Rok 2022: Okružní plavba, putování Íránem a Vánoce v Paříži

Je tu nový rok a s ním i shrnutí toho předchozího, cestovatelského, roku. Jelikož plán na tento rok mám opravdu jen velmi mlhavý, tak jsem opravdu zvědavá, kam mě nohy (teda spíš letadla) letos zanesou. Ale ještě zpátky k loňsku. Co se mi na poli cestování podařilo?

  • být v zahraničí 91 dní,
  • navštívit 9 zemí, z toho 1 poprvé,
  • splnit si jeden z velkých cestovatelských snů z bucket listu na okružní plavbě lodí.

Broumovsko – pobyt v klášteře

Moje první cesta roku 2022 směřovala po Čechách. Vydala jsem se na Broumovsko na týdenní working retreat v broumovském klášteře. Ubytování v klášteře mě hodně nadchlo a užívala jsem si procházky sněhem kteří v posledních letech v Praze tolik nemám. Naučila jsem se tu chodit do restaurace v kindlem a při čekání na jídlo si číst a chodit brzo spát. Obojí už mi zůstalo.

Kostel Panny Marie Sněžné na vyhlídce Hvězda
Kostel Panny Marie Sněžné na vyhlídce Hvězda

Na den do Říma

V únoru jsem vyrazila na otočku do Říma. Jen s malým batůžkem a zpáteční letenkou za 118 korun. Musela jsem toho stihnout za den opravdu hodně, takže jsem toho dost nachodila a taky jsem musela asi třikrát obědvat, abych zvládla ochutnat co nejvíc ze svého seznamu.

Kampánie, Neapol a znovu Řím

V dubnu do Neapole, ale protože Řím je tak blízko, zpáteční letenku jsme koupili z Říma. Projeli jsme pobřeží Amalfi, vylezli na Vesuv a prošli Neapol. A Řím znovu za den, ale co, Řím je krásný a člověk by se vracel pořád (ostatně musí, když furt hází do fontány ty drobné, aby se vrátil).

U sopky Vesuv
U sopky Vesuv
Řím - Španělské schody
Řím – Španělské schody
Vatikán
Vatikán

Faro, Sintra a Lisabon

Na květen jsem si naplánovala krásný trip vlakem z Madridu, přes Cordóbu, Sevillu a Faro až do Lisabonu. Kvůli operaci jsem ale nakonec nemohla odletět a když jsem už byla zase fit, tak už byl červen a v Seville bych asi umřela horkem.

Uskutečnila jsem alespoň poslední část téhle cesty a odletěla do Faro a odtud do Sintry a Lisabonu. Co vám budu povídat, výlet, na kterém můžete dva týdny jíst pasteis de nata každý den musí být zákonitě krásný. Ale horko bylo pořádný i tam.

Portugalsko - Sintra
Portugalsko – Sintra

Plavba lodí z Kodaně přes Fjordy

Konečně jsem si splnila jeden z velkých snů. Tak nějak jsem se přistihla, že nabídky okružních plaveb checkuju co týden a usoudila jsem, že je ta správná doba to zkusit. Našla jsem si týdenní plavbu Norskem lodí MSC Poesia a celý týden jsem z toho byla nadšená. Už na lodi jsem vybírala další plavbu a snila o té kolem světa. Takže to rozhodně nebylo naposled. Nejvíc mě bavilo probouzet se každý den na novém místě, sledovat z horní paluby jak vyplouváme z přístavu a jak připlouváme. A ty Fjordy! Několikrát jsem kvůli tomu vstala v 6 ráno. A taky ze zádi pozorovat, jaké za sebou děláme vlny. A pak i ten obyčejný, každodenní, život na lodi. Plavba startovala z Kodaně, kde jsem tím pádem měla příležitost strávit dva dny a i to byla nádhera.

MSC Poesia
MSC Poesia

Home Exchange a Krakov

Během Covidu jsem úplně přestala pronajímat byt přes Airbnb. Jednak nebylo komu a jednak jsem v něm potřebovala víc bydlet já. Pak už jsem se k tomu nevrátila, ale zkusile jsem něco nového – Home Exchange. Výměnu bytů, buď reciproční nebo za body (oni zaplatí bodama, ty já utratím někde jinde). Dost mě to chytlo a s vidinou jak si vydělám na dvouměsíční pobyt na Kanárech “zdarma” jsem se do toho pustila aniž bych pořádně plánovala. Tak se stalo, že jsem musela ze svého bytu nuceně vypadnout, protože jsem ho přislíbila někomu jinému.

