Jak a kde kupovat letenky kamkoliv

Pojďme si hned na začátek říct, že já nejsem žádný extrémní lowcosťák a nelítám jen když seženu letenku za pár stovek. Zároveň cestuju ráda, cestuju často a vím, že právě u letenek může být rozptyl peněz, které člověk utratí velký, aniž by byl podstatný rozdíl v tom, co za ty peníze dostanete.

Letěla jsem nesčetněkrát pod tisícovku za zpáteční letenku, několikrát jsem letěla i pod 100 korun. Takhle levné letenky jsou ale spíš náhodná výjimka, kterou když vidím, tak prostě kupuju a letím, ale čekat s plánovanou dovolenou, jestli náhodou nebude takhle výhodná akce je čirý nesmysl. Dala jsem dohromady pár tipů, které popisují můj přístup k nákupu letenek.

Používám jednoduchý set pravidel:

  • mám dlouhodobý přehled o cenách letenek do destinací, které mě zajímají,
  • jsem flexibilní v období cesty i výběru destinace,
  • cestuju (taky) mimo hlavní sezónu,
  • uvažuju nejen nad cenou letenky, ale i nad Cost Per Day letenky a celkovým nákladem výletu,
  • nepotřebuju nekoupit nejlevnější letenku, stačí, když nebude zbytečně drahá.

Disclaimer: Uvědomuju si, že ne každý je wannabe fulltime travelerka jako já s online prací a možností odjet skoro kdykoliv kamkoliv. Každý máme jinde hranice komfortu nebo množství vysněných destinací. Ne všechny moje tipy se hodí pro každého. Vemte si z toho to, co je pro vás reálné.

Vyhledávače letenek

Vezmu to od úplného základu. Na nákup letenek slouží weby leteckých společností. Na hledání nejlepších letenek slouží vyhledávače letenek. Co nabízí vyhledávače a letecké společnosti (většinou) ne:

  • nabídky letenek od více společností – letecká společnost nabízí jen svoje vlastní a operované lety, to znamená, že u každé společnosti najdete jen omezené množství destinací, kam létá a to které všechny aerolinky tam létají vám poradí právě vyhledávač,
  • vyhledávání s flexibilním odletem a příletem – letecké společnosti většinou umí hledat letenky maximálně +/- 3 dny od zadaného data (čest výjimkám), vyhledávač umí pracovat s mnohem širšími intervaly možných odletů a příletů, včetně možnosti “kdykoliv“,
  • vyhledávání s flexibilní destinací – aerolinka obvykle chce, abyste věděli, kam letíte, vyhledávač umožní zadat více destinací, celou zemi, celou Evropu nebo “kamkoliv“.
  • vyhledávače umí porovnat, filtrovat, nastavení preferencí letu, počty přestupů, nastavit hlídání letenek i kombinovat více leteckých společností.

Vyhledávače jsou například: Skyscanner.com, Kayak.com, Kiwi.com, Azair.com, Google Flights. Každý umí trochu něco jiného a používá se nějak jinak. Já hledám letenky přes Kiwi, ale je to o zvyku a subjektivních preferencích nastavení vyhledávání.

Vyhledávače taky někdy dokáží nabídnout zdánlivě nižší cenu, než samotná aerolinka. I přes to nedoporučuju lákavější nabídku využít. Typicky mohou být jiné poplatky za přikoupené služby, rozdílné garance, ale hlavně je to nákup přes zprostředkovatele. To vás může potrápit hlavně ve chvíli, kdy dojde k zrušení, posunutí nebo zpoždění letu. V tu chvíli od aerolinky nezískáte nic, protože nejste její zákazník.  A pro ty, co létají opravdu často, při nákupu přes vyhledávač nezískáte letecké míle za nákup letenek, takže je ani nemůžete použít pro zvýhodněný nákup letenek.

Mám přehled kolik letenky stojí

Pamatuju si, jak jsem při své první návštěvě v Asii kupovala banány. Zeptala jsem se na cenu, bylo to levnější než u nás, tak jsem to koupila, byl to dobrý obchod. Dokud jsem o pár dní později na jiném trhu u jiného člověka nekoupila banány několikrát levnější. I když i ta první cena pro mě byla akceptovatelná, zbytečně jsem strašně přeplatila. U banánů to bylo pár korun, ale u letenek to může jít do tisíců. Znalost cenové hladiny je důležitá, abyste nenakoupili zbytečně draho.

S letenkami je to o něco složitější, protože úplně neplatí přímá úměra “je to blíž, tak to bude levnější”. Let do Budapešti může stát stejně jako let do Říma, který je skoro dvakrát dál a bude jen o pár stovek levnější než let do Madridu, který je třikrát dál.

Nebudu zacházet do detailů, kterým přesně nerozumím, ale asi si dokážete představit, že nějakou roli sehraje odlišná poptávka, konkurence, různě vysoké letištní poplatky na jednotlivých letištích nebo daně a regulační poplatky v jednotlivých zemích.

Moje taktika na tohle je sledovat a mít přehled o několika destinacích, kam se zřejmě budu chtít v příštích pár letech podívat. Protože když vím, že Řím se dá většinu roku koupit kolem tisícovky, tak to nebudu kupovat když je zrovna za 5k, pokud tam vysloveně nemusím. Mít vlastní znalost ceny je dobré zejména u hlavní sezóny, kdy ceny mohou vypadat vyšší, ale vy víte, že na sezónu a tuhle destinaci je to ještě dobrý.

Jak si pomoct s přehledem o cenách:

  • použijte vyhledávač a zadejte tam let “kdykoliv”, zjistíte, jak moc se cena letenky co chcete liší od toho, za jakou cenu se dá do destinace dostat,
  • nastavte si ve vyhledávači letenek hlídacího psa, upozornění, které vám oznámí, že se cena do vaší destinace pro váš ideální termín snížila,
  • fajn jsou i cenové mapy.

Kdy kupovat letenky

Držím se pravidla, že pokud někam chci, vím, že je cena letenky dobrá (ne nutně nejlevnější co jsem kdy viděla), tak kupuju. Pokud je do odletu měsíc nebo méně tak rozhodně na nic nečekám. Last-minute letenky neexistují.

Šance, že se bude cena letenky pár dní před odletem ještě snižovat je úplně minimální. Naopak je vysoká šance, že se cena letenky podstatně zvýší a nebo se dokonce let vyprodá.

Nekupuju letenky příliš dopředu. Půl roku předem a víc už mi přijde zbytečně moc. Je velká pravděpodobnost, že se  změní nejen ceny, ale i plány. Ale jak říkám, v tu dobu už si cenu letenek sleduju. Snažím se nekupovat ani moc pozdě, ideálně ne méně než měsíc před odletem po Evropě a raději ke dvěma měsícům na jiný kontinent.

V některých případech jsou ceny letenek prakticky konstantní v delším období. K vidění je to u frekventovaných vnitrostátních letů. Vím, že jsem to takhle viděla v Mexiku i v Asii. Letenka má pár dní dopředu stejnou cenu jako měla dva měsíce předem.

I na to se dá dobře použít vyhledávač a pokud stále nevěříte, že by letenka koupená den předem nebyla levná, zkuste se cvičně kouknout za kolik se dá letět zítra. Udělala jsem to za vás, do Říma zítra za 3,6k.

Flexibilita

To, že kupuju letenky trochu později než bych obecně doporučila letenky kupovat je dáno hlavně tím, že až tak nelpím na té konkrétní destinaci ani datu. Nejdražší možnou letenku koupíte tak, že máte fixní datum odletu, fixní datum příletu a jednu konkrétní destinaci. Ještě hůř, pokud vaše data vychází z toho, že chcete letět na dovolenou na Velikonoce, takže chcete letenky, co chce každý.

Pokud to jen trochu jde, určete si datum dovolené podle letenky, ne naopak. Pokud to nejde, netrvejte na jediné destinaci, na světě je spousta krásných míst. Čím víc možností, tím větší šance na lepší cenu. Z Prahy létá 127 přímých spojů do 46 zemí světa, z Vídně 194 přímých letů do 63 zemí. To není málo.

Úplně nejlepší je, když netrváte na tom, abyste letěli v hlavní sezóně. Celá jižní Evropa je po celý rok krásná. V zimě nemusí být úplně na koupačku, ale souvisí s tím úspora i v ostatních ohledech (hlavně ubytování) a jako bonus je tam méně lidí, ale stejně hezké město nebo příroda a stejně dobré jídlo.

Levná letenka, ale…

Je několik chytáků, které při výběru destinace a letenky číhají. Levné letenky někdy mohou znamenat určitou formu nepohodlí. A teď nemyslím to, že nízkonákladovky nemají tak pohodlná sedadla jako Emirates. Jde mi o finty, které jsou i celkem doporučované ke získání levných letenek, ale je v tom nějaký háček, který každému za tu úsporu stát nemusí a nebo dokonce generuje další náklady.

Odlet ze vzdálenějšího letiště

Víc letišť, víc možností, větší šance na levnější letenku. Samozřejmě. Pokud máte víc letišť v podobné vzdálenosti, není o čem mluvit. Pokud bydlíte v Praze, jet na vídeňské (berlínské, mnichovské) letiště kvůli levnější letence už je na pováženou. Čím jsem starší, tím míň komfortní mi to přijde a rozdíl v ceně (nebo kvalitě letu) by musel být větší. Pro letenky po Evropě to málokdy dává smysl.

Když to rozeberu. Cesta do Vídně a zpět začíná na 700 Kč, trvá 8+ hodin. Jedete daleko, takže potřebujete větší rezervu. Pokud je let ráno může být komplikovanější se tam dostat, pokud je brzo ráno možná nepůjdete spát nebo budete shánět ubytování ve Vídni. Nakonec to je míň komfortu a víc stresu za skoro stejnou cenu.

U vzdálených destinací to ale smysl dávat může. Zejména v případě, kdy z toho vzdálenějšího letiště letí do cílové destinace už přímý let, takže cesta tam supluje jeden přestup. Například Bangkok. Z Prahy přímý let neletí, z Vídně ano. Kdyby letenka z Vídně byla navíc levnější a celková doba letu kratší, bylo by to ke zvážení. Za jaký rozdíl v ceně vám to přijde výhodné nechám na vás.

Vzdálenější letiště od centra

Pozor na destinace, které mají letiště trochu z ruky. Bude to stát peníze nebo čas. Příkladem budiž druhé bruselské letiště Charleroi nebo třetí pařížské Beauvais, odkud to do centra trvá skoro dvě hodiny. Stojí to navíc čas i peníze.

Doporučuju před koupí letenky zkontrolovat jak a za kolik se dokážete dostat z letiště do centra, resp. do hotelu.

Brzký ranní odlet nebo pozdní večerní přílet

Nepreferuju komfortnější letenku za jakoukoliv cenu, ale rozhodně si na to dávám pozor a někdy raději připlatím za určitý komfort. Pro každého je tohle něco jiného. Pro mně jde hlavně o lety brzo ráno a pozdě večer. Brzo ráno se bojím že zaspím, nestíhám se pořádně nasnídat, vstanu a spěchám na letiště. Navíc jsem unavená a v letadle se víc nudím, protože třeba nemám sílu si číst. Večerní lety, zejména do destinace, kterou ještě neznám, pak znamenají řešit jak se dostanu pozdě večer z letiště, musím mít ubytování s 24/7 recepcí nebo self check-inem a půjdu někde po tmě. Bez večeře.

Nejlblbější je kombinace kdy přiletíte pozdě večer a odlétáte brzo ráno. Pro obě cesty to může navíc znamenat nutnost vzít si taxíka a ještě platíte v destinaci defacto noc navíc.

Naopak nejkomfortnější jsou pro mne lety dopoledne až brzké odpoledne. Ideál řekněme 10.00 až 14.00. Samozřejmě i podle délky letu. Dlouhé lety mám ráda přes den, čili ideálně když začínají hned ráno (ale ne moc brzo), protože v letadle moc neumím spát, ale umím v něm dobře pracovat. Většina lidí dokáže naopak usnout už při vzletu a preferují noční přelety.

Levnější let s přestupem

Někdy jsou letenky s přestupem levnější než přímé lety. Dokonce i když přestupní stanice není na trase. Nižší cena je fajn, ale může znamenat komplikace:

  • celková doba letu je delší,
  • když je na přestupu hodně času je to o to horší, když je na přestupu méně času, bojíte se, že nestihnete spoj,
  • pokud nemáte oba lety na jedné letence nebo jinak garantovaný přestup (což u nízkonákladovek nemáte), přesun nebo zpoždění na prvním letu a nestihnutý druhý let znamená, že se o vás nikdo nepostará a náhradní let si musíte zařídit (a zaplatit sami).

Levný let do drahé destinace

Pozor na to, že jsou destinace, ve kterých bude letenka jen zlomková položka celkové ceny, kterou za výlet sem zaplatíte. Například severní Evropa, Londýn, Island nebo Benátky. Naopak typicky levnější destinace jsou na Balkáně (kromě Chorvatska), Španělsko, Blízký východ. Než si finálně koupíte letenku, doporučuju zběžně zkouknout ceny ubytování.

Ultralevné akční letenky

Poštěstí se spíš výjimečně, ale reálné to je. Mluvím o letenkách řekněme plus mínus pod 10 euro. Letenky tak levné, že jejich cenu může snadno převýšit i cena z/na letiště. Letenky, které se vyprodají extrémně rychle, takže pokud to potřebujete probrat v práci, s partnerem nebo si nejdřív naplánovat itinerář, jestli se vám tam bude líbit, tak to prostě prošvihnete. U těchto letenek nečekáte a kupujete.

Většinou mají nějaká specifika:

  • konkrétní destinace nebo skupina destinací letecké společnosti (typicky některé z lowcostových společností – Ryanair, Wizz Air, EasyJet),
  • omezení na vybrané měsíce, často v okurkové sezóně, ale to musím vyzdvihnout se mi naopak dost líbí,
  • omezení na vybrané dny odletu (to souvisí s tím, že kupujete letenku od jedné konkrétní společnosti a ta do dané destinace prostě nelítá každý den, ale jen třeba úterý a pátek).

Naposled jsem takhle letěla v únoru do Říma za 59 Kč tam a 59 Kč zpátky a za stejnou cenu v prosinci na Sicílii. Obojí bylo z akce Wizz Air. Nebyla to sezóna, ale počasí bylo v obou případech skvělé, jarní.

Jak se o ultralevných letenkách dozvíte?

  • máte nainstalovanou aplikaci letecké společnosti nebo vám chodí newslettery od nízkonákladových leteckých společností,
  • sledujete na sociálních sítích nebo v RSS čtečce weby, které vyhledávají a sdílí akční letenky jako první (Zaletsi, Cestujlevně, Honzovy letenky).

Je to takhle jednoduché a asi se hodí na tomhle místě zdůraznit, že fakt není potřeba využívat na levné letenky žádnou placenou službu, už vůbec ne paušálně placenou, jako jsou tipy na HeroHero. Jednak vám to ve výsledku cenu letenky spíš podstatně navýší o to předplatné a jednak to jsou komplet tipy přebírané právě z těch primárních zdrojů, které jsou zdarma.

Zavazadla

U každé aerolinky je to trochu jinak se zavazadly. U těch lepších jsou v ceně i odbavená zavazadla nad 20 kg, někde je v ceně příruční zavazadlo do 7, 8 nebo 10 kg. U nízkonákladovek je jen malé osobní zavazadlo co se vejde pod sedadlo.

A u nízkonákladovek taky bývá malý chyták v objednávkovém procesu. Hned v prvním kroku dostanete na výběr balíčků, které se liší v pár nedůležitých drobnostech a zavazadle, které si chcete vzít. Abyste si mohli vzít zavazadlo ale nepotřebujete žádný balíček. Přikoupení samostatných zavazadel je ještě o pár kroků dál. Přikoupení samostatného zavazadla je samozřejmě o něco levnější než celý balíček. Pokud tedy vysloveně nechcete nějaké další věci z balíčku, berte základní balíček “nalehko / bez zavazadla” a dokupte si zavazadlo zvlášť. Někdy je rozdíl menší, někdy dělá pár stovek.

Když chcete ušetřit na letenkách je dobré umět se sbalit do příručního zavazadla pokud jedete na delší dobu a do malého osobního batůžku pokud jedete max na pár dní. Zvlášť při delším cestování kdy budete několikrát přelétávat lokálními nízkonákladovkami se to vyplatí.

Upsell při rezervaci letenky

V objednávkovém procesu se vám letecké společnosti snaží prodat navíc kde co. Opět se to týká hlavně nízkonákladovek. Přednostní nástupy, jídlo, pojištění, pronájem auta, kompenzaci uhlíkové stopy. Občas to tam umí skočit ani nevíte jak. Doporučuju v každém kroku dobře sledovat, jestli se celková cena nějak nezvýšila, ať se pak potom nemusíte vracet celou objednávkou a hledat kde.

Speciální položkou u nízkonákladovky je výběr sedadla. Buď dostanete sedadlo automaticky přidělené zdarma a nebo si zaplatíte sedadlo, které chcete. Za mě zbytečnost, pro někoho komfort, který za to stojí.

Z mojí malé soukromé statistiky na letech s přiřazeným sedadlem jsem na zhruba dvou třetinách dostala uličku (to je moje preferovaná varianta), poté okýnko a jen v několika málo případech prostřední sedadlo. V několika případech to bylo zároveň s volným sousedním sedadlem nebo celou řadou a nebo (a to se mi daří celkem úspěšně) s přesunem na exit. Ve více lidech je šance, že vás posadí vedle sebe mizivá (samozřejmě pokud nejde o děti).

Platba letenky v cizí měně

Tohle platí pro jakoukoliv platbu do zahraničí, i za ubytování, zážitky nebo nákupy v e-shopech. Některé banky mají míň výhodné kurzy a i na levné letence to může udělat rozdíl desítky korun, při letenkách pro víc osob nebo za oceán už to mohou být stovky.

Stojí za to dát si jednou tu práci a porovnat si kurzy bank, které používáte, abyste platili tou nejvýhodnější kartou, kterou máte.  Porovnejte si to taky s tržním kurzem. Já mám například účty u 4 bank, z toho nejhorší kurz mám u Raiffeisenbank, nejlepší u Airbank. Letenky (a všechno) ale platím kartou Revolut, která má kurz ještě podstatně lepší a od tržního kurzu se liší jen o jednotky halířů. Rozdíl mezi nejlepší a nejhorší z mých karet je k dnešku skoro 90 halířů za euro a to už rozhodně stojí za to kliknout tam tu správnou kartu.

Tipy na cestování kamkoliv

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

3/5 - (2 votes)

Napsat komentář