Vatikán: co vidět a kam jít

Vatikán je součástí Itálie, ale má status samostatného městského státu. Vatikán je nejmenší stát na světě a zaujímá území o rozloze pouhých 44 hektarů. Nachází se v centru Říma a je obklopen italským územím. Vatikán byl jako samostatný stát uznán mezinárodním právem v roce 1929, kdy byla podepsána Lateránská smlouva mezi Svatým stolcem a italskou vládou. V současné době je Vatikán uznáván jako samostatný stát a má svou vlastní vlajku, hymnu, měnu, poštu, rozhlasovou a televizní stanici, a dokonce i vlastní armádu – Švýcarskou gardu.

Jak se do Vatikánu dostat

Vatikán je v Římě, z centra sem v klidu dojdete pěšky. Z Roma Termini 6 je to zastávek metrem A do  Ottaviano, trvá to půl hodinky. O pět minut déle jede z Roma Termini autobus č. 64, do zastávky Cavalleggeri/S. Pietro.

Tipy na ubytování v Římě

  • Boutique Hotel Galatea – krásný designový hotel na půl cesty mezi nádražím Termini, kam do Říma nejspíš přijedete a historickým centrem. A s fakt skvělou snídaní.
  • Sunshine Apartment – zhruba na půl cesty mezi Španělskými schody a fontánou di Trevi. Na ubytování ve čtyřech to vyjde už i celkem levně.
  • Relais San Lorenzo in Lucina – výjimečně pěkné ubytování v římském stylu kus od Španělských schodů.

Vatikánské náměstí Pia XII.

Dlouhá fronta na Vatikánském náměstí je do Baziliky sv. Petra. Do samotné baziliky je vstup zdarma a stačí opravdu jen vystát frontu, která sice vypadá hrozivě (často je to plné náměstí lidí), ale hýbe se docela rychle. Prostor baziliky je totiž obrovský a lidí se tam najednou vejde hodně. Kam už je potřeba zaplatit vstup je do kopule baziliky, což je zážitek, který rozhodně stojí za to. Máte tak možnost vidět zeshora z baziliky náměstí Sv. Petra, ale i Vatikánské zahrady za bazilikou. Kromě toho se dostanete na vnitřní ochozy kopule a uvidíte vnitřek baziliky z výšky a to je také nádherný pohled. Vstup do kopule stojí 10 euro s výtahem (vyjdete si jen 320 schodů) nebo 8 euro (vyjdete si všech 551 schodů). Tady se určitě vyplatí levnější varianta, protože výtah je jeden, pojme možná tak 10 lidí, takže pokud nejdete do baziliky ve chvíli, kdy tam nejde vůbec nikdo (což hádám není reálné, pokud nestojíte ve frontě úplně první před otevřením), tak čekáním na výtah ztratíte možná i pár desítek minut.

Vatikán - Náměstí Pia XII.
Náměstí Pia XII.
Vatikán - Sloup Svatého Petra
Sloup Svatého Petra na náměstí

První část cesty k vnitřnímu ochozu jsou celkem obyčejné schody vedoucí širokou chodbou. V druhé části už je to úzká chodbička jen pro jednoho, kde se stěny sešikmují a úplně na konci je to krátké točité schodiště. Pro klaustrofobiky asi nic moc, ale jinak úplně v pohodě a zážitek nahoře je opravdu krásný. Vidíte celé svatopetrské náměstí a celý řím. Ochoz je kolem dokola okolo celé kopule.

Vatikánské zahrady
Vatikánské zahrady
Vatikán - střecha Baziliky Sv. Petra
Vatikán – střecha Baziliky Sv. Petra
Vatikán - střecha Baziliky Sv. Petra
Vatikán – střecha Baziliky Sv. Petra
Vatikán - výhled od kopule Baziliky Sv. Petra
Vatikán – výhled od kopule Baziliky Sv. Petra
Vatikán - sochy na střeše Baziliky Sv. Petra
Vatikán – sochy na střeše Baziliky Sv. Petra
Vatikán - Bazilika Sv. Petra
Vatikán – Bazilika Sv. Petra
Vatikán - Bazilika Sv. Petra
Vatikán – Bazilika Sv. Petra
Vatikán - strop Baziliky Sv. Petra
Vatikán – strop Baziliky Sv. Petra
Rate this post

Napsat komentář