Vatikán: tipy co vidět v nejmenším státě na světě v centru Říma

Vatikán je součástí Itálie, ale má status samostatného městského státu. Vatikán je nejmenší stát na světě a zaujímá území o rozloze pouhých 44 hektarů. Nachází se v centru Říma a je obklopen italským územím. Vatikán byl jako samostatný stát uznán mezinárodním právem v roce 1929, kdy byla podepsána Lateránská smlouva mezi Svatým stolcem a italskou vládou. V současné době je Vatikán uznáván jako samostatný stát a má svou vlastní vlajku, hymnu, měnu, poštu, rozhlasovou a televizní stanici, a dokonce i vlastní armádu – Švýcarskou gardu.

Tip: Vyhněte se frontám a pořiďte si vstupenku do Sixtínské kaple a vatikánských muzeí online předem.

Jak se do Vatikánu dostat

Vatikán je v Římě, z centra sem v klidu dojdete pěšky.

Tip: Do Vatikánu můžete jednoduše shuttle busem z letiště, je to jen o euro dražší (7€) než shuttle bus na Roma Termini (6€).

Z nádraží Roma Termini je to 6 zastávek metrem A do  Ottaviano, trvá to půl hodinky. O pět minut déle jede z Roma Termini autobus č. 64, do zastávky Cavalleggeri/S. Pietro.

Vstup do Vatikánu

I když je to nezávislý stát, není tu žádný formální hraniční přechod. Nepotřebujete ani pas, ani občanku. Ani nepoznáte, že jste prošli hranicí. Vstup je volný.

Tipy na ubytování v Římě

  • Boutique Hotel Galatea – krásný designový hotel na půl cesty mezi nádražím Termini, kam do Říma nejspíš přijedete a historickým centrem. A s fakt skvělou snídaní.
  • Sunshine Apartment – zhruba na půl cesty mezi Španělskými schody a fontánou di Trevi. Na ubytování ve čtyřech to vyjde už i celkem levně.
  • Relais San Lorenzo in Lucina – výjimečně pěkné ubytování v římském stylu kus od Španělských schodů.

Vstupenky do Vatikánu

Vatikán je jednou z extrémně vyhledávaných turistických destinací, proto určitě doporučuju koupit si vstupenky dopředu on-line. Umožní vám to nečekat frontu a neztratit tak desítky minut, které by vám na prozkoumávání Vatikánu a Říma mohly chybět.

Ve Vatikánu budete chtít pravděpodobně jednu z těchto:

Důležité informace o Vatikánu

  • Vatikánská muzea jsou v neděli zavřená. Kromě poslední neděle v měsíci, to je naopak vstup zdarma.
  • Oblečení do Vatikánu: Vatikán vyžaduje konzervativní oblečení, krátká sukně nebo tílko může být problém. To se týká samozřejmě hlavně Svatopetrské baziliky, Sixtínské kaple a vatikánských muzeí, venku je to jedno.

Co vidět ve Vatikánu

Hranice Vatikánu začínají Svatopetrským náměstím (Piazza San Pietro). K Vatikánu přicházíte přes náměstí Pia XII., které ještě patří Itálii. Pokud půjdete od Andělského hradu (Castel Sant’Angelo), přijdete širokou ulicí Via della Conciliazione na jejímž konci je Bazilika Sv. Petra.

Svatopetrské náměstí

Svatopetrské náměstí je náměstí přímo před Bazilikou Sv. Petra. Odtud Papež často hovoří k věřícím. Odehrávají se tu nedělní požehnání a Vánoční a Velikonoční mše. Náměstí je obklopeno kolonádami ve formě dvou otevřených ramen. Architekt Bernini, který náměstí v 17. století navrhoval je nazval “matčiny ruce církve, které vítají věřící“.

Na náměstí jsou dvě měděné desky, označené “Centro del Colonnato“. Když se na jednu z nich postavíte podíváte se směrem k kolonádám, uvidíte optickou iluzi, kde čtyři řady sloupů vypadají jako jediná řada. Je to díky specifickému uspořádání a křivce kolonády, kterou navrhl Bernini.

Vatikán - Náměstí Pia XII.
Svatopetrské náměstí před bazilikou Sv. Petra
Vatikán - Sloup Svatého Petra
Sloup Svatého Petra na náměstí

Bazilika Sv. Petra

Dlouhá fronta na Vatikánském náměstí je do Baziliky sv. Petra. Do samotné baziliky je vstup zdarma a stačí opravdu jen vystát frontu, která sice vypadá hrozivě (často je to plné náměstí lidí), ale hýbe se docela rychle. I tak to klidně může být na hodinku. Prostor baziliky je totiž obrovský a lidí se tam najednou vejde hodně.

