Co vidět v Římě a kam na jídlo

Všechny cesty vedou do Říma a po letech sem znovu vedla i ta moje. A musím říct, že je to další z měst, které přidávám na seznam „aspoň měsíc tu žít“.

Do Říma z letiště Fiumicino

Nejrychlejší dopravou do centra Říma je vlak, kterým to trvá asi půl hodiny, stojí ale 14 euro. Pomalejším vlakem  a 8 euro trvá cesta asi hodinu a nejlevnější , i když nejméně pohodlnou možností je letištní shuttle express za 6 euro. Ten staví přímo před Mercato Centrale, kde se můžete rovnou po příjezdu do Říma (nebo před odletem z Říma) dobře najíst. Co v Římě stojí za pozornost?

Tipy na ubytování v Římě

  • Boutique Hotel Galatea – krásný designový hotel na půl cesty mezi nádražím Termini, kam do Říma nejspíš přijedete a historickým centrem. A s fakt skvělou snídaní.

Park Villa Borghese

V severní části Říma za Pincijskými zahradami je krásný rozlehlý park. Jsou tu muzea, galerie, sochy, jezero, letohrádky, altány, fontány a také Villa Borghese. V Galleria Borghese najdete sbírky barokního a renesančního umění. Ve Villa Giulia sídlí Národní etruské muzeum. Celý park má po obvodě 6 kilometrů a plochu přes 80 hektarů. Větší parky v Říme jsou jen Villa Doria Pamphili a Villa Ada. Je tu také nejstarší italská ZOO, Bioaprco di Roma, založená roku 1911.

Na úplném kraji parku, směrem k řece nad Piazza del Popolo, je krásná vyhlídka nejen na náměstí s monumentálním egyptským obeliskem, ale také na celý Řím a nedaleký Vatikán. Ještě jedna vyhlídka je pak na stejné straně dále směrem ke Španělským schodům.

Mercato di Testaccio

Nejlepší tržiště v Římě je sice trochu dál od centra, takže cestu tam jsem si prostě musela udělat, ale vede kolem řeky. Od Colossea je to asi 2 kilometry. Trh má prosklenou střechu, takže je hezky prosvětlený. Stánky s čerstvou zeleninou a ovocem tu zastihnete spíš jen dopoledne, ale je tu hromada stánků se skvělým jídlem.

Asi by bylo potřeba zůstat tu aspoň měsíc a ochutnat ze všech stánků, protože všechno vypadalo moc dobře. Vyzvdihla bych Altro pasta e vino (č. 30), kde mají spoustu druhů čerstvých těstovin, které si můžete vzít s sebou nebo nechat uvařit a sníst na místě. Já tu měla geniální ravioli plněné ricottou s lanýži, s omáčkou carbonara a houbami porcini. Podobné věci mají hned vedle v Le mani in pasta, tam jsem nic nezkoušela, musím příště! V Mordi & Vai, Panino Romanesco (15) mají  čerstvé plněné bagety. V Supplizio několik druhů arancini, smažených rýžových koulí plněných různými náplněmi. A v Da Teo (16) se prodává pinsa, což je něco jako pizza, ale je oválná, křupavější, lehčí,  zdravější a vyrábí se trochu jinak.

Mercato Centrale

Druhý trh, který stojí za zmínku je naopak po ruce, hned vedle hlavního vlakového nádraží Roma Termini. Je mnohem menší než Testaccio a nejsou tu vůbec stánky s čerstvými potravinami, jen malé restaurace na rychlé jídlo a dezerty. Pozor, sice je tu otevřeno už od 8 ráno, ale většina stánků se probouzí až kolem oběda. Otevřeno mají ale až do večera.

Fontana di Trevi

Barokní fontána na Piazza di Trevi je turisty obležené místo. Přes rameno s očima zavřenýma sem lidé házejí mince, aby se jim splnilo přání, našli lásku a aby se do Říma vrátili. Minimálně to poslední funguje, protože poté, co jsem před více než 10 lety hodila do fontány svou minci jsem se opravdu nyní vrátila. I tu lásku jsem vlastně od té doby našla taky, nejednou. Ročně prý ve fontáně skončí 1,5 milionu eur a vybírat je může jen město, jinak je to zločin. Dříve putovaly na charitu, ale v roce 2019 je Římská radnice použila na opravy města.

Fontana di Trevi je sice nejslavnější (proslavila se i ve filmu Dolce Vita Federica Felliniho), ale ne jedinou fontánou v Římě. Řím je fontán plný. Pro mě za pozornost stojí Fontána dei Quattro Fiumi (Fontána čtyř řek) na náměstí Piazza Navona, která pochází dokonce ze 17. století (tedy skoro o 100 let starší než Fontana di Trevi). Fontána stojí před kostelem Sant’Agnese in Agone a korunuje jí egyptský obelisk. Na obou koncích podlouhlého náměstí jsou další dvě menší fontány.  Hezké jsou i menší Fontana del Nettuno (Neptunova fontána) na Piazza del Popolo a Fontana della Barcaccia přímo pod Španělskými schody.

Na malou svačinku velikosti oběda si můžete zajít kousek od fontány do Pane e Salame. Zaměřují se tu na plněné chleby a jsou vážně dobré, plné šťavnaté náplně jako je uzený sýr, porchetta nebo artičokový krém.

Řeka Tibera a Tiberský ostrov

Římem protéká řeka Tibera, přes kterou vede řada krásných i docela obyčejných mostů. Mezi dvěma mosty, Ponte Fabricio a Ponte Cestio je 270 metrů dlouhý ostrov Isola Tiberina. Podle legendy vzniknul když byl král Lucius Tarquinius Superbus svržen do řeky (někdy 500 př.n.l.), začaly se na jeho tělo usazovat říční nánosy, které vytvořily ostrov. Ten původně sloužil jako karanténní území a nyní je na něm nemocnice. Pohled na ostrov je z Ponte Garibaldi.

Castel Sant’Angelo

Kruhový hrad dal postavit Hadrián jako rodinné mauzoleum. Stojí přímo na pravém břehu Tibery, přes řeku k němu vede most Ponte Sant’Angelo, zdobený sochami. Dnes je tam historické muzeum, kde můžete navštívit i bývalé papežské komnaty. Z terasy je vyhlídka na Řím. Nejspíš půjdete kolem pokud půjdete z centra do Vatikánu, Baziliku sv. Petra už uvidíte necelý kilometr přímo po levici, když se postavíte přímo před hrad. Castel Sant’Angelo původně sloužil jako papežská pevnost a s Vatikánem byl propojen tunelem v hradbách.

Vatikán

Městský stát vatikán má rozlohu 0,49 km² a ani ne 1000 obyvatel. Vatikán tvoří úzamí ohraničující baziliku sv. Petra, Svatopetrské náměstí s Apoštolským palácem, Sixtinská kaple a Vatikánské zahrady. Z centra je to trochu dál, pokud nechcete jít pěšky tam nebo zpět, poblíž je zastávka metra Ottaviano, jednorázové jízdenky koupíte snadno v automatu přímo tam. Hranice Vatikánu na Svatopetrském náměstí jsou nestřežené, samozřejmě volně projdete aniž byste postřehli, že jste na území jiného státu.

Forum Romanum

Antické centrum města a všeho dění. Konaly se zde trhy, slavnosti,  průvody, ale i soudy nebo volby.

Colosseo

Původně Amphitheatrum Flavium je asi nejznámnější římskou památkou. Sloužilo ke gladiátorským zápasům, popravám nebo rekonstrukcí bitev pro až 50 tisíc sedících diváků. V současnosti je už jen turistickým cílem, ale na Velikonoce, každý Velký pátek, sem papež vede Křížovou cestu. Koloseum mimo jiné najdete vyobrazené na italských pěticentech. Elipsovité Koloseum má po obvodu 527 metrů, na výšku 48,5 metru.

Pokud budete chtít z Colossea utéct před davy lidí, hned přes ulici začíná park Parco del Colle Oppio, kde je dost kontrastní klid.

Bocca della Verita – Ústa pravdy

Podle legendy, když dovnitř strčíte ruku a lžete, tak vám ji ukousnou. Nemůžu potvrdit, páč nelžu. Ale za mě je to vynechatelný zážitek. Jednak je trochu mimo hlavní trasny, jednak tam prostě přijdete, je tam fronta lidí, až přijdete na řadu, je tam týpek, kterému můžete dát telefon a on vás vyfotí, jak tam strkáte ruku, čímž je to celé lehce degradované.

Kam v Římě za dobrým jídlem

Kromě Mercato di Testaccio a Mercato Centrale, kde by se asi dalo jíst pořád a už zmíněné Pane e Salame nabízí Řím i další super místa kam se jít najíst. Vlastně po poslední návštěvě jsem usoudila, že nutně potřebuju žít nějakou dobu v Itálii, právě kvůli jídlu. Miluju ty pekárny na každém rohu, kam vejdete a máte obrovský výběr slaného i sladkého pečiva, dezertů, plněných panini a několik druhů skvělé pizzy po porcích. Jednou takovou je Antico Forno Roscioli. Na večeři skvělá Osteria Oliva, kde vaří lokálně a mají i malý bar. Na kafe do Faro – Caffè Specialty. A super zmrzlinu měli ve Venchi 1878.

Mapa Říma – kam na jídlo a památky

Tipy na cestování nejen do Říma

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

✈️ Levné letenky vyhledávám přes Kiwi, umožňuje kombinovat více destinací a hledat v libovolném termínu nebo v daném termínu najít nejvýhodnější destinaci.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář