Italská kuchyně – co ochutnat v Itálii

Itálie je známa po celém světě pro svou bohatou kuchyni a gastronomickou tradici. Pizza, pasta a gelato jsou sice těmi nejznámějšími jídly, ale skutečná italská kuchyně je mnohem pestřejší a komplexnější. Je tvořena pokrmy, které jsou hluboce zakořeněné v regionálních tradicích a místních produktech. Tento článek se ponoří do světa méně známých, ale rozhodně ne méně chutných italských pokrmů, které byste měli ochutnat při své návštěvě.

Charakteristika italské kuchyně

Italská kuchyně je charakterizována svou jednoduchostí a kvalitou surovin. Používá se zde několik základních ingrediencí, jako jsou olivový olej, čerstvá zelenina, ryby, maso a sýry. Mnoho tradičních italských jídel vzniklo z potravin dostupných v konkrétních regionech, což vedlo k vytvoření nesmírně bohaté a rozmanité kuchyně.

Italská kuchyně je také známa svým důrazem na sezónnost. Místní kuchaři a gurmáni preferují suroviny, které jsou v dané sezóně na vrcholu své chuti. To může znamenat například čerstvé borůvky v létě, houby v podzimních měsících, nebo citrusy v zimě.

Regióny a jejich kuchyně

Italská kuchyně je výrazně regionální, což znamená, že každý region má svá specifická jídla a recepty. Například v severní Itálii najdete častěji pokrmy z rýže a polenty, zatímco v jižní Itálii převládají těstoviny, olivy a mořské plody.

Sicílie

Sicílie je známá svými bohatými a silnými chutěmi. Zde byste měli vyzkoušet “Arancini”, což jsou smažené rýžové kuličky plněné sýrem a masem. Dezertem, který nesmíte minout, je “Cannoli”. Jedná se o křupavé trubičky plněné ricottou a zdobené kandovaným ovocem nebo čokoládou.

Piemont

Piemont se pyšní svou sofistikovanou kuchyní. Mezi typické pokrmy patří “Vitello tonnato”, což je telecí maso pokryté tuňákovou omáčkou. A pokud máte rádi houby, určitě vyzkoušejte “Tajarin”, tenké nudle podávané s máslovou omáčkou a čerstvými houbami.

Apulie

V Apulii jsou oblíbené orecchiette, což jsou “ouška” těstoviny často podávané s brokolici a sýrem. Místní speciálkou je také “Focaccia Pugliese”, slaný chléb ochucený olivovým olejem a rozmarynem.

Skryté poklady italské kuchyně

Mimo známé italské klasiky existuje řada méně známých pokrmů, které byste měli vyzkoušet.

Ribollita

Ribollita je tradiční toskánská polévka, která vznikla jako způsob, jak využít zbytky chleba a zeleniny. Je to teplá, sýta polévka, která je ideální po dlouhém dni stráveném prozkoumáváním italských měst.

Ossobuco

Ossobuco je lahůdkový pokrm z Lombardie, především z Milána. Je to pomalu dusená telecí kost se šťavnatým masem, podávaná s gremolatou (směs citronové kůry, česneku a petrželky) a risottem.

Saltimbocca

Saltimbocca, což v překladu znamená “skoč do úst”, je jednoduchý pokrm z Říma. Telecí řízky jsou zabalené v šunce a šalvěji a poté smažené. Jsou měkké a plné chuti.

Dezerty a sladkosti

Italská kuchyně je také známá svými dezerty. Gelato a tiramisu jsou sice nejoblíbenější, ale existuje mnoho dalších, méně známých lahůdek, které si zamilujete.

Panna Cotta

Panna Cotta, což v překladu znamená “vařená smetana”, je jednoduchý dezert z Piemontu. Je to krémový pudink, často podávaný s ovocnou omáčkou nebo čokoládou.

Sfogliatella

Sfogliatella je tradiční pečivo z Neapole. Je to křupavá, vrstvená sladkost plněná ricottou, pomerančovou kůrou a dalšími ingrediencemi.

Amaretti

Amaretti jsou sladké, mandlové sušenky z Lombardie. Jsou křupavé zvenku a měkké uvnitř a jsou vynikající k čaji nebo kávě.

Kdekoliv v Itálii se vydáte, najdete bohaté a rozmanité kulinářské tradice, které jsou stejně fascinující jako italské památky a krajina. Takže při plánování vaší cesty nezapomeňte věnovat stejnou pozornost jídlu, jako památkám.

Klasická italská kuchyně

Ano, italská kuchyně je mnohem víc než jen pizza a těstoviny, ale tyto klasické italské speciality rozhodně nemůžeme vynechat.

Pizza

Pizza, která pochází z Neapole, je jedním z nejznámějších italských pokrmů na světě. Tradiční Neapolská pizza se vyznačuje tenkým, ale na okrajích nadýchaným těstem, rajčatovou omáčkou, mozzarellou, olivovým olejem a bazalkou. Existuje také pizza alla marinara, která se připravuje s rajčatovou omáčkou, česnekem a oregánem.

Těstoviny

Itálie je domovem mnoha druhů těstovin, které se liší podle regionu. Na severu jsou oblíbené plněné těstoviny jako tortellini a ravioli, zatímco v jižní Itálii převládají těstoviny jako spaghetti a rigatoni.

  • Spaghetti Carbonara: tento pokrm z Říma je připraven z těstovin spaghetti, vejce, sýru pecorino romano, pancetty a černého pepře.
  • Pesto alla Genovese: toto pesto z bazalky, piniových oříšků, česneku, parmazánu, pecorina a olivového oleje je typické pro Ligurii, zejména pro město Genova.
  • Lasagne alla Bolognese: Tento pokrm z Emilia-Romagna se skládá z vrstev těstovin lasagne, ragú (masové omáčky), béšamelové omáčky a parmazánu.

Risotto

Risotto je klasický severoitalský pokrm, který se skládá z krátké rýže arborio, která je vařena na vývaru. Existuje mnoho variant, ale jednou z nejznámějších je risotto alla Milanese, kde se rýže vaří s vývarem a šafránem, který ji zbarví do zlaté barvy.

Takže ať už si vyberete některou z klasických italských specialit nebo se vydáte objevovat méně známé poklady italské kuchyně, můžete se těšit na skvělý kulinářský zážitek. Itálie je ráj pro milovníky jídla. Buon appetito!

5/5 - (2 votes)

Napsat komentář