Tipy na dárky pro cestovatelku / 2024

Máte doma, v rodině nebo za kamarádku cestovatelku a chcete koupit cestovatelský dárek? Mám pár tipů na věci co jsem buď dostala a měla jsem z nich radost nebo bych ráda dostala nebo jsem si sama koupila. Doporučení od cestovatelky pro cestovatelky. Některé se budou stejně dobře hodit i pro cestovatele muže.

Cesta jako dárek

Začnu tím, co se nabízí nejvíc. Darovat cestovatelce nějakou cestu je vždycky dobrý nápad. Zároveň je to docela dobrý materiál na dárek na poslední chvíli. Letenku i pobyt snadno koupíte online v den obdarování. Můžete i načrtnout itinerář cesty, hezky to zaobalit a detaily vyřešit později. Ideální třeba pro roadtrip nebo výšlap do hor, stačí vytisknout mapu trasy.

Letenky

Každopádně nejlepší dárek, jen to může být logisticky náročnější. Musíte správně trefit destinaci i datum.

Jestli v jednom kuse nemluví o vysněných destinacích, ujistěte se, že je to fakt cestovatelka. Pak se zamyslete, kde ještě nebyla a pokud vás ani teď nenapadá, kam by chtěla, tak Paříž, Řím, Benátky nebo Florencie je dobrý a romantický dárek.

Co se datumu týká, u nízkonákladových společností to nepůjde později změnit, takže byste měli mít jistotu. U lepších aerolinek si můžete připlatit za flexibilní tarif, pokud už není přímo v ceně. Flexibilní lety nabízí například KLM, Air France nebo Emirates.

Relaxační pobyt

Ideální, pokud to řešíte na poslední chvíli. Vždycky potěší a dá se koupit třeba i na Štědrý den. A nakombinovat s příslibem nějakého dalšího zážitku, aby to vypadalo promyšleně. Takže například koupíte v:

Pokud to chcete mít dobře promyšlené nebo chcete, aby to aspoň tak vypadalo, koupíte k tomu i jízdenku na vlak (pokud nechcete jet autem), uděláte příslušnou rezervaci a poskládáte to do vlastnoručně vyrobeného voucheru.

Cestovatelské příslušenství

  • malé lahvičky – na šampón, sprcháč, opalovací krém. Dají se koupit prázdné třeba v Sephoře nebo v DM mají spoustu malých variant všech možných produktů, od šampónů po laku na vlasy.
  • sáčky na oblečení – všude najdete miliony pořadačů na věci do kufru a batohu. Nemám to ráda, je to těžké, neforemné, zabírá to dost místa a pokud to není přímo pro ten kufr, tak to nepasuje ideálně tak, jak to chcete poskládat. Já používám síťované sáčky, neváží to nic, vidíte skrz, mám různé velikosti na trička vs na prádlo.
  • Cabin Zero batoh – batohy dělané právě pro cestování, aby se vešly do letadla kam mají. Nejsou to ergonomické turistické batohy, jejich účel je přeprava věcí, ne chození po horách.

Cestovatelská tematika

  • dřevěná nástěnná mapa světa – mapa ze dřeva poskládaná ze dřeva, v různých odstínech i velikostech, za mě je do fakt hezký designový prvek třeba do obýváku, rozhodně hezčí než oblíbené stírací mapy světa,
  • cestovatelský kalendář – pro fanoušky papírových kalendářů se bude hodit ten s pěknými cestovatelskými fotkami.

Čtení pro cestovatelky

Pokud “vaše cestovatelka” ráda čte, knížka je vždycky dobrý nápad a vlastně ani nemusí být s cestovatelskou tematikou.

Cestovatelské návody

Hodí se především začínající nebo budoucí cestovatelky. Knížky, které dopodrobna poradí základní věci o tom, jak cestovat, jak vybrat letenky, rezervovat ubytování, co si sbalit a jak být na cestách v bezpečí. Dobrý nápad je tu určitě Travel bible, která cestování bere od úplných základů až po témata jak cestovat ekologicky. Pro cestovatelky, které by rády cestovaly dlouhodobě a našly si práci, která jim to umožní se bude hodit od stejných autorů kniha Travel jobs, která popisuje 135 způsoů jak vydělávat na cestách.

Další tipy na knihy:

Knihy známých travelinfluencerů

Hint: není nic jednoduššího, než checknout, jestli ho/ji sleduje třeba na Instagramu:

Holčičí romantika, kde cestujete s hlavní hrdinkou

Mám ráda knížky od Julie Caplin. Pozor, není to žádná kvalitní literatura, ale naprostá oddychovka, klasická holčičí četba. Ona jede někam do zahraničí, tam ho potká, půl knihy se ignorují nebo si dokonce nemůžou přijít na jméno a pak happy end.

Mám ty knihy ráda, protože se rychle čtou, vždycky se odehrávají v nějaké destinaci a nějakou roli tam hraje jídlo. Pekárna v Brooklynu, Kavárna v Kodani, Čajovna v Tokyu. Julia Caplin je (jako já) cestovatelka a foodie, takže vždycky píše o místě, kde byla a text je prolnutý i zmínkami míst a často i konkrétních gastronomických podniků.

Doporučený upgrade: Kniha + letenka té dané destinace. Polopaticky: Vinice ve Francii + letenka do Bordeaux nebo do Paříže.

Další tipy:

  • Divočina – od Cheryl Strayed je inspirující příběh ženy, která se sama pěšky vydá na 1770 kilometrů dlouhou cestu. Vhodná bude pro cestovatelky, které hledají inspiraci a osobní růst.
  • Jíst, meditovat, milovat – knižní předloha slavného filmu s Julií Roberts o hledání štěstí v různých kulutrách.
  • Poutník – Mágův deník – od Paulo Coelho, je trochu duchovní a pojednává o prožitcích během Camino Santiago de Compostela.

Knihy pro foodie cestovatelky

Jakákoliv kuchařka oblíbené destinace foodie cestovatelku neurazí. Je jich asi milión, ale vypíchnu ty, co jsou mixem světových kuchyní:

Cestování s knihou nalehko

Kniha na cesty je dobrá v případě, kdy jedete na týden dva na jedno místo. Na dlouhodobější cestování s vícero přemisťováním (pokud si věci nevezete v autě) se úplně nehodí. Je to těžké a kdo řeší každé deko a centimetr v batohu, knihy s sebou brát nejspíš nebude. Ne tak ale elektronické a audio knihy.

Jako základ pro čtení elektronických knížek je ideálním dárkem Kindle. Do toho už můžete dokupovat jednu knížku za druhou. Kindle váží asi 175 gramů a knížky v něm už nic. Je taky šetrnější na oči než čtení z mobilu.

Audio knížky mají při cestování taky své místo. Já začla “číst audio” při procházení se po pláži ve Vietnamském Danangu s Mnichem, který prodal své Ferrari. Audio se hodí při cestovatelských prostojích, kdy se blbě čte z knihy nebo Kindlu – ve frontě na gatu, při ležení na pláži. Ráda čtu takhle hlavně motivační literaturu nebo knížky pro osobní růst, protože v papíru mi to přecijen jde pomaleji než nějaký poutavý příběh.

Cestovatelské zbytnosti

Řadím jsem věci, které cestovatelka nutně potřebuje, ale ve skutečnosti se bez nich na cestách dá obejít. Jsou na krásu a pro radost.

  • obal na kufr – super věc pro cestovatelky, co cestují s kufrem. Jedna jeho funkce je, že chrání kufr a druhá, že ho zdobí. Já mám teda černý, ale barevný lepší, cestovatelka to ocení především na letišti – na páse se zavazadly ho nepřehlédne.
  • šperk s cestovatelskou tematikou – náušnice s letadlem, přívěsek s kotvou a podobně. Úplně vám neporadím, kde přesně sehnat, já mám svoje z cest. Dokud to nenecháte osázet diamanty, patří to spíš k levnějším dárkům. Kdyby to tu náhodou četl Ježíšek, tak jen zmíním, že prstýnek s letadlem ještě nemám.
  • skládací skleničky na víno – je to takový dárek pro legraci, ale zároveň se může hodit. Skleničky na víno s odšroubovávací nožičkou.

Cash is the king

Typicky vhodný dárek především pro prarodiče nebo rodiče cestovatelky, kteří jinak neví co by tak koupili. Peníze jsou pro cestování podstatnou výhodou a nikdy neurazí. Verze pro cestovatelku samozřejmě není tisícikoruna v obálce (i když taky, proč ne, tumáš cestovatelko na letenku), ale padesátieurovka v obálce. Hodnotu bankovky samozřejmě volíte podle vlastních možností a toho, jak chcete cestovatelce dopřát. Měnu volíte podle toho, kam víte, že se chystá. Když nevíte, eura se hodí vždycky.

5/5 - (1 vote)

1 komentář u „Tipy na dárky pro cestovatelku / 2024“

  1. Moc hezký článek, Petro!

    Jinak já byl tedy schopen vždy vyčerpat i poukázku u (relativně spolehlivého) lowcostu jako je Ryanair 😀

    A dnes jsem zjistil, že “nutně” potřebuju dostat pod stromeček kurz vaření s Oldou Sahajdákem …

Napsat komentář