Dovolená na Santorini: co vidět, kam na barevné pláže a západ slunce

Na Santorini jsem byla už dvakrát. Jednou na týden trajektem z Atén, jednou na den při okružní plavbě po Středozemí.

Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky a výlety na Santorini.

Kde je Santorini

Santorini je součástí Kykladských ostrovů v Egejském moři, asi 200 kilometrů jihovýchodně od Atén a o něco blíže k tureckému Bodrumu. Asi 140 kilometrů jižně od Santorini je Kréta. Díky této poloze jsou na Santorini velmi horká léta a mírné zimy.

Jak se na Santorini dostat

Na Santorini přijede za rok více než 3 miliony turistů, z toho víc než třetinu tvoří tursimus Řeků. Z mnoha evropských měst sem létají přímé lety, z Atén tu letadla přistávají v sezóně i desetkrát za den. V sezóně tu také denně několik tisíc turistů vysadí na jediný den výletní lodě. A další připlouvají trajekty z Atén nebo okolních ostrovů.

Letiště Santorini

Santorini má své vlastní mezinárodní letiště (JTR), blízko městečka Kamira na východním pobřeží ve střední části ostrova. Letět se sem dá přímým letem z Vídně. S přestupem bývají nejvýhodnější lety přes Atény, s řeckou společností Aegean.

Lodí na Santorini

Lodí se na Santorini dostanete z Atén, z přístavu Pireus. Alternativně můžete využít i přístav Rafina, je blíže letišti, ale má menší nabídku. Trajekty a speedboaty provozují společnosti jako Blue Star Ferries, SeaJets a Hellenic Seaways. Nejrychlejší trajekt z Atén do přístavu Fira pluje asi 5 hodin, ale záleží na typu lodi i dalších zastávkách po cestě. Některé trasy trvají 6, 8 nebo i 13 hodin. K dispozici jsou ale i noční přeplavby s možností kajuty.

Trajektem se sem dá připlout z okolních ostrovů Kyklád nebo třeba i ze vzdálenější Kréty, odtud je to něco přes 2 hodiny. Spojení vyhledáte na webu ferryhopper.com.

Okružní plavba

Santorini je jako jeden z nejoblíbenějších řeckých ostrovů samozřejmě také oblíbenou zastávkou okružních plaveb po Středozemí. Lodě kotví před přístavem Fira (na moři, do přístavu turisty dopravují z velkých lodí menší lodě, protože přístav je malý). Během jednodenní návštěvy se dá stihnout Oia, Fira i nějaká ta pláž.

Kde se na Santorini ubytovat

Nejlepší a nejluxusnější ubytování s těmi nejlepšími výhledy na kalderu je určitě v městech Oia nebo Fira. V terasách na útesu mají malé bílé hotýlky krásné sezení na romantický večer. Ubytování tu bude každopádně nejdražší.

V oblasti Kamari nebo Perissa zase můžete bydlet blízko u pláže. Méně turistické, s autentickou řeckou atmosférou a levnější bude ubytování v Emporio.

Kaldera na Santorini

Kalderové krátery jsou velké krátery vzniklé po masivní sopečné erupci, při které se sopečná hora částečně nebo úplně zhroutí. Kaldera na Santorini vznikla po jedné z největších sopečných erupcích v historii, někdy v 17. století před Kristem. Je částečně zaplavena mořem a tvoří záliv, který je obklopen strmými útesy. Právě díky tomu má Santorini svůj charakteristický dramatický vzhled.

Kaldera tu obklopuje několik ostrovů – hlavní ostrov Santorini a menší ostrovy Thirasia, Nea Kameni a Palea Kameni.

Co vidět na Santorini

Santorini toho nabízí hodně. Úchvatná města s bílými domky a modrými střechami, velkolepé výhledy a západy slunce, majestátné útesy, ale i krásné pláže a sopečná krajina.

Fira

Pokud připlujete na Santorini lodí, tak sem. Přístavy jsou tu dva. Jeden je velký a hlavní přístav na Santorini Athinios asi 10 kilometrů od města směrem na jih. Sem přijedete trajektem z Atén nebo jiných ostrovů. Přímo u výstupu z přístavu jsou autobusy KTEL, které jezdí do centra Fira a dalších hlavních destinací na ostrově. Systém veřejné dopravy tu funguje velmi dobře, vedle toho jsou v přístavu i taxíky nebo půjčovny aut, skútrů a čtyřkolek.

Druhý přístav je Starý přístav ve Fira, přímo pod centrem města, které je nahoře na útesu. Je celkem maličký, molo vůbec není stavěné pro velké lodě. Před přístavem kus od břehu ale kotví velké výletní lodě a z nich turisty do přístavu přepravují malé lodě.

Přístav ve Fira
Přístav ve Fira

Ze starého přístavu se také dostanete lodí do Oia (cesta trvá asi 20 minut) nebo na ostrovy Thirisia a Nea Kameni. Autobus z Fira (nahoře ve městě) do Oia jezdí každou hodinu.

Už z dálky je vidět klikatou stezku co vede z přístavu nahoru do města. Pozor na to, nezdá se to, ale cesta po stezce chce víc jak 20 minut a kameny trochu kloužou. Celé odpoledne sem navíc praží slunce a není tam kus stínu, takže vodu s sebou, je to celkem zápřah i jen dolů.

Na stezce je taky “donkey taxi“, ve skutečnosti to nejsou oslíci, ale vesměs muly. Vlastně by mi jich bylo líto, kdyby mě museli táhnout a v tom sklonu to podle mě ani pro člověka není moc komfortní a asi ani zásadně rychlejší.

Oslíci na stezce k přístavu Fira
Oslíci na stezce k přístavu Fira

Vedle stezky vede nahoru z přístavu i lanovka, která tu byla kvůli rostoucímu turismu postavena už v roce 1982. Stojí jednosměrně 6 eur a když jsou tam turisti z výletních lodí, tak i dost velké fronty.

Santorini - lanovka ve Fira
Santorini – lanovka ve Fira

Fira je hlavní město Santorini. Nahoře ve městě nic zásadního není, je tu Metropolitní katedrála (Katedrála Panny Marie Theotokos), bílá s modrými kopulemi. Kostel sv. Jana Teologa je známý pro byzantské fresky. Je tu také Archeologické muzeum Thera a Prehistorické muzeum Thera, ale to nejkrásnější, co můžete ve Fira vidět je kromě Starého přístavu právě samotné město a jeho výhledy.

Oia

Oia je to nejznámnější město na Santorini, to odkud pochází všechny ty ikonické pohlednice bílých domků s modrými střechami. Ve skutečnosti mě samotnou překvapilo, co udělá marketing i s mou vlastní pamětí, těch modrých střech je tu pár, město je převážně bílé.

Modré střechy na Santorini
Modré střechy na Santorini

Do Oia se jezdí na západy slunce, na které se tu doslova stojí fronty. Uličkami mezi bílými domky se můžete proplétat hodiny a dát si drink nebo dobré řecko jídlo v některé z mnoha restauracích s výhledem na kalderu.

Pod Oia je pěkný přístav Amoundi, z kterého se do města dá dostat po 300 schodech nebo oklikou po silnici. V přístavu jsou taverny, kde podávají hlavně mořské plody. U přístavu je taky malá pláž a v Ammoundi Bay oblíbené koupání v průzračné vodě.

Přístav na Santorini
Přístav Ammoundi pod městem Oia

Na hlavním náměstí je kostel Panagia Platsani. Na okraji kalderového útesu je malý kostelík s výhledem Ekklisia Agios Georgios.

Kostel Panagia v Oia
Kostel Panagia v Oia

Jednou z nejstarších staveb v Oia je hrad Kastro, respektive jeho zbytky. Dneska je to spíš oblíbená vyhlídková plošina s výhledem na kalderu, město i západ slunce.

V Oia se nachází také větrné mlýny, jak je můžete znát z mnoha dalších řeckých ostrovů.

Oia na útesu v Santorini
Oia na útesu v Santorini, vzadu s větrnými mlýny

Stezka z Fira do Oia

Jedna z nejkrásnějších pěších tras v Egejském moři, která nabízí nádherné výhledy na kalderu, vede z Fira do Oia. Funguje samozřejmě obousměrně, ale lepší je jít z Fira do Oia než naopak, jednak kvůli lepším výhledům tímhle směrem (abyste se za nimi nemuseli otáčet) a jednak je to tímhle směrem mírně sestupné. Cesta je dlouhá necelých 10 kilometrů a trvá něco přes dvě hodiny, pokud jen půjdete, ale věřte mi, že se budete tolik kochat, že se může protáhnout klidně na dvojnásobek.

Cestou potkáte:

  • Firostefani – městečko na cestě s krásnými výhledy, je tu i hodně fotografovaný kostel Agios Theodori,
  • Imerovigli – další vesnička,
  • Skaros Rock – pevnost, na malém výběžku, ke které si můžete udělat odbočku.

Nejlepší pláže na Santorini

Na Santorini je plné zajímavých pláží. Zatímco na západě ostrova spíš tradiční pláže nejsou, ale jsou tu přístavy jako Ammoundi Bay a skalnaté oblasti, na východě jsou pláže, pro které je typický černý vulkanický písek a na jihu jsou klidnější pláže s úžasnými barvami a skalními útesy, často hůře přístupné, některé pouze lodí.

  • Kokkini Paralia (červená pláž) – jedna z nejznámnějších pláží na Santorini je poblíž starověkého města a archeologického naleziště Akrotiri na jihozápdním cípu ostrova a je známá ohnivě červenými útesy a tmavě červeným pískem.
  • Kamari Paralia – pláž s černým vulkanickým pískem.
  • Perissa Paralia – pláž s černým vulkanickým pískem.
  • Aspri Paralia – je obklopená vysokými bílými útesy a nabízí klidnější atmosféru, přístup je možný lodí nebo pěšky ze sousední červené pláže Kokkini Paralia.
  • Koloumbos Paralia – klidnější a odlehlejší pláž, severně od Oia.
  • Monolithos Paralia – písčitá pláž severně od Kamari s mělkými vodami, dobrá pro rodiny s dětmi.

Okolní ostrovy

Na ostrovy v kaldeře, které jsou vidět z Fira nebo Oia se dá dojet ze starého přístavu ve Fira a z přístavu Ammoundi pod Oia.

Nea Kameni

Celkem nový vulkanický ostrov vzniklý během série sopečných erupcí v roce 1570 je přímo naproti městu Fira. Poslední významná sopečná aktivita na ostrově Nea Kameni byla v roce 1950.

Na Nea Kameni můžete chodit po sopečném terénu a dostat se až k hlavnímu kráteru. Cesta nabízí nejen pohled na sopečnou krajinu, ale i úchvatné výhledy na Santorini a okolní ostrovy.

Santorini - lodě
Výletní lodě mezi Fira na Santorini a ostrovem Nea Kameni

V moři nedaleko Nea Kameni jsou horké prameny Aghios Nikolaos. Voda je tu teplejší než v okolním moři, kolem 30 až 35 stupňů a kvůli minerálům může mít žlutohnědou barvu. Dostat se k nim dá nejsnáz v organizovaném výletu, lodě kotví kousek od pramenů a pak můžete skočit do vody a plavat k místu, kde prameny vyvěrají. Prameny jsou mimojiné populární díky údajným terapeutickým a relaxačním účinkům.

Thirasia

Obydlený ostrov, který je blíže k Oia. Funguje tady normální život, jsou tu i možnosti se ubytovat. Ostrov není tak turistický jako Santorini a nabízí tak autentičtější zážitek. Navštívit můžete hlavní vesnici Manolas, kde jsou i taverny a kavárny (a případné ubytování). Nedaleko jsou také staré ruiny Agia Irini.

Thirasia nabízí nádherné pěší trasy, které vedou přes tradiční vesničky a nabízejí dechberoucí výhledy na Santorini a Egejské moře.

Palea Kameni

Z Fira ostrov moc není vidět, protože je schovaný za Nea Kameni, je o dost menší. Ostrov vznikl v důsledku sopečných erupcí, které se odehrávaly od starověku až do středověku, během spoečných výbuchů se postupně formoval a rozšiřoval. I tady se můžete procházet po sopečném terénu.

Co ochutnat na Santorini

Kromě klasických specialit řecké kuchyně, jako je řecký salát, gyros, souvlaki a tzatziki tu můžete ochutnat tradiční speciality typické právě pro Santorini. Hodně populární je tu fava, kaše ze žlutého hrachu s cibulí a olivovým olejem. Rajčatové placičky tomatokeftedes se dělají z místních cherry rajčátek, která jsou smíchaná s bylinkami a pak se smaží. Sladké koláčky melitinia z místního sýra mizithra jsou tu k dostání hlavně na Velikonoce. Santorinio Sfougato je tradiční omeleta s bramborami, rajčaty a bylinkami a Loukoumades Santorinis jaou malé samžené řecké koblížky.

Na Santorini taky roste hodně kaparů, které jsou součástí spousty salátů i jiných jídel. Díky vulkanické půdě má Santorini jedinečné podmínky pro pěstování vinné révy. Místní odrůdy, jako je Assyrtiko, jsou vysoce ceněné.

5/5 - (1 vote)

1 komentář u „Dovolená na Santorini: co vidět, kam na barevné pláže a západ slunce“

Napsat komentář