Bazilika je hodně prosvětlená, samo světlo prostupující okny je k pokoukání. To hlavní co vidět v bazilice:

  • Socha sv. Petra: bronzová socha sv. Petra sedícího na trůnu má svůj rituál, kdy se návštěvníci dotýkají jeho pravé nohy (je to na ní dost vidět) jako výraz úcty a prosby o požehnání a ochranu.
  • Michelangelova Pieta: socha zobrazující Marii s tělem Ježíše po jeho sňatí z kříže je jedním z nejslavnějších děl Michelangela.
  • Hrobka sv. Petra: pod bazilikou se nachází rozsáhlé katakomby, kde se nachází i místo posledního odpočinku sv. Petra.
  • Svatopetrský oltář: obrovský bronzový oltář, nazývaný také Baldachýn, je přímo nad místem hrobu sv. Petra.
  • Konfesní oltář: oltář kde mohou katoličtí poutníci přijmout zpověď.

Tip: Rezervujte si předem vstupenku skip-the-line do Sixtínské kaple a vatikánských muzeí.

Vatikán - Bazilika Sv. Petra
Vatikán – Bazilika Sv. Petra
Vatikán - strop Baziliky Sv. Petra
Vatikán – strop Baziliky Sv. Petra

Kopule Baziliky Sv. Petra

Kam už je potřeba zaplatit vstup je do kopule baziliky, což je zážitek, který rozhodně stojí za to. Máte tak možnost vidět zeshora z baziliky Svatopetrské náměstí, ale i Vatikánské zahrady za bazilikou. Kromě toho se dostanete na vnitřní ochozy kopule a uvidíte vnitřek baziliky z výšky a to je také nádherný pohled.

Vatikán - střecha Baziliky Sv. Petra
Vatikán – střecha Baziliky Sv. Petra
Vatikán - sochy na střeše Baziliky Sv. Petra
Vatikán – sochy na střeše Baziliky Sv. Petra

Vstup do kopule stojí 10 euro s výtahem (vyjdete si jen 320 schodů) nebo 8 euro (vyjdete si všech 551 schodů). Tady se spíš vyplatí levnější varianta, protože výtah je jeden, pojme možná tak 10 lidí, takže pokud nejdete do baziliky ve chvíli, kdy tam nejde vůbec nikdo (což hádám není reálné, pokud nestojíte ve frontě úplně první před otevřením), tak čekáním na výtah ztratíte možná i pár desítek minut.

Vatikán - výhled od kopule Baziliky Sv. Petra
Vatikán – výhled od kopule Baziliky Sv. Petra

První část cesty k vnitřnímu ochozu jsou celkem obyčejné schody vedoucí širokou chodbou. V druhé části už je to úzká chodbička jen pro jednoho, kde se stěny sešikmují a úplně na konci je to krátké točité schodiště. Pro klaustrofobiky asi nic moc, ale jinak úplně v pohodě a zážitek nahoře je opravdu krásný. Vidíte celé Svatopetrské náměstí a celý Řím. Ochoz je kolem dokola okolo celé kopule.

Vatikánské zahrady

Zahrady jsou plné historických budov, fontán, antických soch, květin a stromů. Navíc nabízí nádherný výhled na baziliku sv. Petra a vatikánskou kopuli.

Zahrady nejsou volně přístupné, ale dají se vaštívit s průvodcem.

Vatikánské zahrady
Vatikánské zahrady

Sixtínská kaple

Kaple je součástí Vatikánských muzeí a je proslulá nádhernými freskami, které vytvořil Michelangelo. Nejznámější díla v kapli jsou Stvoření Adama a Poslední soud na stropě a zadní stěně kaple. Nádherná je také podlaha kaple s mramorovými vzory.

Sixtinská kaple je také místem konání konkláve kardinálů, když se volí nový papež. Když je nový papež zvolen, je to oznámeno z kaple prostřednictvím bílého kouře stoupajícího z komína, což je rituál sledovaný lidmi po celém světě.

Vatikánská muzea

Komplex muzeí a galerií, kde jsou obrovské sbírky uměleckých a historických děl, od starověkého Egypta a Říma až po renesanci. K nejznámějším exponátům patří sochy Laocoón a jeho synové, Apollo Belvedere a Augustus z Primaporty.

Je tu také galerie map, která je pokryta detailními freskami zobrazujícími mapy Itálie. Nejvýznamnější část muzeí je Sixtínská kaple. Chodí sem obrovské množství turistů, takže je lepší rezervovat vstupenky bez fronty předem.

Vatikán - Bazilika Sv. Petra
Vatikán – Bazilika Sv. Petra

Vatikánská pošta

V levé části náměstí (když stojíte čelem k bazilice) je Vatikánská pošta. Tady si můžete koupit i poslat vatikánské pohledy s vatikánskou známkou, což je taková blbůstka, které jsem třeba neodolala. Vatikánská pošta vydává své vlastní známky, s podobiznou Papeže.

Vatikánská pošta je pověstná svou spolehlivostí a rychlostí.

Andělský hrad a Vatikán

Nedaleký Castel Sant’Angelo (Andělský hrad) měl historicky pro Vatikán svůj význam. Dnes tu jako součást muzea najdete i papežské komnaty. V 6. století byl hrad přestavěný na pevnost a propojen s Vatikánem 800 metrů dlouhou chodbou v hradbách Passetto di Borgo. To bylo využívané jako Papežova úniková cesta do bezpečí.

Vatikánské ceremonie

Ve Vatikánu se koná množství ceremonií, při kterých se sejdou na Svatopetrském náměstí davy lidí.

  • Mše svatá – koná se ve významné svátky jako Vánoce, Velikonoce nebo svátek Sv. Petra a Pavla.
  • Papežovo nedělní požehnání – v poledne z okna svého apartmá v paláci Apostolského paláce.
  • Kanonizace a beatifikace – slavnostní ceremonie, během kterých jsou vyhlášeni noví světci nebo blahoslavení.

Papež

Duchovní vůdce všech katolíků na světě, ale také jedna z nejznámnějších a nejfotografovanějších osobností na světě. Bez podpory papeže by nemohla být ztvárněna slavná historická díla jako je Sixtínská kaple, kterou zdobí Michelangelovy fresky.

Papežova okna je balkón nad hlavním vchodem baziliky Svatého Petra, odkud papež tradičné dává své nedělní požehnání. To je v pravé poledne a trvá asi 15 až 20 minut. Je to celkem navštěvovaná událost, pokud chcete dobrý výhled, měli byste přijít hodinu až dvě předem, v sezóně, o Vánocích a Velikonocích asi ještě dříve.

Papež se pohybuje papamobilem, který ho jednak chrání, ale také mu umožňuje být viděn.

Zajímavosti o Vatikánu

  • Nejde se narodit ve Vatikánu. Teda technicky se to samozřejmě stát může, ale neexistuje žádný oficiální vatikánský rodný list, budete tam mít některou z nemocnic v Římě.
  • Vatikán má něco přes 800 obyvatel, nejsou to obyčejní lidé, rezidenti, jejich občanství je obvykle dočasné a spojené s nějakou funkcí ve Vatikánu.
  • Vatikánská vlajka je jednou ze 2 vlajek na světě, která má čtvercový tvar (vedle švýcarské). Vertikálně je rozdělena na levou žlutou část a pravou bílou. V bílé jsou zkřížené klíče od Nebeského království a nad nimi papežská tiara.
  • Bankomat v latině. To se jen tak nevidí. Ve vatikánské bance (Instituto per le Opere di Religione) ale je. Samozřejmě jde přepnout i do angličtiny. Měnou Vatikánu jsou eura.
  • Úplný zákaz kouření. Od roku 2002 je zavedený zákaz kouření a na celém území Vatikánu je zakázáno prodávat tabákové výrobky.
  • Ve Vatikánu je železnice. Patří k nejkratším na světě a je nejkratší mezinárodní, má jen 1,27 kilometru. Spojuje Stazione Vaticana a římské Stazione di Roma San Pietro. Používá se pro ceremoniální účely a transport Papeže, ale hlavně pro přepravu zboží do Vatikánu.

Tipy na cestování nejen do Vatikánu

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

Jak se mluví ve Vatikánu?

Italsky. Oficiální jazyk ale Vatikán nemá stanovený žádný. Svatý stolec používá latinu.

Kdy je možní ve Vatikánu vidět Papeže?

K vidění je každou neděli.

Kde bydlí Papež?

Papež bydli v klášteře Mater Ecclesiae ve vatikánských zahradách u baziliky svatého Petra.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář