Budva a Budvanská riviéra: co vidět a kam na výlet

Když jsem se začala zajímat o Černou horu, byly to hory, Budva a Kotor, co se skloňovalo nejčastěji. Budva leží u Jaderského moře a 2500 let staré město tu těsně sousedí s přístavem malých lodí a pláží obklopenou restauracemi, bary a kavárnami s turistickým životem. A je to skvělá základna pro výlety po Černé hoře.

Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky a výlety v Budvě.

Jak se dostat do Budvy

Budva je asi 55 kilometrů od chorvatských hranic v Debeli Brijeg. Cesta z Prahy je dlouhá skoro 1400 kilometrů a povede buď podél chorvatských hranic, nebo přes Budapešť a Srbskem přes Bělehrad. Obě cesty jsou zhruba stejně dlouhé (asi 16 hodin čistého času předpisově).

Pohodlnější možností je letět. Letiště jsou v Černé hoře hned dvě. Bližší je Tivat, jen 21 kilometrů od Budvy, vzdálenější hlavní město Černé hory Podgorica, asi 66 kilometrů. Z obou míst jezdí autobusy, aktuální jízdní řád najdete na busticket4.me/en, lístek tam jde online i koupit, ale musíte ho mít vytištěný. Jinak je k prodeji vždy v autobusové zastávce. Pokud chcete výlet propojit i s návštěvou příletového města, tak bych spíš doporučila Tivat.

Co vidět v Budvě

Budva je moderní město plné turistických vymožeností, ale na malém výběžku do moře je původní Staré město plné dlážděných uliček a kamenných domů. Kromě toho, že je tu spoustu restaurací, kaváren a barů, je tu i pár památek.

Citadela

Historická pevnost, v které je dnes muzeum včetně velké knihovny, ale hlavně z opevnění nabízí krásný výhled na město. Vstupné bylo 3,50 eur. Vidět je odtud přes Staré město na přístav a pláž, na ostrov Sveti Nikola i na širé moře.

Budva a pláž Pizana
Budva a pláž Pizana
Budva - Staré město
Budva – Staré město
Budva - pohled z hradeb
Budva – pohled z hradeb

Hradby Starého města

Hradby obehnané okolo města jsou přístupné za 2 eura a vedou téměř po celém obvodu. Z nich je výhled jak dovnitř mezi uličky, tak ven z města.

Budvanska Balerina

Kousíček za hradbami Starého města, zvenčí, u pláže Mogren je slavná socha Baleriny, která se považuje za symbol Budvy, ale v zásadě to jakoby není něco, co byste museli za každou cenu vidět. Stojí přímo na břehu, taková míň známá příbuzná kodaňské Malé mořské víly.

Budva a Citadela
Budva a Citadela

Pláže v Budvě a okolí

  • Slovenska Plaža – v přímém sousedství přístavu, který je hned za branami starého města je velká Slovenska Plaža, kde je soustředěný veškerý život, je tu jedna restaurace vedle druhé a v sezóně je to tu přeplněné turisty, ale pláž je to hezká.
  • Bečici – trochu klidnější pláž je o zátoku jižněji, v Bečici jsou větší hotelové komplexy a není tu tolik restaurací, je to o něco klidnější. Autobus sem jezdí každých 15 minut, pěšky je to 2 kilometry.
  • Hawaii – krásná a oblíbená pláž na ostrově Sveti Nikola, na který přímo koukáte z Budvy. Jezdí sem taxi boat, stačí říct prakticky komukoliv v přístavu, cena kolem 5 eur.
  • Ploče – trochu vzdálenější pláž severně od Budvy, jezdí se sem taky lodí. Lidí i restaurací je tu podstatně míň, ale nijak významně, aby to stálo za tu cestu mě to nezaujalo, pokud tam teda člověk nechce být celé odpoledne.
  • Pizana – když půjdete do starého města, před vstupem do něj je u hradeb (ze strany od ostrova Sveti Nikola) malá plážička. Není tu žádný servis, restaurace ani lehátka, ale je to pláž, kde z vody přímo koukáte na hradby a staré město, za mě rozhodně největší kouzlo.

Co dělat v Budvě

Určitě nevynechejte projížďku lodí, těch míst je víc, já zvolila výlet kolem Sveti Stefan a zastávkou na koupání a plavání v jeskyni na Sveti Nikola. Ale místní loďaři vás ochotně vezmou kamkoliv se dá dojet.

Něco přes 2 kilometry od Budvy je Aqua park Budva.

A nabízí se tu hodně vodních zábavy, jako jetski nebo parasailing. Ten jsem vyzkoušela já nad zátokou v Bečici a tenhle zážitek mi rozhodně učaroval a už se těším, kde se znovu proletím vysoko nad mořem.

Budva - parasailing
Budva - parasailing
Budva – parasailing
Budva - parasailing

Hotel Tre Canne je nejvyšší v Budvě a v 15. patře má restauraci s výhledem na celé město a pláž. Kafe tu nestojí za nic, ale stojí za to si tu něco s tím výhledem dát.

Kam na výlet z Budvy

Budva má skvělou polohu na výlety, podél moře jezdí několikrát denně autobus až na úplný jih do Ulcinj (2 hodiny)

Sveti Nikola

Ostrov přímo naproti Budvě, pár set metrů přes moře. Přímo v přístavu většina malých lodí nabízí nějaké okružní trasy nebo taxi boat na Sveti Nikola. Sem se jezdí na pláž Hawaii, cena bývá do 5 eur. Na odlehlejší straně ostrova je ještě hezká jeskyně, do které se dá plavat, ale není u ní pláž, je to jen na koupání z lodi.

Sveti Nikola
Ostrov Sveti Nikola
Sveti Nikola - jeskyně
Sveti Nikola – jeskyně

Sveti Stefan

9 kilometrů od Budvy, asi 15 minut autobusem (autem) je ostrůvek Sveti Stefan. Je to možná nejznámnejší symbol Černé hory. Původní rybářská vesnička byla se zachováním externího vzhledu domů citlivě restaurovaná a přestavěná na luxusní hotel. Celý ostrov je tedy hotelový komplex Aman Sveti Stefan. Je to vůbec nejdražší hotel v Černé hoře, vyhlášený vysokou úrovní služeb, wellness a gastronimie.

Pláže v okolí Sveti Stefan jsou normálně přístupné, jen lehátka a další služby tu jsou trošku dražší (ale žádná tragédie). Lepší čas je odpoledne, kdy už většina lidí odjíždí, protože tu většinou nebydlí.

Ostrov Sveti Stefan
Sveti Stefan shora ze silnice
Ostrov Sveti Stefan
Sveti Stefan z moře

Cetinje

Původní hlavní město Černé hory je asi 45 minut (32 km) od Budvy, jezdí sem autobusy. Můžete tu kromě historického centra navštívit královský palác Bilijarda nebo Cetinjský klášter.

Kotor a Boka kotorská

Pokud svůj pobyt v Černé hoře nemáte rozdělený mezi Budvu a Kotor, rozhodně byste Kotor z Budvy měli navštívit. Je to jen 23 km. Celá kotorská zátoka stojí za pozornost, určitě se vyplatí projet ji na lodi. Centrum starého města je zapsané v Unesco. Z pevnosti Sv. Jana je krásný výhled na celý záliv.

Virpazar a Škadarské jezero

Hezký výlet je na Škadarské jezero, které leží na hranicích Černé hory a Albánie. Plavby po jezeře, kde žije 2700 druhů ptáků včetně pelikána (kterého jsem teda bohužel viděla akorát v místním muzeu) se pořádají z Virpazaru, asi 43 km od Budvy.

Škadarské jezero
Škadarské jezero
Škadarské jezero - Grmožur
Škadarské jezero – ostrov Grmožur s vězením

Tipy na cestování nejen do Černé hory

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

5/5 - (1 vote)

Diskuse a zkušenosti