Dlouho mám v hledáčku Krakov a tak jsem jela tam. Vlakem. Je to krásné město plné krásných kaváren, hezkých uliček a dobrého jídla.

Klášter sester Norbertinek
Klášter sester Norbertinek

Měsíc v Mexiku

S kamarádkou Verčou jsme vyrazily do Mexika primárně kvůli zúčastnění se svatební párty v Monterrey. Člověk ale nejezdí do Mexika na víkend, tak jsme si naplánovaly cestu na celý měsíc. Navštívily jsme  také Cancún, Méridu, Oaxacu, Playu del Carmen a Tulum. Úplně nejvíc se nám líbilo v Oaxace (a to už potom, co v Méridě bylo tak krásně, že jsme se ji bály opustit).

Oaxaca - Hierva el agua
Oaxaca – Hierva el agua

Írán

V listopadu jsme ve skupině 8 lidí vyrazili do Íránu. Země Blízkého východu navštěvuju dost ráda a o Perské říši člověk tak nějak slyší už od dětství, tak mě samozřejmě nalákalo se tam podívat, i když to původně můj plán ani sen nebyl. Prostě kolem mě proběhla možnost jet do Íránu, tak jsem po ní skočila. Írán je obrovský a podařilo se nám ho kus procestovat. Mešit už jsem měla po týdnu dost, ale íránská kuchyně, čaj, místní trhy a přívětivost místních se neomrzí.

Na ostrově Qeshm
Na ostrově Qeshm

Vánoční trhy v Norimberku

Během adventu jsem (taky díky Home Exchange) vyrazila do Norimberku na vánoční trhy, o kterých se říká, že patří k nejkrásnějším v okolí. A pravdaže líbily se mi moc!

Vánoce a Silvestr v Paříži

Představovala jsem si na Vánoce teplejší destinaci, ale protože jsem nemohla plánovat včas, letenky i ubytování v mých preferovaných destinacích byly už trochu mimo mojí představu. Řekla jsem si, že když nevyjde letní destinace, zkusím zimní a původně si chtěla splnit sen o Vánocích v New Yorku, ani tam se mi ale nakonec nic rozumného najít nepodařilo. V nerovném boji Stockholmu a Paříže u mě zvítězila Paříž, kde bydlím opět díky Home Exchange dva týdny úplně zadarmo v hezkém bytě v typickém pařížském domě ve čtvrti Belleville. Počasí sice nestojí za nic, ale vánoční světýlka, patisserie, boulangerie a fromagerie to bohatě vynahradí.

Pařížská boulangerie
Pařížská boulangerie

Plán na 2023

Ještě v první půlce ledna mám letenku do Ománu. Nejdřív strávím chvíli v Muscatu a pak jsme s kamarády z Dubaje domluvení na víkendový trip v Ománu, krátký odpočinek od cestování v Dubaji a potom krátký trip v Saudské Arábii. Na to se hodně těším, Saudská se turistice otevřela teprve nedávno, tak jsem na to zvědavá. Potom bych ráda vyrazila někam na delší dobu zanomádit, ale musím vyřídit v Praze nějaké nevyhnutelnosti, kvůli kterým ještě nevím, kdy můžu odjet.

Rok 2022 a i ten leden jsem cestováním lehce přepálila cestováním, kromě Paříže jsem nikde (na jednom ubytování) nestrávila víc jak týden. Nejdřív jsem si návrat ke krátkým tripům dost užívala, ale ke konci roku už to začlo být moc. 2023 chci určitě zvolnit a cestovat pomaleji, zase spíš někde klidně i pár měsíců pobýt, než se pořád přemisťovat. Loni mi nevyšlo Španělsko, takže už jsem tam nebyla skoro 2 roky a stýská se mi. Už pár let chci navštívit Gdaňsk a doteď mi to nevyšlo. Nyní bude ale od dubna otevřená nová přímá linka z Prahy do Gdaňsku, tak mám trochu zálusk. Taky jsem si vysnila delší cestu Jižní Amerikou, ale v zimě už to nestíhám, na léto tam vyrážet nechci, tak uvidíme, třeba na podzim.

Ale jak se znám, dopadne to beztak úplně jinak, stejně jako teď, kdy se mi z celého snění kam bych tak mohla jet v roce 2022 střetla s realitou jen ta Paříž a to hodně těsně.

🗒️ Souhrny z předchozích let: 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář