Jih Sardinie: co vidět a co dělat v Cagliari

Cagliari mi doslova učarovalo, pro foodies je to ráj a městečko je to hodně pěkné. Měla jsem trochu rozhodovací paralýzu mezi Cagliari a Alghero, kam jet a na jak dlouho. Nakonec jsem pobyt mezi tahle dvě města rozdělila přesně na půl a udělala jsem dobře. V Cagliari jsem si víc užívala město a jídlo, v Algheru zase výlety a procházky po pobřeží.

Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky a výlety v Cagliari.

Jak se dostat do Cagliari

Cagliari má jedno ze 3 letišť na Sardinii (vedle Alghero a Olbia). Pokud tedy letíte, přiletíte pár kilometrů od centra, kam se dostanete za asi 20 minut vlakem. Vlakové nádraží je přímo u letiště, je jasně značené, jen je to pár set metrů a vlaky nejezdí zas až tak moc často, tak doporučuju mít předem přehled, ať si kdyžtak trochu pospíšíte a neujede vám to o minutu (nebo naopak ať zbytečně nespěcháte). Lístek koupíte jednoduše v automatu na vlakové zastávce, stojí jednosměrně 1,30 eur.

Přiletět můžete i do Alghero, letiště je ve skutečnosti ve Fertilla asi 10 km od Alghero, do Cagliari se odtud dostanete vlakem ze Sassari (kam z letiště jede bus 760), cesta trvá 3 hodiny, jezdí to asi třikrát denně.

Můžete sem přijet také trajektem z Neapole, Civitavecchia (blízko Říma), Savony, Janova nebo Palerma (na Sicílii). Většinu linek operuje Grimaldi Lines.

Doprava po Cagliari

Jezdí tu spoustu autobusů, na lístky je nejjednodušší stáhnout si appku CTM BusFinder. V aplikaci lístek koupíte, po nástupu do autobusu aktivujete pomocí QR kódu v autobuse. Lístek stojí 1,30 eur. Do Castillo se dostanete busy 7 a 8 z vlakového nádraží nebo z centra, Piazza Yenne, do zastávky Porcell, odtud už procházíte hezkými uličkami. Zastávky jsou vždycky na znamení, je potřeba zazvonit.

Kde se v Cagliari ubytovat

Cagliari není úplně malé a má slušnou síť autobusových spojení, takže nemusí být problém i ubytování dál od centra. V úvahu tady připadá pláž Poetto, pokud chcete dovolenou trávit hlavně u moře.

Centrum je asi jasné a pak je tu část Castello, tady jsem bydlela já a moc se mi tu líbilo. Castello je v kopci nad centrem, kde je katedrála a hrad, jsou tam klasické úzké uličky a je odtamtud krásný výhled na celé město i na západ slunce nad Cagliari. Jsou tam i parkoviště, ale až k ubytování se spíš autem nepropletete (nebo nebudete chtít). Pozor jen že úzké uličky znamenají také celkem tmavé byty, pokud byste chtěli trávit víc času i v ubytování, je pak lepší koukat po něčem s výhledem nebo na náměstíčku. Z Castello seběhnete dolů do centra za 10 minut, nahoru to není žádný nezdolatelný kopec, ale případně tam jezdí autobusy.

Tipy na ubytování v Cagliari

Co vidět v Cagliari

To hlavní uvidíte nahoře, ve čtvrti Castello. Uličky, hradby a krásné výhledy na město, Tyrhénské moře a na západ slunce. Je to sice do kopečka, ale cesta je krátká a pěkná.

Bastione di Saint Remy

Bastione di Saint Remy je opevněná terasa a vyhlídková plošina postavená na starých španělských opevněních, má hvězdicový půdorys. Z centra Cagliari sem dojdete snadno od Monumento a Carlo Felice (socha na kruháči přímo v centru), cestou Via Giuseppe Manno, což je taková pěkná nákupní třída s kavárnami. Dojdete tak na Piazza Costituzione, což je další kruháč a přímo na jeho kraji je vstupní brána do Bastione, Porta Cristina, která architektonicky taky stojí za pozornost. Tudy po schodech vystoupáte nahoru a dostanete se na Terrazza Umberto I, velké prostranství, takovou terasu s výhledem.

Cagliari - Bastione - Porta Cristina
Cagliari – Bastione – Porta Cristina

Vnitřní prostory Bastione slouží pro výstavy a kulturní akce.

Cagliari - Bastione - Terrazza Umberto I.
Cagliari – Bastione – Terrazza Umberto I.

Torre dell’Elefante

31 metrů vysoká věž ze 14. století je také ve čtvrti Castillo. Až do 20. století sloužila jako vězení. Dnes je věž je otevřená veřejnosti, dá se na ní vyjít pro výhled. Jen pozor, je otevřená až odpoledne (myslím od 15.00 to bylo, ale možná se to v průběhu roku mění), vstup stál 3 eura.

Katedrála Santa Maria di Castello

Vnitřní prostory jsou zdobené bohatě vyřezávanými oltáři, vitrážemi a uměleckými díly. V kapli svatých mučedníků jsou uloženy relikvie asi 179 křesťanských mučedníků. Mezi několika vzácnými sochami, které jsou zde umístěné, je i Madonna dei Naviganti, patronka námořníků.

Cagliari - Katedrála Santa Maria
Cagliari – Katedrála Santa Maria

Mercato di San Benedetto

Od centra je trochu dál, ale pokud chcete nakoupit a ochutnat čerstvé místní potraviny, rozhodně doporučuju. Je to pěkný trh s obrovskou nabídkou sýrů, šunek, pečiva, ovoce, zeleniny i těstovin a olejů. Je to i jeden z největších trhů v celé Itálii.

Cagliari - trh San Benedetto
Cagliari - trh San Benedetto
Cagliari – trh San Benedetto
Cagliari - trh San Benedetto

Co dělat v Cagliari

Cagliari je krásné, člověk by se na pár dní zabavil i jen procházením po městě a vysedáváním v místních skvělých restauracích. Vše ve městě krásně obejdete pěšky, ale pár míst, která byste možná mohli chtít vidět je spíš na autobus. Zejména jde o pláž Poetto, Parco di Monte Urpinu a Parco Naturale Molentargius Saline.

Pokud nemáte v Cagliari moc času a chcete tato místa aspoň vidět, můžete využít Cagliari city tour, zelený autobus, který vyráží na asi hodinovou okružní trasu od 9.30 každou hodinu a půl až do 18.30. z Piazza Yenne (u kruhového objezdu přímo v centru). Projížďka stojí 12 eur.

Plameňáci v Cagliari

Že jsou v Cagliari plameňáci jsem věděla, ale moc se mi za nima nechtělo, moc jsem nedávala šanci tomu, že je opravdu uvidím. Nakonec jsem se odhodlala a udělala jsem dobře. Plameňáci jsou ve slaniscích v Parco Naturale Molentargius Saline. Vidět je můžete buď jen z cesty podél silnice Via Lungo Saline (je poblíž pláže Poetto a je s ní rovnoběžná) nebo můžete přímo do infocentra u Via La Palma. Dostanete se sem několika autobusy (3, 3P, 5ZE) z autobusového nádraží a z centra Cagliari. Zastávka asi 2 minuty od infocentra je Poetto (G. Rossi). Mají tu i komentované prohlídky, prohlídky s lodičkou nebo fotografické vstupy (kurzy). Je lepší park navštívit ráno nebo večer, kdy není takové vedro a ptáci jsou spíš k vidění aktivnější. Já byla asi v 10 ráno a dobrý. Fotky teda nic moc, ale očima to byla paráda.

Cagliari - park Molentargius a plameňáci
Cagliari – park Molentargius a plameňáci

Pláž Poetto

Nejoblíbenější a vlastně hlavní pláž v Cagliari. Je asi půlhodinky z centra autobusy 3, 3P, 5ZE. Je to na stejné trase jako plameňáci, jen o pár zastávek dál. Zastávka Poetto (Lido Esercito) je zhruba vprostřed pláže. Z centra je to sem busem asi půl hodiny.

Projížďka na lodi a šnorchlování

Cagliari je pobřežní město a tak přímo odtud můžete podniknout i výlety lodí. Většina výletů jezdí do Ďáblova sedla (Sella del Diavolo), oblíbené jsou i plavby při západu slunce.

Parco di Monte Urpinu

Park je trošku dál od centra města, ale nabízí krásný výhled jak na celé město i pobřeží, tak z druhé strany na Parco Naturale Molentargius Saline s plameňáky.

Kam na jídlo v Cagliari

V Cagliari, podobně jako na celé Sardinii a v celé Itálii není tak těžké narazit na dobré jídlo. Tady bych řekla stačí jít po čuchu, ale samozřejmě jsem narazila na pár skvělých míst přesně podle mého gusta, která si nebudu nechávat pro sebe.

V první řadě kafe. Jsme v Itálii, takže na každém rohu dostanete espresso nebo macchiato kolem eura na stojáka u baru. Pro nás, co vyhledáváme specialty coffee je tu Caffè dell’Arte Specialty Coffee. Malá kavárna se snídaněmi, filtrem, ale i libůstkami jako tiramisu latte. Moje srdce si získala cukrárna Ditrizio Pasticceria, kde najdete typické italské dezerty a také jejich mini verze, které stojí pod 2 eura. Mají tu skvělé maritozzi, cannoli, profiterole i tiramisu. A kafe si dáte po italsku hezky na stojáka na baru.

Nahoře v Castello je super pizzeria Amalfi, která mě kromě skvělé pizzy uchvátila párováním pizzy s gin tonicem. Ke každé pizze v jídelním lístku je speciálně doporučen nejvhodnější gin tonic. Kromě toho je tahle restaurace s venkovním sezením přímo na hradbách s výhledem na město a západ slunce.

Jen o pár kroků dál je American Bar Gemini, jehož koncept odpovídá tomu, jak to mám v koktejlových barech ráda. Nemají menu, prostě řeknete, co máte rádi, popíšete chutě a oni vám připraví drink na míru. Myslím, že je to první koktejlový bar tohohle typu, kde jsem seděla venku, hezky s malou lampičkou na stole. Pokud jste ale fanoušci ginů, tak lepší výběr a lepší lahve měli v Amalfi, tady si zajímavější lahve nechávají jen pro martini koktejly.

Tradiční sardinská restaurace zaměřená na jídlo co není z moře je Sa Domu Sarda, je doporučovaná všude, tak jsem tam šla a bylo potřeba mít rezervaci (ještě před sezónou, v půlce června). Stálo to za to, jídlo je super, sezení vnitřní, s ubrusy, není to nijak levné, ale ani předražené.

Přímo na hlavní třídě v centru to vypadá trochu turisticky, ale i tady jsem našla restauraci, co jsem si oblíbila. Gigino’s cucina e pizza napoletana je neapolská, pizzu tu mají také, ale spíš normální jídlo, spíš italské (a neapolské) než přímo sardinské. Tady jsem měla asi nejlepší tiramisu svýho života. Připravují ho až na objednávku čerstvé (ne jako je to většinou už připravené ve skleničce), takže piškoty jsou ještě křupavé a chuť dokonalá. Chutnalo mi i za rohem v Simbua.

Ještě jedna taková libůstka nahoře v Castello, je tam taková malá lokální jídelnička Il Gusto Dei Cannas. Jídlo si vyberete u pultu, je to levné a dost dobré, ale samozřejmě žádný fine-dining. Místa k sezení jsou tam asi 4, takže spíš je to do krabičky s sebou.

Kam na výlet z Cagliari

Pokud jste na Sardinii přiletěli, celou dobu přebýváte v  Cagliari a máte víc času, pak dává smysl i jet se podívat i na sever do Sassari nebo Alghero, ale je to výlet na (minimálně) celý den od brzkého rána do pozdního večera, protože cesta je dlouhá. Kam v okolí Cagliari?

  • Spiaggia di Chia – jedna z nejkrásnějších pláží na jihu Sardinie, zlatý písek, tyrkysové moře, asi 50 km od Cagliari.
  • Villasimius – přímořské městečko asi 50 km od Cagliari (na druhou stranu než Chia) s mořským parkem, kde se můžete potápět.
  • Nora – archeologické naleziště, římské ruiny, včetně amfiteátru, chrámů a lázní, asi 30 km od Cagliari. Je to u moře, je tu i pěkná pláž.
  • Barumini a Su Nuraxi – asi 60 km od Cagliari směrem na sever, ve vnitrozemí je městečko Barumini. Tady se nachází Su Nuraxi, což je komplex nuraghických věží a staveb, který je zapsán v UNESCO.

Tipy na cestování nejen do Cagliari

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář