V Paříži jsem byla hodněkrát a snad všech možných seskupeních jak jen je možné cestovat. S kamarádkou, s mámou, s přítelem, sama, s holkama na dámské jízdě, pracovně i s dvěma náhodnými cizinci, které jsem potkala na letišti, když nám na přestupu v Paříži uletěl navazující spoj a tak jsme místo odletu do Argentiny zůstali jeden den v Paříži. Pokaždé to bylo trochu jiné a pokaždé jsem věděla, že Paříž miluju. A když na to náhodou zapomenu, tak si mě najde nějaký ten seriál nebo kniha s totálně pařížskou atmosférou jako je Emily in Paris  nebo Cukrárna v Paříži a už pomalu balím kufry. Zbožňuju pařížské uličky, voňavé pekárny i smradlavé sýrárny, procházky podél Seiny, výhled ze Sacré-Coeur i Francouze, co se jim moje francouzština nelíbí o nic víc než moje angličtina.

Přeceňovaná Paříž

Hodně lidí říká, že Paříž je přeceňovaná. Že je to špinavé město s hnusným metrem plným bezdomovců, které je nesmyslně romantizované a proto i přeplněné turisty. Jak jste asi pochopili z toho, že v Paříži jsem byla už sedmkrát a doufám, že rozhodně ne naposledy, tenhle názor úplně nesdílím, i když samozřejmě něco pravdy v sobě má:

 • Bezdomovci v Paříži jsou a poměrně běžně uvidíte lidi, co mají jen tak ustláno nejen někde v koutě, ale klidně i vprostřed ulice. Jsou tu i žebráci, podvodníčci se skořápkami a spoustu prodavačů cetek a plastových Eiffelovek na chodníku.
 • Paříž je plná lidí. Ve špičce se v metru budete tlačit, na turistických místech jsou obrovské davy už od rána, na vstup do hlavních památek si vystojíte frontu, stejně tak do vyhlášených restaurací a patisserií. Pozor, tady už se ale nebavíme čistě o turismu, v Paříži běžně uvidíte fronty i na neturistickým místech, v dobrých restauracích a pekárnách.
 • Paříž je drahá. Drahé je ubytování, ale není to zas tak výrazně jinde oproti jiným vyhlášeným evropským metropolím. Drahé jsou vstupy na známé památky, většinou od 10 do 30 eur. Drahá je doprava po Paříži a drahé je jídlo v restauraci, běžné hlavní chody ve francouzských restauracích začínají někde kolem 13 eur. Levněji se ale dá najíst třeba v čínských restauracích, na trzích a street food nebo obyčejnějších jídel jako jsou galletky. V restauracích samozřejmě nemusíte jíst vůbec a  taková bageta s prvotřídním sýrem dostane náklady do normálu. Luxusní croissant nebo pain au chocolat ve vyhlášených pekárnách stojí kolem 1,20 eur a to už je levnější než u nás (s kvalitou a chutí, kterou u nás prakticky neseženete).
 • Paříž je bezpečná. Musím říct, že davy jsou tu velké a pocit „musím si hlídat kabelku“ jsem měla neustále. Ale stačí být prostě obezřetný. Na ulicích jsem se nikdy sama necítila v ohrožení, ani večer, za tmy. Jen ty davy vás nutí být ve střehu.
 • Paříž je překrásná. Je to město, kde si umím představit žít. Při poslední návštěvě jsem skoro nevěnovala pozornost památkám a jen jsem se procházela po ulicích, od cukrárny k pekárně, od brasserie k fromagerii. Snad každá ulice je tu krásná, podniky mají svůj osobitý styl, kultura sezení venku a sledování okolního ruchu při popíjení kávy a ukusování croissantu má něco do sebe. Nemusíte stát pod Eiffelovkou, abyste si užívali Paříž naplno.

Jak se do Paříže dostat

Paříž má 3 letiště: Charles de Gaulle (sem létá Air France, ČSA a Vueling), Orly a Beauvais (létá sem Ryanair), které je ale přes 2 hodiny cesty od Pařížem a cesta shuttle busem levnou letenku ještě trochu prodraží. Autem je to z Prahy skoro 12 hodin a autobus sem jezdí napřímo Flixbus nebo Regiojet, ale je to  většinou dražší než letenka, navíc strašně dlouhé.

Jak se dopravovat po Paříži

Na Pařížskou dopravu fungují stále ještě klasické papírové lístky, v centru (zóna 1-2) stojí 1,90 eur. Pokud plánujete cestovat častěji, je nejlepší pořídit si Navigo kartu. Karty se dají dobíjet u automatu v každé stanici metra, stejně tak se tu dají koupit lístky. Obojí jde i od prodavače u okénka.

 • Navigo Easy: koupíte si kartu a na ní si nahrajete třeba 10 lístků, ty se postupně odečítají, jak kartu používáte. S 10 lístky je tam sleva, stojí 16,90 eur.
 • Navigo Decouvert: pokud se zdržujete v Paříži déle, můžete si pořídit kartu na týden nebo měsíc. Cena se odvíjí od zón, které chcete zahrnout (1-5 stojí 22,80 eur na týden). Pozor, je tam chyták, je to kalendářní týden a kalendářní měsíc, tedy vždy od pondělí do neděle nebo od prvního do posledního dne v měsíci. Pokud přijíždíte na týden třeba ve čtvrtek, týdenní karta zas až tak výhodná není.

Metro v Paříži může vypadat složitě, má 14 linek, které se různě protínají a chodbičky na přestupech jsou spletité, často se schody nahoru a dolů. Co se ale navigace týká, ta je řekla bych zvládnutá na jedničku, na každé “křižovatce” jsou ukazatele, které člověka dobře nasměrují na správnou linku na přestupu nebo na správný směr dané linky (vždy je tam napsaná konečná, jejímž směrem to jede, takže se dá velmi jednoduše zorientovat). Výlezy z metra jsou značené modrými cedulemi “Sortie”. 

Některé stanice metra jsou i poměrně pěkné, třeba:

 • Arts et Métiers (na lince 11) je měděná s kulatými vitrinkami, vypadá jako ponorka.
 • Abbesses (na lince 12) poblíž Sacre Couer je nejhlouběji položená stanice metra v Paříži, má snad víc schodů než je na Sacre Couer. Ale podél točitých schodů jsou modré nástěnné malby.
 • Cluny – La Sorbonne (na lince 10) má mozaikou vykládaný strop.
 • Louvre – Rivoli (na lince 1) má ve výklencích ve stanici dokonce sochy.
 • Concorde (na lince 1) je celá vyložená bílými dlaždicemi s modrými písmeny, které skládají  věty z Deklarace občanských práv z francouzské revoluce v roce 1789.

V Paříži se dají také půjčovat  elektrická kola. Jsou světle modrá, s nápisem Navigo Vélo.

Kde v Paříži bydlet

Nejblíže hlavním pařížským památkám budete v 1. pařížském obvodu, v okolí Champs-Elysées, ale samozřejmě je to to nejdražší. Pařížské metro je ale rychlé, takže za mě je to dobré kdekoliv u stanice metra, pokud se odtud dostanete do centra do 20 minut, ideálně přímým spojem.

Za mě je nejlepší oblast okolí Montmarteru, v 9. obvodu, poblíž stanic Pigalle a Anvers. Druhá super oblast je na druhé straně za řekou, Saint-Germain. Tady je to také celkem foodie ráj, spoustu dobrých podniků. V této oblasti mimochodem „bydlela“ i Emily in Paris.

Při poslední návštěvě Paříže jsem bydlela v Belleville, v pařížské čínské čtvrti, což bylo taky super, v okolí je obrovské množství skvělých asijských restaurací, které jsou podstatně levnější než francouzské brasserie v centru.

Kam pro výhled v Paříži?

V podstatě jsou 4 hlavní místa, kde mít Paříž jako na dlani:

 • Sacre Coeur – nahoře na kopci před bazilikou je výhled na celé město a zadarmo. Je to ale docela z daleka, takže se musíte celkem dost soustředit, abyste našli jednotlivé významné budovy.
 • Arc de Triomphe – vyhlídka nahoře na Vítězném oblouku. Odtud je asi nejlepší výhled na Eiffelovku a samozřejmě na Champs-Elysées, na jehož konci se nachází.
 • Montparnasse – vyhlídka v 59. patře věže, od Eiffelovky je o něco dál než Vítězný oblouk, ale výhled je na ni také super.
 • Eiffelova věž – za mě hezčí výhled z první úrovně, než z té druhé, vyšší. Ta už je vysoko a nejsou tam dobře rozlišitelné detaily (je to srovnatelné se Sacre Coeur, takže bych řekla zbytečné za to připlácet). Kromě asi nejdelší fronty to má zásadní nevýhodu ještě tu, že odtud není vidět Eiffelovka, takže pokud bych si měla vybrat jen jednu z těchto 3 placených vyhlídek, byl by to Vítězný oblouk nebo Montparnasse.
 • Centre Pompidou – když vyjedete po jezdících schodech úplně nahoru.
 • Belleville park – je trochu dál od centra, ale nabízí zadarmo panoramatický výhled na město.

Jak si užít Paříž levně

 • Pokud je vám do 26 let, můžete mít spoustu vstupů zdarma, například stálé expozice v Louvrou a d’Orsay, věže Notre domu nebo Vítězný oblouk. Nezapomeňte si občanku, abyste věk prokázali.
 • Na vstupech můžete ušetřit i jako starší a prostě je vynechat. V Paříži je obrovské množství věcí k vidění a zvažte tomu, že si vychutnáte spíše ulice Paříže a její atmosféru, než davy lidí ve frontách a tlačenice před Monou Lisou, která je sice ta opravdová, ale vypadá stejně, jako ji už dávno znáte z knih a internetu.
 • Pokud máte aspoň 3 dny čas a rádi chodíte, hlavní atrakce zvládnete i kompletně pěšky. Ulice Paříže jsou krásné a aspoň potkáte spoustu skvělých patiserrií a boulangerií.
 • Restaurace jsou v Paříži hodně drahé, ale zase to může být pěkný gastro zážitek. Ušetřit ale můžete aspoň na pití. V pařížských restauracích je naprosto běžná voda z kohoutku zdarma, často vám ji rovnou sami od sebe přinesou. Fancouzsky můžete říct carafe d’eau.

Co ochutnat v Paříži

Jednoduchá odpověď je všechno nebo aspoň co nejvíc. Pařížská gastronomie je skvělá, najdete tu obrovskou nabídku sýrů, pekárenských a cukrárenských výrobků, ale i lahůdky s připravenými saláty, masovými koláči a jinými pochutinami.

V pekárně (boulangerie) byste neměli vynechat croissant a pain au chocolat nebo různé šneky (teď myslím ty pistáciové, rozinkové nebo sýrové, ale šneky v ulitě samozřejmě najdete v Paříži také na mnoha místech). Sice se v souvislosti s Francií mluví hlavně o bagetách, ale mají i neméně skvělé chleby.

V cukrárnách (patisserie) najdete doslova stovky různých dortíku, které jsou chloubou francouzské gastronomie. Vynechat byste neměli makronky a choux.

Z jídel to mohou být slané nebo sladké francouzské palačinky, francouzský tatarák s francouzskými hranolkami, cibulačka nebo sausicce purée (klobáska s bramborovou kaší). Pro připravené jsou tu pak ty šneci a žabí stehýnka.

Co vidět v Paříži

 • Eiffelova věž – 300 metrů vysoká dominanta Paříže s dvěma vyhlídkovými podlažími s pohledem na celou Paříž.
 • Sacre Coeur – bílá bazilika na kopci Montmartru.
 • Montmartre – kopec s mnoha krásnými restauracemi a náměstím malířů.
 • Arc de Triomphe – Vítězný oblouk na obrovském kruhovém objezdu na konci Champs-Elysées.
 • Champs-Elysées – dlouhá nákupní třída plná obchodů luxusních značek táhnoucí se od Vítězného oblouku až k Place de la Concorde.
 • Place de la Concorde – náměstí svornosti a největší náměstí v Paříži v jehož středu stojí egyptský obelisk.
 • Notre dame – katedrála na ostrově Île de la Cité.
 • Muzeum Louvre – muzem s prosklenou střechou ve tvaru pyramidy, kde najdete mimojiné originál Mony Lisy.
 • Centre Pompidou – avantgardní budova galerie.
 • Hřbitov Père-Lachaise – kde je pohřbeno mnoho slavných umělců.
 • Montparnasse – mrakodrap.
 • Grand Palais – palác postavený jako výstaviště pro EXPO 1990.
 • Pantheón – mauzoleum slavných s velkou kopulí.
 • Invalidovna – dřívější nemocnice pro válečné veterány, snadno rozpoznatelná na dálku podle zlaté kupolovité střechy.
 • Lucemburská zahrada
 • Trocadéro a zahrady Trocadéro – místo s výhledem na Eiffelovku.
 • Tulerijské zahrady
 • La Défense – moderní čtvrť Paříže s mrakodrapy, velmi hezky viditelná z Eiffelovky.
 • Pont Alexandre III – nejhezčí pařížský most zdobený zlatými sochami.

Tipy na cestování nejen do Paříže

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

✈️ Levné letenky vyhledávám přes Kiwi, umožňuje kombinovat více destinací a hledat v libovolném termínu nebo v daném termínu najít nejvýhodnější destinaci.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář