Charleroi leží asi 50 km jižně od Bruselu a je to letiště hlavně pro nízkonákladovky (jakože to horší letiště pro Brussel). Je to třetí největší město Belgie (po Bruselu a Brugges). Nesnáším přestupy na trasách, kam se normálně lítá přímo a hloupé prostoje na letištích. Někdy je ale prostě to nejdůležitější cena a vzhledem k tomu, že nemám zavazadla a celý tenhle “prostoj” v Charleroi proběhne za bílého dne a vlastně je dost dlouhý na to, aby výlet do města stál za to, je to vlastně dobrá příležitost udělat si hezký den s výletem do Charleroi.
Tip: Pokud přilétáte na letiště Charleroi a chcete navštívit Brussel, rezervujte si jízdenku na autobus z Charleroi do centra Brusselu.
Původně jsem měla přiletět z Malagy v 11.10 a do Prahy letět až ve 21.45, což mi dávalo i se slušnou rezervou krásných 8 hodin času na výlet do městah. Jenže nízkonákladovka Ryanair mě hned zkraje zpožděním prvního letu připravila o víc jak 2 hodiny. Nevadí, udělala jsem kus práce a ještě zbývá skoro 6 hodin, to je pořád dost. Za těch 8 hodin by se dal stihnout i Brusel, ale je to dál, cesta trvá i stojí dýl a nebylo by to tak na pohodu. Nechci se uhnat, spíš si jen prohlédnout město, udělat si v něm odpočinkový výlet, posedět v kavárně, třeba i trochu popracovat. V Bruselu jsem koneckonců byla před o něco víc než rokem.
Z letiště do centra Charleroi
Dostat se z letiště je rychlovka. Z platformy 7 přímo před letištěm jede autobus A na nádraží Charleroi Sud. Cesta trvá asi 20 minut, lístek stojí 6 EUR a dá se koupit přímo u řidiče (a taky v automatu, s kterým jsme si úplně neporozuměli). Jezdí to ve všední den cca každou půlhodinu od půl šesté ráno, do deseti večer.
Kde se v Charleroi ubytovat
Tipy na ubytování v Charleroi
- Park Hotel Airport – hotel přímo u letiště se může hodit, pokud máte v Charleroi delší přestup s odletem ráno nebo v noci, nebo pokud prostě chcete vyrazit na prohlídku města nalehko, už ubytovaní.
- Novotel Charleroi Centre – hotel v centru Charleroi.
Co vidět a dělat v Charleroi
Nádraží a řeka Sambre
Nádraží Charleroi Sud je takové hlavní nádraží v Charleroi. Má celkem pěknou budovu a je jen pár desítek metrů od řeky Sambre. Přes nejbližší most Pont Roi Baudouin se dostanete přímo do centra.
Na hranolky k Robertovi
No takhle. Jak „u nás v Malaze“ říkáme, jet do Belgie a nedat si belgický hranolky je jako neochutnat ve Španělsku Ronchatu. Smutné a společensky nepřípustné. Takže moje první cesta vedle rovnou na ně. V Charleroi se od roku 1952 chodí na hranolky k Robertovi. Je to takový obyčejný fastfood stánek u parkoviště, otevřeno má nonstop a dělá hlavně ty hranolky, k nim má snad 15 různých omáček. Myšlenkama ještě v Malaze jsem si dala andaluzskou. Hranolky jsem si objednala malý, ale byly to největší hranolky, jaký jsem kdy viděla. Velký bych asi ani neunesla.
Église Saint-Christophe de Charleroi
Kostel dominující velkému kruhovému objezdu, resp. náměstí (Place Charles II), v jehož středu je fontána, byl postaven v roce 1667. Vevnitř je krásně vysoký strop a hezká mozaika (a pak takové ty klasické kostelní záležitosti). Mimochodem, v Charleroi také působil kněz a fyzik Georges Edouard Lemaître, který první přišel s teorií velkého třesku.
Kousek od kostela je radnice a radniční zvonice, která je zapsána v seznamu kulturního světového dědictví UNESCO.
Procházka po městě
Centrum města je pěkné, domečky fotogenické. Trochu (dost) tam teda chcíp pes. Docela mě praštilo do očí, že je tam dost žebráků. Každopádně jen tak na procházku je to pěkný. Pivo nepiju, ale skoro jsem měla chuť, všude jsou pivnice s výběrem belgických piv a zahrádky. Místo piva jsem dala přednost zahrádce u místní pekárny / cukrárny Le Pain Quotidien. Samé dobrůtky tam, můžu doporučit.
Na Boulevard Joseph Tirou je pěkná budova knihkupectví Librarie Moliére. Pro milovníky parků docela vělký, klidný park Parc Reine Astrid, skoro v centru (jen tráva, stromy, lavičky, klid).
Jinak mi i těch 6 hodin přišlo vlastně vcelku dost, ale nešla jsem nikam moc dál za centrum. Člověk si chce spíš v klidu odpočinout, než se uhnat před dalším letem. Čas se dá samozřejmě strávit i na letišti, doporučila bych spíš před bezpečnostní kontrolou, tam je třeba pohodlný Starbucks. Za ní už toho moc není.
Tipy na cestování nejen do Belgie
✈️ Při cestování do zahraničí používám kartu Revolut. Směňuju místní měnu dobrým kurzem a vybírám z bankomatu zdarma.