Sardinie: nejkrásnější místa na italském ostrově

Nádherné výhledy, tyrkysově modré moře, nádech historie a hlavně skvělé jídlo, taková pro mě byla Sardinie. Ten ostrov si rozhodně zaslouží projezdit autem křížem krážem a pak přejet trajektem na Korsiku a pokračovat tam.

Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky a výlety a projížďky lodí na Sardinii.

Jak se dostat na Sardinii

Sardinie je velký italský ostrov západně od pevninské Itálie a jižně od francouzské Korsiky. Tak blízko že je odtud vidět. Jižně od Sardinie už je Afrika (Tunis), vlastně je to ze Sardinie do Afriky blíže než na Italskou pevninu.

Letecky na Sardinii

Přímý let z Prahy na jih Sardinie trvá asi 2 a čtvrt hodiny, na sever Sardinie nebo z Vídně je to o něco méně. Sardinie má 3 letiště:

  • Cagliari (CAG) – jih Sardinie,
  • Olbia (OLB) – severovýchod Sardinie, poblíž pobřeží Costa Smeralda,
  • Alghero (AHO) – severozápad Sardinie.

Nejvzdálenější letiště Olbia a Cagliari jsou od sebe asi 3,5 hodiny autem nebo 4,5 hodiny vlakem, takže není úplně nutné vázat se na konkrétní letiště v oblasti, kde chcete být (zvlášť pokud chcete na Sardinii procestovat větší oblast).

Letadlo nad Sardinií
Letadlo nad Sardinií

Trajekty na Sardinii

Cesta trajektem se hodí hlavně pokud chcete Sardinii projet vlastním autem. Trajektem se dá na Sardinii dostat z Itálie, Francie i Španělska. Nejkratší cesta je z vedlejší Korsiky, konkrétně z Bonifacio do Santa Teresa s Moby Lines. Trvá asi 50 minut.

Z Itálie je nejblíže přístav v Civitavecchia u Říma, trajekty ale jezdí také z Livorna nebo Janova. Ze Španělské Barcelony jezdí trajekt Grimaldi Lines do Porto Torres asi 14 hodin (i noční).

Kde se na Sardinii ubytovat

To je na Sardinii hodně těžká otázka, pokud budete cestovat autem, je to skoro jedno, jak na severu, tak na jihu je toho hodně k vidění. Pokud auto mít nebudete, Cagliari je fajn pro městský život a skvělou gastronomii, Alghero spíš jako historické město. Na Costa Smeralda, kde je spoustu turistických resortů. Severní oblast je strategická, pokud budete chtít navštívit Bonifacio na sousední Korsice nebo ostrovy souostroví La Maddalena.

Co vidět na Sardinii

Sardinie je ideální místo na roadtrip, krásná místa jsou doslova za každým rohem a stojí za to procestovat to celé a pořádně. Přecijen ale je to celkem velký ostrov, ze severu na jih je to přes 300 kilometrů, takže pro kratší, týdenní, dovolenou je lepší vybrat si severní nebo jižní polovinu.

Cagliari

Cagliari je hlavní město Sardinie a také gastronomický ráj, kde můžete ochutnat tradiční sardinskou kuchyni. Nádherná je tu historická část města Il Castelo. Z hradeb a z vyhlídkové terasy Bastione di Saint Remy je krásný výhled na celé město. V parku u Cagliari jsou k vidění plameňáci. V okolí je spoustu krásných pláží, jako třeba pláž Chia.

Cagliari - Bastione - Terrazza Umberto I.
Cagliari – Bastione – Terrazza Umberto I.

Bosa

Bosa je krásné městečko na západním pobřeží Sardinie, kterým protéká jediná splavná řeka na Sardinii, která protéká městem, Tema. Scenérii na břehu řeky tvoří barevné domky. Je tu středověký hrad Castello Malaspina s výhledem na město a okolí. Bosa je slavná pro tradiční výrobu krajek a také pro místní sardinské víno typu Malvasia. Město tvoří změt malých kamenných uliček, ve kterých je nádhera se trochu ztratit.

Bosa
Bosa

Je tu spoustu dobře vypadajících podniků. Navštívila jsem pekárnu Anna Maria Marongiu a celkem fine dining restauraci, která rozhodně stála za to, Locanda di Corte. Na víno sýry a šunku je tu pěkný bar Zio Elio – Osteria Antica di Vino.

Téměř celá cesta z Alghero do Bosa, asi 45 km, vede po vysoko položené pobřežní cestě, která nabízí krásné výhledy.

Sardinie - západní pobřeží
Západní pobřeží Sardinie mezi Alghero a Bosa

Alghero

Pobřežní město s katalánskými vlivy a s historickým centrem a opevněním. Dominantou je katedrála Santa Maria a kostel San Francesco a také přístav malých lodí, který je přímo pod hradbami. V blízkosti je národní park Porto Conte a chráněná mořská oblast Capo Caccia-Isola Piana.

V okolí jsou i hezké pláže jako Lido di Alghero nebo odlehlé zátoky Le Bombarde a Lazzaretto.

Alghero je dobrým výchozím bodem pro výlety na severní pobřeží ostrova, do nedalekého Sassari nebo Bosa. Nejoblíbenějším výletem odtud je návštěva Neptunovy jeskyně.

Sardinie - La Pelosa
Sardinie – La Pelosa

Grotta di Nettuno

Neptunova jeskyně – Grotta di Neptuno je jeskyně na útesu Capo Caccia, 24 kilometrů od Alghera. Dá se k ní dostat dvěma způsoby:

  • lodí z přístavu Alghero – loď vás vysadí přímo u vstupu do jeskyně,
  • autem nebo autobusem nahoru na útes – odtud vás čeká sestup dolů k jeskyni po schodišti Escala del Cabirol a pak i náročnější výstup zpět, ale jsou odtud krásné výhledy.

Já jsem zvolila kombinovaný postup a jeskyni jsem navštívila lodí a autem jsem si pak zajela pro výhledy. Dost blbě se tam ale parkuje, na místě není větší parkoviště a auta stojí podél silnice cestou dolů. Musela jsem stejně pár set metrů pěšky a to bylo ještě v červnu před plnou sezónou.

Capo Caccia
Capo Caccia

Alternativní cesta autobusem, který vás vysadí přímo na kruhovém objezdu na zastávce Capo Caccia trvá asi 50 minut. Je to autobusová linka ARST 9321, jezdí každý den, ale ne úplně každou chvíli, tak je lepší plánovat. Lístek stojí 2,50 eur.

Cesta lodí může být v některých dnech nedostupná kvůli většímu větru, případně bouřkám. Mně se den, kdy lodě nejezdily trefit podařilo, tak doporučuju neplánovat to na poslední den. Kapacita jeskyně je omezená, takže můžou být i fronty.

Grotta di Nettuno
Grotta di Nettuno
Grotta di Nettuno

Prohlídka trvá necelou hodinu a uvnitř je to fakt nádhera (co se blbě fotí a musí se vidět). Uvnitř jsou majestátné stalaktity a stalagmity, jezírka s křišťálovou vodou a velké haly. V “sálu hudby” přírodní formace připomínají kostelní varhany. Světlo, které do jeskyně proniká vytváří kouzelnou atmosféru. Vstup stojí 14 eur.

Castelsardo

Městečko na severu Sardinie v zálivu Asinara nabízí jedny z nejkrásnějších výhledů na sardinské pobřeží a když je jasno, dokonce i na hory Korsiky.

Město bylo založené už v roce 1270 a prošlo 300 lety španělské nadvlády, což je na něm znát. Dominantou města je hrad Castello dei Doria (Castelsardo bylo založeno rodinou Doria z Janova). Kromě toho je tu kostel Nostra Signora di Tergu a megalitické zdi z pre-nuragických dob.

Castelsardo
Castelsardo

Kousek směrem do vnitrozemí je Roccia dell’Elefante, sloní skála, uvnitř které je hrobka. Je to přímo u silnice.

Asi 21 kilometrů od Castelsardo jsou přírodní lázně Terme di Casteldoria, kde voda vyvěrá z podzemí s teplotou přes 100 °C.

Isola Rossa

Ne až tak turistické místo, ale o to hezčí příroda. Kolem Torre Spagnola je krásné skalnaté pobřeží, trochu divoké, tady na severu dost fouká.

Isola Rossa
Isola Rossa

Santa Teresa di Gallura

Severní výběžek u úžiny Bonifacio oddělující Sardinii od Korsiky nbízí hlavně krásné scenérie. Ve městě je španělská věž Longosardo a maják Capo Testa. Poblíž je i archeologické naleziště Lu Brandali z 14. století.

Mezi skalami v Santa Teresa
Mezi skalami v Santa Teresa

Město končí u moře pláží Reina Bianca, která je oceňována Modrou vlajkou za čistou vodu. Napravo od pláže je pěší pobřežní cesta, na které stojí za pozornost skalní útvary.

Výborné jídlo jsem tu měla v PeMa Ristorante. Obecně tohle městečko vypadá na spoustu skvělých podniků a vzhledem ke strategické poloze vůči Korsice i ostrovům La Maddalena a zajímavému okolí bych se příště ubytovala asi právě tady.

Pobřežní cesta v Santa Teresa
Pobřežní cesta v Santa Teresa
Pobřežní cesta v Santa Teresa

La Maddalena

Souostroví La Maddalena u severovýchodního břehu Sardinie čítá 60 ostrovů, které se pyšní krásnými plážemi a zátokami s průzračnou vodou. Největší ostrov se jmenuje stejně, La Maddalena. Jezdí se sem trajektem z přístavu v Palau, cesta trvá asi 20 minut a jezdí to pořád.

Z přístavu La Maddalena můžete navštívit i další ostrovy v okolí, jako Spargi nebo Caprera (kam ani nemusíte lodí, protože je s La Maddalenou spojen mostem), kde je dům a muzeum Giuseppe Garibaldiho, významného italského vojevůdce.

La Maddalena
La Maddalena

Výlet ze Sardinie na Korsiku

Dva nejbližší přístavy jsou Santa Teresa na Sardinii a Bonifacio na Korsice, cesta trvá jen 50 minut, linku operuje Moby Lines. Cestovat můžete ale i z Porto Torres do Ajaccio, hlavního města Korsiky, kam to trvá přes 4 hodiny, dopraví vás Corsica Ferries.

Bonifacio je krásné historické město s velkým opevněním a Citadelou, postavené na vápencových útesech na samotném jihu Korsiky. Pokud máte čas, určitě stojí za celodenní výlet.

Co ochutnat na Sardinii

Sardinie je gastronomický ráj. Prakticky kdekoliv seženete skvěle dochucené italské jídlo z místních surovin. Jednoduché a barevné. Specialitou přímo ze Sardinie plněné taštičky culurgiones, které jsou jakoby zapletené a plněné bramborami. Oblíbenou specialitou je pečené prasátko porceddu. Typickými těstovinami pro Sardinii jsou malloredus, častěji ale nazývané jako gnocchetti sardi. Oblíbeným dezertem jsou tu seadas, což je tenké plněné těsto pecorinem, smažené a zalité medem. Tradiční sardinský chléb je pane carasau, což není ani tak chleba, jako velmi tenká křupavá placička, kterou dostanete všude k jídlu.

Tipy na cestování nejen po Sardinii

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář