co by vás na lodi mohlo asi hlavně zajímat je:

  • stáří lodě – loď co už má něco za sebou je pro mě hlavně vizuální nevýhoda. Vybavení může být opotřebené (ale nemusí, může být vyměněné), prostředí není úplně nejmodernější (což se ale někomu zase může líbit). Také nečekejte nějaké super atraktivní tobogány.
  • velikost lodě – hlavně kolik se tam vejde lidí. Myslím, že úplně dopředu neodhadnete, jak dobře se množství lidí na lodi rozprostře mezi všechny možné aktivity a bary na lodi. Ani neodhadnete, jak moc ty lidi dokážou zaplnit městečko, do kterého přijedete. Už proto, že nevíte, kolik a jaké lodě tam budou s vámi, není výjimkou, že v jednom přístavu stojí 3 velké lodě plné turistů. Ale samozřejmě pokud máte lepší pocit z menšího množství lidí, můžete vybírat podle toho.
  • obrázky z lodě – Je to s podivem, ale většinou lodní společnosti nabízí obrázků pro rozhodování proklatě málo. Ke každé lodi, kterou zvažujete ale najdete na internetu hromady obrázků nebo i videí od lidí, co na ní byli. Já můžu poskytnout obrázky z Costa Fortuna a MSC Poesia.

Kterou vybrat kajutu

Pokud se vysloveně nesnažíte dostat se na plavbu co nejlevněji, vemte si tu nejlepší kajutu, jakou si můžete dovolit. To úplně nejlepší jsou obvykle apartmány na přídi lodi. Jinak máte volbu:

  • vnitřní kajuta – tedy bez oken. Jsou na středu lodi, kde je to nejvíce stabilní, ale za výhledem musíte ven z kajuty. Bude vás rozčilovat, že nevíte jaké je venku počasí ani jestli se blížíte do přístavu. Jsou taky nejmenší. Pokud ale chcete ušetřit, je to dobrá volba, byla jsem tak na své první plavbě a je to v pohodě.
  • kajuta s oknem – už vidíte ven, ale moc si nevyfotíte a nevykloníte se, nevidíte za roh, okna se neotvírají.
  • kajuta s balkónem – je z běžných kajut nejlepší, můžete kdykoliv vykouknout na balkón nebo se opalovat (pokud je loď otočená správnou stranou ke slunci). Já si užívala jen tak stát na balkoně a koukat na vlny, ve dne i v noci.
  • suite/VIP – nadstandardní kajuty vyzkoušené nemám.

Umístění kajuty

Nahoře, dole, na přídi, na zádi, na levoboku nebo na pravoboku? Pokud máte možnost vybrat si kajutu (například při nákupu přes zprostředkovatele nebo při využití last-minute nabídky tu možnost mít nemusíte), je pár věcí, co byste měli zvážit:

  • výhled – ten asi chcete co nejlepší a platí jednoduše čím výše, tím lépe.
  • do přístavu nebo do moře – k molu se často loď váže pravobokem, ale není to 100% pravidlo. Pokud loď není na molu ale je na kotvě dál od břehu (to se děje tam, kde není přístav pro velké lodě), pak je typičtější, že loď bude nastavená pravobokem k pobřeží. Na pravoboku tak máte šanci mít výhled na město nebo ostrov, což je podle mě lepší.
  • k pobřeží nebo k moři – když loď pluje, je to skoro jedno, většinou jste daleko od pobřeží (a někdy zase na druhé straně od pobřeží míjíte ostrůvky). Při vyplouvání z přístavu se jede kolem pobřeží dlouho, ale záleží na směru, kterým podél pobřeží plujete (což se může i během plavby změnit). Můžete se podívat do mapy a zkusit to odhadnout.
  • stabilita – nejstabilnější je loď na středu.
  • umístění od vašich nejoblíbenějších aktivit – chcete chodit každý den do fitka nebo do bazénu nebo to chcete mít co nejblíž na večeři? Fitko a spa je obvykle na přídi a na nejhornějších palubách. Každá loď má dostupnou svou mapku, můžete se orientovat i podle ní.

Moc to ale nepřekombinujte. Nikdy nebudete mít všechny výhody najednou. Snad kromě nejluxusnějších kajut.

Jaký vybrat itinerář

Výběr itineráře plavby už závisí vysloveně na vašich preferencích. Za sebe můžu říct, že mě nejvíce lákají plavby po ostrovech a běžně hůře dostupných místech. Do Říma si můžu doletět za pár stovek, ale na Mykonos už se tak snadno a levně nedostanu. Co vždycky zvažuju:

  • místo, odkud se vyplouvá (případně místo, kde plavba končí, pokud to není totéž) – doprava do přístavu je podstatná položka v ceně plavby, proto je potřeba vzít v úvahu, jestli se tam dokážete za rozumnou cenu vůbec dostat.
  • propojení s dalším programem – nemusíte jet nutně na týdenní plavbu tam a zpět, můžete si vybrat třeba třídenní plavbu a strávit pár dní v destinaci vyplutí a pár dní v cílové destinaci a nakombinovat si tak ještě různorodější dovolenou.
  • místa, kde jsem ještě nebyla – to je u mě trochu komplikované, proto jsem i dlouho váhala nad Středozemní plavbou, protože většina itinerářů měla půlku míst, co znám, nakonec jsem ale plavbu s místy, co neznám nebo jsem na nich byla moc dávno našla.
  • místa, kam se nedá jen tak dostat – tohle pro mě byly třeba právě Fjordy, sice tam samozřejmě i letiště jsou, ale už je to se složitějšími přestupy, autem je to daleko a půjčit si auto tam je docela drahé, na plavbu ideální.
  • ostrovy a malé přístavy – ty mě baví nejvíc, nejradši mám místa, o kterých jsem ani pořádně neslyšela a moc o nich nevím. Neříkám, že třeba v Oslu to nebylo pěkné, to zrovna bylo a moc, ale ty malé přístavy mají taky něco do sebe. Nejlepší jsou ty, kde ani není přístav pro velké lodě a loď kotví v zálivu a do města se dopravujete malou lodičkou. Na druhou stranu je to taky nevýhoda, v některých těch malých městech se ty tisíce lidí z lodě celkem rozprchnou a ani to nepoznáte, ale třeba na Santorini, když přijedou 3 velké cruise lodě a všichni ty lidi chtějí do těch stejných pár kilometrů uliček s krásným výhledem, tak už je ta přecpanost znát (o cenách ani nemluvím).

Jaký vybrat nápojový balíček

Na vyšších třídách plaveb jsou i nápoje zahrnuté, běžně si je ale máte možnost dokoupit nápojový balíček a nebo si je prostě kupovat zvlášť. Jaký vybrat nápojový balíček samozřejmě záleží na tom, jak moc chcete na lodi pít a co chcete pít. Nápoje jako voda, čaj, obyčejná káva (žádný vymazlený kapučínko) i nějaké džusy k snídani jsou dostupné zdarma. Typicky mají lodě zhruba takové balíčky:

  • nealko – nejlevnější nápojový balíček, zahrnuje nealko limonády a nealko koktejly,
  • alko – zahrnuje kromě nealko i pivo, víno a základní alkoholické koktejly,
  • premium – zahrnuje i prémiové koktejly,
  • nealko pro děti – ten zahrnuje vlastně to, co nealko balíček pro dospělé, ale je ještě o něco levnější.

U každé společnosti je dostupný i nápojový lístek, nebo si ho můžete vyžádat, abyste dokázali cenu balíčku porovnat s cenou jednotlivých nápojů. Pokud si plánujete cestu užít se vším všudy, dát si k obědu dvě piva, odpoledne nějakou limonádu nebo koktejl (dva tři), k večeři víno a po večeři budete ještě pokračovat, určitě se o balíčku vyplatí uvažovat.

Třeba na Costa Cruises mi to vyšlo tak, že bych si musela dát sedmkrát za den colu, aby mi to vyšlo výhodněji než nealko balíček. S MSC Cruises bych si zase dala denně 4 alko koktejly, aby se mi vyplatil levnější balíček s alkoholem. Nápojový balíček se vždycky kupuje na všechny dny na lodi a všichni obyvatelé z kajuty musí mít (celkem logicky) stejný balíček (výjimkou jsou samozřejmě děti).

Ani limonády ani alkohol nejsem zvyklá pít v takovém množství 7 nebo 14 dní v kuse, takže já si nápojový balíček jako správný šetřivý Čech neberu a každé pití si platím zvlášť. Kromě toho nad tím uvažuju ještě takto:

  • mám ráda spíš zajímavější drinky, ráda si často vyberu právě z prémiových, v tom by mi beztak nepomohl jiný než nejdražší prémiový balíček, nechci, aby mě balíček omezoval v tom, na co mám ve skutečnosti chuť,
  • každý den, kdy připlujeme do nějakého přístavu, trávím několik hodin až celý den venku, takže si ráda koupím nápoje venku, navíc s širším výběrem, hezkým novým výhledem, když nemám balíček, nemrzí mě, že si platím navíc to, co mám pár set metrů na lodi zdarma, neotravuje mě v hlavě moje šetřivé já, které by říkalo “vrať se na loď a dej si tam tu limču zadarmo”.
  • až jednou pojedeme s holkama na dámskou jízdu na lodi, balíček určitě berem 🙂

Přikoupit si internetový balíček nebo ne

Záleží, jak velcí jste závisláci. Já závislák trochu jsem, píšu si s kamarády, sázím denně několik storýček na Instagram (a taky sleduju co dělají ostatní), jsem zvyklá číst denně nějaké informace a hlavně i na lodi pracuju. Přesto si balíček nekupuju, protože:

  • je strašně drahý – na celou plavbu by to umělo vyjít i na pár tisíc.
  • po Evropě využívám mobilní data – přes ta mám data dostupná pokaždé, když jsme v přístavu i plus mínus hodinku dvě předtím a potom, co přijedeme nebo odjedeme z přístavu. Podle programu je to tedy prakticky každý den od cca 8 ráno do 7 večer, kromě dní kdy připlouváme později a dní na moři (obojí je tak jednou za týden plavby),
  • mimo přístav sice internet být dostupný může, ale vplutím na moře se dostáváte do 3. roamingové skupiny (to je ta nejdražší), protože námořní prostor spadá tam a ne pod blízké země. Místo “Vítejte v Řecku” vám tady od operátora přijde zpráva ve stylu “Vítejte na palubě”.
  • mimo Evropu / Evropskou Unii jsem ještě na lodi nebyla, ale tam bych balíček samozřejmě asi řešila.

Na co se připravit

Automatické dýško

Při výběru plavby vidíte cenu plavby, která typicky zahrnuje ubytování na lodi a all inclusive jídlo. Nad to jsou většinou nápojové balíčky, internet, lepší restaurace a výlety. To vše si ale dokupujete dobrovolně. Co v ceně není, ale platíte to povinně je dýško personálu. Teda říká se tomu dýško, ale platíte to společnosti, ne přímo personálu. Za každý den na lodi vám přistane na účtu předem daná částka, kolem 10 eur (děti polovinu).

Je běžné dát něco (opravdové dýško) i personálu, který vás obsluhuje. V plavbách v Americe se to vysloveně očekává.

Program na lodi

Na lodi je spousta programu, kterého se můžete účastnit, pokud zrovna nechcete sedět na baru, dřít ve fitku nebo koukat z balkonu na moře. Divadlo, kapely, hry, taneční školy, bingo, jóga, a tak dále. Každý večer dostáváte vytištěný program na druhý den přímo do kajuty, takže se dozvíte kdy a kde můžete co zažít.

Dress code

Běžně je v programu na každý den vypsaný i dress code. Večer k večeři se tak pasažéři převlékají dle zadání. Ale žádný stres, není to nijak povinné. Je to ale hezké. Já to před první plavbou nevěděla a druhou plavbu jsem měla v rámci delšího pobytu v zahraničí, na který když jsem vyrážela, tak jsem taky nevěděla, že pojedu na plavbu. Takže jsem si musela vystačit jen s tím, co jsem měla v kufru.

Abych vám to přiblížila, tak když je nějaký elegantní / gala dress code, tak zhruba 10 % lidí přijde v opravdu podle dress codu v krásných šatech, asi tak 30 % se o to viditelně snažilo (třeba já si vezmu ty nejlepší šaty a šperky co mám) a zbytek přijde jako normálně. Čím luxusnější plavba tím je samozřejmě vyšší podíl těch dobře oblečených. Někdo na to kašle jako každý večer a přijde underdressed, řekla bych ne úplně vhodně oblečený na jakoukoliv večeři v restauraci. Když je nějaký jednoduchý dress code (třeba bílá), tak je lidí co jsou v souladu docela dost, naopak když je nějaký nepředvídatelný nesmysl (zvířecí potisk), tak to nemá skoro nikdo.

Pro inspiraci takovéhle dress code byly na mých plavbách, co si pamatuju:

  • MSC Cruises: gala, bílá, casual.
  • Costa Cruises: černá & červená, bílá, zvířecí potisk, elegant, gala, casual.

Recenze lodí, kajut a destinací

Když nevybíráte primárně podle ceny a vyhovující destinace a chcete se rozhodnout trochu informovaněji, existuje spoustu míst:

5/5 - (4 votes)

Napsat komentář