Kanárské ostrovy: kompletní průvodce

Kanárské ostrovy najdete vedle severozápadního pobřeží Afriky, patří pod Španělsko. Se svým subtropickým klimatem, dechberoucími krajinami a bohatým kulturním dědictvím, jsou Kanárské ostrovy oblíbenou turistickou destinací, která přitahuje návštěvníky ze všech koutů světa.

Tip: Rezervujte si předem vstupenky na památky, výlety a plavby na Kanárských ostrovech.

Jak se dostat na Kanárské ostrovy

Nejrychlejším způsobem, jak se dostat na Kanárské ostrovy z České republiky, je přímým letem z Prahy do Tenerife, Gran Canaria nebo Lanzarote. Letecké společnosti, jako je Czech Airlines, EasyJet a Ryanair, nabízejí přímé lety z Prahy na Kanárské ostrovy, s dobou letu kolem 5 a půl hodiny.

Počasí – celoroční slunce na Kanárech

Kanárské ostrovy jsou proslulé svým teplým a slunečným počasím, s průměrnými teplotami od 25°C do 30°C. Klima je mírné a subtropické, což z nich činí populární destinaci pro milovníky slunce po celý rok.

Kdy jet na Kanáry

Nejlepší čas na návštěvu Kanárských ostrovů závisí na tom, co hledáte na dovolené.

 • Pro ty, kteří se chtějí vyhnout davům, jsou ideální měsíce září až listopad a leden až únor. Tyto měsíce jsou mezisezónou, kdy je počasí stále teplé a slunečné, ale davy jsou menší.
 • Pokud chcete jet v období karnevalu, pak konec února a začátek března.
 • Pokud preferujete opalování, nejteplejší měsíce jsou červen až srpen, s teplotami mezi 28°C a 32°C.

Který ostrov je nejlepší

Každý z ostrovů má to svoje a každému se může líbit něco trošku jiného. Za mě je to takhle:

 • Nejhezčí přírodaLa Palma má husté lesy a nádherné treky, Tenerife, díky sopce a Gran Canaria pro rozmanitou krajinu.
 • Nejhezčí plážeFuerteventura (ale pozor, tady jsou krásné hlavně ve smyslu koukání, jinak je na nich dost větrno), Gran Canaria na jihu ostrova.
 • Památky a kultura – v Tenerife je historické město La Laguna, kulturní festivaly a muzea. Lanzarote nabízí umělecká díla Césara. Na Gran Canarii se v Las Palmas koná každoročně velký karneval.
 • Pěší turistika – všechny ostrovy jí nabízí dost, ale za vyzdvihnutí stojí národní park a prales Garajonay na La Gomera a náročnější treky s nádhernou přírodou na La Palma.
 • Vodní sporty – na Fuerteventura jsou díky větru skvělé podmínky pro windsurfing a kitesurfing, na Gran Canarii se hodně surfuje.

Co dělat a vidět na Kanárských ostrovech

Na Kanárských ostrovech je spousta aktivit a míst k návštěvě, což z nich činí skvělé místo jak pro dobrodruhy, tak pro ty, kteří hledají spíše pohodovou dovolenou.

Některé z must-see atrakcí v Kanárských ostrovech zahrnují:

 • Mount Teide: Tato spící sopka se nachází na Tenerife a je nejvyšší horou ve Španělsku. Návštěvníci mohou jet lanovkou na vrchol a užít si dechberoucí výhledy na ostrov a dále.
 • Národní park Timanfaya: Tento park se nachází na Lanzarote a je známý svými jedinečnými krajinnými útvary vytvořenými sopečnou činností. Návštěvníci mohou absolvovat vyhlídkovou jízdu po parku a vidět sopečné krajiny zblízka.
 • Cueva de los Verdes: Toto je krásný jeskynní systém nacházející se na Lanzarote a je jednou z největších turistických atrakcí ostrovů. Návštěvníci mohou absolvovat vyhlídkovou jízdu po jeskyních a vidět úžasné formace vytvořené sopečnou činností.
 • Duny v Maspalomas: Tyto písčité duny se nacházejí na ostrově Gran Canaria a jsou populárním místem pro opalování a jízdu na sandboardu.

Pro dobrodružné typy je tu spousta aktivit, které vás zabaví, jako například:

 • Surfování: Kanárské ostrovy jsou populárním cílem pro surfeře, s některými z nejlepších vln v Evropě.
 • Potápění: Průzračné vody kolem Kanárských ostrovů jsou domovem rozmanitého mořského života, což z nich činí skvělé místo pro potápění s dýchacím přístrojem.
 • Turistika: Kanárské ostrovy se mohou pochlubit nádhernými turistickými trasami s dechberoucími výhledy na krajinu a moře.

Co ochutnat na Kanárských ostrovech

Kanárské ostrovy nabízejí širokou škálu kuchyní s vlivy ze Španělska, Afriky a Karibiku. Zde jsou některé z povinných jídel a místních specialit:

 • Papas Arrugadas con Mojo: Toto je tradiční jídlo z Kanárských ostrovů, připravené z malých brambor vařených ve slané vodě a podávané s ostrým omáčkou zvanou mojo.
 • Sancocho Canario: Toto je šťavnatý guláš z masa, zeleniny a koření a je populárním jídlem na Kanárských ostrovech.
 • Gofio: Toto je základní potravina na Kanárských ostrovech, něco jako mouka, připravená z pečených a namletých kukuřičných mouk. Může být použit jako základ pro guláše nebo jako hlavní jídlo s zeleninou a masem.
 • Čerstvé mořské plody: Kanárské ostrovy jsou obklopeny Atlantským oceánem a proto je mořský plod hlavní součástí místní kuchyně. Čerstvé ryby, jako například grilovaná makrela, jsou populárními pokrmy, stejně jako ulity, jako jsou grilované krevety a humr.

Který ostrov si vybrat?

S šesti hlavními ostrovy k výběru může být těžké rozhodnout se, který je pro váš prázdninový pobyt nejlepší. Zde je stručný přehled každého ostrova, aby vám pomohl vybrat ten nejlepší pro vaše potřeby:

Tenerife

Tento ostrov je největší a nejpopulárnější z Kanárských ostrovů s širokou škálou atrakcí pro všechny. Od živého nočního života v Playa de las Americas po krásnou krajinu Mount Teide, Tenerife má něco pro každého.

Pro aktivní dovolenou je ideální zůstat v Playa de las Americas, kde najdete širokou nabídku hotelů, barů a nočních klubů. Pro klidnější dovolenou je Los Cristianos skvělou volbou, s jeho kouzelným přístavem a výběrem restaurací a barů. Must-see atrakce v Tenerife zahrnují Teide Národní park, vodní park Siam Park a zoo Loro Parque.

Gran Canaria

Tento ostrov je známý svými rozmanitými krajinnými rysy, od písečných dun až po tropické lesy. Je to oblíbený cíl pro milovníky slunce, s řadou krásných pláží a živým nočním životem.

Pro dovolenou na pláži je Maspalomas skvělou volbou s krásnými písečnými dunami a širokým výběrem vodních sportů. Pro více kulturní zážitky je nutné navštívit Las Palmas de Gran Canaria se svým historickým starým městem a širokým výběrem muzeí a galerií. Must-see atrakce v Gran Canaria zahrnují Roque Nublo, Maspalomas Dunes a Palmitos Park.

Lanzarote

Tento ostrov je proslulý svými unikátními sopečnými krajinnými rysy a je oblíbeným cílem pro milovníky outdoorových aktivit. Od Národního parku Timanfaya až po Cueva de los Verdes, Lanzarote je hostinou pro smysly.

Pro jedinečný zážitek zůstaňte ve vesnici Yaiza s tradiční kanaárskou architekturou a širokým výběrem restaurací a barů. Pro více relaxační dovolenou je Costa Teguise skvělou volbou se svými krásnými plážemi a vodními sporty. Must-see atrakce v Lanzarote zahrnují Timanfaya National Park, Cueva de los Verdes a Mirador del Río.

Fuerteventura

Tento ostrov je oblíbeným cílem pro milovníky vodních sportů, s řadou aktivit, jako je surfování, kite surfování a windsurfing. Je také domovem některých z nejkrásnějších pláží na Kanárských ostrovech.

Pro dovolenou u pláže, Corralejo je must-visit, se svými krásnými plážemi a vodními sporty. Pro více kulturní zážitky, Betancuria je překrásná vesnice, se svou tradiční kanárskou architekturou a širokým výběrem restaurací a barů.

La Palma

Tento ostrov je klidnější, známý svými úchvatnými krajinami a krásou. Od bohatých lesů až po drsné pobřeží, La Palma je rájem pro milovníky přírody.

Pro dovolenou milovníka přírody, zůstaňte ve městě Santa Cruz de la Palma, se svými krásnými parky a zahradami. Pro více klidnou dovolenou, Los Cancajos je skvělou volbou, se svými krásnými plážemi a širokým výběrem restaurací a barů.

La Gomera

Toto je malý ostrov, ale přesto nabízí mnoho krás přírody. S bohatými lesními oblastmi, dramatickými útesy a unikátními krajinami je La Gomera skrytou perlou v Kanárských ostrovech.

Pokud jste milovník přírody, zůstaňte ve městě San Sebastián de La Gomera, s krásnými parky a zahradami. Pro více klidnou dovolenou je skvělou volbou Vallehermoso, se svými krásnými plážemi a širokým výběrem restaurací a barů.

El Hierro

Je to nejmenší a nejméně vyvinutý z Kanárských ostrovů, což činí z tohoto místa skvělou destinaci pro ty, kteří hledají klidnou a uvolněnou dovolenou. S jeho úchvatnými krajinami a klidnou krásou je El Hierro skutečným rájem.

Pro klidnou dovolenou, zůstaňte ve městě Valverde, s krásnými parky a zahradami. Pro více dobrodružnou dovolenou je skvělou volbou El Pinar, se svými úžasnými krajinami a venkovními aktivitami.

Kanárské ostrovy jsou opravdu unikátní a rozmanitou destinací, nabízející něco pro každého. Ať už hledáte dovolenou u pláže, kulturní zážitek, nebo ráj pro milovníky přírody, Kanárské ostrovy to vše nabízejí. Tak si zabalte své kufry a vydejte se na tyto úžasné ostrovy v Atlantiku, pro dovolenou, na kterou nikdy nezapomenete.

Tipy na cestování nejen na Kanárské ostrovy

✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.

Který z Kanárských ostrovů je nejteplejší?

Kanárské ostrovy jsou blízko sebe a velké rozdíly v teplotě tu nejsou. Z velkých ostrovů Tenerife, Lanzarote a jih Gran Canaria. Na Fuerteventura hodně fouká, takže i když je tam zhruba stejná teplota, pocitově to může být chladnější.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář